Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

20 yıllık evliyim 5 senedir aldatılıyorum.Lütfen bakın.

Konuyu Kilitleyin
Old 11-06-2020, 20:03   #1
Konuk

Varsayılan 20 yıllık evliyim 5 senedir aldatılıyorum.Lütfen bakın.

Merhaba,20 yıldır evli oldugum kişinin,büyük oğlumun bir gece yaptığı itirafı ve ıspatı sonucunda beni aldattığını öğrendim.Zaten öğrenmeden öncede belli ediyordu,3 tane çocugum var hiç biri babasıyla şimdiye kadar vakit geçirmeyi bırakın doğru dürüst sohbet bile etmemiştir gerçekten canımı sıkıyor ve üzülüyorum.Maddiyatını esirgemeyen ama madeviyatı çok zayıf biri.Zamanında bir kaç kez ayrılmak istesemde beni kararımdan bir şekilde geri çevirdi ama artık çocuklarım belirli bir yaşa geldi bu aldatılmayı ıspatlayıp ondan ayrılmak istiyorum.Bu kararımı vermeden önce sonrasını düşündüğümde boşluga düşüyorum.ekonomik bağımsızlığım yok.bana sahip çıkacak bir ailemde ne yazık ki yok.Ayrıldıktan sonra nafaka alabilir miyim? alırsam çocuklarımı ve beni geçindirecek bir miktar mıdır? En son çarem buraya yazmaktı.Bu arada şunuda belirteyim kendisinin durumu iyi yıllık geliri 100bin civarı Cevaplarsanız sevinirim.(bu arada ev onun üstüne).
Old 11-06-2020, 21:24   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Aldatıldığınız için boşanma davası açmak istediğinizi, nafaka alıp alamayacağınızı sormaktasınız.

-Aldatma olayı Türk Medeni Kanununda zina olarak geçmektedir. Türk Medeni Kanununun 161.maddesine göre davanızı eşinizin sizi aldattığını öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde açmanız gerekmektedir.

Alıntı:
Madde 161
A. Boşanma sebepleri
I. Zina
Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

-Dava açtığınızda tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Aile Mahkemesi Hakimi Sosyal ve Ekonomik Durum araştırması yaptırıp size ve çocuklarınıza nafaka verilmesi kararını verecektir. Nafaka miktarına aile mahkemesi hakimi karar verecektir. Ayrıca dava açtığınızda dava sürecinde müşterek konutunuzun size ve çocuklarınıza tahsis edilmesini isteyebilirsiniz.

-Boşanma davasında; evlilik birliğinin sonlanmasına sebep olan aldatan eşten bu kusurlu hareketinden dolayı maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

-Boşanma davası sonuçlandığında mal tasfiyesi davası açıp eşinizin üzerine olan evin yarı değerini talep edebilirsiniz.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi gücünüz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ilin Barosundaki adli yardım bürosundan avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Old 18-06-2020, 23:37   #3
Av. Eyüp KATI

Boşanma davasında boşanmaya ilişkin gerekçeleri davayı açan ispatlamak zorundadır. İspat fotoğraf, belge, telefon kayıtları veya tanık gibi deliller olabilir. Mahkeme iki tarafın ekonomik durumunu göz önüne alarak çalışmayan veya çalışmasına rağmen düşük ücret alan eş yönünden yoksulluk nafakası 18 yaşını bitirmemiş çocuk içinde iştirak nafakası verecektir. Ancak tutarın ne olacağını söylemek mümkün değildir. Mahkeme şartlara bakıp karar verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi