Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

MUTLULUK NERDEYMİŞ?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2006, 12:44   #1
Av.Elvan Akkaya

Mutlu MUTLULUK NERDEYMiŞ?

insanoğlu mutluluğu hep hor kullanıyormuş
hep şikayetçi ,hep bıkkınmış
birgün melekler, mutluluğu saklamaya karar vermişler.
saklayalım,zor bulsunlar...
zor buldukları için belki kıymetini bilirler diyerek başlamışlar tartışmaya...
sorun büyükmüş...
mutluluğu saklamak kolay değilmiş çünkü...
kimisi:
"everestin tepesine saklayalım" demiş, kimisi
"atlas okyanusunun dibine" demiş.
tac mahalin kubbesi, mekke sokakları, italyan sofrası...
bir hastanenin yenidoğan odası, dondurma külahı, şarap şişesi...
sigara paketi,lale bahçesi...
pek çok yer düşünmüşler ama hiç biri yeterince zor gelmemiş.
derken meleklerden biri;

"iÇLERiNE SAKLAYALIM" demiş...
"kimsenin aklına gelmez ki içine bakmak!!!"

işte o gün bugündür mutluluk insanın içinde saklıymış...
hiçbir mutluluk kolay bulunmuyor.kolay kolay gülmüyor insanın yüzü...
emekte ve insanın içinde saklı mutluluk...
ne başkasının ekmeğinde,ne başkasının evinde,ne de başka bir şeyde...
bu yüzden gözünüz hep içerde olsun...
siz dışını boşverin,içine bakın

belki okuyanlarınız vardır.ama ben bu hikayeyi çok sevdiğim için bilmeyenlerle paylaşmak istedim...
yorumlarınızı bekliyorum
Old 19-05-2006, 14:12   #2
Veysel

Elvan ; harika, çok güzel, duygu dolu. Hatırlattığın iyi oldu. İnan çoğumuz unutmuştuk nerde olduğunu... sağol.
Old 19-05-2006, 19:21   #3
Güldal

Çok güzel bir öykü gerçekten.böyle bir öykü bile içimizdeki mutluluğu bir parça dışarıya çıkarmaya yetiyor.mutluluğun sıcaklığını hissetirdi bana.Teşekkürler
NÜZ
Old 19-05-2006, 20:28   #4
şahaser

Gerçekten çok sıçak bir hikaye. İnsan özüne bakarak yakalayabilir ancak huzuru. Teşekkür ederim.
Old 19-05-2006, 20:56   #5
arif0275

Gerçekten çok güzel.Kopyalayıp saklıyorum.Ne zaman kötü bir his kaplarsa okumak için.Teşekkürler.
Old 20-05-2006, 08:55   #6
NİLGÜN SEYMEN

Çözüm Teşekkür..

Sevgili Elvan,

Öncelikle GİRESUN'a Bursa'dan sevgiler..

Gerçekten de mutluluklar da mutsuzluklar da insanın iç mimarisinde mevcut donanımlardır...
Bir bina düşün ;..kolonlarında çimento, kum ve demir oranları yapıyı taşıyacak simetride ve matematiksel hesaplamalarda olmalı ki o mevcut yapıyı uzunca bir süre..tasarlanan projedeki güzellikleriyle ayakta tutabilsin..
-------------------------------------------------------------------------------------------

Ben insan bedenini ,ruhunu ,zekasını ve duygularını bir binaya benzeterek çıktım yola..
Bu benzetme ışığında kolonlardaki harç...sevgi olmalı..demiri zeka...
çimentosu özgüven..projesindeki güzelliklerde mutluluk olmalı..

Öncelikle adını koymalıyız mutluluğun..nedir mutluluk..?
Galiba hayattan beklentilerimiz ve pozitif enerjimiz ile paralel bir kavramdır bu konu.
Ruh sağlığımız..ekonomik durumumuz..yeteneklerimiz..ilişkilerimiz..iç dünyamız..yetişme tarzımız..aile içi ve dışındaki yakın plan dialoglarımız..!
Kendimizi saklamak için sürekli cam bir fanusta koruma alıp duruyorsak ve o dünyayı kimseye açamıyorsak..BİZ..olgusu yerini -BEN-e bırakıverir ve mutsuzluklar başlar
Nasıl yani ..!demeyin..
Kişinin kendi beyni ve yüreği ile çevresinde olup bitenlere ve rol dağılımlarına karşı bir iç çatışma başladığında, mutsuzluklar başlar..

Eşiniz sizi mutsuz ediyordur..sizin istediğiniz frekansta değildir..sizi artık hiç mi anlamadığını düşünmeye başlarsınız..
Bu yargı neye karşı başlamıştır iç dünyanızda..?ÖNCELİKLE,
Mutsuzluğu başlatan tüm sebepleri tek, tek kaleme alarak başlamalı işe..
Önce teşhis sonra çözüm..kimliğini bile bilemediğiniz birsürü şey ,ardı ardına birikirse hiçbirini taşıyamayarak..çökersiniz..İşte bunun için, öncelikle tesbitini yaptığınız tüm bu nedenleri siz de yeterince önemsemeyerek bloke edeceksiniz..
Yıllarca uğraştınız değiştiremediniz..tamam..o zaman sizi relax edecek farklı kanallara yöneleceksiniz.. SİZE HUZUR VERECEK HERHANGİ BİR ŞEY..!
Spor mesela..elinize kamera alarak rutin yürüyüşler ve ilginç gelen kareleri kaydetmek..müzik de şahaser bir tedavi yolu..
Hele hele bir enstromantal çalmaya karar verdiyseniz..
o değişmemekte ısrarlı kişilerde başlar bir telaş..
Eyvah..bitiyor kaybediyorum onu galiba..ŞİMDİ NE OLACAK..ya giderse..ya biterse..?
---------------------------------------------------------------------------------------------
Hiçbirzaman eyvah..!Diyenlerden olmayınız..Bırakınız bu sözü, size hakettiğiniz değeri vermeyi başaramayanlar söylesin..

Hayatı olduğu gibi sereserpe kabullenin..sergilere gidin..bir alışveriş merkezine gidin..etrafı seyredin..
yabancı dil kurslarına gidin..evde uzunca bir zaman SİZİ yok sayanlara ya da size hakettiğinizi düşündüğünüz + değerleri sunmaktan aciz kişilere karşı şahane bir silahtır bu..cd.ye takın bir paket program ..yazın çizin kendinizi geliştirin..bırakın ..sizi mutsuz eden ne varsa siz de onu yok sayın..
Ya da bir resim kursuna yazılın..bırakın yaptıklarınızın bir sanatsal değeri olmayıversin..
Ya da tenis kursuna başlayın..ehliyetiniz yoksa alın..
Ya da mağazaları dolaşın elektonik reonlarını tarayın..kitap stantlarına takılın..
Kütüphaneye gidin..alın okuma salonlarından salaş bir dergi..hem gözatın hem de oradaki atmosfere bir bakın..
Sinema veya tiyatroya gidin..yanınızda çok can bir arkadaşınızı alarak en nezih bir kafede çay için ..
Ya aklıma gelmiyor daha kimbilir neler yapılabilir..
Ben mesela oğlumu alırım kültürparkta gölbaşından bir sandal kiralayarak 2 saat kürek çeker hem onu mutlu ederim ..,hem de deniz sevdamızı gideririz..

İşte çoğunuza uçuk gelebilecek mutluluk formülleri..
Deneyin test edilmiştir..
Yani kısa ve öz şudur ki ;- son yazacaklarım bu konuda-

Asla ve asla-// - birileri beni mutlu edecek ya da etmeli diye beklemeyin..Bu sizin elinizdedir.Emek vererek kendiniz elde edeceksiniz mutluluğu..
Anlayabiliyor musunuz beni..,
Ne kimseyi çoooooooooooooook mutlu ederim de karşılığını ben de alırım belki diyerek savaşın..ne de hüsrana uğrayın..bencilce BELKİ ama yol budur..

SEVGİYLE KALINIZ../20.05.2006/09.54
N*İ*L*G*Ü*N
Old 20-05-2006, 14:00   #7
gülşah

öncelikle Elvan taşekkür ederim.mutluğu bu denli farklı hatırlattın bana.gerçekten gözümüzdeki gözlüğü arar gibiyiz çoğu zaman mutluluk konusunda.
ve Nilgün hanım gerçekten çok güzel ifade etmişsiniz.

Hiçbirzaman eyvah..!Diyenlerden olmayınız..Bırakınız bu sözü, size hakettiğiniz değeri vermeyi başaramayanlar söylesin..
teşkekkürler
Old 22-05-2006, 10:41   #8
Av.Elvan Akkaya

herkese yorumları ile hikayeye zenginlik kattıkları için teşekkürler.beğendiğinize sevindim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi