Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Velayet Ve polis tarafından aranma kararı

Konuyu Kilitleyin
Old 18-12-2009, 02:49   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Velayet Ve polis tarafından aranma kararı

Öncelikle merhaba ben 8 senelik evliyim evliliğim sırasında şiddet ve eşimin ailesi tarafından aşşalanmaya maruz kaldım evlilik sırasında 3 defa evi terk ederek ailemin yanına gittim ve herdefasında eşimle barışıp döndüm 3 defa gidişimde eşim boşanma davası actı ve çocuk için tekrar bir araya gelmeye karar verdik tabi bu kararda aileminde etkisi oldu boşanmamı istemediler + boşanırsam mal nafaka talep etmemi istediler eve döndükten sonra kavgalar ve şiddet devam etti sn kavgamızda evden birşey almadan kzıımı alıp bir bayan arkadaşımın yanına gittim yaklaşık 4 ay kadar oldu evimi tuttum iş buldum ve şuanda çalışıorum eşim gecen kasım ayında boşanma + velayet davası açmış bnde avukat aracılıgı ile dava acmaya hazırlanıyordum avukatım kısa bir araştırmadan sonra eşimin bana dava açtıgını ve polis tarafından aranma kararı çıkarttıgını söyledi kızım 7 yaşında sorum şudur polis tarafından aranmayı nası kaldırabilirim ve kızımın velayetinin bana gecmesi için ne yapabilirim ben nafak mal vs.. talebinde bulunmuyorum eşimden sadce kızımn velayetini istiyorum çocukla fazla ilgilenen bir baba deqildi kendisi şuanda oturdugu evde bir kardeşi var yüzde 85 özürlü raporu var saldırgan ve 3 defa çocugumu bogmaya kalktı eşimin kredi kartına 500 küsür lira borcu var aldıgı aylık askeri ücret ve belgelerle bu paranın borca gittiğide ıspatlanır durumda bu şartlar altında kızımın velayetini alabilirmi ve evi terk etmem velayet davası acısından kızımın bana verilmesi konusunda sorun yaratırmı son olarak cangüvenliğim olmadıgı için adresimin gizli tutulması mümkünmüdür boşanma sonuna kadar şimdiden çok teşekkür ederim
Old 18-12-2009, 11:59   #2
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin size karşı açmış olduğu boşanma davasında dilekçe tarafınıza tebliğ edildiyse bu davaya cevap vermek suretiyle nafaka tazminat talebinde bulunabileceğiniz gibi çocuğun velayetinin size verilmesini de talep edebilirsiniz.

Polis tarafından aranma kararı demişsiniz.Dosyanın içeriğini bilmemekle beraber sizin aranma kararı olarak nitelendirdiğiniz işlemin bir sosyal ve ekonomik durum araştırması olduğunu düşünüyoruz.Boşanma davası açıldıktan sonra mahkemeler tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması için ilgili kolluk birimine yazı gönderirler.Bu araştırma neticesinde elde edilen bilgi nafaka,tazminat ve velayet konusunda karar verilirken göz önünde bulundurulur.

Velayet konusunda karar verilirken mahkemelerin göz önünde bulundurduğu en önemli ölçüt çocuğun yüksek yararıdır.

Anlattığınız kadarıyla çocuğun velayetinin eşinizde kalması çocuk açısından bir takım sakıncalara sebebiyet verebilir.Bu sakıncaların ne olduğunu delilleriyle beraber mahkemeye sunmanız halinde mahkeme bunları göz önünde bulunduracaktır.

Evi terk etmiş olmanız tek başına velayet hakkının sizden alınmasına neden olmaz.

Yeni adresinizin bilnmemesi sebebi ile dava dilekçesi tarafınıza tebliğ edilemiyor ve mali durum araştırmanız tamamlanamıyor olabilir. Adresinize, daha sonra karar tebliği de yapılması lazımdır. Adresinizin bilnmemesini istiyor iseniz; bu usuli işlemleri bir AVUKAT vasıtası ile takip edebilirsiniz. Ya da Mahkeme kaleminden kendiniz dava dilekçesini tebliğ alabilirsiniz.

4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun uyarınca mahkemeden kendiniz ve çocuğunuz için koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.Bu koruma önlemleri sonucu eşinizin size ve çocuğunuza zarar verici eylemlerde bulunması yasaklanır.Bu koruma önlemlerine uymak zorunludur.
Uyulmadığı takdirde eşiniz mahkemece hapis cezasına dahi mahkum edilebilir.

Sayın konuk davanızı takipte bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Zira burada bizler sizin anlattıklarınızla sınırlı olarak genel hukuki bilgiler verebiliyoruz.Davanızın takibi için mutlaka hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi