Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayrintili Telefon Faturasi Delİl NİtelİĞİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2008, 16:07   #1
limpid

Önemli Ayrintili Telefon Faturasi Delİl NİtelİĞİ

selamlar
Telefon faturalarında istemiş olduğumuz ayrıntılı fatura detayının ceza yargılamasında tek başına yeterli olmasa dahi diğer delilleri destekleyici nitelikte olduğu kanaatindeyim. En azından aradaki ilişkinin aylardır süregeldiğinin tespiti açısından 6 aylık görüşme detaylarında o kişilerin arandığını destekler nitelikte olduğunu düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi paylaşmak istemiştim. Herkese şimdiden teşekkürler.
Old 07-10-2008, 16:35   #2
miss_lawyer

Katılıyorum, bu kayıtlar tek başına delil olmasa bile bazı hususları kanıtlayıcı etkisi olacaktır. Zaten ceza mahkemelerinde sanık x veya y ile konuştum diye beyan etmişse hakim telefon kayıtlarını resen de isteyip inceleyebiliyor.İyi çalışmalar.
Old 08-10-2008, 12:26   #4
v. Aynur

Sayın ruhan davanın içeriğini anlatmamışsınız ama eğer getirtilen telefon kayıtlarından bir durumun varlığını ispat etmek istiyorsanız diğer delillerle de desteklenmek kaydıyla telefon kayıtlarının işe yarayabileceğini düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 08-10-2008, 14:08   #5
limpid

müvekkil bakım için makinesini bırakıyor fakat tamirci bugün yarın teslim edeceğim deyip müvekkili oyalıyor sonrada tamamen olayı inkar ediyor. teslime dair bir tutanak irsaliye vs. yok. sadece tanık var. bunun yanında da müvekkilin yanlış anlaşılmasın telefon kayıtları değil telekom faturalarında detaylı gelen görüşmeler listesi var bir kaç aylık. ben bunların en azından aradaki hukuki ilişkiyi tanığın da yanında kanıtlamaya yardımcı olacağını düşünmüştüm de sizlerin bu konuda neler düşündüğünü merak ettim.
Old 08-10-2008, 14:44   #6
umutlaw

Sayin Ruhan,

Herkes herkesle telefon gorusmesi yapabilir. Telefonda bir seyler sormus olabilir. Defalaracada aramis olabilir taniktan baska bunu hangi hukuki delil ile birlikte kullanmak istiyorsunuz? Yani ispat karineniz ve esas gerekceniz nedir? Makine iade edilmemis mi yoksa tamir mi edilmemis?

Saygilarimla
Old 08-10-2008, 15:15   #7
limpid

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Ruhan,

Herkes herkesle telefon gorusmesi yapabilir. Telefonda bir seyler sormus olabilir. Defalaracada aramis olabilir taniktan baska bunu hangi hukuki delil ile birlikte kullanmak istiyorsunuz? Yani ispat karineniz ve esas gerekceniz nedir? Makine iade edilmemis mi yoksa tamir mi edilmemis?

Saygilarimla
cevabınız için teşekkürler
söylediğinize ben de katılıyorum fakat olayda makine iade edilmemiş adamda aldığını inkar ediyor savcılığa şikayet edildi ceza yargılamasında tanık ifadesini destekler nitelikte bu görüşme listesinin kullanılmasından bahsetmekteyim.
Old 09-10-2008, 15:17   #8
v. Aynur

Sayın Ruhan madem savcılığa suç duyurusunda bulundunuz bu durumda telefon kayıtlarını da delil olarak kullanmanız mümkün tabi. Bu telefon kayıtlarına ilişkin karşı taraf ,aralarında başka bir ilişki nedeniyle arandığını iddia ederse bence bu iddiasını ispat etmesini isteyin. Aralarında başkaca ticari ve diğer anlamda bir ilişki yoksa ispat edemeyecektir. Zaten anladığım kadarıyla tanık dışında başkaca deliliniz de yok.Yine de tanığın yanında bir ek delil olması yönünden size faydası olabilir. Ancak telefon numarasının onunu adına kayıtlı olup olmadığı da önemli . Bence bu duruma dikkat edin. İyi çalışmalar.
Old 09-10-2008, 15:33   #9
limpid

Alıntı:
Yazan v. Aynur
Sayın Ruhan madem savcılığa suç duyurusunda bulundunuz bu durumda telefon kayıtlarını da delil olarak kullanmanız mümkün tabi. Bu telefon kayıtlarına ilişkin karşı taraf ,aralarında başka bir ilişki nedeniyle arandığını iddia ederse bence bu iddiasını ispat etmesini isteyin. Aralarında başkaca ticari ve diğer anlamda bir ilişki yoksa ispat edemeyecektir. Zaten anladığım kadarıyla tanık dışında başkaca deliliniz de yok.Yine de tanığın yanında bir ek delil olması yönünden size faydası olabilir. Ancak telefon numarasının onunu adına kayıtlı olup olmadığı da önemli . Bence bu duruma dikkat edin. İyi çalışmalar.

teşekkürler aynur hanım,
evet aralarında başkaca bir iliişki yok. maalesef tanıktan başka elle tutulur delil yok. telefon numaraları da o kişiye ait problem yok. iyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-10-2008, 00:56   #10
umutlaw

Kanaatimce sadece tanik gecerli olmaz, hukuki iliski omazsa dahi kisiler telefonda defalarca goruseilirler daha once dost olup sonradan dusman kesilebilirler yani kisacasi en azindan bu islemin gerceklestigine dair bir kanitin olmasi gerektigi kanaatindeyim. Peki birde soyle bakalim olaya bu soz konusu aletin kisinin bulundugu yerde kac tamircisi var mesela eski makineleri elle sayilabilirkadar az tamircisi var bazen hatta bir tamircisi var! Veya acaba neden tamirci sozunden donmus soz konusu alet cok mu degerli veya bulunamaz bir sey mi?

Saygilarimla
Old 13-10-2008, 16:18   #11
limpid

Alıntı:
Yazan umutlaw
Kanaatimce sadece tanik gecerli olmaz, hukuki iliski omazsa dahi kisiler telefonda defalarca goruseilirler daha once dost olup sonradan dusman kesilebilirler yani kisacasi en azindan bu islemin gerceklestigine dair bir kanitin olmasi gerektigi kanaatindeyim. Peki birde soyle bakalim olaya bu soz konusu aletin kisinin bulundugu yerde kac tamircisi var mesela eski makineleri elle sayilabilirkadar az tamircisi var bazen hatta bir tamircisi var! Veya acaba neden tamirci sozunden donmus soz konusu alet cok mu degerli veya bulunamaz bir sey mi?

Saygilarimla

makine şu an itibariyle 7-8 bin ytl civarında. yani eski kıymetli antika falan değil. zaten 2005 senesinde alınmış bakım için tamircilere bırakılmış. müvekkil teslim sırasında irsaliye düzenlemiş ama teslim edilenlere imzalatmayı unutmuş. daha sonrada tamirci ne gerek var imzalarız zaten makine bizde vs. diyerek müvekkile dostça yaklaşınca müvekkilo de olayı uzatmamış daha doğrusu adamın niyetini anlamamış. sonradan aradığında da bugün yarın diye oyalanmış sonra makine yanlışlıkla satıldı denmiş en sonunda da hani kanıtın bize teslim ettiğine dair denilmiş. olay bundan ibaret bende 155/2 kapsamında şikayeti yaptım olabildiğince de kanıtla bunu desteklemeye çalışıyorum. yaptığı adamın yanına kar kalmasın diye. başka da aklıma bi çözüm gelmedi.
Old 14-10-2008, 00:04   #12
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Elinizde baska ne var? Olayi biraz daha ince ayrintilariyla anlatirmisiniz iki gundur kafami kurcaliyor.

Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi