Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evden uzaklaştırma ve mal paylaşımı konusunda

Konuyu Kilitleyin
Old 01-12-2013, 22:54   #1
Konuk

Soru Evden uzaklaştırma ve mal paylaşımı konusunda

Merhaba avukat arkadaşlarım.
Eşimle şiddeti geçimsizlik nedeniyle boşanma kararı aldık. Eşim bizi- beni ve beraber çocuğumuz evden kovmuş, biz kirada kalıyoruz o ise sıcacık evinde. Daha tedbir nafakası bile kesilmedi..Çalışmadığım için durumumuz pek iyi sayılmaz.Bir de ben yabancıyım gidecek yerim yok.
İlk sorum şöyle-
1.Boşanma davası sürerken eşimi evinden uzaklaştırma bilir miyiz 6 aya kadar. Ev eşime ait, evlilikten önce alınmış.

2.Ben çilingirle eşime ait olan evin kapısını açtırıp ihtiyacım olan eşyalara ala bilir miyim?
Aldığım eşyalar çalıntıya gire bilir mi?

Önceden teşekkür ederim
Saygılarımı sunarım
Old 02-12-2013, 10:42   #2
Av. Sami Günsen

Eğer eşiniz size şiddet uyguluyorsa uzaklaştırma kararı alabilirsiniz. Aynı zamanda bu başvuruyu yaparken çocuklarınız ve sizin için tedbir nafakasına karar verilmesini de isteyebilirsiniz. Aile Mahkemesine varsa şahitlerinizin isimlerini bildiriniz. Sizden harç masrafı almayacaklardır. Bu arada Evden eşya almanız hırsızlık değildir ancak ileride eşiniz eşya bedeli talep edebilir sizden. Sie tavsiyem eğer çalışmıyorsanız ve geliriniz de yoksa bağlı bulunduğunuz baro nezdinde adli yardım başvurusu yapmanızdır.
Old 02-12-2013, 16:11   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim cevabınız için.
Avukatım vardır, bana riske girmememi söyledi, fakat bazı sitelerde araştırdım, daha boşanma davası sonuçlanmadan evdeki eşyalar aile birliği zamanı alınmışsa o eşyada tam hakkım var. Ben esas çocuğuma ait bazı eşyaları almayı düşünüyordum.. Lütfen akıl verin bana.
Koruma kararım var fakat uzaklaştırma kararı çıkmamış.. Eşim hayla evinde hayatına devam ediyor olan bize olmuş...
Old 05-12-2013, 20:26   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı

Henüz boşanma davası açılmadan evlilik birliğini sürdürdüğünüz şu an ayrı olduğunuz evden eşyalarınızı veya eşinizin özel eşyaları dışındaki taşınır malları alabilirsiniz. Bu halde eyleminiz hırsızlık olarak değerlendirilmez. Yani Türk Ceza Kanunu anlamında bir cezanın muhatabı olmazsınız.

Ama eşiniz aldığınız eşyaları kendi malı olduğunu iddia ediyorsa veya ortak mal olduğunu ileri sürüyorsa bunun için hukuk mahkemelerinde alacak davası açabilir.

Çocuğunuzun ihtiyacı olan eşyaları almanızda hiçbir sakınca yoktur. Eşinizin sizi engellemesi halinde Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Alıntı:
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
MADDE 233. (1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca boşanma istemeden sadece nafaka davası açabilirsiniz. Çocuğunuzun velayetinin tedbiren size verilmesini de isteyebilirsiniz.

Doğrudan avukat desteği alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi