Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 08-01-2020, 13:24   #1
Konuk madam

Acil Anlaşmalı Boşanma

İyi Günler daha önce çekişmeli bir boşanma davamız vardı. Bu davayı eşim açtı.ben boşanmak istemiyordum ve ilk celsede eşimi hakim yüzde yüz kusurlu buldu ve boşanma davası red oldu. Aradan 3 yıl geçti ve barış sağlanamadı. Eşim yine bir boşanma davası açmış çekişmeli olarak. Fakat ben anlaşmalı olarak boşanma davası istedim. Onun avukatı ver ve kabul ettiler. ayın 16 sına gün almışlar bana da telefonla bildirdiler. E devlet üzerinden baktığımda hala duruşma çekişmeli olarak görünüyor.Benim bu konuda herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu? bana herhangi bir evrakın gelmesi gerekiyor mu?Çekişmeli olarak göründüğü için tekrar dava falan olur mu? Maddi durumum olmadığından avukat tutmadım.bizim boşanma çekişmeli mi bunu nereden öğrenebilirim?
Bir anlaşma protokolü hazırladık ben maddi manevi tazminat istemedim. Eşim buna karşılık bir oğlumuz var onu yatılı olarak almayacağını belirtti.
-Mahkemeye gittiğimizde anlaşma protokolünü hakim katibine yazdırıp imzalatacak mı? yoksa bizim yazdığımız protokol mü imzalanacak?
- Boşanma kararı ile protokolün onanmasını biz mi söyleyeceğiz yoksa hakim kendimi onaylıyacak?
-Daha önce nafaka 500 TL idi. Şimdi 700 TL olarak kabul etti. Kendisi kamu çalışanıdır. Nafakanın yükseldiğini işyerine bizmi göndereceğiz yoksa mahkememi gönderecek?
-Duruşmadan sonra elimize herhangi bir evrak verilecek mi?
- Aynı gün gerekçeli karar yazılıp bize verilecek mi? benim avukatım olmadığı için bir oyuna gelmek istemiyorum sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.
Old 09-01-2020, 08:29   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Sorularınız sizin bir avukattan hukuki yardım almanızı gerektirecek nitelikte olup ilk önce bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz elverişli değilse barodan bir avukat talep edebilirsiniz.

- Boşanma davasında dava çekişmeli bile açılmış olsa (evlilik bir seneyi geçmişse) her zaman anlaşmalı boşanmaya çevrilebilir. Uyapta çekişmeli yazar, buna takılmayın.

- Protokolü hakime verirsiniz, hakim çocuk hakkındaki maddeleri isterse değiştirebilir, diğerlerini sizin istediğiniz gibi karar verir.

- Nafaka konusuna gelince; boşanma kararı kesinleşince kararı icraya götürüp icraya koyabilirsiniz. Eşinizin maaşına haciz koydurabilirsiniz. Her ay kesinti yapılarak sizin hesabınıza gelmesi için icraya hesap numarası bildirmeniz gerekir.

-Aynı gün gerekçeli karar çıkmaz genellikle, 1 ay içinde karar yazılır. Ancak duruşma tutanağından neye karar verdiğini öğrenebilirsiniz.
Old 09-01-2020, 09:30   #3
Konuk madam

Acil Anlaşmalı Boşanma

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Daha önce 500 TL çoçuk için nafaka vardı. Onu icra yoluyla alıyordum. 700 tl için yeniden mi icraya vereceğim. yoksa bu kararla devam mı edecek? Ayrıca daha önce İzmirde oturuyorduk. Şuan farklı bir ilçede oturuyorum. Bulunduğum yerde icraya verebilirmiyim?
Old 21-01-2020, 16:12   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Nafaka konusunda protokol onaylanmamış ise önceki nafaka miktarı yürürlüktedir. Protokoldeki miktarı icra takibine konu edemezsiniz.

Yeni nafaka miktarının mahkemece onanması ve hükme geçmesi halinde karar kesinleştiğinde mevcut icra dosyanız üzerinden -kesinleşmiş mahkeme ilamı ile beraber- yeniden takip gönderebilirsiniz.

İlamlı icra her yerde yapılabilir.Eğer yeni miktarı şimdi yaşadığınız yerde ayrıca takibe koyacaksanız önceki dosyaya bu durumu bildirmeniz gerekir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi