Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2014, 08:50   #1
Konuk - su

Varsayılan velayet ve nafaka

merhaba, ben yaklaşık 10 ay önce boşandım. dava 3 sene surdu. tedbir nafakası toplam 300 tl idi. Daha sonra boşandım ve karşı taraf kusurlu bulundu, oglumun velayeti bana verildi (çocuk 3,5 yaşında). dava suresince çalışmadıgımdan dolayı cocuga ve bana toplam 500 tl nafaka baglandı.
fakat bu nafakayı(tedbir ve iştirak nafakası olmak uzere) sadece 1 ay ödedi. bunun dışında bir ödeme yapmadı.

sorum şu: 1) eski eşe icra davası açmak istiyorum fakat 6 aydan beri çalışmaya başladım. bundan dolayı bir sıkıntı oluşur mu?
2) hollandada yaşadıgı için surekli cocugu hollanda hukumeti vasıtasıyla elinden alırım diye tehdit ediyor. bunu yapabilir mi?
çok teşekkur ederim. iyi çalışmalar diliyorm.
Old 10-06-2014, 13:56   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk - su
merhaba, ben yaklaşık 10 ay önce boşandım. dava 3 sene surdu. tedbir nafakası toplam 300 tl idi. Daha sonra boşandım ve karşı taraf kusurlu bulundu, oglumun velayeti bana verildi (çocuk 3,5 yaşında). dava suresince çalışmadıgımdan dolayı cocuga ve bana toplam 500 tl nafaka baglandı.
fakat bu nafakayı(tedbir ve iştirak nafakası olmak uzere) sadece 1 ay ödedi. bunun dışında bir ödeme yapmadı.

sorum şu: 1) eski eşe icra davası açmak istiyorum fakat 6 aydan beri çalışmaya başladım. bundan dolayı bir sıkıntı oluşur mu?
2) hollandada yaşadıgı için surekli cocugu hollanda hukumeti vasıtasıyla elinden alırım diye tehdit ediyor. bunu yapabilir mi?
çok teşekkur ederim. iyi çalışmalar diliyorm.
Sayın Katılımcı;

1-Eşiniz nafaka bedelinin indirilmesi ya da nafakanın kaldırılmasına ilişkin dava açmadığı sürece çalışmanızın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Böyle bir dava açılırsa bile çalışmaya devam edebilirsiniz ancak mahkeme, size bağlanan nafaka "yoksulluk nafakası" olduğundan yoksul durumda olup olmadığınızı kontrol edecektir.

2-Çocuğunuzun yaşı küçük olduğu ve anne şefkatine muhtaç olduğundan, fiziksel ve sosyal gelişimine olumsuz etki edebilecek bir yaşam tarzınız olmadığı sürece velayetin babaya verilmesi şu an için mümkün değildir.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi