Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İddet Müddettinin kalktığına dair belge

Konuyu Kilitleyin
Old 12-01-2010, 10:07   #1
Konuk

Varsayılan İddet Müddettinin kalktığına dair belge

ben 26 yasında bayanım.ailem tarafından kucuk yasta zorla evlendırıldım ve temmuz 2009 da sonunda bosandım(kurtuldum).su an da tekrar ve gercekten ıstedıgım bırıyle evlenmek ıstıyorum.ama 300 gunluk surenın dolmasını beklıyoruz.bu sure mayız 2010 da dolacak.bu sure dolunca yanı hazıran 2010 da evlenmek ıcın muracatta bulunmak ıstesek ıddet suresının ortadan kalktıgına daır bır belge mahkemeden almam mı gerekir yoksa bosandıgım tarıhını gosteren belge yeterlımı olur.kafama takılıyor bulamadım hıcbıyerde cevap verırsenız cok sevınırım..şimdıden tesekkurler.
Old 12-01-2010, 10:44   #2
Themis99

Sayın Konuk,
İddet müddetinin geçmesini beklemeden mahkemeye müracaat ile bu müddetin kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz.
Bunun haricinde beklemek isterseniz ayrıca bir karar alınmasına gerek olduğunu düşünmüyorum.Boşanma ilamınızın yeterli olduğunu düşüyorum.
Sayın Konuk,
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın bire bir hukuki yardımını almanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat ile bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz açısından önemlidir.
Saygılar.
Old 12-01-2010, 10:44   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 26 yasında bayanım.ailem tarafından kucuk yasta zorla evlendırıldım ve temmuz 2009 da sonunda bosandım(kurtuldum).su an da tekrar ve gercekten ıstedıgım bırıyle evlenmek ıstıyorum.ama 300 gunluk surenın dolmasını beklıyoruz.bu sure mayız 2010 da dolacak.bu sure dolunca yanı hazıran 2010 da evlenmek ıcın muracatta bulunmak ıstesek ıddet suresının ortadan kalktıgına daır bır belge mahkemeden almam mı gerekir yoksa bosandıgım tarıhını gosteren belge yeterlımı olur.kafama takılıyor bulamadım hıcbıyerde cevap verırsenız cok sevınırım..şimdıden tesekkurler.

Sayın Konuk,

Evlendirme işlemleri, ilgili yönetmelik gereğince, nüfus kayıtlarına göre yapılır. Kanuni bekleme süresiyle ilgili olarak ayrıca bir belge sunmanıza gerek yoktur.

Saygılar,
Old 12-01-2010, 10:51   #4
uye8490

Sayın konuk,

Meslektaşlarımızın verdiği yanıtlara katılıyorum.

Temmuz 2009 tarihinde boşandığınızı belirtmişsiniz.

İddet süresinin kaldırılmasını talep edebilmeniz veya bu süreyi beklemeye karar vermişseniz süre geçtikten sonra yeniden evlenebilmeniz için boşanma kararının kesinleşmiş yani bu kararın taraflara tebliği edilmiş ve karara karşı temyiz yoluna gidilmemiş olamsı gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi