Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İlamlı İcrada Ödeme-İtiraz süresi

Yanıt
Old 20-10-2013, 20:40   #1
andrius

Varsayılan İlamlı İcrada Ödeme-İtiraz süresi

İlamlı icrada itiraz-ödeme
Uygulamada İlamlı icra takibinde borçlu 7 günlük sürede borcunu öderse avukatlık ücretinin 1/4 'ü icra dairesince kesiliyor ,bunun yanlış olduğunu düşünüyorum zira ilamlı icrada borçlunun itiraz hakkı yoktur ,ödeme süresi vardır ve madde ödeme süresi içinde değil itiraz hakkı olupta itiraz etmeyen borçluyu öüdllendirmiştir.Düşüncelerinizi merak ediyorum.Saygılar

Avukatlık asgari ücret tarifesi
İcra ve iflas müdürlükleri ile icra mahkemelerinde ücret

MADDE 11 –

(5) Borçlu İTİRAZ süresi içerisinde borcunu öderse tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir. Maktu ücreti gerektiren işlerde de bu hüküm uygulanır.
Old 21-10-2013, 13:25   #2
Av.Armağan ÖZMEN

Sayın meslektaşım,

Borçlu taraf tehir-i icra talepli temyiz edip teminat mektubu sunarsa eğer bir anlamda borca itiraz etmiş sayılmaz mı?

Bu açıdan borçlunun itiraz hakkı olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz icra vekalet ücretini icra müdürü tayin etmekte. Bu konuda mercide şikayet yolu düşünülebilir.

Saygılarımla.
Old 21-10-2013, 15:39   #3
halit pamuk

Kanaatimce, 11/5 uygulması sadece ödeme emirleri için geçerli olup icra emirlerine karşı 7 gün için yapılan ödemelerde 11/5 uygulma alanı bulmayacaktır. Tabi uygulamada, bazı kafa karışıklıkları yaşanmaktadır.
Old 22-10-2013, 12:49   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Armağan ÖZMEN
Sayın meslektaşım,

Borçlu taraf tehir-i icra talepli temyiz edip teminat mektubu sunarsa eğer bir anlamda borca itiraz etmiş sayılmaz mı?Bu açıdan borçlunun itiraz hakkı olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz icra vekalet ücretini icra müdürü tayin etmekte. Bu konuda mercide şikayet yolu düşünülebilir.

Saygılarımla.

Ya ilam kesinleşmiş ise? Ben soru sahibine katılıyorum,bence uygulamada hata yapılıyor,ilamsız takiplerde uygulanması gereken hükümler ilamlı takipler için uygulanmamalı..
Old 22-10-2013, 14:51   #5
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Ya ilam kesinleşmiş ise? Ben soru sahibine katılıyorum,bence uygulamada hata yapılıyor,ilamsız takiplerde uygulanması gereken hükümler ilamlı takipler için uygulanmamalı..

Borçlu taraf icra mahkemesinden şartları varsa (ödeme-zamanaşımı veya mehil verilmesi)icranın geri bırakılmasını isteyebilir. Bu bir anlamda itiraz değil midir? Aynı zamanda kanunun yani İİK'nın 33. maddesinde açıkça icra emrine itiraz edilebileceği belirtilmiştir.

Borçlu tarafa 7 günlük sürede icra emrine itiraz hakkı kanunla tanınmıştır. Bu açıdan bakılırsa uygulamanın doğru olduğu kanaatindeyim.
Old 23-10-2013, 00:18   #6
andrius

Alıntı:
Yazan Av.Armağan ÖZMEN
Borçlu taraf icra mahkemesinden şartları varsa (ödeme-zamanaşımı veya mehil verilmesi)icranın geri bırakılmasını isteyebilir. Bu bir anlamda itiraz değil midir? Aynı zamanda kanunun yani İİK'nın 33. maddesinde açıkça icra emrine itiraz edilebileceği belirtilmiştir.

Borçlu tarafa 7 günlük sürede icra emrine itiraz hakkı kanunla tanınmıştır. Bu açıdan bakılırsa uygulamanın doğru olduğu kanaatindeyim.

İtiraz deyince borcun varlığına esasına itirazı ,takibi durduran ödeme emrine itirazı anlamak lazım yoksa ilamdaki borcun ödeme veya zamanaşımı veya alacaklıdan süre alındığına ilişkin icranın geri bırakılması talebi ,borcu kabul edip ama bir başka sebeple borçlu değilim demektir oysa itiraz süresi içinde borca itiraz etmeyip ödeyen ilamsız icrada kişi borcun esasına itiraz edebilip takibi durdurma hakkı varken haciz gibi işlemlere sebebiyet vermeden ödemesi ödüllendirilerek vekalet ücreti kesintisi olmaktadır diye düşünüyorum.
Old 23-10-2013, 00:21   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan andrius
İlamlı icrada itiraz-ödeme
Uygulamada İlamlı icra takibinde borçlu 7 günlük sürede borcunu öderse avukatlık ücretinin 1/4 'ü icra dairesince kesiliyor ,bunun yanlış olduğunu düşünüyorum zira ilamlı icrada borçlunun itiraz hakkı yoktur ,ödeme süresi vardır ve madde ödeme süresi içinde değil itiraz hakkı olupta itiraz etmeyen borçluyu öüdllendirmiştir.Düşüncelerinizi merak ediyorum.Saygılar

Avukatlık asgari ücret tarifesi
İcra ve iflas müdürlükleri ile icra mahkemelerinde ücret

MADDE 11 –

(5) Borçlu İTİRAZ süresi içerisinde borcunu öderse tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir. Maktu ücreti gerektiren işlerde de bu hüküm uygulanır.

İcra ve İflas Kanunu Madde 33:İcra emrinin tebliği üzerine borçlu yedi gün içinde dilekçe ile icra mahkemesine başvurarak borcun zamanaşımına uğradığı veya imhal veya itfa edildiği itirazında bulunabilir.

İcranın geri bıraılması teknik olarak bir itiraz değildir, kendiliğinden icrayı durdurmamaktadır ancak yasada dahi itiraz kelimesi kullanılmıştır.

Bence uygulama doğrudur, buradaki maksat borçlunun alacaklıyı uğraştırmadan borcunu kısa sürede ödemesi, bir anlamda teşvik...

İlla ki itiraz kelimesine takılacaksak, madde 33'de itiraz kelimesi kullanıldığını tekrar belirtmek isterim...

Ancak etkileyici bir dikkat...
Old 23-10-2013, 00:41   #8
andrius

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İcra ve İflas Kanunu Madde 33:İcra emrinin tebliği üzerine borçlu yedi gün içinde dilekçe ile icra mahkemesine başvurarak borcun zamanaşımına uğradığı veya imhal veya itfa edildiği itirazında bulunabilir.

İcranın geri bıraılması teknik olarak bir itiraz değildir, kendiliğinden icrayı durdurmamaktadır ancak yasada dahi itiraz kelimesi kullanılmıştır.

Bence uygulama doğrudur, buradaki maksat borçlunun alacaklıyı uğraştırmadan borcunu kısa sürede ödemesi, bir anlamda teşvik...

İlla ki itiraz kelimesine takılacaksak, madde 33'de itiraz kelimesi kullanıldığını tekrar belirtmek isterim...

Ancak etkileyici bir dikkat...

İcranın geri bırakılmasındaki halleri tek tek inceleyelim itfa ödeme halidir,ödeme yapan tabi ki bunu ileri sürecektir,(bunu ileri sürme aynı borcu tekrar öde senden vekalet ücretini daha az alalım diye birşey düşünülmüş olamaz kanunun alacağını 2.kez tahsil etmeyi planlamış alacaklıyı korur düzenleme getirmez )imhal alacaklıdan süre alınmış olması halidir,alacaklı borçluya süre vermişse tabi ki buna uymalıdır dikkat edilirse bu hallerde zaten alacaklı ya alacağını almış ya da borçluya gönlüyle süre vermiştir burada borçlunun alacaklının kaybettiği bir şey yok zamanaşımı itirazı ise kişiye verilmiştir bir haktır bunu kullanmazsan vekalet ücretinden indirim yaparız gibi birşey düşünüldüğünü sanmıyorum,vekalet ücretinde indirim sağlayan ödeme ise ilamsız icrada ,alacaklının elinde ilam gibi güçlü olmayan başka ,daha zayıf alacak belgesi olmasına rağmen borçlunun borcun esasına itiraz edip takibi durdurabildiği ,alacaklıya dava açma yükümü yüklediği durumda bu seçeneği kullanmayıp(tabi borçlu olduğu gerçek ise) ödeme yapması ve haciz gibi avukatın daha çok emek sarfedeceği aşamaya geçilmemesi sebebiyledir yoksa ilamlı icrada borçlu davalı olarak zaten borcun esasına itiraz etmiş cevap dilekçesini vermiş ama kaybetmiştir artık itiraz edeceği birşey yoktur Mahkeme onu haksız bulmuştur zaten.
Old 23-10-2013, 01:04   #9
Av.Selim Balku

Yukarıda ki cevabımı tekrarlarım.

Daha da ileri gidiyorum: 7 gün içerisinde ödenen bazı icra emirlerine karsı neden 4/3 oranında vekalet ücreti alınır, anlamış değilim...

İcra emrine itiraz hakkı verilmiyorsa, zaten kesin olarak borçtur; mahkemenin hükmettiği vekalet ücreti kadar hatta daha fazla vekalet ücretini neden veriyorum? (Banka hesabı verilseydi, takip açmadan ödeyecektim durumları icin söylüyorum )

Bu sorunun cevabı, ilk sorunuzun cevabını yanıtlayacaktır.
Old 23-10-2013, 13:10   #10
andrius

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Yukarıda ki cevabımı tekrarlarım.

Daha da ileri gidiyorum: 7 gün içerisinde ödenen bazı icra emirlerine karsı neden 4/3 oranında vekalet ücreti alınır, anlamış değilim...

İcra emrine itiraz hakkı verilmiyorsa, zaten kesin olarak borçtur; mahkemenin hükmettiği vekalet ücreti kadar hatta daha fazla vekalet ücretini neden veriyorum? (Banka hesabı verilseydi, takip açmadan ödeyecektim durumları icin söylüyorum )

Bu sorunun cevabı, ilk sorunuzun cevabını yanıtlayacaktır.

İlamla hükmedilen borcunuzu ödemek için alacaklı peşinden koşmak borçlunun görevidir ,mahkeme kararı verildikten sonra (kesinleşmesine gerek olmayan ilamlarda) ödeme yükümlülüğünüz başladığına göre icra takibine sebebiyet vermeden önce ödeme yapılmadıysa borçlu-davalı direngen haldedir,ödemediği için icra takibine sebebiyet verdiği için bu icra vekalet ücretini de ödemelidir.

Not:Nazikçe düşüncenizin mesleğimize de zararlı olabileceğini hatırlatırım Avukatın haklarını avukattan başka düşünen yoktur.
Old 23-10-2013, 14:21   #11
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan andrius
İlamla hükmedilen borcunuzu ödemek için alacaklı peşinden koşmak borçlunun görevidir ,mahkeme kararı verildikten sonra (kesinleşmesine gerek olmayan ilamlarda) ödeme yükümlülüğünüz başladığına göre icra takibine sebebiyet vermeden önce ödeme yapılmadıysa borçlu-davalı direngen haldedir,ödemediği için icra takibine sebebiyet verdiği için bu icra vekalet ücretini de ödemelidir.

Not:Nazikçe düşüncenizin mesleğimize de zararlı olabileceğini hatırlatırım Avukatın haklarını avukattan başka düşünen yoktur.

Sayın meslektaşım, avukatın öncelikli işi hukuka uygun şekilde müvekkilinin haklarını korumaktır, naçizane düşüncem. Zaten terzi kendi söküğünü dikemezmiş

Borçlu şirket vekili olduğunuzu düşünün. 7 gün içerisinde ödemekle, temyiz edip ödemeyi geciktiribileceğiniz ihtimali mevcutken, siz 7 günlük sürede 3/4 icra vekalet ücreti ile ödemeyi mi tercih edersiniz yoksa temyizi mi?

Eğer her şartta kaybedeceğinizi biliyorsanız dersiniz ki bari icra vekalet ücretini daha az ödeyim. aklın yolu bir

Bir diğer açıdan karşı tarafın banka hesap numaralarını bilme ihtimali yokken, nasıl parayı yatırabiliriz karşı tarafa? Tevdi mahali tayini davası açsak ne kadar sürede sonuçlanır?
Old 23-10-2013, 15:35   #12
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av.Armağan ÖZMEN
Bir diğer açıdan karşı tarafın banka hesap numaralarını bilme ihtimali yokken, nasıl parayı yatırabiliriz karşı tarafa? Tevdi mahali tayini davası açsak ne kadar sürede sonuçlanır?
Adresinin bilinmesi yeterlidir. İsme havale ile gönderilebilir. Ödemeye niyeti olan için günümüzde alternatif pek çok yol mevcuttur. Burada tevdi mahalli koşulları yok zaten.
Old 23-10-2013, 16:45   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Adresinin bilinmesi yeterlidir. İsme havale ile gönderilebilir. Ödemeye niyeti olan için günümüzde alternatif pek çok yol mevcuttur. Burada tevdi mahalli koşulları yok zaten.

Alacaklı da (!) bazen icraya verilmeden ödenmemesi için birçok altenatif aramakta.

Samimi olmak gerekirse, kamu kurumu borçluluları, borcu 7 gün içerisinde ödedikleri zaman üzülüyorum...

Sayın Andrius'un nazikçe belirttiği gibi icra vekalet ücretinde ki kısıtlamalar biz avukatların gelirlerini elbette zarara uğratacaktır. Bu sebeple tartışma konusu 4/3 vekalet ücretine de çok itiraz etmeye gerek yok demek istemiştim...
Old 24-10-2013, 10:21   #14
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL

Sayın meslektaşım,

daha önce yapmadığım için bilmiyorum,

PTT kanalı ile isme havale ile gönderdiğimizde karşı taraf parayı iade hakkına sahip değil mi? Parayı kabul etmeyip icra takibi yapabilir mi?
Old 24-10-2013, 12:04   #15
Av. Can DOĞANEL

Diyelim ki iade etti. "Hakkın kötüye kullanımını kanun himaye etmez." kuralı devreye girecektir. Bkz. http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15021
Old 24-10-2013, 13:44   #16
Av.Armağan ÖZMEN

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Diyelim ki iade etti. "Hakkın kötüye kullanımını kanun himaye etmez." kuralı devreye girecektir. Bkz. http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15021

Teorik olarak o zaman takibin iptali sağlanabilir?

Ben posta kanalı ile ödedim ancak karşı taraf kötü niyetli olarak icra takibi başlattı, iptal edilsin diyerek itiraz..

Tabi kanundaki ödeme şartı sağlanmamış oluyor bu durumda...
Old 24-10-2013, 14:13   #17
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Av.Armağan ÖZMEN
Tabi kanundaki ödeme şartı sağlanmamış oluyor bu durumda...

Neden?

Yargıtay kararında ikamette ödeme kaydıyla havaleden bahsediliyor. Hangi ilamdan doğan borcu ödediğinizi açıkça ifade ettiğiniz ve bu usulü kullandığnız halde karşı tarafın kabul etmemesi durumunda alacaklı açıkça temerrüde düşer. Böyle bir durumda ısrarla takip yapılması durumunda takip iptal edileceği gibi (aslında takibe sebebiyet verilmediğinden icra masrafları ve vekalet ücretinin alacaklı üzerinde bırakılması yeterli olur) bunu yapan avukat olursa disiplin cezası bile alabilir/almalıdır.

Neleri tartışıyoruz. Takipten önce ödeyen borçluyu bulduk da ayağına kadar gelmiş parayı iade edecek alacaklı eksik.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi