Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikdışı Çocuk Mirası

Konuyu Kilitleyin
Old 06-06-2013, 23:20   #1
Konuk

Varsayılan Evlilikdışı Çocuk Mirası

Eşimin gayri resmi çocuğu olduğunu öğrendim nüfusuna tanıma yolu ile geçirmiş çocuk 5 yaşındaymış. Ben 20 yıldır çalışıyoru 2004 de benim üzerime aldığımız bir evimiz var. 2013 de bu evi satıp başka bi evi yine bemim üzerime aldık. Çocuk 2008 doğumlu. Eşim öldüğünde benim üzerimdeki bu evden miras hakkı olur mu? 2004 de almıştık evi yani bu çocuk yokken 2013 de satıp yeniden ev almamız miras hakkı doğurur mu? Çocuğun benim üzerimdeki evden hak sahibi olabilecek ise olmaması için ne yapmalıyım. Teşekkürler
Old 09-06-2013, 13:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bu aşamada eşinizle mal ayrılığı sözleşmesi yapabilir ve sözleşme öncesi dönem mallarını tasfiye edebilirsiniz.Mal rejimi sözleşmesi ve tasfiye yapılmadığı takdirde:

Eşiniz sizden önce vefat ederse evlilik dışında doğan ve eşiniz tarafından tanınan çocuk doğal olarak sizinle birlikte eşinizin mirasçısı olacaktır.

Adınıza kayıtlı taşınmaz eşinizin miras terekesinde elbette olmayacaktır. Fakat mirasçı çocuk koşulları varsa bu evin alımında eşinizin yaptığı katkı için katkı npayı7 değer artış oranı veya koşulları varsa 2002 den sonra sizin kazancınız ile alındığı iddiası ile katılım alacağı davası açabilir.

Böyle bir dava açıldığında koşulları varsa siz bu malın kişisel mal ve gelir ile alındığı savunmasını yapabilirsiniz. Yoksa yasal miras hakkını ortadan kaldıramazsınız.

Bir avukata doğrudan başvurarak detaylı bilgi almanız yararınızadır.
Old 11-06-2013, 15:54   #3
Konuk

Varsayılan Evlilikdışı Çocuk Mirası

yanıtınız için çok teşekkür ederim. Noterden yapacağımız mal ayrılığı sözleşmesi ve malların tasfiyesi eşim sağ iken sorun oluşturmayacak anladığım kadarı ile. Eşim benden önce vefat eder ise malların durumu bu sözleşme olsa da miras olur mu? Benim de 1 çocuğum var ben eşimden önce vefat edersem sadece çocuğuma kalması için malın ne yapmalıyım konusunda aydınlatırsanız sevinirim.
Old 11-06-2013, 23:33   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Mal ayrılığı sözleşmesi yapar ve geçmiş dönemi tasfiye ederseniz;

Eşiniz sizden önce vefat ederse aleyhinize mal rejimi tasfiyesi istenemez.( Yeni bir mal ve katkı söz konusu değilse)

Siz eşinizden önce vefat ederseniz eşiniz çocuğunuz ile beraber 1/4 oranında mirasçı olacaktır.Eşiniz sağ olduğu sürece eşinizin önceki evliliğinden olan çocuğu doğal olarak mirasçı değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi