Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırmasız el atmalarda emlak vergisi borçları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2011, 16:51   #1
denizizm

Varsayılan kamulaştırmasız el atmalarda emlak vergisi borçları

derdest kamulaştırmasız el atma dosyamız devam ederken müvekkile dava konusu olan arsaya ilişkin emlak vergisi borcu olduğuna ilişkin ihbarnameler tebliğ edilmiştir.emlak vergisi borcunun kamulaştıran idareye ait olduğu görüşündeyiz.bununla ilgili dava açan meslektaşlarım var mı ya da yargıtay kararları var mıdır ? şimdiden teşekkürler
Old 09-12-2011, 17:59   #2
ugur_aydogan

Vergi borcunu dava sonuna kadar ödememek bence en mantıklı seçim. Aksi halde küçük bir miktar için uğraşmanız gerekecek. Gayrimenkul hala sizin olduğu için sizden istemeleri de doğal.
Old 10-12-2011, 14:31   #3
denizizm

yanıt için teşekkür ederim. dava sonuca kadar ödememek mantıklı derken neyi kastettiniz. dava sonunda mülkiyetin el değiştirmesini mi ? bu halde olsa bile dava sonuçlanınca müvekkilin borcu ortadan kalkmaz diye düşünüyorum. benim üzerine gittiğim husus kamulaştırmasız el atma da el atma tarii itibariyle borcun müvekkile çıkarılmaması gerektiği ama bunu temellendiremedim.
Old 10-12-2011, 17:20   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan denizizm
benim üzerine gittiğim husus kamulaştırmasız el atma da el atma tarii itibariyle borcun müvekkile çıkarılmaması gerektiği ama bunu temellendiremedim.
Emlak Vergisi Kanunu kamulaştırma halini düzenlemiş ama kamulaştırmasız el atma halini düzenlememiş. Bu büyük eksiklik aşağıda sunulan yargı kararlarıyla giderilmeye çalışılmaktadır.

Emlak Vergisi Kanunu madde 30 göndermesiyle madde 19 işinize yarayabilir. Ayrıca dava devam ettiği sürece de 13.madde kullanılabilir.

Örnek kararlar ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız:
http://milliemlak.org/yonetim/upload/kamulastirma.pdf

Bakınız:
5.sayfa ve devamında özellikle 16.sayfa ve dipnot 20

Saygılarımla
Old 10-12-2011, 21:35   #5
denizizm

yanıt için teşekkürler verdiğiniz linkleri hemen inceliyorum saygılarımla
Old 13-01-2020, 13:59   #6
Av.SevimTuğba

Alıntı:
Yazan denizizm
yanıt için teşekkürler verdiğiniz linkleri hemen inceliyorum saygılarımla

Sayın Meslektaşım
2011 yılında girmiş olduğunuz başlığa ilişkin bir dava açmak üzereyim. siz dava açtınız mı? Açmışsanız sonucu hakkında bilgi verebilir misiniz?
saygılarımla,
Old 08-07-2021, 22:04   #7
denizizm

merhaba yaklaşık 10 yıl önce soruyu yazmışım şimdi tekrar aynı sorunla karşı karşıyayım. sorum şu: hukuki el atma sebebiyle idari yargıda açılan dava kabul edildi. uyuşmazlığa konu taşınmaza ilişkin vergi borcu var ise kim ödeyecektir? olayda kamulaştırma değil kamulaştırmasız el atma var. ancak emlak borcuna ilişkin uyuşmazlıklara dair yargı kararlarında 3194 Sayılı Kanun 13.maddesi kullanılıyor sanırım. fakat şu an bu madde de değişmiş.
3194 Sayılı İmar Kanunu nun 13.maddesi
"İmar planlarında umumi hizmetlere ayrılan yerler:
Madde 13 – (Birinci fıkra iptal: Ana.Mah.nin 29/12/1999 tarihli ve E.:1999/33, K.:1999/51 sayılı Kararı ile)
İmar programına alınan alanlarda kamulaştırma yapılıncaya kadar emlak vergisi ödenmesi durdurulur.
Kamulaştırmanın yapılması halinde durdurma tarihi ile kamulaştırma tarihi arasında tahakkuk edecek olan emlak vergisi,
kamulaştırmayı yapan idare tarafından ödenir. Birinci fıkrada yazılı yerlerin kamulaştırma yapılmadan önce plan değişikliği
ile kamulaştırmayı gerektirmeyen bir maksada ayrılması halinde ise durdurma tarihinden itibaren geçen sürenin emlak
vergisini mal sahibi öder.
(Üçüncü fıkra iptal: Ana.Mah.nin 29/12/1999 tarihli ve E.:1999/33, K.:1999/51 sayılı Kararı ile)
Onaylanmış imar planlarında, birinci fıkrada yazılı yerlerdeki arsa ve arazilerin, bu Kanunda öngörülen düzenleme
ortaklık payı oranı üzerindeki miktarlarının mal sahiplerince ilgili idarelere bedelsiz olarak terk edilmesi halinde bu terk
işlemlerinden ayrıca emlak alım ve satım vergisi alınmaz. "

hükmünü içermekte iken anılan maddenin değiştiğini gördüm.Şu anda aynı maddede bu düzenleme ile ilgili bir hüküm yok.
bu durumda hukuki el atmanın varlığı halinde var ise emlak borcundan kim sorumlu olacaktır? şimdiden teşekkürler
Old 08-07-2021, 22:05   #8
denizizm

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Emlak Vergisi Kanunu kamulaştırma halini düzenlemiş ama kamulaştırmasız el atma halini düzenlememiş. Bu büyük eksiklik aşağıda sunulan yargı kararlarıyla giderilmeye çalışılmaktadır.

Emlak Vergisi Kanunu madde 30 göndermesiyle madde 19 işinize yarayabilir. Ayrıca dava devam ettiği sürece de 13.madde kullanılabilir.

Örnek kararlar ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız:
http://milliemlak.org/yonetim/upload/kamulastirma.pdf

Bakınız:
5.sayfa ve devamında özellikle 16.sayfa ve dipnot 20

Saygılarımla

linke erişemiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi