Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetkisiz icra dairesine yatan para

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2017, 15:41   #1
av.k.d

Varsayılan Yetkisiz icra dairesine yatan para

Merhabalar,

Borçlu hakkında yapmış olduğumuz kambiyo senedine karşı takibe karşı yetki itirazında bulunulmuş ve mahkemece yetki itirazının kabulüne karar verilmiş ve dosya henüz kesinleşmemiştir.Bu aşamada birinci haciz ihbarnamesine karşı üçüncü şahıs borçlunun hak ve alacağının bulunduğu ve ödeme yapacağını bildirmiştir.

Bu durumda yetkisiz olan icra dairesine para yattığında dosya borcu karşılanıyor.Fakat yetkisiz icra dosyasına yatacak olan parayı nasıl tahsil edeceğiz?Yetkisiz icra dairesi ben yetkisizim herhangi bir işlem yapamam diyerek parayı geri gönderir mi yoksa tahsilatı tarafımıza ödeyebilir mi ? Son sorum dosyası yetkili icra dairesine gönderip yeniden iik 89/1 göndermeli miyiz?
Şimdiden teşekkürler...
Old 08-12-2017, 11:05   #2
Av. Mahmut BEKTAŞ

icra dairesinden önce paranın tarafınıza ödenmesini talep edin, yetkisiz olduğu için işlem yapmayacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda önce dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini, yetkili dairede esas numarası aldıktan sonra dosyadaki paranın bu esasa gönderilmesini talep edin. yetkili dairede takip kesinleşince (ödeme süresi geçince) paranın tarafınıza gönderilmesini isteyin. Tekrar 89/1 göndermenize gerek yoktur diye düşünüyorum.
Old 09-12-2017, 12:54   #3
av.k.d

Merhabalar,

Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yetkisiz icra dairesinin tarafımıza ödeme yapmayacağı konusunda aynen bende sizin gibi düşünüyorum.

Yetkisiz icra dairesine yatan para yetkili icra dairesine gönderilir mi yoksa iade edilir mi o konuda net değilim.
Yargıtay 12 Huk dairesinin yetkisiz icra dairesinin hacizlerinin devam edeceğine ilişkin kararı ve devam etmeyeceğine ilişkin kararları mevcut ve çelişki var.

Bu durumda yetkili icra dairesinden esas alması tebligat süreleri ve yeniden 89/1 gönderildiğinde yetkisiz icra dairesinden almış olduğu ilk sıranın kaçmasından endişleyim.Açıklamak gerekirse yetkisiz icra dairesinden gönderilen 89/1 gereğince konulan hacizde sıralamada önlerdeyiz ve dosya borcu gelecek para ile kapanacak durumda,fakat yekisiz icra dairesinin koymuş olduğu hacizlerin geçerli olmayacağına ilişkin karara bakılırsa bu haciz kalkacak,yetkili icra dairesinden gönderilecek 89/1 gereğince sıramız gerilere düşebilecektir.Ama yetkisiz icra dairesinin haczi devam olur şeklinde aynı dairenin diğer kararına göre sıramız aynen kalacak diye düşünüyorum.Bilmem sizler nasıl yorumlarsınız.

Vermiş olduğunuz cevapta bir husus var anlamadığım.Yetkisiz icra dairesine talep göndererek yatan paranın yetkili icra dairesine gönderilmesini talep etmeli miyim ? Bu hususu tam anlayamadım.Affınıza binaen bu konuya bir açıklık getirirseniz memnun olurum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi