Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emeklilik

Yanıt
Old 03-09-2006, 10:47   #1
zeynep deniz alıcı

Varsayılan emeklilik

merhaba
Bir yakınım öğretmen.18.07.2006 da 1. derecenin 4. kademesine terfi ediyor fakat öğretmenlere mayıs ayında değişen kanunla emeklilik için sadece haziran ve temmuz aylarında emekli olabiliyorlar bu nedenle yakınım temmuz sonunda 28 temmuzda emeklilik dilekçesini veriyor.Fakat 1.dercenin 4 . kademesinden emekli sayılmıyor ve haklarından yararlanamıor.Sadece kesintileri yapılmış(1in 4üne göre).Bu durumda haklar verilmiyor ama kesinti yapılıyor.Hakların verilmeyişin nedenide terfi tarihini takip eden aybaşından itibaren aynı derecenin bir ileri kademesine ait aylığa hak kazandığını belirtiyorlar(657 say.2595 say. kanunla değişik 166. maddesi).yakınım ağustosa aylığını yani terfi aylığını almadan emekli olduğu için 1 derecenin 4 . kademesine terfisine imkan bulunmadığını söylüyorlar ama kesinti bu kademeye göre yapılıyor.
Buna göre nasıl hak arayabiliriz ve nerde dava açabilriz?
Old 03-09-2006, 16:47   #2
Hak Hukuk

Şu anda emekli ise davayı T.C.Emekli Sandığı Genel Müdürlüğüne karşı Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde;henüz emekli olmamışsa bu terfi intibak işlemine karşı yaptığınız başvuruya olumsuz işlem tesis eden milli eğitim Müdürlüğünü temsilen İl Valiliğine karşı,bağlı bulunduğu idare mahkemesinde iptal davası açabilirsiniz.
Old 03-09-2006, 21:42   #3
zeynep deniz alıcı

teşekkürler yanıtladığınız için.
birşşey daha sormak istiyorum.Ben araştırdım ama bulamadım. Kademe ilerledikten sonra belli bir süre çalışmaka mı lazım?.Çünkü olayda yakınım kademe ilerledikten 10 gün sonra emekli oldu.
Old 05-09-2006, 09:15   #4
genç osman

DM Yasasının 166. maddesine göre: Kademe ilerlemesinde Devlet memuru , bu ilerlemeye müstehak olduğu tarihi takip eden ay başından itibaren aynı derecenin bir ileri kademesine ait aylığa hak kazanır ... Yasa, ille de çalışmalı demiyor... Yani memurun sadece aldığı kademeye göre alacağı maaşın vadesinin başlangıcını gösteriyor... Oysa,SG kurumu, bunu memur, en azından takip eden ayın başlangıcına kadar çalışmalı ,devam etmeli gibi algılıyor... Bence memurun devam etmesine gerek yok; çünkü, kademe ilerlemesi için gerekli kazustik ve spesifik şartlar oluşmuştur ,ortada müktesep bir hakkın bakiliği söz konusudur... Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi