Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haciz kaldırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2011, 19:36   #1
AVUKAT ŞÜKRAN

Varsayılan haciz kaldırma

Mahkeme belediyeye ait ........ parsel syl. taşınmazın 50 m2sinin ....... bedel karşılığında tapusunun iptali ile ......parsele eklenmek suretiyle tapuda davacı adına tesciline karar verdi ve karar kesinleşti. Ancak taşınmaz üzerinde vergi dairesi ve SSK haczi dışında 4 haciz daha mevcut olduğundan tapuda işlem yapamadık.Acaba en kısa yoldan hacizlmeri nasıl kaldırabiliriz.Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim...
Old 20-01-2011, 09:52   #2
İcra 39

Mahkeme kararını İcra dosyasına ibraz ederek haczin fekkini talep ederseniz İcra müdürlüğünce hacizler elinizdeki karar doğrultusunda kaldırılır
Kolay gelsin
Old 20-01-2011, 13:10   #3
AVUKAT ŞÜKRAN

Alıntı:
Yazan İcra 39
Mahkeme kararını İcra dosyasına ibraz ederek haczin fekkini talep ederseniz İcra müdürlüğünce hacizler elinizdeki karar doğrultusunda kaldırılır
Kolay gelsin

Vergi Dairesi veya SSK haciz koydurmak için icra takibi yapmıyor. Doğrudan tapuya haciz koyduruyorlar,ortada bir icra dosyası olmadığı için söylediğiniz yöntem mümkün değil malesef.
Old 20-01-2011, 14:28   #4
avmurat

Ben icra 39'un yanıtına katılamıyorum.Mahkemenin hacizler konusunda verdiği bir karar olmadığına göre icra müdürlüğünün bu karara istinaden hacizleri kaldırması mümkün değildir.Çözüm konusunda ben de tam bir sonuç alamadım ancak benzer bir olayda uğraşım devam ediyor.Sonuç alırsam size de bildiririm, saygılarımla.
Old 20-01-2011, 14:41   #5
hukukcugokhanozkan

Mahkemenin tescil kararı üzerine mülkiyet tapu siciline tescilden önce kazanılmıştır ve tapu dairesinin kesinleşmiş kararı göstermeniz üzerine bildirici tescili yapması gerekir.Hacizlere gelirsek kararın kesinleşmesinden sonra konduysa kaldırılması gerekir çünkü mülkiyeti kararın kesinleşmesiyle birlikte tescilden önce kazandı müvekkiliniz ve müvekkilinizin malı üzerine başkasının koyduğu haczin geçerli bir sebebi yoktur.Önce konduysa durum farklı olabilir.Eşya ve icra iflas hukuku kitaplarında bu sorunun net yanıtı olması gerekir.
Old 20-01-2011, 14:45   #6
hukukcugokhanozkan

B. Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması
I. Tescil

MADDE 705.- Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, tescille olur.

Miras, mahkeme kararı, cebrî icra, işgal, kamulaştırma hâlleri ile kanunda öngörülen diğer hâllerde, mülkiyet tescilden önce kazanılır. Ancak, bu hâllerde malikin tasarruf işlemleri yapabilmesi, mülkiyetin tapu kütüğüne tescil edilmiş olmasına bağlıdır.

II. Tescilin ve terkinin koşulları

1. İstem

a. Tescil için

MADDE 1013.- Tescil, tasarrufa konu olan taşınmaz malikinin yazılı beyanı üzerine yapılır.

Edinen kimse, kanun hükmüne, kesinleşmiş mahkeme kararına veya buna eşdeğer bir belgeye dayanıyorsa, bu beyana gerek yoktur.

Bir aynî hakkı tescilden önce kazanan kimse, gerekli belgeleri ibraz ederek tescili isteyebilir.

Mahkeme ilamını sunmanız halinde tescili yapmak zorunda tapu dairesi.Medeni Kanunun 705 ve 1013. maddeler5i bunu gerektirmekte.
Old 20-01-2011, 14:47   #7
hukukcugokhanozkan

II. Tescilin ve terkinin koşulları

1. İstem

a. Tescil için

MADDE 1013.- Tescil, tasarrufa konu olan taşınmaz malikinin yazılı beyanı üzerine yapılır.

Edinen kimse, kanun hükmüne, kesinleşmiş mahkeme kararına veya buna eşdeğer bir belgeye dayanıyorsa, bu beyana gerek yoktur.

Bir aynî hakkı tescilden önce kazanan kimse, gerekli belgeleri ibraz ederek tescili isteyebilir.
Old 20-01-2011, 14:48   #8
hukukcugokhanozkan

B. Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması
I. Tescil

MADDE 705.- Taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, tescille olur.

Miras, mahkeme kararı, cebrî icra, işgal, kamulaştırma hâlleri ile kanunda öngörülen diğer hâllerde, mülkiyet tescilden önce kazanılır. Ancak, bu hâllerde malikin tasarruf işlemleri yapabilmesi, mülkiyetin tapu kütüğüne tescil edilmiş olmasına bağlıdır.
Old 02-03-2011, 16:10   #9
lawyerr15

Alıntı:
Yazan avmurat
Ben icra 39'un yanıtına katılamıyorum.Mahkemenin hacizler konusunda verdiği bir karar olmadığına göre icra müdürlüğünün bu karara istinaden hacizleri kaldırması mümkün değildir.Çözüm konusunda ben de tam bir sonuç alamadım ancak benzer bir olayda uğraşım devam ediyor.Sonuç alırsam size de bildiririm, saygılarımla.
Murat bey merhaba,bende aynı dertten muzdaribim..idare adına tescil kararı verilmiş ancak tapuda hacizler olduğu için işlem yapamıyoruz.Biraz araştırdım direk icra dariresine başvur sonra şikayet et diyende var,mahkeme sorumludur adalet bakanlığına dava aç diyende..Siz bir sonuca ulaşabildiniz mi acaba ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi