Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazası ve destekten yoksun kalma tazminatı

Yanıt
Old 04-11-2015, 14:12   #1
avukatt19

Varsayılan Trafik kazası ve destekten yoksun kalma tazminatı

Cevap veren tüm meşlektaşlarıma teşekkür ediyorum..

Arkadaşlar öncelikle bir çok karar okudum ve bir türlü konuyu netleştiremedim.günümüz itibariyle, Trafik kazası sonucu ölen kişinin ailesi, ölen kişi %100 kusurlu olursa, trafik sigortasından destekten yoksun kalma tazminatı alabilirlermi (kesin olarak)?

Kazanın tek taraflı yada çift taraflı olmasının veya karayolu yada köy yolunda meydana gelmesinin bir önemi varmı?

Bu dava asliye hukuk mu yoksa asliye ticaretde mi açılmalıdır?

Belirsiz alacak davası olarak mı açılması gerekir?

Bir üniversite ve iki lisede okuyan toplam üç çocuk ve bir eş için ne kadar tazminat alınabilir??
Old 04-11-2015, 14:49   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan avukatt19
Cevap veren tüm meşlektaşlarıma teşekkür ediyorum..

Arkadaşlar öncelikle bir çok karar okudum ve bir türlü konuyu netleştiremedim.günümüz itibariyle, Trafik kazası sonucu ölen kişinin ailesi, ölen kişi %100 kusurlu olursa, trafik sigortasından destekten yoksun kalma tazminatı alabilirlermi (kesin olarak)?

Kazanın tek taraflı yada çift taraflı olmasının veya karayolu yada köy yolunda meydana gelmesinin bir önemi varmı?

Bu dava asliye hukuk mu yoksa asliye ticaretde mi açılmalıdır?

Belirsiz alacak davası olarak mı açılması gerekir?

Bir üniversite ve iki lisede okuyan toplam üç çocuk ve bir eş için ne kadar tazminat alınabilir??
Üstadım, biliyorsunuz hukukta kesin olarak diye birşey yoktur.
Konu ile ilgili olarak http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=48823 linkini incelemenizi tavsiye ederim.
Sigorta şirketine karşı dava açılması halinde görevli mahkeme Ticaret mahkemesidir, davayı belirsiz dava olarak açabilirsiniz.
Old 04-11-2015, 16:21   #3
başgil

Ölen kişi %100 kusurlu olsa bile destekten yoksun kalanlar trafik sigortasından tazminat talep edebilirler. trafik sigortası 3. kişilerin zararını karşılar. destekten yoksun kalan kişiler 3. kişi olduklarından ve kusurları bulunmadığı için tazminat talep edebilirler. Ancak bu durum maddi tazminatla sınırlıdır. manevi zararlar trafik sigortası kapsamında değildir.

Kazanın karayolu yada köy yolunda meydana gelmesinin bir önemi yoktur.

Sigorta şirketine karşı açılan davalarda ticaret mahkemesi görevlidir.

Davayı belirsiz dava olarak açabilirsiniz.

Tazminat miktarı ölen kişinin aylık geliri,yaşı vb. pek çok kritere göre bilirkişiler tarafından hesaplanır, net bir rakam vermek imkansızdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi