Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

dizi ve filmlerde avukatlar

Yanıt
Old 30-09-2011, 22:36   #151
av.perihan

Alıntı:
Yazan Av.Kemal Vuraldoğan
Sayın Dikici,
Sizin örneğinizden devam edeyim. Ulan kelimesi buyurduğunuz gibi hakaret ise (ki öyledir) bu kelime kime kullanılırsa o rahatsız olacak ve hiçbir sanat eserinde ulan lafı geçmeyecektir. Halbuki ulan sözünü duymadığımız bir gün yoktur. Gerek sanat özgürlüğü gerek ifade özgürlüğü konusunda lütfen şunu unutmayalım. Herşeyi güllük gülüstanlık, her mesleği dört dörtlük gösterirsek günü idare ederiz ama sonumuz Türkiye gibi olur... Gerçekleri anlatan filmleri yasakladık (Yılmaz Güney vs), ifade özgürlüğünü sınırladık (bakınız AİHM kararları). Evet günü idare ettik. Peki sorunlarımızı çözdük mü? Son söz AİHM'den, "...İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun zorunlu temellerinden birini ve toplumun ilerlemesi ve her bireyin öz-güveni için gerekli temel şartlardan birini teşkil etmektedir. 10. Madde'nin 2. paragrafı uyarınca, bu kabul gören veya zararsız veya kayıtsızlık içeren "bilgiler" veya "fikirler" için değil aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olanlar için de geçerlidir. Bunlar, bir "demokratik toplumun" olmazsa olmaz çokseslilik, tolerans ve hoşgörünün gerekleridir..."
Sayın Vuraldoğan,Bana "ulan" diye hitap edecek müvekkili "halk deyimiyle" mahkemelerde süründürürüm ben.Bütün meslektaşlarımda aynen benim gibi yapar.Oysa dizilerdeki avukatlar kendilerine "ulan"diye hitap eden müvekkillerine bunu yapmıyor..Bizim derdimiz neden avukatlar böyle onursuz ve korkak lanse ediliyor dizilerde...Gerçek hayatta müvekkiliniz size ulan dese naparsınız siz...
Old 01-10-2011, 15:58   #152
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.perihan
Bana "ulan" diye hitap edecek müvekkili "halk deyimiyle" mahkemelerde süründürürüm ben.
Sürünmek?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen bir davanın şüphelisi değil, müştekisi mahkemelerde sürünmüş olur.

Tazminat deseniz daha kötü: Takdir edilecek tazminat miktarının düşüklüğü nedeniyle avukat bir kez daha aşağılanmış olur.

Hukuk vekaleten güzeldir.

Saygılarımla
Old 01-10-2011, 18:18   #153
Av.Cengiz Aladağ

Mario Puzo'nun Baba (The Godfather) romanında şöyle bir tümce vardır: "Bir avukat evrak çantasıyla eli silahlı yüz kişinin çalacağından daha fazlasını çalar." (Bendeki baskısında 56.sayfa)

Romanın ilk baskısı 1969'da yapılmış, 1973'de filmi gösterime girmiş. Francis Coppolla'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun oynadığı filmi hemen herkes izlemiştir. Film, üçü Oscar olmak üzere birçok ödül almış.

Kimse yazara, senaristlere, yönetmene, oyunculara "avukatları aşağılıyorsunuz" dememiş, dava açmamış.
Old 01-10-2011, 22:42   #154
av.perihan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sürünmek?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen bir davanın şüphelisi değil, müştekisi mahkemelerde sürünmüş olur.

Tazminat deseniz daha kötü: Takdir edilecek tazminat miktarının düşüklüğü nedeniyle avukat bir kez daha aşağılanmış olur.

Hukuk vekaleten güzeldir.

Saygılarımla

Olsun varamasamda yolunda ölürüm )
Old 01-10-2011, 22:43   #155
av.perihan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Mario Puzo'nun Baba (The Godfather) romanında şöyle bir tümce vardır: "Bir avukat evrak çantasıyla eli silahlı yüz kişinin çalacağından daha fazlasını çalar." (Bendeki baskısında 56.sayfa)

Romanın ilk baskısı 1969'da yapılmış, 1973'de filmi gösterime girmiş. Francis Coppolla'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun oynadığı filmi hemen herkes izlemiştir. Film, üçü Oscar olmak üzere birçok ödül almış.

Kimse yazara, senaristlere, yönetmene, oyunculara "avukatları aşağılıyorsunuz" dememiş, dava açmamış.

Yanlış yapmışlar )
Old 01-10-2011, 23:47   #156
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.perihan
Yanlış yapmışlar )

Siz mutlaka doğrusunu yaparsınız.
Tüm sanat eserlerindeki karakterler mesleksiz ve işsiz olsa, adları ve ulusları belli olmasa, hatta cinsiyetsiz olsalar sorun kalmayacak değil mi?
Oysa sanatın yalnızca iyisi ve kötüsü vardır ve bu da kişiden kişiye, günden güne değişir.
Old 02-10-2011, 16:00   #157
av.perihan

Sanırım bir yanlış anlaşılma var...Mesele şu ki ;
Dizilerde yada filmlerde kötü kalpli insan karakterleri avukat olmasın demiyoruz.Bir avukat evrak çantası ile 10 hırsızın çalabileceğinden fazla çalabilir,bir doktorda tıp bilgisi ve neşteri ile 10 caniden daha fazla adam öldürebilir ve yakalanmaz da...Yada bir bilgisayar mühendisi bir klavye ile 10 banka soyguncusundan daha çok banka soyabilir...Bunlar bu meslekleri aşağılamak değildir...Baba filminde de olan budur...Ancak dizilerde hiç avukat karakterine rastladınızmı bilmiyorum...Fatmagül'deki Avukat Münir karakterinden de söz etmiyorum...O ayrı birşey...Dizilerde patron karakteri avukatına aşağılayıcı bir şekilde emirler veriyor...Avukat karakteri de "bana bu şekilde emir veremezsiniz" demiyor.Sizde avukatsınız.Size dizilerde ki gibi davransa müvekkiliniz inanın işini bırakırsınız. Bir fırına ekmek almaya bile gittiğimizde "Hey fırıncı ! Ordan bi ekmek ver bakayım çabuk " demiyoruz.Gerçek hayatta avukatlara böyle aşağılayıcı davranılmadığı halde,davranılsa dahi avukat bunun karşılığını vereceği halde neden dizilerde avukatlar onursuz, gurursuz, sümsük, kakılmış bir meslek mensubu olarak gösteriliyor.İşte mevzu budur.Yoksa mesele sanata müdahale etmek değildir.Saygılar
Old 02-10-2011, 16:19   #158
av.perihan

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Merhabalar sayın meslektaşlarım..Benim sizlere bir sorum değil sadece rahatsız olduğum ve sizlerin de aynı duygular içinde olduğunuzu düşündüğüm bir konu daha doğrusu milyonların izlediği bir dizi ve bu dizide başta avukatlara yönelik yapılan blinçli ve organize karalama eylemleri hakkında dertleşmek istiyorum.

Dizide defalarca türlü suçlardan göz altına alınan şüphelilerin ifadesi alınırken avukatlarının kendileriyle braber ayakta ve el pençe divan halinde ve sorgu sırasında ağzından tek kelime çıkmaksızın hatta ve hatta söz dahi verilmeyerek avukatlık mesleğini ve avukatları aciz, bir işe yaramayan, sıradan bir meslek mensubu gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

Son olarak dün geceki bölümünde ise aynı savcı arkadaşı olan bayan savcıya makyaj yapacağın zamanı dosyalarına çalışmaya harcasan en iyi avukat olacaksın diyor sanki tüm savcılar (düzgün yapanlarını ayrı tutuyorum...) işlerini son derece titiz ve hızlı düzgün yapıyorlarmış gibi..basit çek şikayeti dosyalarının bile en küçğk adliyelerde 5 aydan aşağıya açılamadığı,adliyede nöbetçi olduğu halde evinde gece uykusundan kalkıp gelmediği için saatlerce gazete parçaları altında perişna olan cesetler yokmuş gibi ve burada saymanın doğru olamyacağını düşündüğüm pek çok şeyi yapmıyorlarmış gibi avukata akıl ve ders veren bir cumhuriyet savcısına, sözde avukat bayan ben makyaj yapsam yetıyor senın erkek savcı arkadasların bir göz işaretime tüm dosyalarımı kazandırıyor gibisinden gerçek olduğunu asla düşünmediğim (olmasını istemediğim) çirkin bir yakıştırmada bulunuyor

Bu yazdıklarımdan sinemaya, dizi sanatına ya da mesleğime yönelik yapılan eleştirilere karşı bir hazımsızlığım olduğu düşünülmesin ancak aynı şeylerin devletin hakımıne ya da savcısına yapıldıgında nasıl tepkıler oluşuyorsa aynı seyı benım de yaşamam normal..ancak barolar birliğinin başta olmak üzere diğer meslektaşlarımızın mesleğimizi karalamaya, bitirimeye deyimi mazur görün ayaga dusurmeye çalışma çabalarına sessz kalmalarına dayanamıyorum..siz değerli ve tecrübeli meslektaşlarımın cevaplarını sabırsızlıla bekliyorum..

Bu konu 2007 de açılmış.Diziler çoğalmış muhtemelen avukatları aşağılama daha da çoğalmış ama ne Barolar Birliği ne bir Baro nede tek bir avukat suç duyurusun da bulunmamış 4 senedir.Ben konuyu yeni gördüm.Pek dizi seyretmiyorum "öyle bir geçer zaman ki " hariç.Ama bir kaç dizi seyredeceğim böyle bir şeye rastlarsam bizzat suç duyurusunda bulunacağım.Barolar ister arkamda olsun ister olmasın...
Old 07-10-2011, 00:18   #159
Av.Kemal Vuraldoğan

Alıntı:
Yazan av.perihan
Sayın Vuraldoğan...Gerçek hayatta müvekkiliniz size ulan dese naparsınız siz...

Mahkemelerde falan süründürmem. Makul bir sebebi varsa (psikolojik rahatsızlık, cenaze, evine hacze gelinmesi vs) affederim. Makul bir sebebi yoksa dosyasını eline verir, kendisi ile çalışamayacağımı söylerim.

Ama bu gurursuz veya onursuz olduğum anlamına gelmez. Aksi yönde düşünenlerin kesin kanaate varmadan önce aşağıdaki linkleri okumalarını öneririm...

http://www.memurlar.net/haber/29108/

http://arsiv.sabah.com.tr/2002/12/18/s2405.html
Old 09-10-2011, 01:50   #160
av.perihan

[quote=Av.Kemal Vuraldoğan]Mahkemelerde falan süründürmem. Makul bir sebebi varsa (psikolojik rahatsızlık, cenaze, evine hacze gelinmesi vs) affederim. Makul bir sebebi yoksa dosyasını eline verir, kendisi ile çalışamayacağımı söylerim.

Ama bu gurursuz veya onursuz olduğum anlamına gelmez. Aksi yönde düşünenlerin kesin kanaate varmadan önce aşağıdaki linkleri okumalarını öneririm...

http://www.memurlar.net/haber/29108/

http://arsiv.sabah.com.tr/2002/12/18/s2405.html[

Hukuk mücadelenizden dolayı sizi takdir ediyorum.Doğrusunu yapmışsınız.Ancak burada tartışılan konu şahsi hakaretler değil mesleğe yapılan hakaret...Geçenlerde sabah gazetesi yazarlarından biride akıl almaz hakaretler yapmış mesleğe...dizilerdekiler de şahsi değil mesleğe yapılan hakaretlerdir...şahsi hakaret belki affedilebilir ama mensup olunan mesleğe yapılan hakaret affedilmemeli diye düşünüyorum...
Old 09-10-2011, 10:33   #161
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.perihan
Sanırım bir yanlış anlaşılma var...Mesele şu ki ;
Dizilerde yada filmlerde kötü kalpli insan karakterleri avukat olmasın demiyoruz.Bir avukat evrak çantası ile 10 hırsızın çalabileceğinden fazla çalabilir,bir doktorda tıp bilgisi ve neşteri ile 10 caniden daha fazla adam öldürebilir ve yakalanmaz da...Yada bir bilgisayar mühendisi bir klavye ile 10 banka soyguncusundan daha çok banka soyabilir...Bunlar bu meslekleri aşağılamak değildir...Baba filminde de olan budur...Ancak dizilerde hiç avukat karakterine rastladınızmı bilmiyorum...Fatmagül'deki Avukat Münir karakterinden de söz etmiyorum...O ayrı birşey...Dizilerde patron karakteri avukatına aşağılayıcı bir şekilde emirler veriyor...Avukat karakteri de "bana bu şekilde emir veremezsiniz" demiyor.Sizde avukatsınız.Size dizilerde ki gibi davransa müvekkiliniz inanın işini bırakırsınız. Bir fırına ekmek almaya bile gittiğimizde "Hey fırıncı ! Ordan bi ekmek ver bakayım çabuk " demiyoruz.Gerçek hayatta avukatlara böyle aşağılayıcı davranılmadığı halde,davranılsa dahi avukat bunun karşılığını vereceği halde neden dizilerde avukatlar onursuz, gurursuz, sümsük, kakılmış bir meslek mensubu olarak gösteriliyor.İşte mevzu budur.Yoksa mesele sanata müdahale etmek değildir.Saygılar

Çelişki: Filmlerde kötü kalpli ya da hırsızlık yapan avukat karakterlerine itirazınız yok ama onursuz, gurursuz avukat karakterine itirazınız var.

Hatalı karşılaştırma: Gerçek yaşamda ne oluyorsa filmlerde de o olsun istiyorsunuz. Oysa filmlerde senarist ne isterse o olur, işin mantığı budur.

Not: Adı geçen dizilerin hiçbirini izlemedim. Kötü sanat, eleştiriyi bile haketmez.
Old 10-11-2011, 22:13   #162
ALTINCABA

Ben adliyede bu konuda soruyla bile karşılaştım.. Amca dedi ki "yav o dizi yok mu hani hakimin olduğu o birsürü şey dinliyor bunlar dinlemiyor" )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi