Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

alacaklısına onun da alacaklı olduğu şirketin teminat çekinin verilmesi

Yanıt
Old 28-10-2008, 18:55   #1
limpid

Önemli alacaklısına onun da alacaklı olduğu şirketin teminat çekinin verilmesi

bir şirket tarafından diğer bir şirkete lehdar bölümü boş bırakılarak
sadece miktar bölümü doldurulup çek veriliyor. üzerinde de teminat çekidir yazıyor. daha sonra şirket bu çeki keşidecinin borçlularından kendisinin de alacaklılarından biri olan bir başka şahsa veriyor. bir nevi takas ediyor. bu şahıs da lehdar bölümüne kendi adını yazıp kendi cirosuyla bankaya ibraz ediyor. karşılıksız kaşesi basılıyor hem çek şikayeti hemde kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takip yapılıyor. netice itibariyle çekte sadece 3. şahsın adı var arkada da bankaya ibraz için cirosu var. diğer bir ayrıntı da bu çekin teminat çeki olduğunu belgeleyen herhangibir sözleşme yok.

1-sizce keşideci bunun teminat çeki olarak başka bir şirkete verildiğini takip yapan 3. şahsın kendi adını yazarak takip yaptığını vs. iddia etse elinde yazılı birşey olmadığı için bunu ispatlayamaz diye düşünüyorum. hal böyle olunca da 3. şahıs alacaklı takibe devam ederek alacağını alabilir diye düşünüyorum. sizce başka bir durum olabilir mi konuyla ilgili olarak?

2-3. şahıs bir şirket olmadığı için onun açısından defter vs. incelemesi de olamayacağı için 3. şahsın bu çeki bir borcu karşılığında keşideciden aldığını bir şeyin teminatı olmadığını iddia ederek bu işten haklı çıkabilir kanaatindeyim. ayrıca 3. şahıs tüzel kişiliği olmayan adi bir işletme daha önce de gerçekten keşideciye iş yapmış alacaklarını alamayınca da bir kısmını karşılar diye bu çeki almış. hatta bu çekle beraber alamadığı fatura alacaklarını da ilamsız takibe koymuş. gerek icra hakimliğinde gerekse karşılıksız çek davasında 3. şahsın bu türden yapacağı savunmalar onu haklı kılar mı?

biraz karmaşık bir konu yorumlarınızı merak ediyorum. şimdiden değerli vakitlerini aıracak tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Old 28-10-2008, 19:37   #2
Av.Mehmet_Ali

1 ile ilgili;
YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/21684

K. 2004/26551

T. 23.12.2004

• KAMBİYO SENEDİ ( Salt Teminattır İbaresi Kambiyo Senedini Teminat Senedine Dönüştüremeyeceği )

• ÇEK ÜZERİNDEKİ TEMİNATTIR İBARESİ ( Salt Bu İbare Kambiyo Senedini Teminat Senedine Dönüştüremeyeceği )

• TEMİNAT SENEDİNDE KOŞUL ( Neyin Teminatı Olduğu Ayrıca Açıklanması Gereği - Sadece Çek Üzerindeki Teminattır İbaresinin Çeki Teminat Çeki Haline Getiremeyeceği )

2004/m.68

ÖZET : Salt "Teminattır" ibaresi, kambiyo senedini teminat senedine dönüştürmez.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Takip dayanağı çekte "teminattır" ibaresi mevcut ise de bunun neyin teminatı olduğu ayrıca açıklanmadığı, sadece çek üzerindeki ibarenin çeki teminat çeki haline getiremeyeceğine göre ve çek altındaki imzada inkar edilmeyip borcun bulunmadığı İİK'nın 68. maddesinde belirtilen bir belge ile de ispat edilemediği nazara alınarak itirazın reddi yerine yazılı şekilde takibin iptaline karar verilmesi isabetsizdir.
SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda açıklanan nedenlerle İİK'nın 366. ve MK. 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 23.12.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 28-10-2008, 19:50   #3
limpid

sayın mehmet ali
teşekkürler bu karar ben de de var fakat ben olasılıkları değerlendirmek adına bu soruyu sormuştum. malum benim konum birazcık karmasık. açıkçası ne tür bir savunma 3. şahsı haklı cıkarırın cevabını merak ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi