Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma ve tehtid

Konuyu Kilitleyin
Old 26-06-2020, 04:34   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma ve tehtid

Merhabalar 23 yaşındayım. 6 yıllık evliyim bu evliliğin 2. senesinde psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğümden ikamet ettigimiz evden ayrıldım ve ailemle ikamet etmeye başladım. Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeni ile boşanma davası açtım. Şahıs beni ve ailemi ölüm ile tehdit etmeye başladı. Boşanma davası süresinde tehdit davası actım tehditlerine devam ettiği için boşanma davasına katılamadım. Tehdit davasında 6 ay ceza aldı ama hagb kararı ile cezadan kurtuldu. Eğitimim yüzünden şehir değişikliği yapmak durumunda kaldım. ve 3 yıl sonra tekrar dava açmak istiyorum. Şahıs hiçbir şekilde anlaşmalı olarak boşanmayı kabul etmiyor. Tehdit davasını boşanma davamda delil olarak kullanabilir miyim ? Boşanma davam için fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açabilirmiyim ?
Old 26-06-2020, 09:01   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Eşinize karşı boşanma davası açtığınızı ancak eşinizin tehditleri yüzünden davayı takip etmediğinizi ve 3 yıl sonra tekrar dava açmak istediğinizi, tehdit suçunun boşanma davasında delil olarak kullanıp kullanmayacağınızı sormaktasınız.

- Açmış olduğunuz ancak takip etmediğiniz boşanma davasında takipsizlikten hiç açılmamış sayılmasına karar verilmişse bu durumunda Türk Medeni Yasası 166/4 maddesinden yararlanamazsınız. Bu maddeden yararlanmanın şartlarından birisi ilk açtığınız davanın ret edilmesidir.

Alıntı:
TMK 166/4
Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.

Alıntı:
Boşanma davam için fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açabilirmiyim ?

-Fiili ayrılık derken TMK 166/4 ü kastediyorsanız, ilk davanız ret edilmemişse; yararlanamazsınız.

- Boşanma davası açtığınız zaman eşinizin sizi tehdit etmesi ve bundan ceza alması boşanma sebebi sayılacaktır. Bu nedenle boşanabileceğinizi düşünüyorum.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

-
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi