Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe İade kararının icra aşaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2015, 12:52   #31
burakkoca

Benim sorum soruya farklı bir boyut kazandıracak sanırım. İlamsız icra yaptığım işe iade davasında borçlu işveren takibe de itiraz etti bu durumda genel mahkemelerde alacak davası mı açmam gerekiyor? Yada itirazın iptali davası mı açmam gerekiyor. Yoksa iş Mahkemelerinde işçi alacağı için alacak davası mı açmam gerekiyor? Bu durumun içinden çıkamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 14-01-2015, 13:41   #32
ekinheval

İşe iade kararı sonrası verilen ilamı kesinleşmeden takibe mi koydunuz? İtiraz içeriği nedir?
Old 14-01-2015, 13:51   #33
burakkoca

hayır karar yargıtaydan onandı işverene yasal süresi içerisinde müraacat ettik lakin işveren işçiyi işe başlatmadığı gibi ücretlerinin tamamını da ödemedi ve yasal 1 aylık süre geçti buna rağmen başlattığımız takibe itiraz etti.
Old 14-01-2015, 14:37   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan burakkoca
Benim sorum soruya farklı bir boyut kazandıracak sanırım. İlamsız icra yaptığım işe iade davasında borçlu işveren takibe de itiraz etti bu durumda genel mahkemelerde alacak davası mı açmam gerekiyor? Yada itirazın iptali davası mı açmam gerekiyor. Yoksa iş Mahkemelerinde işçi alacağı için alacak davası mı açmam gerekiyor? Bu durumun içinden çıkamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

İş mahkemesine, itirazın iptali davası açın. İnkar tazminatı talep etmeyi unutmayın. Biz aynen öyle yaptık ve inkar tazminatına da mahkum ettirdik.
Old 14-01-2015, 14:51   #35
burakkoca

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum Suat Bey.
Old 27-08-2018, 09:13   #36
feyzaday

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İş mahkemesine, itirazın iptali davası açın. İnkar tazminatı talep etmeyi unutmayın. Biz aynen öyle yaptık ve inkar tazminatına da mahkum ettirdik.

Merhaba Suat bey, işe iadede 4+4 tazminatında boşta geçen sürelere ilişkin en çok 4 aylık ücreti tutarında tazminata mahkum oluyor işveren. Bu tespit hükmü nasıl icraya konulur ? yani en çok 4 aylık ücret. Belki işçi 2 ay boşta kaldı, bunu nereden bilecek işveren ve nasıl hesap edip yatıracak ücreti ? icra inkar tazminatında haksız olmaz işveren diye düşünüyorum.
Old 28-08-2018, 11:59   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan feyzaday
Merhaba Suat bey, işe iadede 4+4 tazminatında boşta geçen sürelere ilişkin en çok 4 aylık ücreti tutarında tazminata mahkum oluyor işveren. Bu tespit hükmü nasıl icraya konulur ? yani en çok 4 aylık ücret.

Elinizde bir ilam varsa, ilamda yazılı miktar kadar icra takibi yapabilirsiniz.

Alıntı:
Belki işçi 2 ay boşta kaldı, bunu nereden bilecek işveren ve nasıl hesap edip yatıracak ücreti ?
Dava esnasında ileri sürmeli. Karardan sonra sürmesi bir şeyi değiştirmez.

Alıntı:
icra inkar tazminatında haksız olmaz işveren diye düşünüyorum.

Mahkeme kararına rağmen ödemezse, inkar tazminatı öder.
Old 04-09-2018, 08:15   #38
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Mahkeme kararına rağmen ödemezse, inkar tazminatı öder.

Kaldı ki, İş Kanununda yapılan son değişiklikler sonrası, işe iade kararı verilirken, söz konusu alacaklar da mahkeme tarafından rakamsal olarak belirlenecek.

Old 16-05-2021, 14:21   #39
av.knel

Varsayılan işe iade kesinleşme vekalet ücreti ve yargılama gideri

İşe iade davasında karar kesinleşmeden yargılama giderleri ve vekalet ücreti ilamlı takibe konu edilir mi?

Uygulamada kesinleşme aranmaksızın yıllardır takibe koyuyoruz. Bu güne kadar bir sorun yaşamadık; fakat yeni takiplerde kesinleşme gerekir diye davalar açılmaya başlandı. Henüz bir sonuç almadım.

Bu konuda İstinaf ya da Yargıtay görüş mü değiştirdi? (Şahsi düşüncem konulmamasından yanadır)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi