Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

menfi tespit ve alacak davası

Yanıt
Old 19-06-2009, 12:39   #1
av.senemyuksel

Varsayılan menfi tespit ve alacak davası

müvekkil mal alımı konusunda anlaştığı firmaya 3 adet çek veriyor mallar gelmiyor ancak çeklerin ilk ikisini ödüyor. 3. çeke sıra geldiğinde ise ne olursa olsun bunu ödemeyeceklerini söylediler. ilk iki çekten söz etmedikleri için bende sadece bu çek için menfi tespit davası açtım. tarihi gelen 3. çeki de ödediler. hali hazırda 3 adet karşılığında mal alınmadığı halde ödenmiş çek son çek için açılmış bir menfi tespit davası var. şimdi haksız yere ödedikleri bu çekler için talepte bulunmamı istiyorlar.
benim sorumsa hali hazırda açmış olduğum davayı ıslah ederek dava konusunu üç çek için alacak davasına çevirmem mümkün mü yoksa diğer iki çek için alacak davası açıp menfi tespit davası dosyasını da ıslah edip alacak davasına çevirip iki dosyanın birleştirilmesini mi istemeliyim. yoksa hepsi yanlış ta başka bir yol mu var?
yardımcı olabilecek üstadlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-06-2009, 12:50   #2
mduranauhf

Önce ödenen iki çek için istirdat davası açmanız gerekiyor.
Menfi tespit davası açtığınız dosya devam ettiği sırada çek ödenmiş olduğundan, bu davayı istirdat davası olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz.
Old 22-06-2009, 08:25   #3
av.senemyuksel

yanlış biliyorsam düzeltin ama istirdat davası açabilmek için paranın icra tehdidi altında ödenmesi gerekir. ancak bizim olayımızda herhengi bir icra takibi söz konusu değil.
Old 09-04-2012, 10:29   #4
av.erolkaya

sayın meslektaşım benimde aynı konuyla ilgili bir sıkıntım var.Müvekkil karşı tarafla bir prokol yaparak alacağı mallara karşılık 3 adet çek veriyor. çeklerin ödeme günü geliyor ve müvekkil herhangi bir mal teslim almamış.Ancak bankalar nezdinde kredisi bozulmasın diye çekleri ödüyor.burda sebepsiz zengişlemeden mi yola çıkmalıyım diye düşünüyorum..ama henüz bir adım atmadım..bu konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinize ihtiyaç duyulmaktadır...
Old 09-04-2012, 13:09   #5
Av.S.A

Cebri icra tehdidi olmadan ödenen çek bedelleri konusunda sebepsiz zenginleşmeden dolayı dava açmalısınız. Ancak bundan önce, karşı tarafı (anlaşmaya uymama/malların verilmediği noktasında) bir noter ihtarnamesi ile temerrüde düşürmeniz lehinize olacaktır. Bu ihtarnameden sonra sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak alacak davası açabilirsiniz. Bedeli ödenen son çek ile ilgili dava esasen istirdata dönüşmüştür. Bu davayı, borçlu olunmadığı ve bu nedenle karşı tarafın sebepsiz zenginleştiği noktasında ıslah ile alacak davasına çevirmeyi deneyin. Akabinde elde mevcut 2 adet sebepsiz zenginleşme davasını birleştirebilirsiniz.
Old 09-04-2012, 13:10   #6
av.serpil gölge

Sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak davası açmalısınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi