Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ıslah ile zamanaşımı def'inde bulunma

Yanıt
Old 07-02-2012, 23:29   #1
kapbana

Varsayılan ıslah ile zamanaşımı def'inde bulunma

Davalı vekili olduğum bir işçi alacağı davasında fazla çalışma talebi yönünden zamanaşımı def'inde davaya cevaplarımla birlikte bulunduğumu düşünürken daosyanın bilirkişi gönderilmesini müteakip bilirkişi raporu henüz tarafıma ulaşmadan evvel aslında zamanaşımı def'ini cevap dilekçeme yazmadığımı fark ettim.

Davacı fazla çalışma ücretini kısmi dava ile 100 TL üzerinden (HUMK döneminde dava açılmış)açmış.

Karşı tarafın muvafakat etmemesi ile karşılaşmaya gerek yok diyerek, dosya henüz bilirkişide iken CEVAP DİLEKÇEMİ ISLAH EDEREK ZAMANAŞIMI DEF'İNDE bulunmak istiyorum.

Ancak dosyanın bilirkiiden dönüşünden sonra davacı taraf müddeabihi artırarak 100 TLlik talebini bilirkişinin hesap ettiği tutara yükselteceğinden ve bu da yeni bir dava olacağından MÜDDEABİHİN ARTIRILMASINDAN SONRA ARTIRILAN TALEP YÖNÜNDEN YENİDEN ZAMANAŞIMI DEF'İNDE BULUNMAM GEREKECEĞİNDEN, ÖNCESİNDE ISLAH İLE CEVAP DİLEKÇEMİ DEĞİŞTİRİP ZAMANAŞIMI DEF'İNDE BİR KEZ BULUNDUKTAN SONRA
. KEZ İLERİ SÜRECEĞİM ZAMANAŞIMI DEF'İMİN DİNLENİLMESİNİ ENGELLEYEN BİR HÜKÜM HMK'DA VAR MIDIR?

Ne dersiniz? İzlemeyi planladığım yolda bir hata ya da eksiklik var mıdır?
Old 08-02-2012, 00:44   #2
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan kapbana
Davalı vekili olduğum bir işçi alacağı davasında fazla çalışma talebi yönünden zamanaşımı def'inde davaya cevaplarımla birlikte bulunduğumu düşünürken daosyanın bilirkişi gönderilmesini müteakip bilirkişi raporu henüz tarafıma ulaşmadan evvel aslında zamanaşımı def'ini cevap dilekçeme yazmadığımı fark ettim.

Davacı fazla çalışma ücretini kısmi dava ile 100 TL üzerinden (HUMK döneminde dava açılmış)açmış.

Karşı tarafın muvafakat etmemesi ile karşılaşmaya gerek yok diyerek, dosya henüz bilirkişide iken CEVAP DİLEKÇEMİ ISLAH EDEREK ZAMANAŞIMI DEF'İNDE bulunmak istiyorum.

Ancak dosyanın bilirkiiden dönüşünden sonra davacı taraf müddeabihi artırarak 100 TLlik talebini bilirkişinin hesap ettiği tutara yükselteceğinden ve bu da yeni bir dava olacağından MÜDDEABİHİN ARTIRILMASINDAN SONRA ARTIRILAN TALEP YÖNÜNDEN YENİDEN ZAMANAŞIMI DEF'İNDE BULUNMAM GEREKECEĞİNDEN, ÖNCESİNDE ISLAH İLE CEVAP DİLEKÇEMİ DEĞİŞTİRİP ZAMANAŞIMI DEF'İNDE BİR KEZ BULUNDUKTAN SONRA
. KEZ İLERİ SÜRECEĞİM ZAMANAŞIMI DEF'İMİN DİNLENİLMESİNİ ENGELLEYEN BİR HÜKÜM HMK'DA VAR MIDIR?

Ne dersiniz? İzlemeyi planladığım yolda bir hata ya da eksiklik var mıdır?

Zamanaşımı HMK’nın ilk itirazları hükme bağlayan 116/1 maddesinde yer almaz. Bu nedenle cevap dilekçesinde yer alması kuralı söz konusu değildir. (Basit yargılama hariç)

Zamanaşımı itirazı, tüm maddi vakıalara ilişkin beyanlarda olduğu gibi, savunmanın değiştirilmesi yasağının başladığı ana kadar yapılabilir. (HMK 141)

HMK141/1 maddesine göre yazılı yargılamada, davalı için, savunmanın değiştirilmesi yasağı kural olarak ikinci cevap dilekçesi verildikten sonra başlar yani zamanaşımı itirazını ikinci cevap dilekçesi ile yapmamız mümkündür. Hatta HMK’nın 139/1’e göre ön inceleme duruşmasında da yapılabilir.

Basit yargılamada ise cevaba cevap ve ikinci cevap söz konusu olmadığı için zamanaşımı itirazı cevap dilekçesi ile yapılmalıdır.

Sizin olayınızda basit yargılama usulü geçerli olup cevap dilekçesi ile savunmanın genişletilmesi yasağı başlar ve siz sadece HMK 176 vd. maddelerinde yer alan ıslah kurumundan yararlanabilirsiniz. Islah, HMK 177/1 maddesine göre tahkikatın sona ermesine kadar yararlanılabilecek olan bir olanaktır.

ÖZETLE ZAMANAŞIMI İTİRAZI İDDİANIN VE SAVUNMANIN GENİLETİLMESİ YASAĞININ BALADIĞI ANA DEK VEYA ISLAH İLE VEYA KARŞI TARAFIN MUVAFAKATİ İLE YAPILABİLİR.

Kısaca cevap şudur:
100 TL için ıslah ile uğraşmayınız. Bilirkişi raporundan sonra karşı taraf bedeli ıslah ettiğinde 100 TL’yi aşan kısım için ZAMANAŞIMI itirazında bulunun. Bu bile yeterli olur.
Old 08-02-2012, 11:05   #3
kapbana

100 TL için dahi olsa ıslah ile uğraşmanın "uğraşmak" olmadığını düşünüyorum; özellikle avukatın ihmalini bertaraf edecek ise.

Tavsiyenizi ben de uzun zamandır düşünmekteyim, ama davalı vekili olarak dosyada 2. bir ıslaha ihtiyaç duyacağım durumların olması mümkün değilse ve müddeabihin artırılması halinde 2. kez zamanaşımı def'inde bulunma hakkım mevcut ise neden ıslah ile müddeabih artırılmazdan evvel zamanaşımı def'inde bulunmayayım?

Müddeabihin artırılması yeni bir talep olduğunda ikinci kez zamanaşımı def'inde bulunmamı engelleyen bir durum olmadığını düşünüyorum ve değerli görüşlerinizi merak ediyorum...
Old 08-02-2012, 11:39   #4
yılmazkan

Zamanaşımı defi, alacağın miktarına yönelik değil alacağın kendisini ortadan kaldıran bir defidir. Islah ile zamanaşımı definde bulunduğunuzda fazla alacak kaleminin zamanaşımına uğrayan geriye dönük 5 yıldan öncesi istenemez hale gelecektir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi