Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada mal paylaşımı ve ipotek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 14:06   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada mal paylaşımı ve ipotek

eşimle evliliğmiz boyunca 25 yılda bircok mal varlığı ve gayrimenkul edindik yalnız eşim son 5 yıldır hepsini tek tek benim onayım olmadan sattı ve şimdi birtek evimiz kaldı onada ipotek koydurmuş ve ipotekte de benim imzam ve onayım yok 3 aydır ayrı yaşıyoruz çocuklarda velayet sorunu yok ve ben 50.000 tl tazminat talep ettim kabul etti ama evi sat al evi sana bırakıyorum dedi anlaşmalı boşanacağız evde ipotek ve haciz varmış ben boşandıktan sonra evin satışını isteyip tazminatımı alabilirmiyim ve hacizler varsa evin satışını istediğimde öncelikli olarak icra benim paramımı yoksa hacizleri veya ipoteğimi öder teşekkür ederim
Old 10-02-2010, 15:36   #2
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Konuk,

ipotek tesisi edilen taşınmazın aile konutu ise ve sizin rızanızın olmadığını karşı ipotek alacaklısının aile konutu olduğunu bildiğini ispat edebilirseniz ipoteğin fekki için dava açabilrsiniz. aksi halde ipotak alacaklısı alacağını evin satışındna alabilir. haciz için de aynı durum geçerlidir. haciz miktarlarını ve tarihlerini inceleyip bir anlaşmaya ancak ondan sonra karar veriniz.

Saygılarımızla.
Old 11-02-2010, 15:29   #3
Konuk

konut aile konutu yani oturduğumuz ev eşim ipoteği bankaya vermiş ve bankaya olan borcu icralık olmuş evin üzerinde 3 tane haciz biri banka ve 1 ipotek var hacizlerin konma tarihi son 1 yıl içinde konmuş ve toplam borç miktarı evin satışında alınacak paradan fazla ben şunu merak ediyorum anlaşmalı boşanmada 50.000 tl tazminat ödeyeceğini kabul eden eşim ben bu şekilde boşansam ve tazminat alacağım için bu evi icradan sattırmak isteyebilirmiyim sattırırsam bu ipotek ve icralar varken icra sırası nasıl işliyor önce banamı ödenir yokya ipotek veya diğer icralaramı
Old 11-02-2010, 16:14   #4
Av. Fatma Hoşgör

Sayin Konuk,

Tazmİnat AlacaĞi Öncelİklİ Alacaklar Arasinda DeĞİldİr. Bu Nedenle De Eve Hacİz Koymaniz Halİnde Hacİz Tarİhİne GÖre Alacaklar PaylaŞtirilacaktir. İpotek Alacaklisinin AlacaĞi İlk Olarak Ödenece Daha Sonra Da Hacİz Sirasina GÖre DaĞilim Yapilacaktir. Bu Nedenle De Bankanin İpoteĞİnİn Fekkedİlmesİ Lehİnİze Olabİlİr. Ancak TÜm Bu SÜrecİ Profosyonel Yardim Alarak YÜrÜtmenİzİ Maddİ Durumunuz Yeterlİ DeĞİlse Barolarin Adlİ Yardim Servİsİnden Yararlanmanizi Önerİrİz.

Saygilarimla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi