Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Amerika'da Hukuk Yüksek Lisansı

Yanıt
Old 15-06-2006, 16:30   #1
yoncanaz

Herkese Merhaba..Yüksek lisansımı Amarikada yapmayı düşünüyorum.Fakat hukuk sisteminin bizim sistemimizden tamamen farklı olması beni biraz tereddüte düşürüyor. Amarikadaki lisans üstü hukuk eğitimi ve daha sonrasındaki getirileri için bir bilgisi ya da deneyimi olanların düşüncelerini benimle paylaşması sağlıklı karar almamda bana yardımcı olacaktır...şimdiden teşekkürler
Old 17-06-2006, 19:57   #2
Cest la vie

Kitap

Merhaba,
Amerika'nın hukuk sistemi, Anglo-Saxon hukuk sistemi olduğu için her alan Türkiye'de işinize yaramayabilir. Ancak Uluslararası Hukuk, Fikri Haklar ve Teknoloji Hukuku, Çevre Hukuku vb. yüksek lisans programları, uluslarası sözleşmelerle dünya bazında ortak temellere oturtulmakta olduğundan bu alanda master yapmak size büyük yarar sağlayabilir. Ancak elbette yarar, amaca göre değişmektedir. Öncelikle ne için master yapmak istediğinizi saptamanız bunun için çok önemlidir.

Belirtmeliyim ki, ABD'de hukuk yüksek lisans programı(LL.M) gerçekten maddi açıdan çok yüklüdür. Ozellikle iyi bir okula gitmek istiyorsanız bütçenin ağzını açmak değil, yırtmanız gerekir diyebilirim. Ayrıca kabul almak da bir o kadar zordur. Özetle götürüsü çoktur. Geldiğinizde size kazandıracakları amaçlarınız doğrultusunda çok yüksekse mutlaka öneririm. Ama değilse, Almanya'da LL.M ücretsiz ya da çok az ücretli olduğu için Almanya'da yapmanızı öneririm. Hem Kara Avrupası sistemi olduğu ve bizim hukukumuzun da temellerinin bulunduğu ülke olduğu için sizden daha az alarak size daha çok şey kazandıracağına eminim.

Bir ihtimal de ABD için burs olanaklarına başvurmanızdır. Bu konuda eğer diploma ortalamanız 3.00'ın üzerindeyse Fulbright bursuna başvurmanızı tavsiye ederim.

Eğer başka sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen çekinmeyin.

Saygılarımla
Old 18-06-2006, 12:48   #3
Brusk

Ben bu konuda birşey öğrenmek istiyorum Hukuk yüksek lisans proğramı her üniversitede aynı şekildemidir yani mesela müfredatlar aynımıdır.Dersler, krediler...vs yoksa değişikse neye göre değişir?
Old 18-06-2006, 22:48   #4
Cest la vie

Her üniversitede farklıdır çünkü bu dersleri belirleme enstitü kararına bırakılmıştır. Enstitü yönetim kurulu da, genellikle enstitüdeki hocaların uzmanlık alanına göre, genel istek ve gerekleri de göz önünde bulundurarak derslere-kredilerine karar vermektedirler.
Saygılarımla
Old 22-06-2006, 15:22   #5
av.yıldıray

Sayın Güneyli;
Geçenlerde birisi ile tanıştım Bana, amerikada 6 ay hukuk yüksek lisansı için kaldığını, daha sonra eğitimine İngiltere'de devam ettiğini ve aşağı yukarı 6 ay da orada kaldığını ve Hukuk Yüksek Lisansı yaptığını söyledi. Gerçekten de, bu kadar kısa süren bir yüksek lisans eğitimi olabilir mi. Eğer var ise bu konuyu bende değerlendirmek isterim. Yoksa bu yüksek lisans değilde başka bir proğram mı. Yada bana faydası olurmu. Teşekkürler
Old 23-06-2006, 09:14   #6
Cest la vie

Merhaba,
Bizdekinin aksine, Amerika ve İngiltere'de yüksek lisans (LL.M) gerçekten de "1 yıl". Sadece bir yıl içerisinde hem ders alıyorsunuz hem de tez hazırlıyorsunuz. Ama 6 ay İngiltere, 6 ay ABD mümkün mü onu bilmiyorum açıkçası. Her iki ülke de Anglo-Sakson hukuku olduğu için belki böyle birşey mümkündür-dediğim gibi fikrim yok. Ama böyle bir protokolun Türkiye ile geçerli olmadığını, bizzat yaşadığım için çok net söyleyebilirim.
Old 19-10-2006, 04:56   #7
yalcintas

Merhaba,

Su anda Amerika'da Indianapolis'te LL.M yapiyorum, eger hala ciddi sekilde Amerika' da LL.M dusunuyorsaniz yardimci olabilirim.

Saygilarimla
Old 22-10-2006, 23:37   #8
gülsümgül

selamlar,
evet Amerika'da ve Avrupa'da yuksek lisans egitimi 1yil suruyor.Keske Ankara-İstanbul ve İzmir'de düzenlenen yurtdişi egitim fuarlarina katilabilseydiniz sizin icin dah avantajlı olurdu.Ancak sunu soyleyebiliirm Ahu'ya katilmakla beraber oncelikle uzmanlasacgin konuya kara vermen ve tabiki not ortalamani yuksek tutman gerekiyor.Mesela Hollanda'da yapilacak 1 yillik yuksek lisans tl cinsinden 45.5 milyara mal oluyor.Sana bir kac internet sitesi dresi verebilirim.
www.studyusa.com ,
www.mcgeorge.edu ,

Amerika hakkinda cok bilgim yok ama son yazdigim okulun 3 ayri master programi var.Mesela biri sadece Amerika'da digeri 6 ay Amerika'da 6 ay Avrupa'nın herhangi bir sehrinde geciyor.Daha sonra bunu karsilastirmali calisiyorsunuz...vb. Son olarakta burs bulmak cok ZOR!
Şimdilik bu kadar.İnternetin iyi bir kilavuz olacagini soyleyebilirim.
Bol şans
Old 10-02-2007, 19:55   #9
Cest la vie

http://www.mezun.com/icerik/columnis...LUMNISTID=1520

Amerika'da yuksek lisans dusunenler icin FULBRIGHT EGITIM BURSU ile ilgili, oldukca aciklamali guzel bir roportaj. Tavsiye ederim..
Old 07-03-2007, 17:22   #10
persona

ben senin yerinde olsam ingiltereyi de ciddi dusunurdum... cunku burada universitelere basvurmak ucretsiz , en azindan basvur ingilteredeki universitelere ve kabul belgelerini al, sonra karar verirsin...
eger ciddi sekilde ingiltereyi dusunuyorsan ben sana buradaki yasam ve okullar hakkinda bilgi verebilirim

birde amerika da maalesef her okul ayni derecede egitim vermiyor diye duydum, okulun kalitesini mutlaka arastir... biraz isi paraya dokmusler ( tipik anglo-sakson mantigi) mesela benim arkadasim newyork state universitesinden bir diploma aldi ama maalesef bu universite catisi altinda bircok universite var , yani universite yapilari bizim turkiyede anladigimizdan cok farkli ve sonucta arkadasimin aldigi diploma YOK tarafindan taninmadi.
Old 20-08-2007, 23:56   #11
müge_

merhaba
ben bırseyı anlamadım ıngılterede okullar nasıl ucretsız ?
yanlıs mı anladım
ben yurtdıısnda yapmayı cok ıstıyorum ancak tek sorun maddı sebepler. burs bulamadım ancak gıdıp orda calısmalıyımıyım yada ne yapmalıyım
Old 28-08-2007, 22:48   #12
yyyasemin

Müge merhaba_
İngilizce sevyeni sormak istiyorum ? Stajını tamamladın mı aylık 2000 dolar karsılayabılırmı aılen ılk 5 ay için ? lisans bitirme derecen ne ? bu bilgiler neticesinde sana yardımcı olabılırım. Tavsıyemi istersen ingiltereyi tercih et amerikan hukuku tamamen farklı ben texas ta hukuk fakultesinin birinci sınıfını okudum turk hukukuyla ozel hukuk ta benzerlıklerımız olmasına ragmen sıstem farklı LLM 1 yıl tezsiz oluyor bunu bitirince bar exam e de girebilirsin. Şunu bilmeni isterim beynen yapmak etmek isteğinin olması yeterli değil maddi olarak desteğin olmalı bunu lütfen dikkate al
Old 28-08-2007, 23:00   #13
müge_

Merhaba

İngilizce seviyem iyi. Staja yeni baslayacağım, zaten staj bitince gelmek istiyorum bu senenin sonunda. Ailem açıkçası istemediği için sorun oluyor ama ben 2 sene sonra olsa da burda para biriktirip gitmek istiyorum. Aylık 2000 dolar 5 aylığına burda bir senede biriktiririm stajdan sonra.
okul ortlamam 67 marmara hukuk.
pekı İngiltere'de baştan mı üniversite okuyacağım onu anlamadım tam olarak?
Old 30-08-2007, 00:00   #14
yyyasemin

Muge ingiltere hukuk sistemini az cok bılıyorum ama master olayını ve nederece kabul olur bılmıyorum. masterın turkıyede ıyı intiba bıraktıgı kesın. muge bahcesehır unıversıtesı ceza profesoru Ferıdun Yenısey hocayı bul
ve
soyle amerıkaya gıtmek ıstedıgını ıngılızce sevyene guvenıyosan emın ol sana yardım eder. Texas a burs u bana ferıdun hoca sagladı
ayrıca benım 10 eyalete yakın yerde hukuk egıtımı alan arkadaslarım var korkma yardımcı oluruzz
aılenle konus danıs inşallah halledersınn ve gıder gelırsınn
bana emaılımden ulas ıstersen lawyeryasemin@gmail.com
kendıne ıyı bak
saygılar
av. Yasemin Gulluoglu
Old 30-08-2007, 01:53   #15
müge_

Çok teşekkür ederim yasemin hanım.dediklerinizi yapacağım. e mailden de size ulaşacağım iyi çalışmalar
Old 02-10-2007, 05:46   #16
rengin

Varsayılan Llm

Alıntı:
Yazan yalcintas
Merhaba,

Su anda Amerika'da Indianapolis'te LL.M yapiyorum, eger hala ciddi sekilde Amerika' da LL.M dusunuyorsaniz yardimci olabilirim.

Saygilarimla

Amerika 'da yüksek lisans yapmak için hangi okulları önerirsiniz? Bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.. Şimdiden çok teşekkürler..
Old 19-01-2008, 21:58   #17
yyyasemin

Merhaba,

Amerika'dan hukuk masteri yapan ve bunun disinda Turkiye'de avukatlik yapan tanidiklarimdan belli izlenimler edindim. Onlari soyle bir araya getirmek istiyorum.

Hukuk Masteri:

Bu okullara Amerika'da girmek icin cok az sey gerekiyor basvuru belgesi acisindan. TOEFL sinavi ve hocalarindan alacagin iki referans mektubu genelde tum okullar icin yetiyor.

Avrupa'da pek cok okulda Ingilizce olarak hukuk masterlari var ve TOEFL sinavini yeterli goruyorlar Ingilizce olcmek acisindan.

Her iki kitadaki egitim genelde 1 yil suruyor.

Her okulun basvuru son tarihi, gerekli evraklari, burs imkanlari ve sartlari icin bizzat onlarin web sayfalarina gidip International Student Application kisimlarini incelemen gerekiyor.

Burs:

Burs alinabilecek yerler ya devlet, ya ozel kurum bursu, ya belli kurumlarin verdigi burs, ya basvurdugun universitenin basari bursu veya borc alma seklinde ortaya cikiyor.

Basari bursu almak icin cok istisnai yuksek bir TOEFL skoru arti mukemmel referanslar ve diger mesleki basarilar gosterilmek zorunda.

Senin bu yol disinda devlet veya ozel bir sirketten burs alma imkanin olmadigi icin ya borc alma (banka gibi) ya vakif bursuna basvurma veya belli yabanci kurumlarin burslarina basvurma yollarin kaliyor.

Yabanci kurumlarin burs bilgileri icin su linke basvurabilirsin. En belli baslilari burada yaziyor ki burada da cok rekabet var ve universiteden basari bursu almak kadar zor.

http://www.llm-guide.com/funding-your-llm

Turk vakiflari olarak bana Ilim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfi disinda Petrol Vakfi (bu Ortakoy'de) icin basvurabilirsin. Buralari sana $60,000 veremeyebilir ama Avrupada bir okulu secersen fiyatlar Amerika'ya gore yari yariya oldugundan sana msraflarinin cogunu verebilirler. Tabi bu masrafi da meslege basladiktan sonra yavas yavas geri odeme icin mukavele imzalarlar.

Okularin siralamasi (Ranking):

Hangi ulkedeki hangi okula basvuracagin bir sorun. Bu konuda asagidaki link isini gorur.

Genel siralamalar icin: http://www.llm-guide.com/law-school-rankings

Amerika'daki okullari icin : http://www.llm-guide.com/usa

Avrupa'daki okullar icin: http://www.llm-guide.com/europe ve http://www.llm-guide.com/uk-ireland

Turkiye'de is imkanlari:

Bu konuda kimse cok bir sey soyleyemedi, cunku her birinin yillardir calistiklari bir isleri var hukuk alaninda Turliye'de ve nerede ne tur bir is imkani var bilmiyorlar. Senin nerelere basvurdugunu ve red aldigini bilmiyorum ama Evyap, Calik Holding, Turkiye Finans gibi ozel kuruluslar ve belediyeler onerildi bakilmasi icin.

Turkiye'de bir masterla herhangi yerli veya yabanci bir sirkette hemen tepeden is bulma gibi bir imkaninin torpil olmadikca mumkun olmayacagini ogrendim. Orta halli bir yerde ise baslayip kendini ispat edip, tanidigin cevreyi genisletip, ogrenci statusu ve imajindan cikarak yukarilara tirmanmanin en uygun strateji oldugunu soylediler.

Benim tesbitim:

Her ne yolu denersen, Ingilizce olarak kendini ifade etmen, yazili hukuki metinleri rahatca anlaman ve iyi bir master tezi (Kultur'de veya yurtdisinda) ile ortaya cikman sana mesleki alanda basari getirecektir. Seninle su anki tesetturlu halin ve almis oldugun iyi egitimle calismayi isteyecek, uygun ve muspet insanlardan olusan pek cok yerin (sirket, buro) olacagina eminim. Bir yerde staj yapabiliyorsan cok faydasi olacagina eminim. Uzerinden ogrencilik tozunu artik yavas yavas atman gerektigini dusunuyorum. Okudugun alan fizik, kimya, iktisat gibi bir bilim dali degil bir meslek. Bu isin oyle cok fazla okumasi ve ogrenciligi olmaz. Bir sekilde meslegini icra etmeye baslaman veya pratigini musahade etmen iyi olacaktir.

Umarim faydasi olur.

Saglicakla
Avukat Yasemin GÜLLÜOĞLU
Old 23-02-2008, 02:24   #18
BOZDOGAN

Merhaba Arkadaşlar.

Birkaç gündür Amerika'da yüksek lisans eğitimi hakkında araştırmalar yapıyorum. Kısmetse gideceğim. Ancak kafamda bazı soru işaretleri var. Sırf Etiket için yapmak istemiyorum bunu. Eminim yurtdışında Yüksek Lisans yapmış arkadaşlarımız beni aydınlatır.

kafama takılan noktalar şunlar

1) Amerika'da Üniversitelerin sıralama sistemi var. Ve çok önemliymiş bu sıralama işi. İlk 20 üniversite kabul görür durumda diyorlar. Amerika'da kalmayacak biri için de bu durum önemli mi? Çünkü orda kalmayı düşünmüyorum.

2)Birçok Üniversite'nin yüksek lisans programı var Amerika'da ama biliyoruz ki sistem farkı var. Boşuboşuna okumak istemiyorum. Bu yüzden yaptığım araştırmalarda hem benim aklıma yatan hem de istediğim Pasifik üniversitesi McGeorge Avrupa Hkuku programı var. 6 Ay Sacramento'da 6 Ay Salzburg'da. Ama Adını andığım okul 100. sırada Amerika'da. Aynı böyle bir program yani 6 ay Avrupa 6 Ay Amerika başka bir üniversitede var mı? ben llmguide da bulamadım sadece Pasifik Üniv var.
3)İnglizce'yi 7 yıl Anadolu Lisesinde okudum ama kopmadım. Ancak eminim ki yetersizim. Amerika'da dil kursuna gitmem gerekecek. Gidilen her üniverisitenin benim gibi yabancı öğrenciler için dil kursları var mı?

4)Daha önce yüksek lisans yapmış arkadaşlar varsa acaba hangi alanda yaptı?

Bu konularda bilgili arkadaşlarımız bana özel mesaj yoluyla ulaşırsa çok sevinirim. Saygılarımla.
Old 24-02-2008, 02:56   #19
yyyasemin

Arkadaşlar gerçekten uluslararası platformda çalışmak istiyorsanız, bir uluslararası hukuk bürosuna gidin ve çalışma sistemlerini öğrenin. İngilizce sevyesinin nekadar iyi olması gerektiğini ve ingilizce hazırlanmış sözleşmeyi en az 40 sayfalık tekrardan ingilizce olarak başka ülkeye artılar ve eksilerle uyarlamak gerektiğini... bu bir örnek iyi düşünün bir hukuki yazışmayı en iyi ingilizce nasıl çevirebilirisiniz...çevirdiğinizi nekadar iyi başka ülke hukukuna uydurursunuz... gerçekten başarabileceğinize inanıyorsanız gidin başka bir ülkeye yoksa yazık emeğe paraya....
Saygılar
Av. Yasemin Güllüoğlu
Old 08-05-2008, 17:51   #20
K.Gunturk

Arkadaslar,bu dosya uzun zamandir hareketsiz kalmis,
Amerikada LLM yapip bitiren varmi aramizda? Gelecek donem mastera basliyorum,ancak burda master yapipta Turkiyeye donup calisanlarin tavsiyelerine cok ihtiyacim var.
Yalcintas siz bitirdiniz mi masterinizi?
Old 05-12-2008, 13:21   #21
yyyasemin

Karar Yabancı bir ülkede Master yapmak

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra genel bir bilgilendirme yapmak istedim. Birçok arkadaşım bana internet üzerinden ulaştı yüz yüze görüştüğüm kişiler de oldu. Bunun akabinde ( 1 yıllık süre ) amerika ile ve ingiltere ile yaptığım bağlantılarda, buradaki arkadaşlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük. ( bazı arkadaşlar rakip toplama dedi )) ) Daha açık konuşmak istersem :
1 : Hukuk fakültelerinde ( yeditepe maltepe kültür başkent v.d ) eğitim ve danışmanlık yapacağız. ingiltereden gelecek olan bir yabancı ile...
2 : Bizden buradan veya yüzyüze görüştüğümüz kişilerin istekleri doğrultusunda bulduğumuz master, hukuk sertifika programı ve hukuk ingilizce programlarını bir hizmet olarak sunacağız.
Sonuç olarak arkadaşlar birikimlerimizi paylaşmadan öte aktif hale getirip size ulaşabileceğiniz bağlantılar için de yardım etmeye çalışacağım.
Umarım bu başlangıçla mahçup olmayız ve sizlere elimden geleni yapabilirim.
Selam ve Saygılarla
Av. Yasemin Güllüoğlu ( LLM ) ( Sağlık hukuku uzmanı )
Old 01-07-2009, 13:34   #22
Av.İsmail Güler

üstadlar selamlar
Ankara üniversitesi hukuk fakültesi mezunuyum, iki senedir avukatlık yapıyorum.bu sürenin 15 ayını ve halen de bir bankanın hukuk başmüşavirliğinde yaptım.Hukuk ingilizcesi ve uluslararası hukuk alanında master yapmak istiyorum.Bu konuda kiminle iletişime geçmem gerektiğini vs. pek bilemiyorum,alese girmem gerekiyor mu onu mu beklemeliyim,ayrıca şu an sahip olduğum taşıtımı sattığımda ve hali hazırda 10.000 dolar kadar bir param olacaktır, bu para ile nasıl bir master yapabilirim.Bu arada not ortalamam 69,7 ve ingilizcem advanced seviyesindedir.
Bilgilendirebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
E-mail adresim is_emos@hotmail.com
Old 24-10-2009, 14:26   #23
mystery_a

Merhaba, ben MEB bursu ile Amekrika'da ticaret hukuku alanında master şansı yakaladım. Size sormak istediğim şey şu, ben eylül-ekim 2010 gibi amerikada eğitime başlamak istiyorum. Bunun için ne zamana kadar başvurmalıyım üni.lere? ve kabul için tavsiyeniz var mı?

Alıntı:
Yazan yalcintas
Merhaba,

Saygilarimla
Old 31-10-2009, 20:14   #24
yyyasemin

Genele mi mail atılmış yoksa şahsa mı ???bunu belirterek yazarsanız cevaplar daha hızlı gelir diye düşünüyorum.
Sayın mystery a , üniversitelerin wep sayfalarına giriniz ve LLM bölümlerine tıklayınız ordanda okulların dönem başvuru bilgilerini bulursunuz. Bunu bizlere sormadanda siz öğrenebilirsiniz. Her üniversitenin başvuru şartları, olanakları, tarihleri başkadır bunu bilmem için araştırma yapmam gerekli !!!! yani siz yapacaksınız....
Kabul için amerikada ki okullar hukuk alanında öğrencileri çok kasmasada TOFEL IELTS den gerçekten iyi bir derece istiyorlar iz başvurunuzu yaparken eksik ingilizceniz var ise onu okuldan talep ediniz ki szi red etmesinler. Döndüğünüzdede iyi bir iş olanağı istiyosanız üniversitenin adını iyi seçin dandik üniversitelerden olmasın kalite belgesi olan üniversiteleri seçmenizi tavsiye ederim ( for private unv. )
Bakın elinize öyle bir şans gelmişki bu şansı sonuna kadar tüm olanaklarıyla kullanın. Döndüğünüz de yükümlülük çok fazla olacağı için oralarda kalma hayalini şimdiden unutun ...Amerikadaki üniversiteler bu tarz burslarla gelen öğrencileri çeşitlilk açısından sınıfta oluşturdukları karma öğrenci unsurunu ve farklı ülkelerin hukuk sistemlerinin analizi için fazlasıyla desteklemektedirler.
Başarılar size...
Sayın güler,
çok üzgünüm ama bu para yetmez
siz parayla master yapmayı atın kafanızdan ve burs bulmaya bakın , ingilizce sevyenizi ilerletin ve internet üzerinden üniversitelerin sitelerine girip başvuruda bulunun. Araştırmlarınızda hocaları kontrol edin ( taktik şu olsun müslüman veya türk hoca bulmak ) hocalara mail atın ve atmadan önce hoca hakkında iyi bir araştırmanız olmalı ki ne yazacağınızı kimi nerden yakalayacağınızı iyi bilin. size emin olun geri dönerler. Burs istemeyin onlara sizi yetiştirmlerini ve destek olmalarını isteyin. Talep ederkende teacing asistan or seraching asistan pozisyonları önerin ...vs... vs.... size kalmış gerisi...
Şimdi arkadaşlar, yurtdışında master yapmak!!! çok güzel ama zor ve bi okadarda masraflıdır... bunlara katlanıp Türkiyeye döndüğünüzde tüm kapıların size açılcağını ve 3000 tl lerle işe alınacağınızı sakın hayal etmeyin bu hayal zaman ve tecrübeyle olur ve uluslararası çalışan ofisler geç saatlere kadar çalışır , avukatları milyondolarlık işlerde çok ucuza istihdam ettirir ve siz dönüp arkanıza baktığınızda hukuk okudum master yaptım ingilizcem var ve ben bukadar mı maaş alıyorum diyeceksiniz ) üzgünüm ama gerçekler bu ... demekki son nesilde herkes master yapıyor yurtdışına gidiyor öyleyse farklı olun farkı siz oluşturun . Türkiye amerika ile ticari ilişkilerini muazzam arttırdı ve şirketlerın amerıka hukukuna hakim avukatlara ihtiyacı var bu açığı neden sizler kapatmayasınız????
Umarım hayalleriniz gerçek olur..
Old 30-01-2010, 13:30   #25
AV. AHMET ERTAŞ

merhabalar ben marmara hukuku 65.6 ortalama ile bitirdim. ortalamam yüksek olmadığı için devlet bursu ile yüksek lisans yapamıyorum ingilizcem advanced seviyesinde. toefl sınavına girmedim. öğrenmek istediğim ; ayrıca ben AÇIKÖĞRETİMDEN kamu yönetimi okuyorum, 2. sınıftayım. eğer ortalamam 70 den yüksek olursa devlet bursu ile yurt dısındahukuk alanında yüksek lisans yapabilir miyim?? Açıköğretim olmasının ve farklı alanda yüksek lisans yapmamın sakıncası var mıdır? bilgisi olan biri yardımcı olursa sevinirim...
Old 11-02-2010, 22:23   #26
mystery_a

merhaba, mesajınızı geç okudum, bana mail adresimi eklerseniz sevinirim, sormam gerekenler var ve vaktim oldukça azaldı. teşekkürler.
mertaktan34@hotmail.com

Alıntı:
Yazan mystery_a
Merhaba, ben MEB bursu ile Amekrika'da ticaret hukuku alanında master şansı yakaladım. Size sormak istediğim şey şu, ben eylül-ekim 2010 gibi amerikada eğitime başlamak istiyorum. Bunun için ne zamana kadar başvurmalıyım üni.lere? ve kabul için tavsiyeniz var mı?
Old 15-01-2011, 22:21   #27
mpalli büşra

merhaba ben de deniz hukukunda master yapmak istiyorum.ama İsviçre ve İngiltere yi duydum başka önerebileceğiniz yerler var mı?en iyisi neresidir* bir de burs imkanları vs.
Old 02-05-2011, 08:52   #28
mystery_a

Varsayılan Kabul

Alıntı:
Yazan yyyasemin
Genele mi mail atılmış yoksa şahsa mı ???bunu belirterek yazarsanız cevaplar daha hızlı gelir diye düşünüyorum.
Sayın mystery a , üniversitelerin wep sayfalarına giriniz ve LLM bölümlerine tıklayınız ordanda okulların dönem başvuru bilgilerini bulursunuz. Bunu bizlere sormadanda siz öğrenebilirsiniz. Her üniversitenin başvuru şartları, olanakları, tarihleri başkadır bunu bilmem için araştırma yapmam gerekli !!!! yani siz yapacaksınız....
Kabul için amerikada ki okullar hukuk alanında öğrencileri çok kasmasada TOFEL IELTS den gerçekten iyi bir derece istiyorlar iz başvurunuzu yaparken eksik ingilizceniz var ise onu okuldan talep ediniz ki szi red etmesinler. Döndüğünüzdede iyi bir iş olanağı istiyosanız üniversitenin adını iyi seçin dandik üniversitelerden olmasın kalite belgesi olan üniversiteleri seçmenizi tavsiye ederim ( for private unv. )
Bakın elinize öyle bir şans gelmişki bu şansı sonuna kadar tüm olanaklarıyla kullanın. Döndüğünüz de yükümlülük çok fazla olacağı için oralarda kalma hayalini şimdiden unutun ...Amerikadaki üniversiteler bu tarz burslarla gelen öğrencileri çeşitlilk açısından sınıfta oluşturdukları karma öğrenci unsurunu ve farklı ülkelerin hukuk sistemlerinin analizi için fazlasıyla desteklemektedirler.
Başarılar size...
Sayın güler,
çok üzgünüm ama bu para yetmez
siz parayla master yapmayı atın kafanızdan ve burs bulmaya bakın , ingilizce sevyenizi ilerletin ve internet üzerinden üniversitelerin sitelerine girip başvuruda bulunun. Araştırmlarınızda hocaları kontrol edin ( taktik şu olsun müslüman veya türk hoca bulmak ) hocalara mail atın ve atmadan önce hoca hakkında iyi bir araştırmanız olmalı ki ne yazacağınızı kimi nerden yakalayacağınızı iyi bilin. size emin olun geri dönerler. Burs istemeyin onlara sizi yetiştirmlerini ve destek olmalarını isteyin. Talep ederkende teacing asistan or seraching asistan pozisyonları önerin ...vs... vs.... size kalmış gerisi...
Şimdi arkadaşlar, yurtdışında master yapmak!!! çok güzel ama zor ve bi okadarda masraflıdır... bunlara katlanıp Türkiyeye döndüğünüzde tüm kapıların size açılcağını ve 3000 tl lerle işe alınacağınızı sakın hayal etmeyin bu hayal zaman ve tecrübeyle olur ve uluslararası çalışan ofisler geç saatlere kadar çalışır , avukatları milyondolarlık işlerde çok ucuza istihdam ettirir ve siz dönüp arkanıza baktığınızda hukuk okudum master yaptım ingilizcem var ve ben bukadar mı maaş alıyorum diyeceksiniz ) üzgünüm ama gerçekler bu ... demekki son nesilde herkes master yapıyor yurtdışına gidiyor öyleyse farklı olun farkı siz oluşturun . Türkiye amerika ile ticari ilişkilerini muazzam arttırdı ve şirketlerın amerıka hukukuna hakim avukatlara ihtiyacı var bu açığı neden sizler kapatmayasınız????
Umarım hayalleriniz gerçek olur..

Sayin Yasemin Hanim,

Size bu mesaji attiktan sonra tavsiyenizi de dikkate alarak basvurdum bir cok universiteye. Bunlardan
University of California, Davis
University of illinois at urbana champaign
University of Minnesota
dan kabul aldim. Bu universiteler hakkinda herhangi bir bilginiz var mi? ya da bunlardan birine gitmis bir arkadasiniz varsa bana yonlendirmeniz mumkunmu?

simdiden tesekkur ederim..
Old 11-05-2011, 19:10   #29
Av. İlknur Çağın

Amerika’da master programları genellikle 2 yıldır. Bazı programlara part-time, bazı programlara ise full-time devam edilebilir. Part-time programlar dolayısıyla biraz daha uzun sürecektir. Uluslararası öğrencilerin bu programları part-time alabilmeleri mümkün değildir. Ancak Green Card sahipleri ya da Amerikan vatandaşı olan uluslararası öğrenciler part-time olarak öğrenim görebilir.
Bazı master programlarında ayrıca mezuniyet için “Bitirme Tezi” hazırlamak gerekmektedir. Master programı başvurularında GRE (Graduate Record Examination) sınavına katılarak üniversitenin öngördüğü başarı puanını almak gerekir. Tıp ve hukuk alanlarında master yapmak isteyenlerin bu sınava katılmalarına gerek yoktur. MBA (İşletme masterı) yapmak isteyenler ise GMAT sınavını almalıdır. Başvuru için neler gerekli?

* Üniversite diploma notun
* Lisans diploman
* İngilizce düzeyin (TOEFL sınav sonucu)
* Gerekli diğer sınavlardaki puan durumun (GRE, GMAT)
* Kompozisyonlar
* Özgeçmiş (CV resume)
* Başvuru ücreti
* Mali durumunu gösteren belge (banka mektubu)

Üniversite diploma notunun yüksekliği başvuru süresince bir hayli önem taşıyor. İyi derecede İngilizce biliyor olman da hem başvuru süresinde hem de senin eğitimini alırken yaşayacağın zorluklarda / kolaylıklarda son derece önemli bir unsur. Her eğitim programına olduğu gibi Amerika’da master programına da maddi yönden hazır olmalısın.
Old 03-08-2011, 17:21   #30
Nalezapon

Arkadaşlar ben de bir soru sormak istiyorum. Bu yaz mezun oldum ve avukatlık stajımı başlattım. Babamın aracılığıyla birkaç avukat ile görüşmem oldu ve yakın bir zamanda onlarla görüşüp master yapabileceğim yerler, araştıracağız. Onlarla görüşmem de ABD'nin en faydalısı olacağını belirtiyorlardı. Ben, bu görüştüğüm insanlar gibi hep şirket avukatı olmak istiyorum. Onların da bana önerdiği enerji hukuku, sözleşme hukuku gibi dallarda eğitim almam oldu. İkinci görüşmeyi dediğim gibi yakın zamanda yapacağım. Fakat, benim de merak ettiğim şeyler var. Burada da eminim yurtdışında yüksek lisans yapan vardır. Sanırım, TOEFL ABD'de de istenen şeylerden biri. Ben bunun için yurtdışında dil kursuna gitmeyi düşünüyorum. Onun ardından da sözüne ettiğim programlardan birine başlamayı düşünüyorum. İngilizce seviyem çok iyi değil ama geliştirebileceğimi de inanıyorum. Yine de kuşkularım var. Böyle bir işe kalkışmam beni çok zorlar mı? Yani, bazen ya yapamazsam diye düşünüyorum. Bir de bahsettiğim enerji hukuku dalını bana görüştüğüm bu iki avukat şiddetle önerdi. Ancak o dönem onlara sormayı unutmuştum. Şimdi sizlere sorayım. Bu gibi dallarda eğitim almak yüksek lisansa mı giriyor? Yoksa sertifaka almak gibi bir şey mi? Böyle bir ayrım var mı? Ayrıca tez hazırlamak ve sunum yapmak gibi şeyler bugün gözüme çok korkutucu geliyor. Hele yarım yamalak bildiğim bir dilde bunları yapabileceğim konusunda bazen güvensizlik yaşıyorum. Beni biraz aydınlatabilirseniz sevinirim. Eğer bilgileri olanlar varsa bana özel mesaj yoluyla da ulaşırlarsa memnun olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi