Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

dizi ve filmlerde avukatlar

Yanıt
Old 05-01-2011, 09:36   #121
detay82

Avukatlara karşı, çoğu zaman, dizilerde, mahkemelerde, kalemlerde, yasalarda... asimetrik psikolojik harekat yürütülmektedir

Değersiz göstermeye çalışılmaktadır. Çünkü bir avukat çağlardan bu yana, güçlünün, devletin, zenginin, aristokratın önünde, arkasında ya da yanında olmamıştır. Sürekli bağımsızlık ateşinin güçlü yanması için binbir zorluklara katlanmıştır. Bu nedenle sözde hukuk devletlerinde avukatlara karşı özde yıldırma harekatı uygulanırken sözde saygı gösterilir.

Hukuk devleti olmanın anlamı, en başta, yürütme organının yargı organı tarafından denetlenmesidir. Ancak sözde hukuk devletlerinde YÜRÜTMENİN! kolayca işlemesi için önünde hiç bir hukuki engelin bulunmaması özellikle temel hak ve özgürlüklerin, yasalardan kaynaklanan diğer hakların önlerinde durmaması gerekir. Burada da bu görev AVUKATALARA düştüğünden direkt hedefe konulan meslek de avukatlar olmaktadır.

Hakların savunucusu avukatlardır, hakimler sadece devletin düzeni içerisinde yasaları uygular.

Barolar, HSYK gibi devlete bağlı değildir. Avukatları hiç kimse başka bir yere atayamaz, sicil notu düzenleyemez...

Saygılarımla.
Old 05-01-2011, 14:58   #122
yeditepelişehir

'' Avukat dediğin avukat Münir gibi olacak'' mış. Bu cümle adliye önünde muhabbet eden 55 6o yaşlarındaki iki vatandaştan birine ait.Avukat Münir kim mi? Fatmagül'ün suçu ne dizisindeki iş bitirici avukatTecavüzcüleri kurtarmak için mağdureyle ve yakınlarıyla her türlü pazarlığa girişen,baskı yapan,türlü dalavereler çeviren,zengin yeğenini ve arkadaşlarını üzerlerindeki montta uyuşturucu çıkması nedeniyle düştükleri zor durumdan kurtarmak için uyuşturucadan içeri girmiş çıkmış ve o montu sahiplenecek birilerini bir adamına temin ettiren bir avukat Vatandaş bunları görünce kendi avukatından da ekstra performans bekliyor tabi.
Old 13-01-2011, 23:49   #123
hakay

kızım AVUKATI ara...

hemen AVUKATI arayın gelsin...

biz burada neden bekliyoruz AVUKAT işim gücüm var benim...

..demiyolarmı işte o anda....
Televizyonu kapatıyorum..
Old 17-01-2011, 13:20   #124
ugurydu

hukukculuğun saygınlaşıp avukatlığın hammallık olarak görülmeye başladığı bir döneme doğru gittiğimizi düşünüyorum. medya organlarının her sayfasında veya ekranların hemen hemen hepsinde karşımıza hukuk çıkıyor ancak bir avukatın fikirlerinden ziyade hukukculuğu meslek edinenlere itibar dahada yükselmekte bu durumdanda malesef günümüzde sadece fakülteyi bitireyim serbest çalışır para kazanırım anlayışı yatmakta akademisyenlik veya kendini geliştirme adına genelde meslektaşlarımızın pek fazla bir çaba içinde oldugunu düşünmemekteyim saygılar
Old 17-01-2011, 13:52   #125
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
'' Avukat dediğin avukat Münir gibi olacak'' mış. Bu cümle adliye önünde muhabbet eden 55 6o yaşlarındaki iki vatandaştan birine ait.Avukat Münir kim mi? Fatmagül'ün suçu ne dizisindeki iş bitirici avukatTecavüzcüleri kurtarmak için mağdureyle ve yakınlarıyla her türlü pazarlığa girişen,baskı yapan,türlü dalavereler çeviren,zengin yeğenini ve arkadaşlarını üzerlerindeki montta uyuşturucu çıkması nedeniyle düştükleri zor durumdan kurtarmak için uyuşturucadan içeri girmiş çıkmış ve o montu sahiplenecek birilerini bir adamına temin ettiren bir avukat Vatandaş bunları görünce kendi avukatından da ekstra performans bekliyor tabi.

Onun dizideki adı Münir'müş demek ki! Adamı görünce resmen tüylerim diken diken oluyor. Sinir oluyorum.

Avukat olarak tanımlanan kişi, meslekle ilgili olumlu tek bir iş yapmadığı gibi ahlaksızlık içeren herşeyi yapıyor dizide.
Old 17-01-2011, 14:18   #126
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Hamam filmine kızıp ayaklanan hamamcılar durumuna düşeriz gibi geliyor bana da aksine.

Av.Münir gibi avukat yok mu bu ülkede? Çok.

Av.Münir'i kimler arıyor? Onun tarzında yol, yöntem arayanlar. Sinir olmuyor muyuz, elbette oluyoruz. Av. Münir'e de, müvekkillerine de.

Elbette işimiz Av.Münirlerle uğraşmak, karşılaştıkça. Ama bunun için Münir'i yok sayan bir tutumla mesleğimizi nasıl karalıyorsunuz demek yerine; söz gelimi diziye, Münir'in tüm hilekarlığını ortaya çıkarıp adalete yardımcı olacak bir Av.Münire çıkarılmasını önerip, destekleyebiliriz

Saygılarımla
Old 17-01-2011, 14:24   #127
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Hamam filmine kızıp ayaklanan hamamcılar durumuna düşeriz gibi geliyor bana da aksine.

Av.Münir gibi avukat yok mu bu ülkede? Çok.

Av.Münir'i kimler arıyor? Onun tarzında yol, yöntem arayanlar. Sinir olmuyor muyuz, elbette oluyoruz. Av. Münir'e de, müvekkillerine de.

Elbette işimiz Av.Münirlerle uğraşmak, karşılaştıkça. Ama bunun için Münir'i yok sayan bir tutumla mesleğimizi nasıl karalıyorsunuz demek yerine; söz gelimi diziye, Münir'in tüm hilekarlığını ortaya çıkarıp adalete yardımcı olacak bir Av.Münire çıkarılmasını önerip, destekleyebiliriz

Saygılarımla

Fazla detayını bilmemekle birlikte hatırladığım kadarıyla, hamamcıların protestosu ile bu durum bence aynı kefeye konamaz.

(yanlış anımsamıyorsam) Orada bir hamamcı değil, hamamdaki müşterinin tavrı/eylemi nedeniyle hamama yönelik algı eleştirilmekteydi. Bu olayda ise, tamamen mesleği icra eden kişi nezdinde meslek zedeleniyor. (Diye düşünüyorum)

Saygılarımla.
Old 21-01-2011, 11:34   #128
avukatkenan

Varsayılan kurtlar vadisi ve avukatlara yönelik yapılan karalama politikası..

Merhabalar sayın meslektaşlarım..Benim sizlere bir sorum değil sadece rahatsız olduğum ve sizlerin de aynı duygular içinde olduğunuzu düşündüğüm bir konu daha doğrusu milyonların izlediği bir dizi ve bu dizide başta avukatlara yönelik yapılan blinçli ve organize karalama eylemleri hakkında dertleşmek istiyorum.

Dizide defalarca türlü suçlardan göz altına alınan şüphelilerin ifadesi alınırken avukatlarının kendileriyle braber ayakta ve el pençe divan halinde ve sorgu sırasında ağzından tek kelime çıkmaksızın hatta ve hatta söz dahi verilmeyerek avukatlık mesleğini ve avukatları aciz, bir işe yaramayan, sıradan bir meslek mensubu gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

Son olarak dün geceki bölümünde ise aynı savcı arkadaşı olan bayan savcıya makyaj yapacağın zamanı dosyalarına çalışmaya harcasan en iyi avukat olacaksın diyor sanki tüm savcılar (düzgün yapanlarını ayrı tutuyorum...) işlerini son derece titiz ve hızlı düzgün yapıyorlarmış gibi..basit çek şikayeti dosyalarının bile en küçğk adliyelerde 5 aydan aşağıya açılamadığı,adliyede nöbetçi olduğu halde evinde gece uykusundan kalkıp gelmediği için saatlerce gazete parçaları altında perişna olan cesetler yokmuş gibi ve burada saymanın doğru olamyacağını düşündüğüm pek çok şeyi yapmıyorlarmış gibi avukata akıl ve ders veren bir cumhuriyet savcısına, sözde avukat bayan ben makyaj yapsam yetıyor senın erkek savcı arkadasların bir göz işaretime tüm dosyalarımı kazandırıyor gibisinden gerçek olduğunu asla düşünmediğim (olmasını istemediğim) çirkin bir yakıştırmada bulunuyor

Bu yazdıklarımdan sinemaya, dizi sanatına ya da mesleğime yönelik yapılan eleştirilere karşı bir hazımsızlığım olduğu düşünülmesin ancak aynı şeylerin devletin hakımıne ya da savcısına yapıldıgında nasıl tepkıler oluşuyorsa aynı seyı benım de yaşamam normal..ancak barolar birliğinin başta olmak üzere diğer meslektaşlarımızın mesleğimizi karalamaya, bitirimeye deyimi mazur görün ayaga dusurmeye çalışma çabalarına sessz kalmalarına dayanamıyorum..siz değerli ve tecrübeli meslektaşlarımın cevaplarını sabırsızlıla bekliyorum..
Old 21-01-2011, 11:36   #129
avcigdem

kesinlikle katılıyorum aynı sahneyi bende hiç hoş bulmadım. ayrıca maddi gerçeğin tek olduğu ve avukat ne kadar çalışırsa çalışsın eğer müvekkili haksızsa davanın aleyhe sonuçlanacağı gerçeğini unutmuş dizideki savcı hanım
Old 21-01-2011, 11:44   #130
av.ismailcelik

henüz 2 veya 3 gün önce bir dizide gördüm,dizinin adını hatırlamıyorum.Şüpheliyi emniyete götürüyorlar,bunu haber alan iki yakınının arasındaki diyalog şöyle :A: ''alo,x'i emniyete götürdüler'' ,B :'' tamam bekleyin,ben hemen avukatları gönderiyorum '' ...O kendinden emin yüz ifadesini de bir görseniz,sanki hizmetçisini alışverişe gönderiyor
Old 21-01-2011, 11:45   #131
Av. Hakan VARAN

Varsayılan s

sadece bu dizide değil dikkak edilirse gündemdeki birçok dizide mesleğimiz çok aşağılanıyor.bundan yıllar önce hukuk fakültesini okumak isteyen nice genç arkadaslarımız kardeşlerimiz varken bugun bu dizilerin etkisi ile hukuk fakültesi okumak isteyenlerin sayısı çok az.
bu meslek dizilere meze olacak bir meslek değildir!
öyle bir karalama var ki içimden Avukatın(=fatmagülün)suçu ne? demek geliyor
Old 21-01-2011, 11:58   #132
hukukcugokhanozkan

Sanat olarak bakmak lazım.Hukukçular demokrasiye ve medya özgürlüğüne inanmalı.Bolca hukuki hatalar da var dizilerde,mesela öyle bir geçerki zamanki de çocuk babasını ve kendisini öldürmek için o an içinde bulundukları evi yakıyor(adam öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme)babasının şikayetinden vagzeçmesi üzerine cezaevinden çıkıyor.Bunu da o kurgu hikayenin içinde bir kurgu olarak değerlendirmek,diziye farklı bir dünya olarak bakmak gerekir.İllaki durum gerçeklere uyacak diye bir şey yok.
Old 24-01-2011, 15:06   #133
Av. Mehmet ÖZER

Sanat olarak bakmak lazım.Hukukçular demokrasiye ve medya özgürlüğüne inanmalı.Bolca hukuki hatalar da var dizilerde,mesela öyle bir geçerki zamanki de çocuk babasını ve kendisini öldürmek için o an içinde bulundukları evi yakıyor(adam öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme)babasının şikayetinden vagzeçmesi üzerine cezaevinden çıkıyor.Bunu da o kurgu hikayenin içinde bir kurgu olarak değerlendirmek,diziye farklı bir dünya olarak bakmak gerekir.İllaki durum gerçeklere uyacak diye bir şey yok.

Mehabalar sayın meslektaş arkadaşlarım.. Evet hukuk, sadece seviyeli bir lisans eğitiminden ibaret değildir. hukukçu mesleği ve kişiliği gereği (demokrasiye, medya özgürlüğüne) saygılı olmalıdır. lakin günübirlik dizilerde gördüğümüz üzere mesleğimizin bu kadar yıpratılmaya çalışılmasının bir rastlantı olmadığı aşikardır. heleki üniversite gençlerimizin (bizzat tanık olduğum bi an) bir dizi karakteri için cenaze namazı kıldıklarını gördüğüm zaman ,'medya özgürlüğü'nüzden kastınız diziler ise mesleğimiz hakkındaki yakışık kalmayan iliştirmeleri bir hukukçu olarakda eleştirebilme hakkını kendimizde bulmamızdır.
Old 28-01-2011, 10:48   #134
ali ekmekçi

Meslektaşlar arasında yapılan sohbetlerde em abartılı yaklaşımlara tanığım=
1-Avukatların inanmadıkları davayı aldıkları,gerçekte haksız olduğunu bildikleri davalarda dahi aksini profesyonellik uğruna savundukları,halkın da bu mesleleğe haklı olarak saygı duymasının beklenemeyeceği,
2-Kendi meslektaşlarını dahi yanıltıcı beyan ve sözler sarfedebilen bir kesimin var olduğu,
3-Esasen avukatın kendi mesleğine saygı duyulacak bir meslek olarak bakamayacağı,
4-Dikkat dilirse güvenilirlik konusunda hakime savcıya daha çok güven duyulduğu,
5-Avukatın tanıkları davayı kazanacak şekilde yönlendirdiği,
6-Ücret konusunda acımasız davrandıkları,adaletten ziyade ücretini koruma yönünde algı yarattığı,
7-Hakim savcı Bilirkişi tanıdığım var hallederiz söylemlerini kolayca kullandığı,
8-Hukuk bilmekten ziyade çevrenin daha önemli olduğu söylemlerinin Müvekkil görüşmelerinde kullanıldığı,

gibi daha sayabileceğim bir çok konu var.Şimdi saygınlık beklemek yaptığın fiillerle ve tamamen kişiliğinle ilgili oluyor.Sui emsal emsal olmaz desek de halkta yarattığı algı ortada.Öyleyse ne yapılmalıdır.Buyrun tartışalım...
Old 28-01-2011, 22:13   #135
hakim 06 05

sayın meslektaşlar, Dizilerde görülen avukat ve hakimler gnkü içimizde böyleleri varerekli araştırmalar yapılmadan yanlış gösteriliyorsa tepki göstermeliyiz.Ancak karekterlerin kötü gösterilmesini yadırgamayalım çünl görülelekü içimizde böyleleri var ve bunların eleştirilmesi normal görülmeli
Old 28-01-2011, 23:46   #136
Gemici

"Seçilmiş Serbest Mesleklerin Prestiji'

Başlık, Nürnberg Serbest Meslekler Enstitü'sünden Dr. Willi Oberlander'in 2005 yılında yaptığı ve Almanya'da serbest mesleklerin halk arasındaki prestijini bulmak isteyen bir araştırmadan.

Yapılan araştırmalara göre Almanya'da serbest meslek dendiğinde akla gelen meslekler sırası ile Doktorluk, Avukatlık, Eczacılık, Sanatçı ve mimarlık.

Doktorlar hem eski eyaletlerde, hem de yeni eyaletlerde(eski Doğu Almanya) birinci sırada geliyor. Hem 1995 yılında hem de 2005 yılında yapılan araştırmalarda, doktorları avukatlar takip ediyor meslek prestiji konusunda.

Hangi meslek sahiplerinin güvenilir olduğu sorusuna Almalar sırası ile, Kilise mensupları, Eczacılar, doktorlar cevabını veriyor. Avukatlar 6.sırada(alttaki sıralamada 7.ci sıra), diş doktorları 10.cu sırada, mühendisler 11.ci sırada, mimarlar 13.cü sırada geliyor.

Meslek prestiji bakımından politikacılar 20.ci sırada yer alıyor.

Hangi meslek sahiplerine en fazla değer veriyorsunuz, hangisine en fazla saygı duyuyorsunuz sorusuna verilen cevaplar sırası ile:
1. Doktor
2. Hasta bakıcı,
3. Polis,
4. Yüksek okul/üniversite profesörü,
5. Papaz,
6. Öğretmen,
7. Avukat
8. Mühendis,
9. Elçi, Diplomat,
10. Eczacı,
11. İşletme sahibi,
12. Atom fizikçisi,
13. sıradışı sporcu,
14. bilgisayar programcısı,
15. yazar,
16. büyük firmaların menceri,
17. Subay,
18. Gazete muhabiri,
19. Kitapçı,
20. Politikacı,
21. Televizyon moderatörü,
22. Sendikacı

Türkiye'de bu türden bir araştırma yapılsa sıralamanın değişik olacağı benim düşünceme göre apa.ık ortada. Diğer meslekler üzerinde durmak istemiyorum. Avukatlara bakalım.

Araştırmaya göre Alman Avukatlar büyük bir prestije sahip ve kendilerine güveniliyor.
Bu forumdaki mesajlara göz attığımızda Türkiye'deki avukatların prestijlerinin Alman meslektaşlarınınkinden çok aşağılarda olduğunu görüyoruz. Durumdan yakınacağımıza, şapkamızı önümüze koyup bir düşünsek nasıl olur.

Düşünürken kendi kendimize şu soruları soralım:

Avukatlara bekledikleri değeri vermeyen toplum mu?
Toplum avukatlara gereken önemi vermiyor ve avukatların değerini bilmiyorsa, bunun sebeplerini toplumda mı arayacağız, yoksa avukatlarda mı?
Toplumdaki prestijlerinin düşük olduğunu düşünen avukatlar bu prestijin yükselmesi için neler yapıyorlar?
Yoksa toplum avukatlara hak ettiği değeri veriyor da avukatlar mı bunun farkında değil?
Alman toplumunun avukatlara diğer birçok serbest meslek sahibinden fazla değer vermesi avukatlardan mı yoksa toplumdan mı kaynaklanıyor?
Meslek prestijini korumak ve yükseltmek, sadece avukatları kötü gösteren dizi ve filmleri protesto etmekle, tepki göstermekle mi olur?
Dizilerde, avukatlara avukatlık mesleğinin toplumsal önemine ters düşen ve avukatlık mesleğini aşağılayıcı rolleri layık gören dizi yapımcılarını bu davranışa teşvik eden sebepler nelerdir,
avukatların sırtından para kazanmak mı?
sadece sanat kaygısı mı?
avukatlara kötülük yapmak mı?
var olan bir durumu açıklığa çıkarmak mı?
toplumun avukata verdiği değeri gözler önüne sermek mi?
yargı sisteminin avukata verdiği değeri göstermek mi?

Pardon son soruyu eklemeyi unutmuşum:
Yoksa ortada fol yok, folluk yok, sadece ve sadece bazı avukatların alınganlıkları mı var?

Saygılarımla
Old 20-02-2011, 22:56   #138
Av.Ozan Kayahan

Bence bu yabancı filmlerdeki avukat kahramanları da dikkate alırsak daha hoşgörülü olmalıyız.
Old 25-02-2011, 22:46   #139
adlig_recht

Ben dizilerde avukatların itilip kakılmasına, çağırın gelsin denmesine biraz farklı bir açıdan da yaklaşmak istiyorum.
Aslında dizilere böyle bir sahne eklenmesinin sebebi karakterin ne güçlü, ne nüfuzlu bir insan olduğu fikrini pekiştirmek.
Yani izleyen desin ki vayy be adama bak avukatlara BİLE bağırıp çağırıyor, avukata gel diyor geliyor
Old 23-09-2011, 20:53   #140
üye31284

Türk filmlerindeki kötü kalpli ( ) zenginlerin hep armatör olmasının sebebi okuduğum bir yazıya göre şuymuş: Ne zaman bir meslek grubundan zengin biri kötü olarak gösterilse o meslek grubu ayaklanır ve dava açarmış. Tek ayaklanmayan sınıf armatör sınıfıymış.

Ben hiç dizi izlemem hep belgesel ve haber kanalı izlerim ama ( Külliyen yalan magazine de bayılırım. ) zap yaparken şöyle bir denk gelince avukatlarla ilgili sahnelere yok artık diyorum. Sonra acaba şu Türk filmlerindeki gibi hassasiyet mi gösteriyorum diyorum ama yok yok hayır nolamaz. Yani kendimi düşünüyorum. Bir müvekkilim bana bağıracak da emir verecek de aşağlayacak da...Yok artık.

Hani arada olur da hep mi kötü ve pısırık olur bu avukatlar. O kadar zenginsin beğenmiyorsan yoluna göre başka avukatla anlaş değil mi? O da yok çünkü hukuk bilgisi yerlerde sürünüyor zaten o yoldan hebersizler sanırım.
Old 25-09-2011, 08:52   #141
avukatsamil

Varsayılan Biz ne bekliyoruz

Sevgili meslektaşlarım öncelikle dizilerden önce hayatın gerçeklerine bakmak lazım diye düşünüyorum. Meslekte şu an onbirinci yılımı tamamlıyorum. Kişisel gelişimde bir kavram vardır "rol model" veya örnek alınacak insan diye de tanımlanabilir. Şimdi size soruyorum lütfen etrafınıza bakın ve örnek aldığını avukat varmı varsa inceleyin genç avukatlar kimi neyi örnek alıcak örnek alınacak insan diye gösterilenlkerin büyük bir çoğunluğu meslekte yıllarını geçirmiş dünyalıklarını yapmış tuzu kuru insanlar onlara meslek kurallarını söylemek kolay zira büroları kendilerine ait evbleri kendilerine ait vesaire vesaire peki diğer örnek alınacaklar orta yaşlılar benim gibi hala dünyalıklarını yapabilmek tuzlarını kurutabilmek için uğraşıyorlar ya yeni başlayanlar ailesi ve çevresi artık avukat oldun para kazan diyor meslektaşım nasıl para kazanabileceğine bakıyor durum ortada , aslında çözüm basit önce bilgi sahibi olunup olunmadığının ölçülmesi bu da imtihanla olur evet serbest piyasa bizi eliyor ama dereye su gelene kadar da kurbağının gözü patlıyor saygılar
Old 25-09-2011, 12:38   #142
Av.Kemal Vuraldoğan

Sayın Meşlektaşlarım,
Meselenin özü sanat özgürlüğüdür. Diğer hak ve özgürlüklerle çatışmadığı müddetçe (yaşam hakkı vs) bir meslek kötü gösteriyor gerekçesiyle bu özgürlüğün kullanılmasına karşı çıkmak hem anayasaya hem de uygar uluslarca kabul gören hukuk ilkelerine aykırıdır. TBB ve Barolar ne yapabilir sorusuna gelince. Yukarıdaki özgürlüğe zarar vermeden yani dizi ve filmlerde avukatın iyi gösterilmesi gibi bir şart koymadan bu alanda üretim yapanlara danışmanlık sunabilirler. Yani TBB veya barolar bu konuda bir komisyon oluşturup anılan sektörün yetkileri ile temasa geçip senaryoların hukuki kısımlarındaki hataları düzeltebilirler. Ama bu düzeltme avukatı iyi gösterme çabası olmamalaıdır kesinlikle. Çünkü sanat özgürlüğünün etkin kullanılmasıyla sağlanılacak fayda avukatlık mesleğinin korunması adına bu özgürlüğün kısıtlanmasından daha önemlidir. Bir film düşünün, 12 Eylül ihtilalini anlatan bir film; darbeciler iyi, darbe sürecinde yargılama yapan hakimler adil, savunma yapan avukatlar darbecilere boyun eğmiyor, polisler ve darbeciler işkence yapmıyor, doktorlar kazara işkence görenlere işkence görmüştür raporu veriyor, avukat şikayet ediyor, hakim işkenceciye ceza veriyor, darbeciler işkence yapanı kamu görevinden ihraç ediyor... Yani demem o ki her meslek kendisini iyi gösterirse bırakın 12 Eylül filmi, mahalle dizisi bile çekemezsiniz. Bu nedenle bırakınız sanatçılar sanatlarını icra etsinler. Eğer karakterleri gerçek ise Orhan Kemal gibi devlete rağmen yaşarlar, eğer karakterleri gerçeklerle çatışıyorsa unutulur giderler. Avukatlar sanatçıların yansıttığı avukat karakterinden rahatsız ise tek yapacakları daha iyi avukat / daha iyi insan olmak ve bu iyiliklerini toplumla paylaşmaktır...
Old 26-09-2011, 07:31   #143
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Kemal Vuraldoğan
Sayın Meşlektaşlarım,
Meselenin özü sanat özgürlüğüdür. Diğer hak ve özgürlüklerle çatışmadığı müddetçe (yaşam hakkı vs) bir meslek kötü gösteriyor gerekçesiyle bu özgürlüğün kullanılmasına karşı çıkmak hem anayasaya hem de uygar uluslarca kabul gören hukuk ilkelerine aykırıdır. TBB ve Barolar ne yapabilir sorusuna gelince. Yukarıdaki özgürlüğe zarar vermeden yani dizi ve filmlerde avukatın iyi gösterilmesi gibi bir şart koymadan bu alanda üretim yapanlara danışmanlık sunabilirler. Yani TBB veya barolar bu konuda bir komisyon oluşturup anılan sektörün yetkileri ile temasa geçip senaryoların hukuki kısımlarındaki hataları düzeltebilirler. Ama bu düzeltme avukatı iyi gösterme çabası olmamalaıdır kesinlikle. Çünkü sanat özgürlüğünün etkin kullanılmasıyla sağlanılacak fayda avukatlık mesleğinin korunması adına bu özgürlüğün kısıtlanmasından daha önemlidir. Bir film düşünün, 12 Eylül ihtilalini anlatan bir film; darbeciler iyi, darbe sürecinde yargılama yapan hakimler adil, savunma yapan avukatlar darbecilere boyun eğmiyor, polisler ve darbeciler işkence yapmıyor, doktorlar kazara işkence görenlere işkence görmüştür raporu veriyor, avukat şikayet ediyor, hakim işkenceciye ceza veriyor, darbeciler işkence yapanı kamu görevinden ihraç ediyor... Yani demem o ki her meslek kendisini iyi gösterirse bırakın 12 Eylül filmi, mahalle dizisi bile çekemezsiniz. Bu nedenle bırakınız sanatçılar sanatlarını icra etsinler. Eğer karakterleri gerçek ise Orhan Kemal gibi devlete rağmen yaşarlar, eğer karakterleri gerçeklerle çatışıyorsa unutulur giderler. Avukatlar sanatçıların yansıttığı avukat karakterinden rahatsız ise tek yapacakları daha iyi avukat / daha iyi insan olmak ve bu iyiliklerini toplumla paylaşmaktır...

Sayın Vuraldoğan,

Genel ilkeler bakımından yazdıklarınıza hiçbir hukukçunun itirazı olamaz.

Sorun, yapımcıların veyahut senaristlerin avukatı övmesi, olduğundan daha iyi göstermesini talep veyahut kötü örnekleri göstermemesini istemekten kaynaklanmıyor. Yıllardır avukatı rahatsız edecek genel ifadeler sıkça kullanılıyor. Örneğin: Şener Şen'in eski bir filminde Avukat'a sinirlenen kişi (Şener Şen) küfredecekken kendini tutup, elini de bitirim edasıyla çevirip "Ulan Avukat"!" diyebiliyor… Ulan kelimesinin "hakaret" olduğuna dair Yargıtay kararları mevcuttur. Bu sözün sanat özgürlüğü ile ilgisi nedir Allah aşkına?

Yine "Avukat, gel buraya! git şunu halledip, gel!" "cümlesi ile sanatın ne ilgisi vardır? Avukat! dediği kişinin adı yok mudur? Neden incitici söze "avukat!" diye başlıyor? Böyle bir diyalog gerçekçi midir? Hangimiz bu tarz bir ifadeye maruz kalıyoruz? Binde biri geçmez… O bindebire giren talihsiz meslektaşlarımız ise maalesef çarpık düzenin ve açıkçası parasızlığın kurbanıdır. Yoksa hiçbir kişi onurunu ayaklar altına aldıramaz.

Kaldı ki bu tür ifadeler tek bir filmde olsa yahut birkaç filmde cerayan etse yine kimse dikkate almaz. Lakin neredeyse her dizinin her bölümünde bu tarz aşağılayıcı sözler bolca görülmeye başlandı. Bu tür cümleler ile, aşağılayıcı, kötüleyici ifadeler ile sanat özgürlüğü arasında bağ kurulamaz, kanaatindeyim.
Old 26-09-2011, 10:10   #144
Av.Kemal Vuraldoğan

Sayın Dikici,
Sizin örneğinizden devam edeyim. Ulan kelimesi buyurduğunuz gibi hakaret ise (ki öyledir) bu kelime kime kullanılırsa o rahatsız olacak ve hiçbir sanat eserinde ulan lafı geçmeyecektir. Halbuki ulan sözünü duymadığımız bir gün yoktur. Gerek sanat özgürlüğü gerek ifade özgürlüğü konusunda lütfen şunu unutmayalım. Herşeyi güllük gülüstanlık, her mesleği dört dörtlük gösterirsek günü idare ederiz ama sonumuz Türkiye gibi olur... Gerçekleri anlatan filmleri yasakladık (Yılmaz Güney vs), ifade özgürlüğünü sınırladık (bakınız AİHM kararları). Evet günü idare ettik. Peki sorunlarımızı çözdük mü? Son söz AİHM'den, "...İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun zorunlu temellerinden birini ve toplumun ilerlemesi ve her bireyin öz-güveni için gerekli temel şartlardan birini teşkil etmektedir. 10. Madde'nin 2. paragrafı uyarınca, bu kabul gören veya zararsız veya kayıtsızlık içeren "bilgiler" veya "fikirler" için değil aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olanlar için de geçerlidir. Bunlar, bir "demokratik toplumun" olmazsa olmaz çokseslilik, tolerans ve hoşgörünün gerekleridir..."
Old 30-09-2011, 00:29   #145
av.perihan

Her dizide "yakala joe" tarzı avukatlara hitap var...lakin buna dur demiyoruz.biz kendimizi savunamıyoruz...
Old 30-09-2011, 00:33   #146
av.perihan

Alıntı:
Yazan adlig_recht
Ben dizilerde avukatların itilip kakılmasına, çağırın gelsin denmesine biraz farklı bir açıdan da yaklaşmak istiyorum.
Aslında dizilere böyle bir sahne eklenmesinin sebebi karakterin ne güçlü, ne nüfuzlu bir insan olduğu fikrini pekiştirmek.
Yani izleyen desin ki vayy be adama bak avukatlara BİLE bağırıp çağırıyor, avukata gel diyor geliyor

polianna vari bir bakış açısı...diziler el birliği yapmış avukatlık mesleğini aşağılıyor..bir tek öyle bir zaman geçerki dizisi hariç..o dizide herkese herşeye saygı var...
Old 30-09-2011, 00:46   #147
av.perihan

böyle konuşup duracağımıza suç duyurusunda bulunalım avukatlık mesleğini aşağılayan dizilere...barolardan medet ummayalım..bireyler olarak yapalım..
Old 30-09-2011, 09:18   #148
Av.Kemal Vuraldoğan

Varsayılan İngİltere TÜrkİye Farki

Bu tartışma neden demokratik bir ülke olamadığımızın sebeplerinden birini çok güzel ortaya koyuyor. Somut bir örnek vermek gerekirse İngilitere ve Türkiye arasındaki farka değinmek isterim. İngiltere'de yayımlanan bir dizi vardı, Emret Bakanım diye. Bu dizinin yerden yere vurduğu bürokrasi nedense bu diziyi yasaklatmak için (suç ihbarı vs) çaba göstermedi.
Detay bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Emret_Bakan%C4%B1m
Hatta bizzat başbakan diziyi övdü.
Demek ki bizim meslektaşlarımız olsa diziyi yasaklayacaklar veya senaryoya müdahale edecekler.
İngiltere'den diğer bir örnek: Bilgi edinme hakkı uyarınca Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'tan İngiltere Kraliçesinin Türkiye'yi ziyareti sırasında verilen hediyelerin ne olduğu bilgisi istenir. Sonuç alınamaz. Aynı başvuru İngiltere'ye yapılır, hediyelerin dökümü yapılır...
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...rid=148&gid=61
Old 30-09-2011, 22:15   #149
av.perihan

Alıntı:
Yazan Av.Kemal Vuraldoğan
Bu tartışma neden demokratik bir ülke olamadığımızın sebeplerinden birini çok güzel ortaya koyuyor. Somut bir örnek vermek gerekirse İngilitere ve Türkiye arasındaki farka değinmek isterim. İngiltere'de yayımlanan bir dizi vardı, Emret Bakanım diye. Bu dizinin yerden yere vurduğu bürokrasi nedense bu diziyi yasaklatmak için (suç ihbarı vs) çaba göstermedi.
Detay bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Emret_Bakan%C4%B1m
Hatta bizzat başbakan diziyi övdü.
Demek ki bizim meslektaşlarımız olsa diziyi yasaklayacaklar veya senaryoya müdahale edecekler.
İngiltere'den diğer bir örnek: Bilgi edinme hakkı uyarınca Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'tan İngiltere Kraliçesinin Türkiye'yi ziyareti sırasında verilen hediyelerin ne olduğu bilgisi istenir. Sonuç alınamaz. Aynı başvuru İngiltere'ye yapılır, hediyelerin dökümü yapılır...
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...rid=148&gid=61
Sevgili meslektaşım,
Bir dizide senaryo gereği kötü kalpli kişi avukat olabilir,yada bir avukat kötü birşey yapabilir.Ama olay bu değil.Bizzat avukatlık mesleği aşağılanıyor dizilerde ve bu süreklilik arzediyor...Köpeğine davranır gibi avukatına davranıyor insanlar dizilerde...Bunun demokratiklikle alakası yok...bir dizide bir doktora yumuşak bir ses tonuyla "kızım iyileşecekmi doktor bey" diye seslenilirken ve doktorda bilge bir edayla cevap verirken bir avukata "avukat çabuk şunu şöyle yap bunu böyle yap " diye emir yağdırılıyor.Senaryodaki avukatta tırsak bir edayla koşturuyor sümsük sümsük duruyor...Ve bu süreklilik arzediyor dizilerde...İşte biz buna karşıyız...10 dizinin 8 inde bu böyleyse bir terslik var demektir...
Old 30-09-2011, 22:30   #150
av.perihan

Alıntı:
Yazan adlig_recht
Aynı nüfuzlu karakter doktora aynısını yapamıyor ama dizilerde.."kızım yaşayacakmı doktor bey" diye soruyor ve dizideki doktorda sakin ve bilge bir edayla "Allahtan umut kesilmez" falan diyor..Ama avukata gel diyor dizideki avukatın feleği şaşıyor koşarak geliyor dört takla atıyor falan...neden senaristler avukatlardan nefret ediyor acaba )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi