Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Konutu Şerhi/BoşanmaSürecinde Konutun Tahsisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2014, 09:59   #1
Konuk

Varsayılan Aile Konutu Şerhi/BoşanmaSürecinde Konutun Tahsisi

Evde bi kağıt buldum. Eşim boşanma davası açmak üzere bir avukata vekalet verdiğini ayrıca aile konutu şerhi koyması içinde vekalet verdiğini yazmış. Aynı çatı altında yaşıyorken eşim bana dava açabilir mi ? Ev evillik öncesi alınmış ve eşimin adına kayıtlı iken kendisi aile konutu şerhi neden koyduruyor, bu mümkün mü ? Dahası ben 5 ay evvel zaten şerh koydurdum. Eşim beni evden gönderebilir mi ? Ben boşanma davası açılırsa sonuçlanana kadar evde kalmak istiyorum. Eşim çeyizime ve sonradan satın aldığım onca eşyaya el koyabilir mi ? Eşimin kazancı benimkinin 2 katı. Ben kiraya çıkcak olsam zorlanırım geçinmekte. Ama eşimin durumu iyi. Şu hal üzre dava açılcak olursa ben eşimi evden gönderebilir miyim.? Ya da en sonunda o beni evden kovacak olursa ben ne yapmalı nereye başvurmalıyım ? Yardımlarını için sağolun.
Old 09-06-2014, 16:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açılacak bir boşanma davasında, boşanma davası kararı kesinleşene kadar evden ve ev eşyalarından sizin yararlanmanıza karar verilmesini Aile Mahkemesi Hakiminden isteyebilirsiniz.

Yine dava süresince sizin için tedbir nafakasına hükmedilmesini de isteyebilirsiniz.

Boşanmayı istemiyorsanız davanın raddine karar verilmesini yukarıdaki taleplerle birlikte istemek gerekir.

Sizi evden kovmak, çıkmaya zorlamak şiddet uygulamak anlamına geleceğinden bu durumda, boşanma davası hakiminden veya ortada boaşnama davası yoksa en yakın aile mahkemesinden, savcılıktan acil hallerde polisten ve kaymakamlıktan eşinizin evden uzaklaştırılmasını ve şiddete son vermesi için gerekli önlemlerin alınmasını isteyebilirsiniz.

Kişinin kendine ait eve aile konutu şerhi verilmesini istemesi normal sayılmaz. Zaten fark etmez de çünkü siz aile konutu şerhihi tapuda işletmiş durumdasınız.

Size ait oludğunu iddia ettiğiniz eşyaları eşiniz kullanmanızı engellerse veya sahiplenirse dava açmak zorunda kalırsınız. Kişisel eşyalarınızın ise, size iade edilmesi için 6284 sayılı şiddetin önlenmesine yönelik yasadan yararlanmanız da mümkündür.

Haklarınızı bir avukatla birlikte takip ediniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi