Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu kayıtlarında beyanlar hanesine tescil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-11-2010, 10:37   #1
Av.Tuğba Göktepe

Varsayılan Tapu kayıtlarında beyanlar hanesine tescil

İyi günler ;
Sonradan davalılar vekili olarak dahil olduğum davada,davacının talepleri şunlardır;
1)Tarla vasfı olan yerlerin fındıklık olarak beyanlar hanesine tescili,
2)Davacının tüm yerlerdeki fındıklıkları kendisi dikmiş olduğu için beyanlar hanesinde davacı adına tescilidir.
Davacı ,davalıların amcasıdır.Davalıların babaları yıllar öncesinde vefat ettiğinden dolayı dava çocuklarına yöneltilmiştir.
Tüm bu yerler davacı ve davalılara miras yolu ile kalmıştır.(Davacının babasından,davalıların dedesinden.)
Ben davaya dahil olmadan önce dava dosyasına kadastrodan bilgiler gelmiş,bu bilgilerde bazı yerlere fındık ağaçlarını davacının,bazı yerlere de davacının değil de onun babasının yani benim müvekkillerimin dedesinin diktiğinin beyanlar hanesinde yazılı olduğu görülmüştür.
Sorularım şunlar;
1)Benim müvekkillerim kadastro tespiti sırasında da ,bunun öncesinde de şehir dışında yaşamışlar ve arsaları takip edemediklerinden dolayı amcalarına karşı herhangi bir istem ile dava açamamışlardır.Bu davanın kendilerine değilde kadastro tespit işlemini yapan kuruma karşı yönlendirmesi gerekmez miydi?Çünkü yerlerle ilgili ne bir beyanları ne de hukuki bir talepleri olmamıştır.
2)Kadastro kayıtlarında bazı yerlere davacı tarafından bazı yerlere müvekkillerimin dedesi tarafından fındık ağaçlarının dikildiği yazılıdır,bunun davanın seyrine etkisi nedir?
3)Müvekkillerimden izinsiz olarak onlara miras kalan yerlerde amcaları yıllardır fındık ağaçlarından gelir elde etmektedir.Ancak daha önce herhangi bir ihtar çekilmediği için ecrimisil talep edemiyorum.Bu durumda müvekkillerimin kendi arazileri üzerindeki fındık ağaçlarından bundan sonra kendileri gelir elde edebilmeleri ve önceki yıllarda edinilmiş gelirlerden pay alabilmeleri için bana nasıl bir yol önerirsiniz?
İlk defa Kadastro davası aldığımdan dolayı her ne kadar ararştırma yapıyor olsam da sizin de görüşlerinizi merak ediyorum.Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Old 09-11-2010, 10:54   #2
Av.Gülümser Yavuz

Sevgili meslektaşım kadastro davalarında kadastroya ilişkin tespit kimin lehine yapıldı ise onlara ölmüşler ise mirasçıları davaya dahil edilerek görülmek zorundadır. Davacı amca söz konusu yerlerde yapılan tespiti beğenmediği tespitin sadece kendi adına yapılması gerektiğini düşündüğünden bu davayı açmış olsa gerek. Yani sizin müvekkillerinizin herhangi bir beyanı yada talebinin olmasına gerek yoktur. Tespitte onlar lehine bir durum olması davalı olmaları için yeterlidir. Kadastro tutanaklarına ilan tarihinden itibaren 30 gün içinde dava açılmaz ise tutanak kesinleşir ve tapu kayıtları tutanakta belirtildiği gibi düzenlenir. Davacı bu riski ortadan kaldırmak amaçlı olarak davayı açmıştır. Müvekkilleriniz miras olarak kalan yerlerle ilgili olarak ise bildiğim kadarı ile: Paydaşlardan yani (iştirak veya müşterek mülkiyete tabi taşınmaz maliklerinden) biri taşınmazı kullanan diğer paydaşa yararlanma isteğini bildirmediği yani intifadan men etmediği durumlarda kullanımın rızaya dayandığı kabul edilmektedir. Bu durumda ise kötüniyetli zilyetten istenebilecek ecrimisil bu kullanan paydaştan istenemeyecektir. Bunun için öncelikle müvekkillerinize ait yeri kullanan kişi intifadan men edilmeli kendi kullanacakları bildirilmelidir. İntifadan men dava şartıdır ve her türlü delil ile ispatlanabilir. Ancak bunun da istisnaları vardır. Örneğin kendiliğinden yetişen doğal ürünün toplanması, muris tarafından yetiştirilen meyve ağaçlarının ürünlerinin toplanması gibi hallerde intifadan men şartı aranmaz. Fındık ağaçları bu kapsama girebilir diye düşünüyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi