Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Müvekkil Edinme/Bulma Sorunsalı

Yanıt
Old 11-02-2015, 23:46   #1
Avukatik

Mutsuz Müvekkil Edinme/Bulma Sorunsalı

Çok Değerli Meslektaşlarım/ Üstatlarım,

Bir çoğumuzun bir şekilde mesleklerini icra ederken ayrıca nasıl dosya sayıları da artırılabilir şeklinde düşünceler geçiyordur kafalarımızdan. Ben 2009 yılında fakülteden mezun oldum bir kaç kurumsal adı altında hukuk bürolarında çalışma gayreti içinde oldum, fakat çalıştığım yerlerden mi artık nedir bilmiyorum avukat patronları ( ki bu ismi yakıştıramıyorum ) yanlarında çalıştırdıkları avukatları üzerindeki baskılardan pek de memnun olmadığım çalışma düzeninde kendimi buldum. Sonra bir takım ayrılıklar vs yaşadım, İstanbul'da kendi büromu açmaya karar verdim, bir ortağım var , ancak dosya sayımdaki inanılmaz düşüş beni moralmen etkiliyor. Siz üstatlar meslektaşlar, nedir müvekkil bulmanın yolu, reklam yasağımız da var yapamıyoruz reklamımızı da. Yani çevre çevre diyoruz çevreyi nasıl sağlayacağız. Çevremdeki insanların hukuk problemleri yok gibi ne yapmalıyım peki ? Derneğe falan üye ol diyenler var, sırf müvekkil edinmek için de böyle kurumlara da üye olmak pek de anlamlı gelmiyor. Sektörde o hukuk büroları nasıl devasa bürolar haline geliyor, 100 lerce avukat çalıştıran hukuk büroları tanıyorum ve anlatılanlar mesleğe başladığımda bir masam bir sandalyem vardı oluyor hep, bu günlere gelmek kolay olmadı diyenleri dinledim. Yani bilemedim üstatlar. Sizler müvekkillerinizi ne yollarla buldunuz?

Saygılar..
Old 12-02-2015, 13:32   #2
yeditepelişehir

Sayın meslektaşım sitede daha önce açılmış olan '' İstanbul'da avukatlık'' '' hangi şehirde avukatlık'' '' başarılı avukat kimdir'' vs. gibi başlıklar var. Haliyle sizin sorunuza cevap olabilecek yorumları da barındırmakta. Çevre edinmek adına derneklere üyelik, bir siyasi partiye üyelik, çeşitli kurslara katılmak akraba hemşehrilerin düğün nişan vs. toplantılarında bulunmak faydalı olabilecektir. Gerçi bu amaçla siyasi partilere giren arkadaşlar yeni müvekkil edindiğimiz kadar boş insanların boş işleriyle de uğraşıyoruz angarya vs. de çok oluyor diyor ama takdir sizin. Ben de çok tecrübeli değilim ve bildiğim gördüğüm kadarıyla yazmak istedim. Elinizde her ay size düzenli iş getiren ve gelir sağlayan bir kurum vs. yoksa mevcut davaları azami özenle takip etmeli ve müvekkili memnun etmelisiniz ki onlar da memnuniyetini başkalarına anlatsın ve size yeni kapılar açsın.
Old 01-03-2015, 20:37   #3
Avukatik

Kolay değil gerçekten, bakalım tırmalamaya devam edelim : ) Çok teşekkürler üstad.
Old 01-05-2015, 12:15   #4
heidi

Uzun zamandır sigortalı çalışıyordum ve şimdi (mecburen) kendi bürom var. Tabelamı iki hafta önce astım ve hala hiç kimse çalmadı kapımı. Hiçbir derneğe yahut siyasi partiye üye olmak istemiyorum, düğün nişan gibi toplantılarda çok eğlenebilen biri de değilim. Sayın Yeditepelişehir'in tavsiyesine göre geriye tek yol kalıyor, bana gelecek davayı özenle takip edip neticelendirmek ve bu başarımın aktarılmasını sağlamak. Ama o da yok. . . . . Bütün yakınlarım "Allah utandırmasın" diyor, inşallah utanmam. İnşallah utanmayız.
Old 01-05-2015, 16:53   #5
Av.Mehmet ERBAŞ

Alıntı:
Yazan heidi
Uzun zamandır sigortalı çalışıyordum ve şimdi (mecburen) kendi bürom var. Tabelamı iki hafta önce astım ve hala hiç kimse çalmadı kapımı. Hiçbir derneğe yahut siyasi partiye üye olmak istemiyorum, düğün nişan gibi toplantılarda çok eğlenebilen biri de değilim. Sayın Yeditepelişehir'in tavsiyesine göre geriye tek yol kalıyor, bana gelecek davayı özenle takip edip neticelendirmek ve bu başarımın aktarılmasını sağlamak. Ama o da yok. . . . . Bütün yakınlarım "Allah utandırmasın" diyor, inşallah utanmam. İnşallah utanmayız.
Bence derneğe,siyasi partilere vs üye olmaktan ziyade önemli olan dışa karşı duruşunuzun insanlara güven vermesi ,eğer güven vermezseniz en yakınınız bile gizlice işini başka bir avukata verir.Bu nedenle kimse kendine yakıştıramazsa da kişisel gelişim uzmanlarından yardım almak iyi gelebilir.
Old 03-05-2015, 20:48   #6
yeditepelişehir

Sayın Heidi umutsuzluk için erken daha iki hafta olmuş durun bakalım direk kendinize de yormayın durgunluğu. Malum olduğu üzere sayımız çok, alan dar
Old 04-05-2015, 12:05   #7
heidi

Sayın Av. Mehmet Erbaş ve Sayın yeditepelişehir, iyi niyet ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.
Old 02-11-2015, 01:48   #8
detay82

Serbest avukatlıktaki en büyük sorunsala değinmişsiniz. Müvekkiliniz/davanız ol(a)madıktan ya da bunlar olup da para kazanamadıktan sonra bu meslekte olmanın sizin için de toplum için de pek bir anlamı yoktur.

Maalesef, hukuk fakültesini kazanmak ve bitirmek için sabahlara kadar çalışmanız, iyi bir üniversiteyi bitirmeniz, hukuku iyi bilmeniz ve avukat olmanız tek başına size müvekkil veya iş kazandırmamakta. Bu nedenle, belli siyasi partilerin/oluşumların içi avukatlarla dolu.

Oysa ki, avukat olduktan sonra, bir de çevre edinmeye çalışmak, kendini pazarlamayı öğrenmek gibi şeyler ne fakültede öğretildi ne de yasalarımızda.

Bu tarz şeyler, bizim mesleğin özüne/ağırlığına aykırı düşüyor, çevre yapmaya çalışmak, sırf bunun için parti vs lere katılmak, müvekkilden nasıl ücret alınacağını bilmek vs. Avukatlık sistemindeki aksaklıklar buradan kaynaklanıyor. Sistem, sizden hukuk hizmeti isterken, bir hukukçu olmanızı da otomatikman yeterli görmüyor. Bunun için gerekli düzenlemeleri yapmıyor.

Siz bir doktorun hastası ile para konuştuğunu, çevre yapmaya çalıştığını vs gördünüz mü belki istisnaları vardır. Parayı doktorun kendisine bile vermezsiniz, bunun pazarlığı da olmaz.

Bunun sebebi, avukatlığın bizzat barolarca, siyasilerce dolayısıyla da yasa koyucularla, yürütme erki tarafından sahipsiz, düzensiz ve adaletsiz bırakılmasıdır.

Düşünün, tıp fakültesini bitiren herkes, uzman doktor veya cerrah olabiliyor mu? Bunlar için geçilmesi gereken aşamalar, sınavlar var. En ufak devlet memurluğu bile sınavlarla oluyor. Yıllar önce, eğitim fakültesinden sonra sınavsız öğretmen olunabiliyordu. Bakın, her isteyen noter veya hakim olabiliyor mu... bu liste böyle uzar gider.

Ama serbest avukatlıkta, çoğu gelişmiş ülkedekinin aksine, formaliteden ibaret bir staj sonunda, kolayca avukatlığa adım atabiliyorsunuz. Böylelikle, sulh, asliye, ağır ceza mahkemesi, en basit hukuk davasından en karmaşık olanına kadar girmeye hak kazanabiliyorsunuz.

Unutmayın kolay ulaşılabilen, süzgeçten geçirilmeyen şeylerin değeri çok fazla olmaz. Yeni bir mezunun, günümüz koşullarında serbest avukatlık yapması kendisine de adalete de pek fayda sağlamayacaktır.

Üç avukat düşünün, mesleğe yeni başlamış olsunlar.

Birincisi, halkın %90 ını temsil eden halkın içinden çıkmış sıradan bir sosyal ekonomik yapıya sahip, yüksek bir puanla iyi bir devlet üniversitesini kazanmış, başarıyla okulunu bitirmiş, zeki, bilgili ve araştırmacı bir avukat, bu avukat krediyle, borçla mütevazi bir büro açacak, ilk zamanlar zaten sekreter, katip vs çalıştıramayacaktır. Arabası olmayacaktır. Ayrıca ödemesi gereken, staj kredisi, öğrenim kredisi gibi borçları da sırtında olacaktır.

İkincisi, zengin bir aileden gelen, küçük bir puanla bir vakıf üniversitesini kazanarak bitirmiş borçsuz, ailesinin desteğiyle lüks bir büro açmış, lüks bir otomobil sahibi, sekreteri olan, varlıklı ve hatta bu nedenle güçlü siyasi/iş dünyası bağlantıları olan bir çevreye sahip bir avukat.

Üçüncüsü, hakimlik/savcılık mesleğinden emekli olmuş, yüksek oranda emekli maaşına sahip bir avukat.

Sizce bunların icra ettikleri serbest avukatlıkta, rekabet koşulları adil midir ?

Elbette ki değildir. Peki çareler yok mudur, elbette ki vardır. Ancak bunun için bizlerin, baroların, barolar birliğinin vs sağlam bir çaba sarf etmesi gereklidir.

Bugünkü yapı ile serbest avukatlık yapmak oldukça risklidir. Avukat sayısı ve niteliğindeki bu çarpıklıklar, sigortalı avukatların da çalışma şeklini ve ücretlerini kötü etkilemektedir. Asgari ücretin çok az üzerinde bir rakamla çalışan büyük sayıda avukatlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Doktorları düşünün, pratisyen, uzman, cerrah. Bizde de aynısı olmasız lazım. Avukatlık mesleğinde, kıdemi, bilgiyi, muhakeme yeteneğini gösteren ölçütler olmalı. Bu davaların daha sağlıklı yürütülmesine de sebep olacaktır. Serbest avukatlık mesleğinin saygınlığını da arttıracaktır.

Aşağıda kanaatimce serbest avukatlık mesleğinin sorunlarına çare olabilecek çözüm önerilerimi sunacağım.

SERBEST AVUKATLIĞA ADALET, DÜZEN VE İTİBAR GETİRİLMESİ İÇİN YAPILABİLECEKLER

1. Avukatlık dava vs takip vekaletnamesini Noter yerine aynı ücret karşılığında Barolar düzenlesin. Bu gelir nedeniyle, avukatların baro pulu ve baro aidatı yükümlülüğü kaldırılsın.

2. Avukatın dava ücreti, dava açarken veyahut cevap dilekçesi verirken mahkeme veznesine veya baroya yatırılsın. Avukat, müvekkili ile ücret konuşmasın, maliye ve muhasebe ile muhatap olmasın.

3. Adliyelere verilen dava dilekçeleri, avukat fenni mesul gibi (HMK m.119 gereği şekil şartları, görev, yetki vs yönlerinden-kanıtların niteliği, işin esasına girilmeksizin) imzalasın, türüne göre matbu ücret alınsın. Bu işi barolar dağıtsın, puan/sıra usulü olsun. Baro avukat için aldığı paradan, %5 kesinti yapsın. Avukatsız dava açılamasın.

4. İki aşamalı avukatlık sınavı yapılsın. Pratisyen avukatlık sınavı için kontenjan konulsun, avukatlık stajı 2 yıl ücretli olsun, uzmanlık sınavı ise 3 yıl fiilen pratisyen avukatlık yapanlar için olsun. Emekli hakim ve savcılar da uzmanlık için 3 yıllık pratisyen avukatlığa, sınava tabi olsun. Pratisyen avukat, çekişmesiz yargı işleri, icra takipleri, sulh hukuk/icra mahkemeleri, basit yargılama usulüne tabi işler, üst sınırı iki yılı geçmeyen suçlara ilişkin ceza-kabahat davaları, uzman avukata yardımcılık ile benzer işleri yapabilsin.
Avukatlar da, istediklerinde veya emekli olunca doğrudan hakimliğe geçiş yapamıyorlar.

5. TBB ile SGK protokol imzalasın, bir avukatın aylık ücreti asgari 2.500 TL üzerinden SSK primi yatırılabilsin. (Bunu mimarlar ve mühendisler odası yapmıştır.)

6. Tüm sanıklara zorunlu müdafi atanmalı. CMK tarifesi, Avukatlık asgari ücret tarifesi seviyesine getirilmeli.

7. Hukukçu/aktüerya vs bilirkişilik görevlendirmeleri, puantaj/sıra usulü ile barolar aracılığıyla yaptırılsın. Barolar bu konuda gerekli eğitim/sertifika imkanı sunsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi