Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Kadınlar neden aldatır?

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2007, 18:57   #1
üye18721

Varsayılan Kadınlar neden aldatır?

Toplumda yaygın olan kanı genellikle erkeklerin eşlerini -sevgililerini aldattığıdır. Ama bilimsel-ve istatiksel veriler erkeklerin oranına yakın bir oranda kadınların da eşlerini-sevgililerini aldattığını gösteriyor. Bu aldatmanın mutlaka fiziksel olarak olması da gerekmiyor. Düşünsel olarak da bir başkasını düşünmek-başka birine aşık olmak aldatma kapsamına girmez mi? Peki hiç düşündünüz mü? Kadınlar niçin aldatır?
Old 14-09-2007, 21:04   #2
Veysel

Sayın Ferda Aydın; Erkek aldatırken suçlu bellidir, Erkek... Kadın aldatırken de suçlu belli. Yine erkek...
Bahse girerim ortak fikir bu olacaktır.

Saygılarımla.
Old 14-09-2007, 21:53   #3
üye18721

Varsayılan Kadınlar neden mi aldatır?

Evet sanılanın tersine; neredeyse kadınlar da erkekler kadar partnerlerini aldatırlar; bu benim kişisel fikrim değil bilimsel ve istatiksel veriler... Kadınlar da; erkekler nasıl aldatıyorsa partnerlerini öyle aldatıyorlar. Önemli bir kaç farkla; kadın partnerini genellikle seks için aldatmıyor; genellikle yoksun kaldığı ilgi ve sevgi arayışı yüzünden kadın aldatmayı meyil ediyor...
Old 14-09-2007, 22:00   #4
üye18721

Toplumumuzda yaygın olan evlenme biçimi; görücü usulü evlilik ya da flört ederek evlenme. Her ne şekilde olursa olsun; evlenene kadar -genellikle partnerinden başka birisini düşünmeyen- yine genellikle diyeceğim- erkek evlendikten sonra; yani tabiri caizse; " yumurta sepete konduktan sonra" başka limanlara yelken açmakta bir sakınca görmüyor"... Ne de olsa serde "Bastırılmış kadınlık; kışkırıtılmış erkeklik" var"...
Old 14-09-2007, 22:13   #5
üye18721

Parça parça yazıyorum çünkü yazdığım uzunca bir yazı yok oldu; bu nedenle konuyu bölerek yazıyorum. Evet siz bazı erkekler; her türlü savunma mekanizmanız hazırdır; feodal toplumun size bahşettiği değer yargıları da yanı başınızdadır; "kadın erkeğin elinin kiridir", " eşinizi- partnerinizi aldatıyorsunuzdur; çünkü o gereken kadınlık görevini yeterince ifa edememiştir; pistir,pasaklıdır, yeterince dişi değildir,v.b... Oysa ki sizi seven; iyi, kötü gününüzde yanı başınızda yer alan; sizin her türlü hizmetinize -neredeyse içgüdüsel olarak katlanan- çocuğunuzu büyüten; sizin aldatmalarınızda çoğunlukla sizi affeden bu kadını başka bir kadın uğruna ezer geçersiniz...
Old 14-09-2007, 22:19   #6
Muhsin KOÇAK

Ferda Hanım, özellikle tırnak içine alıp söylediklerinize katılmıyorum, hiç bir insanın ( istisnalar hariç, ki bu istisnaların ruh durumları tatrışılır ) hayalinde "olmasını hayal ettiği kişi" ( bireyin hayal ettiği kişi,kendisi ile bir bütün olarak uyum içinde olan, bütün yönleriyle bir birlerini tamamlayan ...) ile birlikte bir araya geldikten sonra ne erkek bir başka limana yelken açar ne de kadın düşünselde olsa bir başka hayal kurmaz diye düşünüyorum, kişilerin farklı arayışları, özünde hayal ettikleri, ortak paydaları olmayan, bir yerlerde eksik bırakılan, hitabedemeyen, her yönüyle bir birilerini tatmin edemeyen ya da tamamlayamayan( ruhsal, bedensel sosyal, ekonomik, kültürel vs... vs... ) kişilerin farklı düşünce ya da arayışlara girmesi kaçınılmaz oluyor sanırım, bu arayış düşünsel de olabilir, düşünmek, başkasını hayal etmek, özenmek bile düşünsel olarak sadakatten ödün verildiği noktadır. kişilerin bir birlerini aldatmasının temelinde aranması gereken kriter bence;birlikteliklerde; ( eş ya da partner ) özlenen ya da beklenen ortak paydaların yokluğu ya da eksikliğidir, hayattan beklentilerin, dünyaya bakış açılarının farlılığındandır. kişiler bir araya gelmeye karar verdiklerinde ( evlilik flort ya da partner )bu ayrık noktaların varlığı sadece sezilebilir belki de ancak, keşfedilmesi biraz zor ve zaman süreci içerisinde kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir.
uzun sözün kısası, aldatananın, farklı arayışların ya da sadakatsizliğin cinsiyeti önemli değil, tam bir uyum içinde olmayan, bir birilerini tamamlayamayan, farklı değer yargıları ve hayattan beklentilerin farklılığı, vs...vs... kadın ya da erkek farkı gözetilmeksizin bir birilerini aldatmaları, başka arayışlar içine girmeleri kaçınılmaz oluyor... Aldatma ya da aldatılmayı sadece bir cinsiyet kriterine indirgemek farklı yorum ve tartışmalara yol açar, Aldatma / aldatılma: her kim, ya da hangi cinsiyetten olursa olsun işin özünde tercih yapılırken gözönünde bulundurulması gerekip ancak bulundurulmayan ve ileride doğması muhtemel olan farklılıkların gözden kaçırılmış olması ve temeli mutluluk olarak düşünülüp planlanan iletişim ve birlikteliklerin mutsuzluk ya da farklı arayışlara dönüşmesidir.
saygılarımla...
Old 14-09-2007, 23:40   #7
slide

ben aldatmanın içgüdüsel bi açlıktan ileri geldiğini düşünüyorum..cinsiyet ayrımına karşıyım bu konuda..bahsedilen hissiyat eksiklikleri ve beklentilerin istenilen gibi sonuçlanmaması elbette yerinde tespitler..ancak temelde doyumsuzluktan ibaret olduğunu düşünüyorum..sofradaki her yemekten tatma çılgınlığı gibi bi şey..ki farklı olanı yaşamak istiyor her iki taraf da..ayrıca basında matah bir şey gibi sürekli bu tür aldatma haberlerinin yer almasının da insanlarda merak uyandırdığını düşünüyorum..insanlar bu kadar çok bahsedilen bi durumun yarattığı heyecan mı haz mı her ne ise hissedilen yaşamak istiyorlar...
Old 15-09-2007, 07:49   #8
üye18721

Erkekler nasıl aldatıyorsa kadınlar da o şekilde aldatıyor. Yalnız kadınların aldatması erkeklerin ki kadar basit olmuyor. Kadın bu eylemi yaparken düşünüyor; planlıyor; çünkü kadının aldatması toplumumuzda bir tabu.Öğrenildiğinde ya töre kurbanı olacak, ya kocası tarafından öldürülecek, yaralanacak, ya da toplum tarafından en ağır sosyal yaptırımlarla karşılaşacak
Yine erkeklerden farklı olarak kadın gönül eğlendirmek, skor olsun gibi nedenlerle bu yola başvurmuyor. Kadın evde bulamadığı ilgi ve sevgiyi bulma uğruna yola çıkıyor ve bir daha geri dönmüyor. Oysa ki erkek eşini yüz defa da aldatsa hiç bir vicdan azabı duymadan evine dönebiliyor.Hangi nedenle olursa olsun her iki cinsin de aldatma fiili asla savunulacak bir şey değil. Bu konuyu açmaktaki amacım erkek egemen toplumda bazı erkeklerin eşlerin "sepetteki yumurta" olarak görmeleri ama aslında böyle olmadığı yolundaki gerçekler. Bu konuda sizlerin de fikrini öğrenmek isterim. Saygılarımla...
Old 15-09-2007, 09:38   #9
M P

Selamlar ,
Ben kadının evliyken başka bir erkeğe aşık olmasını aldatma olarak kabul etmiyorum çünki evlilik iş akdi gibidir, işini aksatmadıkça bir problem olmaz.Kadınların neden aldattığına gelince , ( erkekler neden aldatır konusunda savunduğum tezin simetriğini buradada savunuyorum )evliliklerini kurtarmak adına olabilir ( aldatmanın sadece bir nedeni bu olabilir her nedeni değil )...
Saygılarımla
Old 15-09-2007, 14:10   #10
halit pamuk

Kadınların tek eşli;erkeklerin ise çok eşli olduğunu düşünüyorum.Bunun biraz da kadın ve erkeğin doğasından kaynaklandığını düşünüyorum.Yanlış anlaşılmasın aldatmayı haklılaştırma olarak söylemiyorum.

Eğer kadın aldatıyorsa yine bunun fiziksel değil; psikolojik nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu nedenle sayın Aydın'a katılıyorum.

Yani eğer kadın eşinden gerekli sevgi, yeterli saygıyı ve desteği alıyorsa ve mutlu bir evliliği ya da birlikteliği varsa, eşini aldatmaz.(istisnalar olabilir.)

Ancak erkek ne kadar mutlu olursa olsun, eşinden ne kadar memmun olursa olsun; eşini yine de aldatabilir.
Old 15-09-2007, 14:17   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Son iki mesajı okudum da, aklımdan bir cümle geçti:

Bence yazılanların hemen hemen tamamı, görüş değil de, temenni, yani olması istenilenler Daha doğrusu, bakıldığı gibi görülenler.

Saygılarımla...
Old 15-09-2007, 14:21   #12
halit pamuk

Alıntı:
Daha doğrusu, bakıldığı gibi görülenler.

peki doğrusu ne o zaman?

ya da bakılmadan görünenler...
Old 15-09-2007, 15:11   #13
üye18721

Varsayılan Kadınlar tek eşli erkekler çok eşli!....

Zaman zaman tv'ye çıkan bazı ünlü psikayatrislerimizde bu savda bulunuyor!... Doğa kadını tek eşli, erkeği çok eşli yaratmış!... Şunu şöyle söylesenize; "yüzyıllardan beri erkek egemen toplumda yaşıyoruz; bastırılmış kadınlık,kışkırtılmış olgusu hakim" Kadın evde oturacak- veya çalışacak- her zaman eşine sadık olacak, ama erkek başka kadınlarla birlikte olabilecek ve bunun adı da çapkınlık! olacak. Hayır bunun adı çapkınlık değil ahlaksızlık!... Evli kadın bu fiili yaptığında; herkesçe malum bir ad yakıştırılır; ama erkek yaptığında bıyık altından gülünür; ve şöyle denir; " kadın olsaydı da eşini eve bağlasaydı, başka kadınlara gitmeseydi" Sözüm bu savda bulunan bazı erkeklere!...Biliyormusunuz -tabi bana göre- "ilahi adalet" denilen bir kavram var!. Ben buna şahsen çok inanıyorum. Ve şunu söylüyorum; "Sana yapılmak istemediğini sen de başkasına yapma" . Bir de şunu ekleyeyim; "En son kocalar duyar"...
Old 15-09-2007, 15:19   #14
üye18721

Bu yazdıklarım üzerine klasik ve sığ düşünceli erkekler benden ne kadar nefret ediyorlardır. Not; Feminist değilim sadece kadınların aşağılanmasına karşıyım.
Old 15-09-2007, 16:54   #15
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
. Not; Feminist değilim sadece kadınların aşağılanmasına karşıyam.

Feminst olmamanıza sevindiğimi belirtmek istedim.
zater bir feminst açtığınız bu konuyu asla açmazdı. onlar için kadınlar masumdur. hatta sütten çıkmış ak kaşık
Old 15-09-2007, 19:15   #16
Gülümse

Psikiyatrislere gore.. aldatan erkek arkasinda fazla delil birakir, bu da alt yapi olarak "Beni yakala ve bana engel ol" dur.. o yuzden halk arasinda karda yuru ama izini belli etme diye bir laf bile var..

Ama aldatan kadin arkasinda delil birakmaz.. Cunki yakalandiginda evinin duzeninin yikilacagini yada partnerini kaybedecegini bilir..

Tabi bu psikiyatrislerin degerlendirmeleri.. Ne kadar dogru bilemem ama.. Kisi kendisine karsi durustse aldatma saygi ve guven yitirtici.. sevgiyi zedeleyici bir olay...
Old 17-09-2007, 17:11   #17
Veysel

Aldatan ister erkek olsun, ister kadın olsun , kişi aldatma gerekçesini hep hayatındaki bir eksikliğe dayandırmıştır. – Ki genelde bu sevgi ve ilgidir. Kadınlar için de bu böyledir. İstisnalar hariç aldatmada bir süreç vardır. Birden gelişmez ve kendini göstermez. Evlilik kurumunda zamanla önemini yitiren değerler, buna karşı yeni arayışlar ve bu arayış sürecinde uygun zaman, zemin ve şartlar…

Kimsenin beyinden geçeni okuma gibi bir hüneri olamayacağına göre beyinden aldatmayı bir kenara bırakacak olursak, fiziksel anlamda aldatma ; bahsedildiği gibi, kadının aldatması erkeğinkine göre bazı farklılıklar göstermektedir. Kadın bu konuda oldukça ketumdur. Adeta kapalı bir kutu gibidir. Bunun da sebebi, olabilecek toplumsal baskılara karşı koyamamaktır. Ancak son zamanlarda sanki çok matah bir şeymiş gibi, nispet yaparcasına ve erkeklerle yarışırcasına kadınlar tarafından bu konunun daha açık ve rahat telafuz edildiği, bu konuda kadınların erkeklerden daha cesur olduğu, kadınların birkaç basamak birden atladığı havası (sözüm THS' den dışarı ) yaratıldığını çeşitli şekilde duyuyoruz.

Oysa evlilik birliği genel itibariyle, özveri – saygı – sevgi ve cinsellik üzerine kuruludur. Hayatın doğal akışı içinde yüklendiğimiz sorumluluklar, çalışma şartlarının ağırlığı, stres, gelecek kaygısı , çevre faktörü vs. nedenlerden dolayı ve zamanla bu değerler önem ve işlevini yitirebilir. Ancak kişi bu düşüncelerle aldatmaya meşru bir zemin hazırlamamalı diye düşünüyorum. Evlilik kurumunda eğer bu anlayış hakim olmaya başlarsa önce özveri, sonra saygı, daha sonra sevgi ve en son seks hayatı biter ki, buna halk arasında en son “el ele, baş başa” denir. Yani herkes kendi yoluna…

Kıssadan hisse, ben kadınların aldatma gerekçelerine uydurulan kılıfların birçoğuna katılmıyor, aldatmayı meşru kılacak hiçbir gerekçeyi de kabul etmiyorum. Evlilik birliği devam ederken hiçbir sosyal kuralı önemsemecesine yapılan aldatmanın özünde tatmin (psikolojik anlamda) ve arayış vardır. Bunu sadece sevgi ve ilgi eksikliğine bağlamak saflık olur. İleri sürülen gerekçeler de, işin süsleme sanatı tarafı olup, aldatmanın özünü değiştirmez.

Saygılarımla.
Old 22-09-2007, 00:30   #18
Ayşegül Kanat

Sayın Ferda Aydın "Feminizm" bir hastalık değildir. Korkmayın bulaşmaz.

Ama her kadın günün birinde "feminist" oluverir. Sayın Ahmet Turan çok erken "sevinmiş" ... Bana göre tabii.. Saygılar..
Old 22-09-2007, 09:23   #19
üye18721

Sayın Ayşegül Hanım; feminizme karşı değilim; "hastalıktır" diye bir söylemde de bulunmadım. Ayrıca ne korkması!!!...Anlayamadım! Benim söylemek istediğim; bu söylemleri feminist olduğum için değil bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar olduğu için aktardığımı belirtmekti. Ayrıca ülkemizde var olan ve gittikçe kronik bir hal alan kadın sorunun kadın-erkek hep birlikte " feodal toplumdan gelen -köhnemiş zihniyetlere karşı- ortak mücadele vererek aşılabileceği kanısındayım.Bu mücadelenin de sadece feministlerin tekelinde olan bir konu olduğuna inanmıyorum.;"Farz-ı mahal; Erkekler tarafından bir haksızlığa uğradığımda veya herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığımda feminist olmama gerek olmadığını düşünüyorum; her ne kadar toplumumuzda kadınların üzerindeki baskı ve sömürü erkeklerden fazla olsa da bunun çözüm yolunun kadın-erkek birlikte mücadele etmeyle olabileceğini mütemadiyen tekrar ediyorum.Saygılarımla...
Old 22-09-2007, 16:20   #20
Veysel

Alıntı:
Yazan Ahmet Turan
onlar için kadınlar masumdur. hatta sütten çıkmış ak kaşık

Öylemiydi ? yoksa böylemiydi.
Her kadın melektir, onu feminist yapan erkektir.

diyorlar...
Old 22-09-2007, 16:30   #21
üye18721

yorum yok....
Old 22-09-2007, 17:23   #22
Av.Nur

Mesleğim aracılığı ile tanıdığım bir hanımın bu konudaki sebebi şuydu:
Çalışmasına izin vermeyen ve baskı altında hissettiği ailesinden ayrılmak için en iyi çözüm evlenmekti. Evlendiğinde hemen çocuğu oldu, büyüttü ve eşinden çalışmak için izin aldı. Yani ilk isteğine, asıl isteğine kavuştu. Ancak bu sefer etrafta eşlerine daha iyi davranan kişiler gördü. Kendisi içinde bu davranışları bekledi. Bulamadı, hatta azarlandı. Bunları yapmaya hazır biri ile birliktelik kurdu ve eşinden ayrıldı.
Old 22-09-2007, 18:08   #23
Veysel

Alıntı:
Yazan Av.Nur
Bunları yapmaya hazır biri ile birliktelik kurdu ve eşinden ayrıldı.

Haklı olabilir. Sizce bu etik mi? Bence önce ayrılıp sonra başkasıyla birliktelik kurmalıydı.

Saygılarımla.
Old 03-10-2007, 19:38   #24
lisan_efe

Aslında biz erkeklerin hala kabullenmediği önemli bir şey var;erkek aldatmaz.Erkek eşini veya partnaerini,başka bir kadının teşviki ile kandırmaya çalışır.
Ama her seferinde kendini açık eder nedeni ise bu konularda bayanların bizden daha zeki olmalarıdır!!!
Aldatan veya aldatılan herkeze soruyorum dişi beraberliğe onay vermedikten sonra herhangi bir birliktelik mümkünmüdür?
Old 06-10-2007, 09:36   #25
üye18721

Niyet aldatma konusunda "yola" çıkmadır; kadın ya da erkek olsun. Bu nedenle 3.kişilere -kötü niyetli olsalar bile- yüklenmenin yersiz olduğunu düşünüyorum. Aldatma niyetini aklına koyan ve yola çıkan kişi mutlaka bu arzusunu gerçekleştirecektir; Ahmet-Ayşe olmaz da Ali- Fatma olur...Bu arzuda olmayan kişiyi 3.kişinin "yola" çıkartması olası değildir diye düşünüyorum.
Old 06-10-2007, 10:40   #26
deno

Öncelikle bir konuya değinmek istiyorum; kadın da erkek de doğada çok eşli bir yapıya sahiptir.(bazı türler hariç)Kadının tek eşli olmasını gerktiren bir durum yoktur,ki kadın doğurgan olması nedeniyle en iyi eşi arar hayatı boyunca.
Sayın slide'ın yazdığı ''ben aldatmanın içgüdüsel bi açlıktan ileri geldiğini düşünüyorum..cinsiyet ayrımına karşıyım bu konuda..bahsedilen hissiyat eksiklikleri ve beklentilerin istenilen gibi sonuçlanmaması elbette yerinde tespitler..ancak temelde doyumsuzluktan ibaret olduğunu düşünüyorum..sofradaki her yemekten tatma çılgınlığı gibi bi şey..ki farklı olanı yaşamak istiyor her iki taraf da..''
aslında durum biraz da bundan ibarettir.
Aldatma durumu biraz da kadın tarafından başlayan bir şeydir.Kadının aldatması da bu yüzden daha kolaydır,çünkü baştan çıkarılan kadındır.E bu noktada erkeğin işi daha zordur.
Erkek aldatmayı isterse kesinlikle başarılı olacaktır diye bir düşünce yanlıştır ancak kadın isterse gerçekten başarılı olur.Çünkü -hele ki ülkemizin şartlarına göre- bir ilişki ancak kadının onayına bağlıdır.
Ülkemizde kadınlar ilk beraber oldukları erkekle evli olduklarından dolayı'bu tabu yavaş yavaş çözülüyor tabi,en azından İstanbul'da' zaten cinsel hayatlarını ya da dişiliklerini,isteklerini sorgulamıyorlar.

''Bir de evli erkekler eşlerini yine evli olan kadınlarla aldatıyor.''
Evli bir erkek eşini aldatırken eşinin onu çoktan aldatmış olabileceği ihtimalini düşünmüyor.
Son olarak;
aldatmak,aldatılmak dünyanın sonu değil gibi.
Old 07-10-2007, 08:54   #27
alihabip

Alıntı:
Yazan Gulumse
Psikiyatrislere gore.. aldatan erkek arkasinda fazla delil birakir, bu da alt yapi olarak "Beni yakala ve bana engel ol" dur.. o yuzden halk arasinda karda yuru ama izini belli etme diye bir laf bile var..

Ama aldatan kadin arkasinda delil birakmaz.. Cunki yakalandiginda evinin duzeninin yikilacagini yada partnerini kaybedecegini bilir..

Tabi bu psikiyatrislerin degerlendirmeleri.. Ne kadar dogru bilemem ama.. Kisi kendisine karsi durustse aldatma saygi ve guven yitirtici.. sevgiyi zedeleyici bir olay...
sayıjn hocam bakış açınız güzeldi ve de farklıydı. bu konuda farklı bir bakış açısını bize ilettiğiniz için teşekkürler
Old 07-10-2007, 18:31   #28
OLCAYK

Bildiğim, duyduğum, gördüğüm bütün " kadın ihanetlerinin " tek bir nedeni vardı, İNTİKAM.
Old 07-10-2007, 18:37   #29
üye18721

Acaba tek sebeb intikam mı? Ya kocası eşini hiç aldatmamış,bir dediğini iki etmemiş kadınların aldatma nedenleri ne?
Old 07-10-2007, 18:51   #30
üye14540

Aldatmanın bana göre hiçbir haklı nedeni olamaz , bu durumda ileri sürülen nedenler de, sadece aldatan kişinin içindeki suçluluk psikolojisini yenmek için savunma mekanizması kullanıp, yaptığı yanlışı bir derece bile olsa kendine ya da etrafına mazur göstermek için ileri sürdüğü arızi nedenler olabilir ancak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi