Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Ülkemizdeki Hukuk Fakültelerinin Sayısı Hakkında Ne düşünüyorsunuz?
İhtiyaçtan fazla 427 89,33%
İhtiyaçtan az 24 5,02%
İhtiyaç kadar 20 4,18%
Kararsız 7 1,46%
Oy Verenler: 478. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 158)

Her Üniversiteye bir Hukuk Fakültesi Kampanyası

Yanıt
Old 05-04-2007, 18:23   #1
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Her Üniversiteye bir Hukuk Fakültesi Kampanyası

Çukurova Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi kurulması kararı Resmi Gazetede yayınlanarak kesinleşti.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Alper akınoğlu, yaptığı açıklamada üniversiteye bağlı olarak Hukuk Fakültesi kurulması yazısının Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8 Şubat 2007 tarihli yazısı ile Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini ve 19 Şubatta da Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini hatırlatarak, "Bakanlar Kurulu kararını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de onaylamış ve karar 21 Martta Resmi Gazete'de yayınlanarak kesinlik kazanmıştır."dedi.

Çukurova Üniversitesi Senatosu'nun 1997 yılında aldığı kararın 10 yıl sonra hayata geçmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Akınoğlu, "Dönemin Rektörü Prof. Dr. Can Özşahinoğlu başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kısa zamanda eğitimin başlaması için gereken çalışmayı yapacağız." dedi.
Old 05-04-2007, 20:55   #2
A.Turan

Gerçekten çok yararlı olacağı kanaatindeyim.
Old 05-04-2007, 21:03   #3
Av.Gülsüm Sezen

Nedense ülkemizde bir yapı inşa edilirken 'hooop' diye başlanıyor işe, sonra alt yapı yetersizliğinden düş kırıkları takip ediyor olayı..Tıpkı adliyelerde düşük RAM'li ve fi tarihinden kalma bilgisayarlar yenilenmeden sisteme geçirilen UYAP gibi, sonuç saatlerce donan bilgisayarlar, sistem çökmeleri v.s.
Bu konuda da kalifiye hukuk akademisyeni sayımız düşünülmeden girişilen bu kampanyanın hiç de faydalı(?) olamayacağı kanaatindeyim maalesef..Fikrime saygı duymanızı naçizane surette istirham ederim...Saygılarımla...
Old 05-04-2007, 21:05   #4
Seyda

Varsayılan Hayırlı olsun!!

(Bu yazdığımın kimseyle hele hele ki haberde adı geçen üniversiteyle doğrudan alakalı olmadığını ve kimseyi rencide etmek istemediğimi öncelikle belirtmek isterim..)

Ülkemizde o kadar az hukukçu var ki geriden yenilerinin gelmesi lazım elbette..Her ile, hatta her ilçeye bir hukuk fakültesi açmak gerekli..Hatta bu fakülteye girmek için barajı da kaldırmalılar.Yoksa bu kadar açık nasıl kapanacak
Old 05-04-2007, 21:05   #5
A.Turan

Sayın sezen fikrinize saygı duymakla birlikte kesinlikle katılmıyorum
Old 05-04-2007, 21:09   #6
Adli Tip

Varsayılan geç oldu:)

1996 yılında üniversiteyi kazanamadığımda, "zaten önümüzdeki yıl Adana'ya hukuk fakultesi açılacak, memleketim de okurum ben de" diye teselli etmiştim kendimi.

Gerçekten büyük bir eksiklikti!!! En yakın hukuk fakultesi Tarsus'ta idi ve insanlar hukuk okuyabilmek için yarım saat yol kat etmek zorunda kalıyordu. Osmaniye'ye de açılmalı ilk fırsatta.

Asliye Hukuk Mahkemesi olan yerde hukuk fakultesi de olmalı bence.

Old 05-04-2007, 21:09   #7
Av.Gülsüm Sezen

Aman Paşam,pek naziksiniz; ancak nedenini ve gerekçesini de belirtirseniz pek şad olacağım Merak ettim doğrusu...
Old 05-04-2007, 21:56   #8
faruksa

Mevcut hukuk fakültelerimiz avrupa standartlarının üzerinde!
Kimse kızmasın ama hukuk fakültelerinin açılmasına değil ama nicelik bir yana nitelik olmadıktan sonra isterlerse ülkenin dört bir yanına hukuk fakültesi açsınlar neye yarar.
Adalet Devletin temelidir,temelsiz hukuk fakülteleri adaleti sağlayacaksa varsın açsınlar,
Biz sorumluluğumuzu bilelim yanlış giden makaranın bir dişlisi olmaktan vazgeçelim.Saygılarımla
Old 05-04-2007, 22:06   #9
A.Turan

Sayın Sezen, sizin karşı çıkma gereçlerinizin yerinde olmadığını düşünüyorum. Ayrıca alt yapımızın mükemmel olduğu kanısındayım.
Old 05-04-2007, 22:34   #10
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Çorum ( Hitit Üniversitesi) Hukuk Fakültesi açılsın

Açıkcası sinirlerim bozuluyor artık. Türkiyede Hukuk Fakültesi mezun ihtiyacı 2500-3000 dir. Şu an 5000-6000 oldu.Fakülte saysını bu kadar artırmanın ne gereği var herhes hukuk fakültesi okuyacak diye birşey yok ki, o kadar prof. doçent mi var. Çoruma da açın hukuk fakültesi Çemişgezek e de açın ben Çukurova Üniveristesi Rektörlüğü ne mail yazıcam kutlamak için artık çok uğraşmışlarya Hukuk Fakültesi açtırmak için. Her özel üniversite de hukuk fakültesi var.
Old 05-04-2007, 22:39   #11
Cest la vie

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
1996 yılında üniversiteyi kazanamadığımda, "zaten önümüzdeki yıl Adana'ya hukuk fakultesi açılacak, memleketim de okurum ben de" diye teselli etmiştim kendimi.
Evet ben de 1999 yilinda giris yaptigimdan beri Cukurova'ya hukuk aciliyor soylentileri vardi. Her yil umutlana umutlana mezun olduk
Mezun olduktan sonraki yillarda ogrenciler her yil hatta her donem sorardi. Ben de bunun bir tekerleme oldugu cevabini verirdim. Sonunda izin cikti demek...
Darisi iyi bir kadro kurulmasina...
Old 05-04-2007, 22:52   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ve gün gelecek çocuklarımız üniversiteyi kazandıklarında şehirlerarası otobüs yolculuklarını bilmeyecek. Yurt kavramıyla tanışmayacak. Belki öğle yemeği için evlerine gelecek, yurt kantininin suratsız işleticisinin pis çorbasını değil, annelerinin leziz çorbalarını içecekler.

Lakin mezun olduklarında bir işleri olmayacak.

Üniversiteli işsizler ordusuna, adım adım...
Old 05-04-2007, 23:03   #13
Kemal Yıldırım

Hukuk fakültesinin çok olması daha fazla hukuçu yetişmesi, daha fazla insanın hukukunu bilecek olması, hukukçu açığının kapanacağı anlamına geliyor; ancak unutulmamalı ki, bu aynı zaman da, -öğretim görevlisi eksiği nedeniyle- kalitesiz hukukçu yetişeceği anlamına da geliyor. Gerçekten de hiç kimse gücenip darılmasın. Hergün yeni bir fakülte açmak yerine, öncelikle mevcut fakülteleri geliştirerek, yetişmekte olan hukukçuların kaliteli olmasını sağlamak sizce de daha mantıklı değil mi?

Saygılar...
Old 06-04-2007, 11:03   #14
Av.Gülsüm Sezen

Yaşadığınız şehirde bir Hukuk Fakültesi bulunmaması kesinlikle yoksunluk olarak nitelendirilemez bence..Bazı bölgelerde insanlar ilkokula dahi kilometrelerce yürürken, bunu istemek veya takdir etmek pek bir hayalperestlik olur. Kaldı ki, her şehirde mühendislik de yok, tıp da yok, fen-edebiyat da ..Ayrıca Sayın Yıldırım'ın da belirttiği gibi; mevcut hukuk fakülteleri geliştirilsin, hatta öğrenci kontenjanı arttırılsın v.s. Ama üniversitenin yaşadığınız yerden uzakta olması ajite bir durum değildir; bilakis üniversite uzakta okunduğunda tam tadını bulur bence..-İstanbul'da ikamet ettiğim halde, sırf ayaklarım üzerinde durmak için, İzmir'i tercih yapan ve yanlış anlaşılmasın, memur çocuğu biri olarak söylüyorum- Yaşadığınız yerde fakülte yoksa, hatta üniversite yoksa; yurtta kalmak, ayaklarının üzerinde durduğunun hazzını duymak neden arabesk geliyor? Ayrıca özel üniversilerin de hemen hepsinde hukuk fak. var yani..Kusura bakmayın; şahsi bir şey söylemiyorum, genel fikrim bu..Saygılarımla...
Old 06-04-2007, 12:05   #15
Av.Yüksel Eren

Sn faruksa'nın nitelik -nicelik değerlendirmesine ve Sn. Gülsüm Sezen'in son mesajında yazdıklarına aynen katılıyorum.
Old 06-04-2007, 12:28   #16
Av.Abdülkadir ÖZ

Bence çok geç kalınmış karar.Ülkemizin mevcut hukukçu açığını kapatmak için öneriler :
1- İlköğretim mezunlarına 3 aylık bir formasyon eğitimi neticesinde hukuk lisans diploması verilmesi ( Formasyon ücreti kredi kartıyla 18 taksitte ödenebilir.)
2- Açıköğretim fakültesi bünyesinde hukuk fakültesi bölümü kurulabilir. Açığı kapatmak için eğitim süresinin iki yıl olması yeterlidir.
3-Yapılacak bir yasal düzenlemeyle sürücü kursları gibi özel kurslar açılarak meb ve yök onaylı hukuk belgesi verilmesi.(kursa devam mucburiyeti olmasada olur)
4-Açığın kapanması zaman alacaksa Arzuhalcilere hukukçu belgesi verilebilir. Belge için ücreti ödemekte zorluk çekenlere sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonundan destek verilebilir.
5-Popstar yarışması formatında ülke genelinde yapılacak yarışmalarda en yüksek SMS'i alan yarışmacıya hukukçustar ünvanı verilebilir.Hukukçustar seçilme hakkını elde eden yarışmacı doğrudan Yargıtay Üyesi olarak mesleğe başlayabilir.
6-4 yıllık lisans programından mezun olan herkese 6 aylık bir eğitim neticesinde hukukçu diploması verilebilir.
7-Açık cezaevine geçmeye hak kazanan mahkumlar adliyede çalıştırılmak suretiyle cezanın bitimini müteakip hukukçu olabilir.
8-Şimdiye kadar herhangi bir şekilde davasını avukatla takip eden kişiler fahri hukukçu sayılabilir.
İlk etapta aklıma gelen acil çözümler bunlar...
Old 06-04-2007, 14:40   #17
davadanferagat

Aslına bakarsanız siz meslektaşlarımı anlamakta zorluk çekiyorum,sanki yorum yapan arkadaşlarımız bir kurumun bünyesinde çalışıyor ve bilgisayardan yorum yapıyor gibi gelmekte hakikaten dışarıda çalışan mesleğin pratik kısmından çok uzak yorumlar bunlar,kimse karşılaştığımız sorunları bilmiyor mu?Avukatlık mesleğinin nicelik olarak arttığı heryıl prestij kaybettiğini görmüyor mu?Her yerde muhasebecilik gibi avukatlık bürosunun arttığını görmüyor mu?Gelen müvekkillerin siz çok para istiyorsunuz başka avukat bunun için (Boşanma Davası)250-Ytl istiyor sözlerini artık bayağı duymaya başladık.adliyelerde görmüş olduğumuz yeni meslektaşlarımızın tavırları davranışları ve ilişkilerinden artık utanır hale geldik.Kimse kusura bakmasın ben bu arkadaşlarla aynı fotoğrafta bulunmak istemiyorum ve şuda unutulmamalıır ki sel oldu mu herkesi götürür,geride birşey bırakmaz üçbeş çocuğun kaprisi için bu mesleğin geldiği nokta,buyrun manzarayı seyrede durun
Old 06-04-2007, 14:44   #18
Av.Abdülkadir ÖZ

pardon, Neyi anlayamadığınızı anlayamadım.Kurum bünyesinde çalışan avukatlar yorum yapamaz mı?
Old 06-04-2007, 14:49   #19
Seyda

Varsayılan !!!

Sayın davadanferagat;

Açıkçası neyi anlayamadığınızı ben de anlamadım..Yazılanlarda bir eksiklik görmüşcesine birşeyler yazmışsınız.Halbuki mesajların altında anlayana gidecek o kadar mana var ki..

Ayrıca size hatırlatmak isterim, emin olunuz ki Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir olmak günümüzde avukat olmaktan çok daha zor bir hale getirilmiştir..Her işletme, iktisat vb. mezunlarının bu mesleği icra edebileceği gibi bir izlenim yaratmış olabilir sizde tabelaların fazlalığı..Ancak staj başlatma ve hatta staj bitirme gibi 2 zor sınavdan geçiyor adaylar..Öyle bir zaman gelecek ki sizin muhasebeciler için söyediğiniz bu söz avukatlar için söylenmeye başlayacak..

Saygılarımla..
Old 06-04-2007, 15:20   #20
Av.Yüksel Eren

Sn.Av. Adülkadir Öz'ün sorusunu tekrarlayarak -kurum bünyesinde çalışan avukat olarak- ben de sormak istiyorum:
Kurum bünyesinde çalışan avukatların mesleğimiz hakkında yorum yapamazlar mı?
Old 06-04-2007, 15:22   #21
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Yaşadığınız şehirde bir Hukuk Fakültesi bulunmaması kesinlikle yoksunluk olarak nitelendirilemez bence..Bazı bölgelerde insanlar ilkokula dahi kilometrecelerce yürürken, bunu istemek veya takdir etmek pek bir hayalperestlik olur. Kaldı ki, her şehirde mühendislik de yok, tıp da yok, fen-edebiyat da ..Ayrıca Sayın Yıldırım'ın da belirttiği gibi; mevcut hukuk fakülteleri geliştirilsin, hatta öğrenci kontenjanı arttırılsın v.s. Ama üniversitenin yaşadığınız yerden uzakta olması ajite bir durum değildir; bilakis üniversite uzakta okunduğunda tam tadını bulur bence..-İstanbul'da ikamet ettiğim halde, sırf ayaklarım üzerinde durmak için, İzmir'i tercih yapan ve yanlış anlaşılmasın, memur çocuğu biri olarak söylüyorum- Yaşadığınız yerde fakülte yoksa, hatta üniversite yoksa; yurtta kalmak, ayaklarının üzerinde durduğunun hazzını duymak neden arabesk geliyor? Ayrıca özel üniversilerin de hemen hepsinde hukuk fak. var yani..Kusura bakmayın; şahsi bir şey söylemiyorum, genel fikrim bu..Saygılarımla...

Bence de sizce. Kara mizah yapmaya çalışmıştım.

Alıntı:
Lakin mezun olduklarında bir işleri olmayacak.

İfade edemedim sanırım.

Saygılarımla...
Old 06-04-2007, 23:31   #22
Av. Emrah GELEŞ

Merhabalar.
Halİhazirdakİ Hukuk FakÜltesİnde Daha ÖĞretİm Üyesİ Sikintisi Çekİlmekteyken Bu Kadar DÜŞÜncesİzce Hjareket Etmek Bİraz PopÜlİzm Kokuyor.bence Mevcutlarin Kalİtesİnİ YÜkseltmeye ÇaliŞmak Daha Yerİnde Olurdu!!!
Saygilarimla
Old 07-04-2007, 02:17   #23
sezenafsin

Hukukçu değilim, tıp öğrencisiyim ancak kesinlikle ben de bu konuda olumsuz kanaatteyim: Tıp, Hukuk ve Eğitim bir ülkede en üzerine titrenmesi lazım gelen alanlardır bence..
Old 07-04-2007, 02:27   #24
Av.Gülsüm Sezen

Şehper Hanım;
Bahsettiğim ve arabesk görülmesin dediğim kısım size ithafen değildi, yanlış anlatmış olmayayım. Bilakis bu durumları koygun, dramatik diye adlandıran fikirler varsa onlara idi Zira bu konudaki fikrinizde sizinle son derece mutabıkım. Bunlar yaşanmalı; parasız kalınmalı, insanları kendi başına tanımalı, şehirler arası otobüsler kullanılmalı, sabahlanmalı v.s. Şayet bunlar olmasın dense dahi, sonuç dediğiniz gibi hüsran.Yastık altı diplomalar..
Old 07-04-2007, 09:37   #25
AV.SERTANn

Çoğu Üniversitenin "eğitim ve öğretim" düşünüldüğü için değil üniversitenin kurulacağı şehrin gelişmesi ya da sırf politika icabı kurulduğu bir gerçek!Bu husus sadece Hukuk için değil her alan için geçerli.Daha fazla öğrenci gelsin oh ne güzel, ev kiraları artar,marketler rahat eder,yeni yeni kafeler açılır,disco barlar...ohh..

Prof var mı?Yardımcı doçentler....

Bu iş bu kadar ucuz olmamalı, nicelik mi önemli nitelik mi?Politik oyun eğitimi düşünür mü?
Old 07-04-2007, 23:01   #26
Av.Nebi

Zamanında mantar gibi çoğalan özel üniversiteler sayesinde (artı gereksiz bir çok devlet üniversiteleri sayesinde) ne yazık ki artık hukukçu değil hukuk mezunu kişiler piyasaya çıkar oldu. (Kendimi de ayırmıyorum)
Old 07-04-2007, 23:06   #27
Av.Turan

ülkemizde açılmış olan fakultelerin kalitesi yükseltilmeden açılan hukuk fakulteleri sadece diploma vermekten başka bir işe yaramayacağı kanaatindeyim. sınav adı çıkınca dersanelere gidip avukatlık sınavına çalışanları unutmadık daha... bence artık yeni hukuk fakultesi açılmamalı.hele özel hiç açılmamalı. mevcut fakultelerde hukuk formasyonu verilmeli öncelikli olarak...
Old 08-04-2007, 08:51   #28
A.Turan

Bence her üniversiteye bir hukuk fakültesi açılmalı ancak süresi 7 yıl olmalı.
Old 08-04-2007, 09:30   #29
mutlakadalet

Yıllar sonra, torun ile babaanne arasında geçen diyalog:

B: Evladım, sınavın nasıl geçti?
T: İyiydi babaanne, istediğim yerler gelir inşallah.
B: Nerede okumak istiyorsun evladım?
T: Ya ilk hedefim ..., olmazsa ... da olabillir.
B: Amaaan canım, dert etme, hiç olmadı bari hukukçu olursun.
T: Öyle ya, puanlar yükselirse falan diye en alta birkaç tane hukuk yazdım, onlar kesin gelir.

Yıllar sonra Ülke'deki adaleti de siz tahayyül edin.

Saygılarımla.
Old 08-04-2007, 11:08   #30
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan mutlakadalet
Yıllar sonra, torun ile babaanne arasında geçen diyalog:

B: Evladım, sınavın nasıl geçti?
T: İyiydi babaanne, istediğim yerler gelir inşallah.
B: Nerede okumak istiyorsun evladım?
T: Ya ilk hedefim ..., olmazsa ... da olabillir.
B: Amaaan canım, dert etme, hiç olmadı bari hukukçu olursun.
T: Öyle ya, puanlar yükselirse falan diye en alta birkaç tane hukuk yazdım, onlar kesin gelir.

Yıllar sonra Ülke'deki adaleti de siz tahayyül edin.

Saygılarımla.
Peki mesleği bu hale getirenler utanır mı ? HAYIR
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi