Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankaların çekte ödeme yükümlülüğü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2010, 16:54   #1
avmeltemgüneş

Varsayılan Bankaların çekte ödeme yükümlülüğü

Merhaba sevgili meslektaşlarım,

Karşılıksız kaşesi vurulan çekleri alarak F. Bankasının Hasan Paşa şubesine bankaların çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı alabilmek için gittim.Ancak banka görevlisi vekaletnamedeki ahzu kabz yetkisine dayanarak ödeme yapılamayacağını,vekaletname de banka adı hesap numarası,işlem yapmaya yetkisini olacağını, çeklerle ilgili işlem yapabilmek için ayrıca yetki verilmesi gerektiğini söylerek ,bankanın hukuk müşavirliğinden gelen yazıya dayanayarak ödeme yapamayacağını belirtti. Ben de haklı olarak bankanın hangi kanuna dayanarak nasıl bir düzenleme yaptığını ve gelen yazıyı görmek istediğimi belirttim. Bana hukuk müşavirliği ile görüşmem gerektiğini yazının onlarda olduğunu belirterek bana böyle bir yazı gösteremedi.

Bunun üzerine bende F. Bankasının hukuk müşavirliğini arayarak meslektaşımla görüştüm.Meslektaşıma bankanın uygulamasının hangi kanuna dayanarak yaptığını bana maddesini ve gerekçesini nerede olduğu hakkında bilgi vermesini istedim. Ancak değerli meslektaşım son derece yakışıksız bir üslupla ahzu kabz yetksine dayanarak ödeme yapılamayacağını, bankanın bu uygulamasının son derece doğru olduğunu basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğü olduğunu, bankanın uygulamasının herhangi bir kanuna dayanmadığını, bankalarının böyle uygun gördüğünü ve vekaletname de açıkça yetki verilmesi gerektiğini belirterek bu arada aynı yakışıksız üslubla konuşmaya devam ederek ödeme yapılamayacağını belirtti. Bankaya yazılı olarak da başvurdum.Cevabını merak ediyorum.
Fakat dün bir meslektaşım yine özel bir bankaya giderek bankanın çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı vekaletnamesindeki ahzu kabz yetkisine dayanarak aldı.Hem de hiç beklemeden..

Bankalar çek yaprağı başına ödemekle yükümlü oldukları miktarı ödememek için eliden geleni yapıyor. Keyfi bir uygulama ile.

Ayrıca müvekkile durumu anlattım. Kendisi gitti bankaya ona da takasa giren çeklerle ilgili yaprak başına ödeme yapamayacaklarını belirtmişler.

Bankadan bu parayı nasıl tahsil edebilirim bu işin peşini bırakmak niyetim yok!!

Herkese iyi çalışmalar
Old 27-08-2010, 18:42   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan avmeltemgüneş
Merhaba sevgili meslektaşlarım,

Karşılıksız kaşesi vurulan çekleri alarak F. Bankasının Hasan Paşa şubesine bankaların çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı alabilmek için gittim.Ancak banka görevlisi vekaletnamedeki ahzu kabz yetkisine dayanarak ödeme yapılamayacağını,vekaletname de banka adı hesap numarası,işlem yapmaya yetkisini olacağını, çeklerle ilgili işlem yapabilmek için ayrıca yetki verilmesi gerektiğini söylerek ,bankanın hukuk müşavirliğinden gelen yazıya dayanayarak ödeme yapamayacağını belirtti. Ben de haklı olarak bankanın hangi kanuna dayanarak nasıl bir düzenleme yaptığını ve gelen yazıyı görmek istediğimi belirttim. Bana hukuk müşavirliği ile görüşmem gerektiğini yazının onlarda olduğunu belirterek bana böyle bir yazı gösteremedi.

Bunun üzerine bende F. Bankasının hukuk müşavirliğini arayarak meslektaşımla görüştüm.Meslektaşıma bankanın uygulamasının hangi kanuna dayanarak yaptığını bana maddesini ve gerekçesini nerede olduğu hakkında bilgi vermesini istedim. Ancak değerli meslektaşım son derece yakışıksız bir üslupla ahzu kabz yetksine dayanarak ödeme yapılamayacağını, bankanın bu uygulamasının son derece doğru olduğunu basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğü olduğunu, bankanın uygulamasının herhangi bir kanuna dayanmadığını, bankalarının böyle uygun gördüğünü ve vekaletname de açıkça yetki verilmesi gerektiğini belirterek bu arada aynı yakışıksız üslubla konuşmaya devam ederek ödeme yapılamayacağını belirtti. Bankaya yazılı olarak da başvurdum.Cevabını merak ediyorum.
Fakat dün bir meslektaşım yine özel bir bankaya giderek bankanın çek yaprağı başına ödemekle yükümlü olduğu meblağı vekaletnamesindeki ahzu kabz yetkisine dayanarak aldı.Hem de hiç beklemeden..

Bankalar çek yaprağı başına ödemekle yükümlü oldukları miktarı ödememek için eliden geleni yapıyor. Keyfi bir uygulama ile.

Ayrıca müvekkile durumu anlattım. Kendisi gitti bankaya ona da takasa giren çeklerle ilgili yaprak başına ödeme yapamayacaklarını belirtmişler.

Bankadan bu parayı nasıl tahsil edebilirim bu işin peşini bırakmak niyetim yok!!

Herkese iyi çalışmalar

Sayın avmeltemgüneş,
İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52775

ayrıca:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=37250

Saygılar...
Old 27-08-2010, 23:51   #3
Av.Engin Yeşil

Sayin GÜneŞ Ayni Durumla Bende KarŞilaŞtim. Ahzu Kabz Yetkİsİ Çek Tazmİnatini Almak İÇİn Yeterlİ. Fakat Bazi Bankalarin Uygulamasi BÖyle. Bende AldiĞim Yazili Cevabida Ekleyerek İlamsiz Takİp Yaptim Dosyaya Ödemek Zorunda Kaldilar. Fakat Sadece Çek Tazmİnat Tutarini İcra Masraflari Ve Vvekalet Ücretİnİ Ödemedİler. Sİze Tavsİyem Bundan Sonrakİ Vekaletnamelere Bankalardakİ Çek Tazmİnatlarini Almaya'yida Eklersenİz Bİr Sorun Kalmayacaktir.
Old 28-08-2010, 14:14   #4
akrd61

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
ESAS NO:2006/2283
KARAR NO:2007/5748

Taraflar arasında görülen davada Üsküdar 3.Sulh Hukuk Mahkemesince verilen 19.01.2006 tarih ve 2005/877-2006/11 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesini süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dava dosyası için tetkik hakimi Deyiş Cesur tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü.

Davacı vekili, davalı bankanın Bakırköy şubesinde çek hesabı bulunan dava dışı E..A.Ş. 8 adet çek keşide ederek borcuna karşılık müvekkiline verdiğini çeklerin süresinde ibraz edilmesine karşın karşılıksız çıktığını 3167 sayılı kanunun 10.maddesi gereğince her bir çek yaprağı için davalının 350,00 YTL’nin tahsilini talep ve dava etmiştir. Davalı vekili müvekkilinin çek bedellerini ödemekten kaçınmadığını usulüne uygun vekaletname ile başvurulmadığını savunarak davanın reddini istemiştir. Mahkemece iddia, savunma toplanan kanıtlar ve tüm dosya kapsamına göre çeklerin davalıya teslim edilmediğini genel dava vekaletinin bankalarda bu vekaletle ile ilişkisi olmayan alacakların tahsili ve banka hesabında para çekme hususunda davacı vekilinin yetkili kılmayacağı davanın bu işleme muvafakat vermesinin de davacı vekilini yetkili hale getirmeyeceği gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir.

Kararı davacı vekili temyiz etmiştir.

Dava 3167 sayılı kanunun 10 maddesinde kaynaklanan teminat bedelinin tahsili istemine ilişkin olup, mahkemece, davacı vekilinin bankadan para çekme husussunda yetkili kılmadığı gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiştir.

Kural olarak dava hakkı o hakkın sahibi olan kimseye aittir. HUMK'nun 59 maddesi gereğince dava açmaya ehil olan kişi davasını bizzat yahut vekil aracılığıyla ikame ve takip edebilir. Alınan hüküm uyarınca hak sahibi davayı bizzat açabileceği gibi vekil aracılığıyla da açabilir. Avukatlık Kanun'un 35.maddesi gereğince kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak adli işlemleri takip etmek bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek yalnız baroda yazılı avukatlara aittir. Baroda yazılı avukatlar birinci fıkradakiler dışında kalan resmi dairelerdeki bütün işleri de takip edebilirler.

Somut olayda davacı şirket usulüne uygun vekaletname ile vekili(avukatı) aracılığıyla karşılıksız çıkan çek bedellerinin teminat altına alınan miktarının tahsilini istemiştir. Bu durumda mahkemece davanın esasına girilerek sonucuna göre bir karar vermek gerekirken yazılı olduğu şekilde genel dava vekaletinin banka hesabında para çekmek yetkisi vermediği gerekçesi ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

SONUÇ: Yukarda açıklanan nedenlerle davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ,ile kararın davacı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın istediği halinde temyiz edene iadesine 12.04.2007 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 28-08-2010, 14:14   #5
xumabeach

Çek aslı şu an için sizde ise, bankanın ödeme ile yükümlü olduğu kısım için banka şubesine adi takip yapın. Bu durumda ödemek zorunda kalacakları kanaatindeyim.
Old 29-08-2010, 18:09   #6
avbilgen

Sayın xumabeach'in önerisi olan ilamsız takip yolu maalesef olumsuz sonuç veriyor.Zira açılan icra takibine banka itiraz ediyor.Açılan itirazın iptali davasında da önceleri mahkemeler kabul ediyorsa da artık Yargıtay kararları gereği şimdi reddediyorlar. Şart olarak ödeme yapılması için çekin fiilen bankaya teslim edilmesi gerektiği gösteriliyor.
Bununla birlikte ben uygulamada İş Bankasının Kahramanmaraş Şubesine dilekçe gönderdim. Yukarıda Sayın Akrdd61'in göndermiş olduğu Yargıtay kararını da ekledim ve bankanın sorumlu olduğu meblağın vekil olarak ödenmesi için genel vekaletnamemi de ekleyerek başvurdum. Banka bana telefon etti. İş Bankası Necatibey Şubesi aracılığıyla çeki teslim alarak ödemeyi yaptılar. Diğer bankalara başvuru yapmadığım için uygulamaları nasıl bilemiyorum. İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi