Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatifler ve Yönetim Planları

Yanıt
Old 05-08-2019, 14:24   #1
Seçil Eda Gümüş

İnceleme Kooperatifler ve Yönetim Planları

Merhabalar,

Bir süredir araştırmakta olduğum ancak bir türlü içinden çıkamadığım bir sorunumu paylaşarak bir çözüm bulma umudundayım.

Müvekkilim olan bir yapı kooperatifi, taşınmaz maliklerinin birinden aidat toplamakta zorluk çekmektedir. Bu şahıs taşınmazı eski malikinden alırken Kooperatif ile ortaklığa ilişkin bir işlem yapmamıştır. Yani Kooperatif ortağı değildir. Bu sebeple de kooperatife herhangi bir bedel ödemeyi kabul etmemektedir. Ancak Kooperatifin su-elektrik-yol ve benzeri altyapısının yanı sıra bahçıvan, havuz gibi hizmetlerini de kullanmaya devam etmektedir.

Müvekkil kooperatif birden fazla parsel üzerine kurulmuştur. Ve bu sorunlu taşınmazın olduğu parselde de 24 bağımsız bölümün 13 tanesi Kooperatife ait görülmektedir. Ve bu 13 bağımsız bölüm kat mülkiyetine geçmiştir.

Şahıs aleyhinde aidat ve su borcuna ilişkin icra takibi başlattım ancak şahıs bu takibe itiraz etti.

Sorum şu;

Bu üyeden aidatları Kooperatif kanununa istinaden isteyebilir miyim?

Şayet isteyemez isem altyapı kullanımına ilişkin toplu bir para isteyebilir miyim?

Tapuda şerh edilmiş Yönetim Planınına istinaden ortak giderlere katılma yükümlülüğü olduğu beyanıyla isteyebilir miyim?

Şimdiden çok teşekkürler.
Old 15-08-2019, 13:04   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba,

Alıntı:
Bir süredir araştırmakta olduğum ancak bir türlü içinden çıkamadığım bir sorunumu paylaşarak bir çözüm bulma umudundayım.

Ben de

OLAY ve HUKUK

1)İnşaat Ruhsatı
2)Yapı Kullanma İzni
3)Kat İrtifakı

4)Kat Mülkiyeti - 634 Sayılı Yasa'nın uygulanabilirliği
a.Tapuda şerh edilmiş Yönetim Planı
b.Kat Malikleri Genel Kurul toplantısı
c.İşletme projesi

5)“…Kooperatif ile ortağı arasındaki davalar, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu'nun 99. maddesinin 1. fıkrasının “Bu kanunda düzenlenen hususlardan doğan hukuk davaları tarafların tacir olup olmadıklarına bakılmaksızın ticari dava sayılır” hükmü gereğince Ticaret Mahkemesinde görülür…”
23.HD. E. 2016/6161, K. 2019/2060, T. 16.5.2019
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...kooperatifi#fm

6)Aidat ödemeyen Taşınmaz Maliki, bu bağımsız bölümü Koop. Üyesinden mi satın almış?

7)İcra yoluyla talep edilen “aidat ve su borcunun” ait olduğu dönem ?

8)Takibe itiraz gerekçesi ?

Alıntı:
...Ve bu sorunlu taşınmazın olduğu parselde de 24 bağımsız bölümün 13 tanesi Kooperatife ait görülmektedir. Ve bu 13 bağımsız bölüm kat mülkiyetine geçmiştir.

Mola...
Old 16-08-2019, 09:49   #3
Seçil Eda Gümüş

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim,

Yanıtınızda yer alan bazı hususların açıklamaları şu şekildedir;

4- Her ne kadar tapuda şerh edilmiş yönetim planı dahi olsa hali hazırda site genel kurul toplantısı yapılmamıştır.

6- Evet. Kooperatif üyesinden satın almış ancak kendisi üye olmamıştır.

7- Borcun ait olduğu dönem 2016-2019 yıllarıdır.

8- İtiraz gerekçesinde ortak olmaması nedeni ile genel giderlerden sorumlu olmadığını belirtmiştir.

** Bir sorum daha olacak şahıs Kooperatife ait altyapıyı - kuyu, arıtma, yol, aydınlatma vb- kullanmaya devam etmektedir. Ortak olmadığını açık bir şekilde beyan etmiş olduğundan bu imkanlardan faydalanmasını engelleyebilir miyiz? veyahut bu imkanlar için toplu bir para talep edebilir miyiz?

Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi