Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üzerinde Tedbir Olan Gayrimenkul Hissesi Üzerine Haciz Konulması

Yanıt
Old 02-04-2007, 20:06   #1
TTT

Varsayılan Üzerinde Tedbir Olan Gayrimenkul Hissesi Üzerine Haciz Konulması

Saygıdeğer Meslektaşlarım;

Aleyhinde icra takibi yapmış olduğumuz bir borçlunun, gayrimenkul hissesi üzerine haciz koydurduk.

Ancak tapudan gelen cevabi yazıda; gayrimenkul üzerinde iki ayrı asliye hukuk mahkemesince verilmiş tedbir kararlarının bulunduğu bildirildi. Tedbir konulan davalardan bir tanesi halen derdest, diğeri ise yargıtay aşamasında. Tedbirler gayrimenkulün 3.şahıslara devrini önlemek amacıyla konulmuş.

Sorularım şunlar :

1 ) Gayrimenkul üzerindeki sözkonusu tedbirlerin bizim hacizimize etkisi nedir ?

2 ) Davaların sonuçlanması bizim hacizimiz üzerinde ne gibi bir etki yaratır ?

3 ) Bildiğim kadarıyla kararın kesinleşmesi ile birlikte tedbir kararı kalkar. Bu durumda dava lehine tedbir kararı konulmuş olan taraf lehine sonuçlansa dahi tedbir kararı kalkacakmıdır ? Kalkacak ise tedbir den umulan yarar nedir ? Dava lehine sonuçlanan kişinin, ilamla birlikte gayrimenkul üzerine haciz koyması mı beklenmektedir ?

4 ) Gayrimenkulün dosyamızdan satışını istememiz durumunda; davalar derdest iken satışın yapılması ile davalar sonuçlandıktan sonra satışın yapılması arasında haciz alacaklısını etkileyen farklı durumlar varmıdır ?

5 ) Tedbire rağmen icra yoluyla satış talep etsek ve gayrimenkuller satılsa, yeni malike tedbirden arındırılmış biçimde mi intikal edecektir ? Yani ihale yapılınca gayrimenkuller üzerindeki tedbir de kalkacakmıdır ?

6 ) Sözkonusu olayda özellikle dikkat edilmesi gereken püf noktaları varmıdır ?

Fikir belirten arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Selamlar..
Old 02-04-2007, 20:40   #2
advokat34

Üzerinde tedbir bulunan taşınmaza hacziniz konulabilir ancak satış istediğinizde icra dairesi tedbirleri koyan mahkemelerden tedbirin ayni mi yoksa şahsi nitelikte mi (yani taşınmazın aynına yönelik bir tedbir mi yoksa şahsi bir hakkın teminatı amaçlı mı) olduğunu sorar. taşınmazın aynına yönelikse tedbir satışı yapılamaz, davanın sonuçlanması beklenir. Şahsi bir hakkın teminatı niteliğindeki tedbirde de her ne kadar niteliği gereği satışı engelleyici bir tedbir olarak düşünülemezse de, sonuçta o tedbirle şahsi hakkını teminat altına alan kişi böylece ilk sırayı da almış durumda kabul edilmelidir. Çünkü davasının o kişi lehine sonuçlanması halinde tedbir kalkmayacak ve alacağını temin için kalan gerekli işlemleri yapabilecektir. Ancak davası aleyhine sonuçlanırsa tedbir kalkacak ve sizin haczinizin önünde bir engel kalmayacaktır. Bu durumda davaların sonucunu beklemek dışında yapabilecek bir şey yok sanırım.
Old 02-04-2007, 20:47   #3
Av.Gülsüm Sezen

Sayın TTT;
Öncelikle ailemize hoş geldiniz
Bahsettiğiniz durumda sizden önce bir tedbir kararı mevcut olduğundan, tedbir konan dava tedbir koyduranın lehine sonuçlandığında, bu 3. şahıs dava konusu gayrımenkulün satışına gidebilecek ve siz hacziniz nedeniyle taşınmazı sattırsanız dahi tedbir alacaklısı istihkak davası açarak lehine netice alabilecektir. Tedbirin kalkma ihtimaline karşı, mümkünse lehinize haciz şerhi koydurmanızın sağlıklı olacağını düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 02-04-2007, 22:56   #4
TTT

Arkadaşlar teşekkür ederim. Tedbir gayrimenkulün aynına ilişkin değil. Borçlu aleyhine başka sebeplerle açılmış iki ayrı alacak ve tazminat davası nedeniyle tedbir konulmuş. Ben şimdi gayrimenkulün satışını istersem davayı kazanacak olan 3. Şahısların hangi sebebe dayanarak ileride bize karşı iştirdat davası açabileceğini anlamadım.Kaldıki henüz ortada kesinleşmiş bir alacakları dahi yok iken hacizde nasıl bizden öne geçecekler.
Old 02-04-2007, 23:05   #5
Av.Gülsüm Sezen

Anladığım kadarıyla, tedbir konma tarihi sizden önce olduğundan, söz konusu dava tedbir koyduran lehine sonuçlandığında; taşınmaz üzerinde öncelikli hak sahibi de o olur. Saygılarımla...
Old 03-04-2007, 12:29   #6
Noyan Yiğit

Bu husus İİK.nun 100. maddesi ile düzenlenmiş ve bu maddede hacze iştirak dereceleri gösterilmiştir.Burada ihtiyati tedbirden bahsedilmemiştir.Yaklaşık 2 yıl önce Sayın Talih Uyar Bursa'ya Konferans için gelmişti. Bu mevzu açıldı.Talih Uyar bu yolda kendisine sorulan bir soruya ihtiyati tedbir gayrimenkulün aynı ile alakalı bile olsa gayrimenkulün satışına engel olmıyacağı yolunda Yargıtay'ın kararı olduğundan bahsetti.Hatta benim değeri çok yüksek bir tapu iptali tescil davam vardı.Bu bilgi üzerine beynimden kaynar sular döküldü.Gözüm hemen karşı taraf vekilinin de konferasta olup olmadığını aradı. Allahtan korktuğumuz başımıza gelmedi.Zira karşı tarafın muvazaalı yüksek bir borçlanma ile gayrimenkul üzerine haciz koyarak davamızı semeresiz bırakmasından korkmuştum.Eğer yeni bir içtihat yok ise Talih Uyar'ın haciz isimli kitabında bu mevzuaya ilişkin bölümde 12 Hd.3.12.1980tarih,6158 E.,8652 K.sayılı içtihadının özeti şöyle "Humk.nda düzenlenmiş olan ihtiyati tedbirin niteliğine,İİK.ndaki hükümlerin haciz ve ihtiyati hacizle ilgili bulunmasına, ihtiyati tedbirin hacizleri iştirak edeceğine dair bir hüküm bulunmamasına göre, ihtiyati tedbirin hacze iştirak ettirilmemesinde yasaya aykırı bir yön bulunmadığından temyiz itirazlarının reddi ile mercii kararının iik.nun 306 ve humk.nun 438 maddeleri uyarınca ONANMASINA".
Bu bilgiler ışığında:
1) 3.kişilerin tedbirlerinin size karşı hiçbir tesiri olmaz.
2) Davalar 3.kişiler lehine sonuçlanırsa bu kişiler ilamlı takip yapıp, gayrimenkule haciz koyarlar. Hacizleri sizden sonra olur.
3) İhtiyati tedbir gayrimenkulün aynı ile ilgili olsa sizin satışınıza engel olmaz.Siz satar parayı alırsınız.
4) Gayrimenkulü satın alan hacizler ve tedbirler kaldırılmış olarak tertemiz gayrimenkulün tapusunu üzerine alır.Zira icra dairesi tapuya yazı yazarken tüm takyidatların kaldırılarak alıcı falanca üzerine tescilinin yapılması şeklinde yazıyor.
Benim bilgi ve kanaatim böyle.Faydalı olur umarım.Saygılarımla
Old 03-04-2007, 12:49   #7
mineartun

Varsayılan tedbirli taşınmaza ben haciz koydum

üzerinde tedbir olan bir taşınmaza ben kendi alacağımız için haciz koydum satış aşamasında ,tedbir konusu dava bitmiş olduğundan zaten tedbir kalktı ve satışımı da tamamladım.ama iyi takip etmek lazım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi