Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Amacını Aşan Kısaltma Kullanma Alışkanlığı

Yanıt
Old 03-01-2010, 01:13   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Amacını Aşan Kısaltma Kullanma Alışkanlığı

Uzun zamandır dikkatimi çeken bir durum var: Herkes özellikle de genç kuşak her şeyi kısaltmaya çalışıyor. Bunu yaparken sözcüklerle, dille, kurallarla sözcüklerin özene özene büründüğü anlamları öldürürcesine kavga ediyorlar.

"Proflar", "doçlar", "Ar-Ge çalışması", olur olmaz kullanılan "TC", "KaKaTeCe" (neden Kuzey Kıbrıs demek zordur, anlayamamışımdır), "SeTeKa", "BeKa", "MeKa", "TeSeKa", "üniler" (üniversite demek istiyor arkadaşlarımız), "kamu dersi" (kamu maliyesi demek istiyor öğrencimiz), "TeHeTe" (Türk hukuk tarihi dersinden söz etmek istiyor öğrenciler), "bütler" (bütünlemeler kast ediliyor), "argörler" (araştırma görevlileri demeye çalışıyorlar)...

Bu tümce uzar gider. Bir örnekle açıklayalım: proflar deyince aradaki "esör" yani dört harften tasarruf etmiş oluyor öğrenciler. Çok mu zor profesörler demek, ağzımızdan gerekli gereksiz tonlarca sözcük çıkarken doğru dürüst bir iki cümle kurmak için sözcükleri, ülke adlarını tam söylemek neden bu kadar zor?

Kısaltmalar yazı dilinde daha anlamlıdır, mürekkepten tasarruf ettirir. Ya konuşurken? Baş ünsüz harfleri söyleyip araya Türkçenin kurallarında olmayan "a" ünlüsünü koyarak hecelemek çok mu anlamlı? Bizim dilimizde tüm sessiz harfler sesletilirken "e" ünlüsünden yararlanılır. A Be Ce Çe De E Fe Ge HA DEĞİL HE I İ Je KA DEĞİL KE Le Me... Sıkça ileri sürülen itirazı duyabiliyorum, malum örgüt adı... O örgüt adını kurallara uygun söylememek toplumsal duyarlılık sonucu oluşan bir ayrıklıktır, ama istisna kuralı bozmaz. Kuralımız bellidir. Bu kuralın açık açık ihlali amacını aşan kısaltmaların sadece bir boyutu...

Konuşurken kısaltma kullanmak yeğlenmez, anlatanın anlatım gücü düşer. İyi bir anlatım sözcükleri tam, kurum adlarını, ülke adlarını tam söylemeyi gerektirir. Kısaltmalar yazı dili içindir özellikle. Yazı dilini bir kenara bırakıp sözlü dili yazı diline taşıran da aynı kişiler, yazı dilini olur olmaz sözlü dile taşıran da aynı kişiler... Yazı dili ile sözlü dil birbirinden ayrıdır, her ikisinin "raconu" farklıdır. Sanırım öncelikle bunu vurgulamak gerekiyor.
Old 03-01-2010, 10:16   #2
Av.H.Sancar KARACA

Bir dil yarasına (evet, dil yarasının en acıtanı böylesi olsa gerek)dikkat çekmişsiniz Hocam. Alıştığımız (ve de beklediğimiz) duyarlı satırlar için teşekkürler. Yazdıklarınızın altına imza atmamak mümkün değil. İstisnaya verdiğiniz örneğe de katılıyorum. Burada beni daha çok üzen, tek başına kullanıldığında devletimizden TC diye bahsedilmesi. Malûm çevrelerin, ağızlarını doldurup ulus ve cumhuriyeti anmaksızın emek tasarrufuna gitmeleri ve TC diye geçiştirmeleri hep üzmüştür beni. Türkiye Cumhuriyeti'ne tek başına kullanırken (art niyet olmaksızın) "TC" diyen dostlarımıza, "biraz dikkat", "ne olur dikkat", "biraz vefa" diyorum.
Selam ve saygı ile.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi