Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kizimin Velayetini Nasıl Kazanırım?

Konuyu Kilitleyin
Old 18-04-2023, 23:56   #1
Marina KENZHEBAEVA

Varsayılan Kizimin Velayetini Nasıl Kazanırım?

Merhabalar ben yabancı uyrukluyum turk vatansadiyla evliydim ve boşandim 4 yaşında kızım var.vatandaşliga başvurdum alamadan boşandım.Simdi kizimin velayeti için mahkemelik olduk.Anlaşmali boşandik ortak velayet babasi götürdü 4 aydır getirmiyor gostermiyor.Yabanci uyruklu kadınları koruyan kanun var mi? Çaresizim yardıma ihtiyacım var.avukatla danışayım çok para istiyorlar. Yeni bosandigim için kendimi toparlamaya çalışıyorum.bir andan iftra tehdit aşağılama kendi devletine gidd seni kimsen yok diye sürekli asaglaniyorum .kizimin velayettini ala bilme imkanım var mı?
Old 22-04-2023, 12:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Boşanma kararında ortak velayet şeklinde düzenleme yapılmış olsa da kararda çocuğun kimin yanında yaşayacağı ve diğer tarafla görüşme süreleri konusunda bir düzenleme de yapılmış olması gerekir.

Eğer kararda çocuğun sizin yanınızda yaşayacağına ilişkin karar verilmiş ve karşı taraf kişisel ilişki süresi sonrasında çocuğu teslim etmemiş ise savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve çocuğun teslimi için adli destek ve mağdur hizmetleri bölümüne başvurabilirsiniz.

Çocuğun baba yanında yaşamasına karar verilmiş ise bu defa da sizin için düzenlenen kişisel ilişki sürelerinde çocukla görüşmek için yine adli destek ve mağdur hizmetleri birimine başvurmanız gerekir. Karara karşı taraf uymadığında bunun yasal yaptırımları bulunmaktadır.

Mahkeme kararına uyulmadığını kanıtlayarak ortak velayetin kaldırılmasını ve sadece tarafınıza velayet hakkı verilmesini hatta güvenlik sebebi ile de kişisel görüşme zamanlarının uzman eşliğinde yapılmasını açacağınız davada talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır. Avukata ücret ödeyecek durumunuz yoksa baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi