Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma ile konut mülkiyetinin talebi

Yanıt
Old 07-03-2011, 10:15   #1
parézer

Olumsuz boşanma ile konut mülkiyetinin talebi

Merhabalar...
Müvekkilim ile eşi yaklaşık 40 yıldır evliler. Müvekkilim uzun süre önce pankisyon hastalığına yakalanmış.Bu hastalık nedeni ile eşi kendisini bakıcı olarak göstermiş ve bakıcı maaşını kendisi almış. Ancak müvekkilin bakımı ile hiç ilgilenmemiş, çocukları bakımı ile ilgilenmiş. Yaklaşık 5 ay önce müvekkilin eşi başka bir ülkeden genç bir kadın getirip imam nikahı ile evlenmiş ve köydeki evlerinde bu kadın ile birlikte yaşamakta. Müvekkil ise şehirde çocuklarının evinde kalmaktadır. Eş ile birlikte yaşarken, şehirde kocanın üzerine tapuda kayıtlı olan konutta yaşamaktalardı. Ayrıca, ikinci evliliğini yapmak için 15.000 TL başlık vermiş. Bu başlık parasını da, köydeki aile konutu niteliğindeki evlerinin yakılması nedeni ile aldığı tazminat parasından karşılamıştır.

Açacağım davada boşanma ile birlikte, maddi ve manevi tazminat talep edeceğim.Ayrıca, şehir merkezine bulunan konutun müvekkil üzerine tesciline karar verilmesini, aksi durumda yaşam boyu kullanma hakkının müvekkile verilmesini talep edeceğim. Tüm bu taleplerimi açacağım boşanma davasında, tek dava ile talep etmeyi düşüüyorum. Bu konuda hukuken bir engel var mı? Ayrıca konutun müvekkil adıan tesciline karar verilir mi? bu konudaki öneri ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.
Old 07-03-2011, 15:52   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan parézer
Merhabalar...
Müvekkilim ile eşi yaklaşık 40 yıldır evliler. Müvekkilim uzun süre önce pankisyon hastalığına yakalanmış.Bu hastalık nedeni ile eşi kendisini bakıcı olarak göstermiş ve bakıcı maaşını kendisi almış. Ancak müvekkilin bakımı ile hiç ilgilenmemiş, çocukları bakımı ile ilgilenmiş. Yaklaşık 5 ay önce müvekkilin eşi başka bir ülkeden genç bir kadın getirip imam nikahı ile evlenmiş ve köydeki evlerinde bu kadın ile birlikte yaşamakta. Müvekkil ise şehirde çocuklarının evinde kalmaktadır. Eş ile birlikte yaşarken, şehirde kocanın üzerine tapuda kayıtlı olan konutta yaşamaktalardı. Ayrıca, ikinci evliliğini yapmak için 15.000 TL başlık vermiş. Bu başlık parasını da, köydeki aile konutu niteliğindeki evlerinin yakılması nedeni ile aldığı tazminat parasından karşılamıştır.

Açacağım davada boşanma ile birlikte, maddi ve manevi tazminat talep edeceğim.Ayrıca, şehir merkezine bulunan konutun müvekkil üzerine tesciline karar verilmesini, aksi durumda yaşam boyu kullanma hakkının müvekkile verilmesini talep edeceğim. Tüm bu taleplerimi açacağım boşanma davasında, tek dava ile talep etmeyi düşüüyorum. Bu konuda hukuken bir engel var mı? Ayrıca konutun müvekkil adıan tesciline karar verilir mi? bu konudaki öneri ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat talebinizde de bulunabilirsiniz.Hukuken bir engel yok ama davanız uzar.
Evin müvekkilinizin üzerine tescili talebiniz bence kabul görmez.

2002 yılından önce ev alınmışsa şartları da oluşmuşsa katkı payı talebinde bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.Fakat müvekkiliniz ev hanımı ise ev işlerini malesef katkı olarak kabul edilmiyor.2002 yılndan sonra alınmışsa zaten çok sorun olmaz diye düşünüyorum.
Old 07-03-2011, 16:31   #3
av.cemile

Sözkonusu mülk aile konutu olarak kullanılıyorsa taşınmazın Tapu kaydına Aile Konutu şerhi koydurabilirsiniz. Ancak şu anda aile konutu olarak kullanılmıyorsa itiraza konu olabilir.
Gerçi kadın hastalık nedeni ile ve eşi kendisine bakmadığından çocuklarının yanında yaşamak zorunda ise o taşınmazın aile konutu vasfına halel gelmeyecektir.

Taşınmazın Müvekkilinizin adına tescili talebinizin kabul görmesi için dayanağınız bulunmalı. Talebiniz kabul görmeyecektir diye düşünüyorum(Mesela ev müvekkilinizindi de hata, hile ikrahla mı üzerine aldı?. Muvazaa var mı? Varsa bile taraflar arasındaki muvazaa iddiasının ispatı için yazılı deliliniz var mıdır? Veya müvekkilinizin bu evin alınmasında bir katkısı var ise katkı payı alacağına konu olabilir...Veya taşınmaz edinilmiş mal mıdır? gibi...)

Ancak evli olduğu halde hasta eşini bırakıp başka biri ile beraber yaşayan kişi aleyhine müvekkiliniz lehine yüksek bir tazminata hükmedilebilir. O arada taşınmazın el değiştirmemesi için davanızı tedbir talepli olarak açarsanız kayba uğramazsınız.

Karşı taraf hala bakım ücreti alıyorsa itiraz edilmelidir ve haksız ödenen paranın devlete iadesi için gerekli şikayet başvuruları da ayrıca yapılmalıdır.
Old 09-03-2011, 10:35   #4
parézer

Söz konusu konut 2007 yılında satın alınmış.
Old 09-03-2011, 10:58   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Konut edinilmiş mal öyleyse ayrıca aile konutu niteliğinde;tazminat istemli boşanma davanızın açılması yanı sıra katkı payı alacağı davası da açabilir,tedbir isteyebilirsiniz.Ayrıca aile konutu için ölene kadar intifa hakkını talep edebilirsiniz.İyi çalışmalar...
Old 10-03-2011, 12:03   #6
av.cemile

Açıklama mahiyetinde ek yapmak isterim: Taşınmazın Edinilmiş mal olması aynı zamanda aile konutu olduğunu göstermez. Aile konutu kavramının mal rejimleri ile alakası bulunmamaktadır.
Old 10-03-2011, 13:46   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Ben de aile konutu vasfı varsa diye ayrı ayrı belirttim zaten,Sayın Av.Cemile,iyi çalışmalar...
Old 10-03-2011, 17:43   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan parézer
Merhabalar...

Sayın meslektaşım,
Öncelikli olarak tapu iptali ve tescil konusunu unutmanızı öneririm. Atrık bu tür durumlarda katılım payı alacağını düşünmek gerekmekte.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmanıza engel yok. Ancak söz konusu maddi ve manevi tazminatın, konut için yapılan katkıyla ilgisi yok farklı bir alacak olduğunu da söylemek isterim.

Aile konutu şerhi koydurması yoluna giderek, öncelikle evin elden çıkışını engellemeye çalışınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi