Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

butlan-yokluk

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2009, 15:24   #1
irem tugce

Varsayılan butlan-yokluk

Değerli ths üyeleri,

Hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim ve taktir edersinizki kavramları anlamakta zorluk çekiyorum..

Medeni hukuk dersinde aldığım tam butlan, kısmi butlan ve yokluk geçersizlikleri arasındaki farkları idrak edemedim... Farklarını teorik olarak açıklayıp örnek üzerinde de ifade ederseniz çok memnun kalırım...

Şimdiden teşekkürler, saygılar
Old 25-10-2009, 09:14   #2
AvTürk

yokluk bir işlemin ya da sözleşmenin hiç doğmaması anlamına gelir. mesela evliliğin resmi memur önünde yapılmamış olması, 2 hemcins arasında yapılmış olması gibi.. burada geçersiz bir işlem değil, bir işlem dahi yoktur.

butlan ise geçersizlik anlamına gelir. tam nisbi kısmi butlan olarak ayrılır. bu yıl MK da bolca görürsünüz.
mesela evlilikte akıl hastalığı - yakın hısımlık mutlak butlan yaptırımına tabidir. mutlak butlanı, yani bu evliliğin geçersizliğini herkes ileri sürebilir. cumhuriyet savcısı dahil. ve bu geçersizlik bir dava açma süresiyle sınırlı değildir.

nisbi butlanda ise sadece belli kişiler işlemin geçersizliğini ileri sürebilir. yine evlenme akdinde taraflardan biri hata hile veya korkutmayla evlenmişse sadece o kişi-kişiler evliliğin nisbi butlanını ileri sürebilir.
veya evlenme esnasında şuurunu yitirmiş kişi sonradan şuurunu kazanırsa akdin geçersizliğini yalnızca o ileri sürebilir. aynı zamanda tarafın geçersizliği ileri sürmesi için belli süreler içinde hareket etmesi gerek. burada 6 ay-5 yıl.

kısmi butlan ise mesela bir sözleşmenin tamamının değil, sadece belirli bir bölümünün-maddesinin geçersizliğinin ileri sürülmesi. bunu da BK da görürsünüz bol bol
Old 26-10-2009, 23:11   #3
Franz Kafka

Ben üçüncü sınıf öğrencisiyim.Buraya yazılacak olan yazıların seni ders kitabın kadar aydınlatacapını sanmıyorum.Bu konuda Aydın Zevkliler'in kitabını tavsiye ediyorum.Hem sade hem de yeterli diya düşünüyorum senin için.Kitapta bu konudan burada yazılabilecek cevaplardan daha çok bahsedeceğini düşünüyorum.Çünkü hatırladığım kadarı ile dört, beş sayfa kadardı.Bira başka seçenek de google' de araman olacaktır.Başarılar...
Old 30-10-2009, 18:57   #4
Av.Mahmut Asrag

Bizim zamanımızda kitaplarla uğraşmak istemeyenler teksirlere yada fotokopi ile çoğaltılmış ders notlarına başvururdu.Devir değişince onların yerini hukuk sitesinde soru-cevap yöntemi almış. Bilgi tazelemek vesilesi olduğu için iyi bir yöntem.
Old 30-10-2009, 23:27   #5
üye8180

Sayın irem tugçe, derse devam edip not tutarsanız, kendiniz için en iyi şeyi yapmış olursunuz. İyi not tutuyorsanız, çoğunlukla kitap okumaya bile gerek kalmaz. Ben iki üniversiteyi dönem kaybetmeden, adeta ilkokul öğrencisi gibi, hiçbir gün aksatmadan fakülteye devam etmem ve ön sıralarda oturup, adeta hocanın ağzının içine bakarak seri not tutmamla bitirdim. Bu güzel öğrencilik yıllarınızın kıymetini bilin. İnternette cevap aramanız yerine okulunuza devam edin.
Old 19-11-2009, 11:20   #6
Av.Erhan AKTAŞ

yokluk : kurucu unsurlardan birinin yokluğu demektir.
butlan : geçerlilik unsurlarından birinin yokluğu demektir.
örnek :

satım sözleşmesinde iradelerin uyuşması, satılacak şeyin ne olduğu ve miktarı kurucu unsurdur...birinin olmaması sözleşmeyi yokluk hükmüyle karşı karşıya getirir...yine taşınmazlarda yazılı şekil satım sözleşmesinde geçerlilik koşuludur...olmaması halinde sözleşme butlanla karşılaşır. mesela ; A şahsı ile B şahsı bir araya gelir. A şahsı der ki ben senin bayrampaşa ilçesinde,.....mevkiinde,....parseldeki.....m2 deki arsanı 10.000 TL ye satın alıyorum...B de tamam satıyorum derler ve adi yazılı sözleşme imzalarlar...sözleşme bir satım sözleşmesi olduğu için irade uyuşması,satılacak şeyin belli olması ve miktar noktasında uyuşma olduğundan yokluk söz konusu değildir. ancak taşınmaz sözleşmesi resmi şekle tabi olması gerektiği için butlanla karşılaşır...yine ehliyetin olmaması yokluk değil butlana sebebiyet verir. 17 yaşındaki kişi başkasının paltosunu 1 TL ye satın alsa ve iradeler de uyuşsa sözleşme yoklukla karşılaşmaz..çünkü irade uyuşması,bedel ve satılacak şey bellidir. ancak sözleşme geçersizdir..çünkü ehliyet geçerlilik şartıdır ve 17 yaşında olması sebebiyle kanuni temsilcisinin rızasını almadığı için sözleşme butlanla karşılaşır...örneklerin yanında hangi unsurun yokluğa hangi unsurun butlana sebep olduğu da iyi bilinirse bir iki örnekle pekişir...
Old 26-11-2009, 00:31   #7
settarsultan

Varsayılan şey

Birşey haddini aşınca zıddına inkılap eder. " yazısını gördüm hukukçu olmaya aday olarak değinmeden edemeyeceğim; şey ile ilgili her şey ayrı yazılır...
Old 13-12-2009, 22:49   #8
üye20620

Türk Dil Kurumunun yeni tarihli kararlarında "şey" ayrı yazılmaya başlandı.
Okulda öğrendiklerimiz bir bir değişmeye başladı.

Old 23-02-2010, 18:16   #9
ömergünay

Küme kavramı ile açıklayayım. Ispanak, meyve kümesinin elemanı değildir. Mutlak Butlan.
Çürümüş çilek meyve kümesinin elemanı değildir. Ancak taze çilekle değiştirilirse,taze çilek meyve kümesinin elemanıdır. Kısmi butlan
Old 04-03-2010, 10:36   #10
Avukat Ali TÜRKER

Arkadaşlarımız, soruyu farklı biçimlerde fevkalade güzel izah etmişler. Anlaşılamaması mümkün değil. Ben de Öğrenci kardeşimizin sorusunu, bir kurbağa örneği ile izah etmeye çalışayım.
- Bir kurbağa sesi duyuyorsunuz. Bu kurbağa diyorsunuz. Ancak bu sesi bir insanın çıkardığını, taklit ettiğini henüz bilmiyorsunuz. Sesi kurbağanın varlığı ile izaha ve ispata kalkışsanız da biyolojik olarak bir kurbağanın varlığından bahsedilemeyeceğinden iddianız yerinde olmayacaktır.
ZİRA O SESİ ÇIKARAN KURBAĞA YOKTUR VE HİÇ DE OLMAMIŞTIR.
Old 04-03-2010, 10:55   #11
HaticeBilgici

Ben de değişik şekilde bakıyorum olaya -hocalarımın bana tavsiye ettikleri üzere-. Yoklukta bebek hiç doğmamıştır. Mutlak butlanda ölü doğmuştur. Nisbi butlanda doğum sağ ve sakat gerçekleşmiştir ancak tedavi edilebilir niteliktedir. Kısmi butlanda ise çoklu doğum gerçekleşmiştir. Bunarın arasında sağ olanlar da vardır ölü olanlar da vardır. Örneklerle pekiştirelim... Sözleşmelerimiz icap ve kabulün bir araya gelmesiyle kurulur. Yalnızca icap var kabul yoksa sözleşme yoktur. doğum gerçekleşmemiştir(YOKLUK). Kanun uyuşturucu ticaretini yasaklıyor, buna rağmen uyuşturucu ticareti noktasında sözleşme yaparsak sözleşme ölü doğmuş olacaktır(MUTLAK BUTLAN). Sözleşme kurulurken irade fesadı halleri dediğimiz hata, hile, tehdit, gabin varsa sözleşmenin sonradan geçerli hale getirilebilmesi ya da iptalimümkün olacaktır sakat doğum tedavi edilebilecektir(NİSBİ BUTLAN). Son olarak ticari işletmenin devri kural olarak şekil şartına tabi değildir, ancak ticari işletme bünyesinde devir için özel nitelikli haller aranan unsurlar varsa örneğin gayrimenkul varsa bunun devrinin tapuda yapılması gerekir. Bu şarta rağmen taraflar aralarında şekilsiz bir sözleşme ile devir işlemini yapmışlarsa özel nitelik aranan unsurlar devredilmemiş sayılacak geriye kalanların devri gerçekleşmiş olacaktır. Burada da çoklu doğum vardır. aralarında sağ olan da bulunmaktadır, ölü olan da bulunmaktadır(KISMİ BUTLAN). Dilerim yanlışlık yapmamışımdır... İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi