Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bilirkişi İnceleme talebinin reddi üzerine kaybedilen dava

Yanıt
Old 21-03-2013, 14:08   #1
av.kamil yıldırım

Karar Bilirkişi İnceleme talebinin reddi üzerine kaybedilen dava

Sayın üstatlar, sizlere bir derdimi ve değerli tecrübelerinize göre bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğini sormak istiyorum..

Müvekkilim, bir kimseyle belli bir bedel karşılığında alım-satım işi için anlaşıyor, alıcı taraf müvekkilime malın karşılığını banka hesabından çekip veriyor ancak verilen para kararlaştırılan meblağdan bir miktar eksik.

Bu eksiklik banka içi kamera kayıtlarına yansıyor ve bu kayıtlar dikkatle izlendiğinde alıcının müvekkile kararlaştırılan ücretten eksik para verdiği anlaşılıyor.

Biz de dava açtık, dosyaya söz konusu kamera kayıtlarını da sunduk, bilirkişi incelemesi talep ettik, mahkeme ikinci celsede bilirkişi talebimizi gerekli görmeyerek davayı reddetti.

Yargıtaya temyiz ettik, yargıtay da mahkemenin kararını onadı.

Bu aşamadan sonra yapılacak hiç bir şey yok değil mi

teşekkurler...
Old 21-03-2013, 14:11   #2
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan av.kamil yıldırım
Sayın üstatlar, sizlere bir derdimi ve değerli tecrübelerinize göre bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğini sormak istiyorum..

Müvekkilim, bir kimseyle belli bir bedel karşılığında alım-satım işi için anlaşıyor, alıcı taraf müvekkilime malın karşılığını banka hesabından çekip veriyor ancak verilen para kararlaştırılan meblağdan bir miktar eksik.

Bu eksiklik banka içi kamera kayıtlarına yansıyor ve bu kayıtlar dikkatle izlendiğinde alıcının müvekkile kararlaştırılan ücretten eksik para verdiği anlaşılıyor.

Biz de dava açtık, dosyaya söz konusu kamera kayıtlarını da sunduk, bilirkişi incelemesi talep ettik, mahkeme ikinci celsede bilirkişi talebimizi gerekli görmeyerek davayı reddetti.

teşekkurler...

Bilirkişi incelemesi teknik konularda gereklidir. ASlında sizin durumunuzda bilirkişi incelemesi yapılabilirdi.

Karar düzeltme talep edbilirsiniz onama kararının tebliğinden itibaren 15 gün içinde. Tabi bu bir şey değiştirir mi bilemem.
Old 23-03-2013, 11:26   #3
av.sibell

karar düzeltme hakkınzı devam ediyor ise görsel kayıtları doğrudan siz bir bilirkişiye inceletin ve raporu karar düzeltme dilekçenize ekleyerek sunun.

karar düzeltme aşamasında incelenme ihtimali düşük olsa da hukuk sisteminin süprizlerine her zaman şahit olunabilir

saygılar
Old 23-03-2013, 13:08   #4
yılmazkan

Belgeyle ispat kuralına takılmışsınız, diye düşünüyorum. Kamera kaydı bu anlamda belge olarak kabul edilmemiştir.
Old 23-03-2013, 13:29   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.kamil yıldırım

teşekkurler...

Alım satım sözleşmesinde, parayı ödeme borcu alıcıdadır. Alıcı satış bedelini tam ödediğini ispat yükü altındadır. Dolayısıyla sorunuzdaki anlaşılamayan bu noktanın açıklığa kavuşturulması gerekir.

Siz, "alıcı borcunu eksik ödedi" diyerek neden kamera kaydına dayandınız, onu anlamak zor.

Alıcı bedeli ödemedi veya eksik ödedi dediyseniz, hakim davayı neden reddetsin? Sizce de bir tuhaflık yok mu?
Old 24-03-2013, 18:44   #6
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Alım satım sözleşmesinde, parayı ödeme borcu alıcıdadır. Alıcı satış bedelini tam ödediğini ispat yükü altındadır. Dolayısıyla sorunuzdaki anlaşılamayan bu noktanın açıklığa kavuşturulması gerekir.

Siz, "alıcı borcunu eksik ödedi" diyerek neden kamera kaydına dayandınız, onu anlamak zor.

Alıcı bedeli ödemedi veya eksik ödedi dediyseniz, hakim davayı neden reddetsin? Sizce de bir tuhaflık yok mu?

Bahsedilen mahkeme kararı, anlatıldığı kadarıyla, başlı başına bir tuhafken, siz bu açıklama ile nazarımda daha da tuhaflaştırdınız konuyu sayın Dikici Taraflar iddialarını ispatla mükellef değil midir, avukatın kamera kayıtlarına dayanmasında nasıl bir tuhaflık olabilir?
Old 24-03-2013, 20:49   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Bahsedilen mahkeme kararı, anlatıldığı kadarıyla, başlı başına bir tuhafken, siz bu açıklama ile nazarımda daha da tuhaflaştırdınız konuyu sayın Dikici Taraflar iddialarını ispatla mükellef değil midir, avukatın kamera kayıtlarına dayanmasında nasıl bir tuhaflık olabilir?

Sayın Çavuş,

Alım satım akdinde, alıcının borcu parayı ödemek, satıcının borcu malı teslim etmektir. Dolayısıyla satıcı malı teslim ettiğini ispatlıyorsa, kendi edim yükümlülüğünü yerine getirmiş olur. Bu durumda alıcı, kendi edim yükümünü yerine getirdiğini kanıtlamak zorundadır.

Not: Satıcı, alıcının parayı ödemediğini iddia ettiğine göre taraflar arasında satış bedelinin mal tesliminden sonra ifa edileceğini düşünmemiz gerekir. Aksi halde zaten kural olarak edimler aynı anda ifa edilmiş sayılırdı ve böyle bir dava da zaten açılmazdı.
Old 24-03-2013, 22:04   #8
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Çavuş,

Alım satım akdinde, alıcının borcu parayı ödemek, satıcının borcu malı teslim etmektir. Dolayısıyla satıcı malı teslim ettiğini ispatlıyorsa, kendi edim yükümlülüğünü yerine getirmiş olur. Bu durumda alıcı, kendi edim yükümünü yerine getirdiğini kanıtlamak zorundadır.

Not: Satıcı, alıcının parayı ödemediğini iddia ettiğine göre taraflar arasında satış bedelinin mal tesliminden sonra ifa edileceğini düşünmemiz gerekir. Aksi halde zaten kural olarak edimler aynı anda ifa edilmiş sayılırdı ve böyle bir dava da zaten açılmazdı.

Bu dedikleriniz doğru ve katılıyorum ancak bir tarafın elinde diğer tarafın edimini yerine getirmediğine dair "sağlam" bir kanıt var ise, bunu mahkemeye sunmasının ne gibi bir sakıncası olabilir? Kendi tezini destekler bir kanıttır zira bu da.
Old 25-03-2013, 07:33   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Özge Çavuş
Bu dedikleriniz doğru ve katılıyorum ancak bir tarafın elinde diğer tarafın edimini yerine getirmediğine dair "sağlam" bir kanıt var ise, bunu mahkemeye sunmasının ne gibi bir sakıncası olabilir? Kendi tezini destekler bir kanıttır zira bu da.

Bence sayın meslektaşımız olayı tam olarak aktarırsa davayı ret nedeninin daha farklı bir neden olduğunu anlayabiliriz.

Belki de taraflar arasında ifanın sırasını belirleyen bir yazılı sözleşme yoktur, ya da böyle bir yazılı sözleşme olsa bile davacının malı teslim ettiği ispatlanamamıştır. Bilemiyoruz bunları.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi