Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

EŞe KarŞiliksiz Devredİlen Eve İlİŞkİn Mal PaylaŞimi Davasi?

Yanıt
Old 04-09-2011, 18:19   #1
av.ruken

Önemli EŞe KarŞiliksiz Devredİlen Eve İlİŞkİn Mal PaylaŞimi Davasi?

Müvekkilim ile eşi boşanma kararı almışlar ve eşinin talebi ile kooperatif dairesini bedelsiz olarak eşine devretmiş ve ardından boşanma davası açmıştır. Ancak dava açıldığında daireyi almış olması sebebi ile diğer eş boşanmaktan vazgeçmiştir. Çekişmeli dava sonucu boşanmaya karar verildi. Evin devri 2005 yılında gerçekleşmiş, boşanmaya ise ağustos 2011 de karar verilmiş ve henüz kesinleşmedi.

Bu aşamada mal paylaşımına ilişkin açacağım davaya ilişkin görüşlerinizi rica ediyorum.

Kendine ait olan malı bedelsiz olarak diğer eşe devretmiş olan müvekkilimin bu eve katkısı ne şekilde değerlendirilmeli? Hangi davayı açmam müvekkilim lehine olacaktır?
Old 04-09-2011, 20:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kendi adına kayıtlı taşınmazını eşine bağışlama kastı olmaksızın bedelsiz devreden taraf,boşanmanın kesinleşmesi ile diğer eşe TMK 227 de düzenlenen katkı payı/değer artışı düzenlemesine dayanarak tasfiye ve alacak davası açabilir.

Devredilen taşınmazın kişisel veya edinilmiş mal olması hesaplama sırasında ayrıca gözetilecektir diye düşünüyorum.
Old 05-09-2011, 15:29   #3
iussy

Merhabalar,

Evin satın alınma tarihi nedir? Ona göre, katkı payı ya da katılım payı alacağı davası açmak ve Sn. Kayar'ın da belirttiği üzere, değer artışı talep etmek söz konusu olabilecektir.

Yalnız, özellikle katkı payı ve katılım payı alacağı arasındaki farka dikkat etmeniz hususunu vurgulamak isterim.

İyi çalışmalar.

Saygılarımla.
Old 06-09-2011, 20:22   #4
av.ruken

Müvekkilim erkek 1994 yılında kooperatife üye oluyor. 2004 yılında eşi ile karşılıklı konuşarak boşanma kararı alıyorlar. Eşi kooperatif hissesini kendisine devrederse boşanacağını söylüyor. Müvekkilim kabul edip kooperatife devir için dilekçe veriyor. 2004 yılında kooperatif yönetim kurulu devir talebini kabul eden karar alıyor.

2011 Yılı temmuz ayında boşanma kararı veriliyor. Ve boşanmada müvekkilim kusurlu bulunduğu için tazminat ödenmesine karar veriliyor.

kooperatif dairesine halen tapu verilmiş değil ve kooperatif hala devam etmekte.

Şu durumda bağışlama sayılır mı? Bağışlamadan dönme şansım olabilir mi?

Bağışlama sayılmaz ise sebepsiz zenginleşme sebebiyle dava açma şansım olur mu? zamanaşımı sözkonusu olur mu?

Bağışlama sayılmaz der isek mal paylaşımı davası açarak katkı payı alacağı talep edebilir miyim?
Old 07-09-2011, 14:55   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Kooperatif hissesi boşandığı eşine satış yapılmış anlaşılan bağış diye niteleyemeyiz,kendi muvazaasına dayanamayacağından katkı payı nedeniyle tasfiye/alacak davası açmalısınız,kolay gelsin!Tabi koop.hissesi miras yoluyla gelmişse yani kişisel mal ise katkı payı davasında durum ne olur ben de onu merak ettim şimdiSayın Habibe KAYAR cevaplarsa memnun olurum,saygılarımla...
Old 07-09-2011, 15:17   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Başar'ın daveti üzerine yanıt veriyorum))

Koop hissesinin ödemesinin nasıl yapıldığı önemli bir konu.

1-Evlilik öncesinde başlayan üyelik ödemeleri yine evlilik öncesinde bitmiş ise şüphesiz kişisel maldır.

2-Evlilik öncesinde başlamış fakat 2002 den sonra kazancı karşılığı elde ettiği gelirle yapılmış ödeme varsa 2002 sonrası için yapılan ödemeler edinilmiş maldan kişisel mala yapılmış değer kaymasıdır.

3-Koop.hissesi miras olarak edinilmiş ise yine kişisel mal olarak değerlendirilecektir.
Old 07-09-2011, 15:24   #7
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Davetime itibarınız için teşekkür ediyorum,sonuç olarak kişisel mal ise ve eşe devredildiyse yine de katkı payı çıkacak değil mi?Kişisel maldır tasfiye olmaz denilip devir gözardı edilmeyecek yani
Old 07-09-2011, 15:35   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Devreden bakımından kişisel mal niteliğinde olan taşınmazın değeri,diğer eş bakımından tasfiyeye tabi mal niteliğindedir.

Devreden,diğer eşin edindiği malın değerinin tamamını talep edebilir diye düşünüyorum.

Kısacası taşınmaz devredilmemiş olsaydı ne durumda olacak iseler tasfiye sonunda da alacak hesaplaması ile aynı durum gerçekleşecektir.
Old 10-01-2012, 12:58   #9
av.ruken

Bağışlama ya da satış kastı yok. Satış niteliğinde bir para transferi de yok. Sadece kooperatif yönetimine adıma olan payın X e devrine karar verilmesini talep ederim yazarak dilekçe sunmuş. Bu durumda mal paylaşımı davası açmalı mıyım?
Old 10-01-2012, 13:16   #10
AV.HANDAN CENGİZ GÜREŞÇİ

serbest iradesi ile evin 1/2 payının davalı kadın adına tescilini sağlamakla söz konusu payın davalıya bağışlandığının kabulü gerekir.8.HD 3/11/2009 ,3970,5233
Old 10-01-2012, 14:15   #11
av_mehmet

Karar

Evlilik süresince bir eşin diğer eş adına tescil ettirdiği gayrimenkul ile alakalı olarak işlemin elden bağışlama niteliğinde olduğu kabul ediliyor.Gerçek irade sadece evliliğin getirdiği güven duygusu ise bu işlemin bağışlama olmadığı nasıl kanıtlanabilir?
Evlilik birliği karşılıklı güven esasına dayanmaz mı?Evlilik birliği ticari bir müessese midir?Bir eşten, evlilik süresince kendisini, (diğer eşe karşı maddi anlamda zarara uğramamak adına), adeta ticari hayatta olduğu gibi maddi tedbirler almasını beklemek, evlilik birliğinin ruhu ile bağdaşır mı?Takdiri Sayın meslektaşlarıma bırakıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi