Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sahtecİlİk Hukuksal Nedenİne Dayali Tapu İptal Ve Tescİl

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-10-2008, 14:30   #1
sabire sanem yılmaz

Varsayılan Sahtecİlİk Hukuksal Nedenİne Dayali Tapu İptal Ve Tescİl

Merhaba değerli meslektaşlarım,

Müvekkilim yurtdışında yaşamaktadır ve Didim'e geldiği sıralarda (2000 yılı) bir gayrımenkul edinir. Bu tarla vasıflı bir gayrımenkuldür ve gayrımenkulle ilgili bir kişiye vekalet verir. Bu vekalet, kişinin tarlayı ekmesi, kiraya vermesi, ekim paralarını alması, ziraat bankasına yatırılan çiftçi doğrudan destek paralarını çekmesi ve bu paralar ile tekrardan tarlayı ekip biçmesini içeren bir vekaletttir.

2007 senesinde Didim'e geldiğinde tarlayı eken şahıs, müvekkilime gayrımenkulün satıldığını öğrendiğini söylemiştir, müvekkilim gayrımenkulü satmadığını ifade etmiştir ve tapuda yaptığı incelemede gayrımenkulünün satıldığını görmüştür.

Müvekkilim gayrımenkulünün satıldığı aylarda Türkiye'ye giriş çıkış yapmamıştır.

Olay aydınlandığında olayda elimizdeki veriler şunlardır:

1- Müvekkilimin nüfus bilgileri kullanılarak İstanbul Bayrampaşa Terazidere Muhtarlığından nüfus talep belgesi alınmıştır. ( Hatay ilinden Payaş mah. muhtarı imzalı nakil belgesi kullanılarak-oysaki payaş bir belde ve birden çok muhtarlık var.- )

2- Bayrampaşa Nüfus Müdürlüğü'nden nüfus cüzdanı belgesi çıkarılmıştır, kayıp edildiği ileri sürülerek.

3- Beyoğlu 2. noterliğinden satış vekaleti çıkarılmıştır.

4- Alıcının kardeşi Didim'den İstanbul'a gitmiş ve tüm satım bedeli İstanbul'da Garanti Bankası Karaköy şubesine yatırılmış ve vekalet alıcıya verilmiştir.

5- Alıcının kardeşi bir gün sonra satış vekaleti ile Didim'e dönmüş ve gayrımenkulü kardeşi üzerine tapuda devir ve tescil ettirmiştir.

6- Burada nüfus cüzdanının üzerindeki fotoğraf herşeyi kanıtlamaktadır, fotoğraf müvekkilime ait değildir.

Ben Didim Asliye Hukuk Mahkemesi'nde sahtecilik hukuksal nedenine dayalı tapu iptal ve tescil davası açtım. Davayı açarken tapuda halihazır malik olan alıcıya yönelttim. Yargıtay kararlarını araştırdığımda karşılaştığım hep şu oldu, henüz gayrımenkul 2. elde ise (ilk ekde ise ) tapu iptal ve tescil davası açılmalıdır.

Bu konuda siz meslektaşlarımın görüşleri benim için önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

Dava şu an ceza davasının sonucunu bekliyor. Alıcı kendisini dolandıranlar hakkında suç duyurusunda bulundu ve fail hala bulunamıyor.

Teşekkür ederim.
Old 09-10-2008, 17:24   #2
sebastian

Varsayılan aynı olay

Aynı olay benimde başımda bulunmaktadır. Müvekkil Almanyada yaşamakta İstanbuldaki gayrimenkulu kendisinden habersizce sahte vekaletname ile satılmıştır. Hemen tapu iptali ve tescili davası açtım. tapu kayıtlarına satılmaz kaydı tedbir ilettim . hakim bu tedbiri ancak %15 teminatla verdi. davayı da şu anda malik olan kişiye sahte vekaletnameyi düzenleyen notere(bu arada noter öldü ve mirasçılarına karşı duruşmada davayı yönelttim ) hazineye ve şüphelendğimiz iki kişiye karşı açtım. dava şu anda devam ediyor, ceza dosyasında savcı çok iyi işler yaptı, noterın yanında çalışan katip bu işin içide ve diğeleri, yani bu adamlar tam bir şebeke halinde çalışmaktadırlar. sadece başımda benimde böyle bir olay olduğunu söylemek istedim.
Old 09-10-2008, 20:37   #3
BurakALTIPARMAK

Avukat arkadaşımın takip ettiği aynı tip bir davada yerel mahkeme tapunun iptaline ve manevi tazminata hüküm verdi.( arada emlak ofisi vardı). Dava Yargıtay aşamasında. Detaylarını öğrendiğime sizinle paylaşacağım..
Old 10-10-2008, 08:38   #4
sabire sanem yılmaz

Sayın Mustafa ve Burak,

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Mustafa bey ben bişey merak ettim. Davanız şu an ne aşamada? Ben de tapu iptal ve tescil davası açtım ancak davamı hukuk mahkemesinde sadece tapuda şu an kayıtlı kişiye yönelttim. Ceza davası da ayrıca devam ediyor. Bizim isteğimiz sadece gayrımenkulü kazanabilmek. Bana davanızın seyri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Tekrar teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi