Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anne ayrı baba bir kardeşin öz kardeşle birlikte mirasçılığı?

Yanıt
Old 12-11-2010, 15:50   #1
Güldal

Varsayılan Anne ayrı baba bir kardeşin öz kardeşle birlikte mirasçılığı?

Merhabalar
Aslında cevabı basit gibi görülen fakat yaptığım araştırma neticesine gerek forum içinde gerekse yargıtay kararlarında cevabının verilemediği bir sorum olacak
Anne ayrı baba bir kardeşin öz kardeşle beraber miras paylaşımına tabi olması durumunda alacağı pay ne olacaktır?Bu soruya verilecek cevap anne babanın mirasbırakandan önce ölmesine göre değişir mi?Benim hukuk mantığım anne ve baba önce ölmüş olsa bile üvey kardeşlerin sadece babanın payından miras alabileceğini dolayısıyla öz kardeşle aynı miktarda lamayacağıını sözylüyor ama destekleyecek yargıtay kararı vs bulamadım.Şimdiden teşekkürler...
Saygılar...
Old 12-11-2010, 16:10   #2
Gemici

Sayın Güldal,

sorunuzu doğru anladı isem, cevap yasada açıkça belirtilmiş. Cevabı yasada açıkça verilmiş olan bir konuda yargıtay kararı aramak boşuna bence.

Olayı 'kardeş' kavramı içinde değil de, 'annenin mirasçıları' ve 'babanın mirasçıları' kavramları içinde değerlendirirseniz, sorunuzun cevabını bulursunuz diye düşünüyorum.

Sorunuzu yanlış anladı isem, açıklarsanız memnun olurum.

Saygılarımla
Old 12-11-2010, 16:16   #3
Güldal

Sayın Gemici öncelikle teşekkür ederim.
Ama öz üvey kardeş ayrımı yoktur düşüncesiyle tüm kardeşlere eşit oranda pay verilerek alınan veraset ilamları var bu konudaki görüşünüzü net olarak yazabilirseniz çok memnun olurum.
Saygılar
Old 12-11-2010, 17:37   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Güldal
Ama öz üvey kardeş ayrımı yoktur düşüncesiyle tüm kardeşlere eşit oranda pay verilerek alınan veraset ilamları var bu konudaki görüşünüzü net olarak yazabilirseniz çok memnun olurum.
Saygılar

Annenin mirasçısı olarak mı, babanın mirasçısı olarak mı alınmış veraset ilamları?

Saygılarımla
Old 13-11-2010, 16:45   #5
Av. Güneş

Alıntı:
Bu soruya verilecek cevap anne babanın mirasbırakandan önce ölmesine göre değişir mi?

Kimin mirasının paylaşıldığını, veresat belgelerindeki murisin kim olduğunu yazarsanız sorunuza net bir cevap alabilirsiniz.
Babanın mirasından her iki çocuk da eşit oranda pay sahibidir.
Annenin mirasından ise, üvey çocuk pay sahibi değildir.
Anne babadan önce ölmüş, annenin mirası eşe (çocukların babasına) kalmışsa baba da öldüğünde çocuklar babalarının mirasını paylaşmış olacaklarına göre yine eşit oranda pay sahibi olurlar.
Old 15-11-2010, 11:05   #6
Güldal

Ben aşama aşama izah edeyim
Mirasbırakan ölüyor,geride eşi ve ya çocuğu yok
Babası ve annesi ölmüş(önce babası sonra üvey annesi sonra öz annesi)
Mirasçı olarak sadece kardeşlere geçiliyor 2 kardeş üvey 1 kardeş öz,üvey kardeşinde biri ölmüş ölen kardeşin çocuğu da öldüğünden torunlarına miras geçecek
Bu durumda miras dağılımı nasıl olur?
Old 15-11-2010, 15:03   #7
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Güldal
Ben aşama aşama izah edeyim
Mirasbırakan ölüyor,geride eşi ve ya çocuğu yok
Mirasçı olarak sadece kardeşlere geçiliyor 2 kardeş üvey 1 kardeş öz,üvey kardeşinde biri ölmüş ölen kardeşin çocuğu da öldüğünden torunlarına miras geçecek
bu durumda 1/3, 1/3 iki kardeşe 1/3 te ölen kardeşin torunları arasında paylaştırılcak
Old 16-11-2010, 12:34   #8
Av. Güneş

Her ne kadar halk dilinde üvey kardeş dense de anne ayrı baba bir kardeşler öz kardeşlerdir. Daha doğru bir anlatımla yarım kan kardeşidirler. ( Ben babamgil üvey kardeş dediğinde bile onları düzeltme ihtiyacı duyuyorum, babaları/ya da anneleri bir olduğuna göre üvey değiller öz kardeşler diye)
Miras hukuku bakımından babalarının, dedelerinin,kardeşlerinin vs. mirasına diğer kardeşlerle eşit oranda mirasçı olurlar. Dolayısıyla mahkemenin verdiği veraset ilamlarında bir yanlışlık yok.
Old 19-11-2010, 19:07   #9
ncoban

üvey annesi babasından sonra ölmüs ise o kisi nasıl diğer kardeslerinle birlikte aynı oranda miras payı alacak?Üvey evlat üvey annesine kanuna göre mirasçı olabilir mi?evlatlık hariç bir kisi sadece öz anne ve babasından kalan mirasa paydas olmaz mı?
Old 19-11-2010, 23:20   #10
Gemici

Alıntı:
Yazan Av. Güneş
Her ne kadar halk dilinde üvey kardeş dense de anne ayrı baba bir kardeşler öz kardeşlerdir. Daha doğru bir anlatımla yarım kan kardeşidirler.

Bana öyle geliyor ki bizim burada anlaşamadığımız konu ve en başta çözmemiz gereken problem hukuki olmaktan ziyade 'öz kardeş' tamlamasına dayalı bir 'Türkçe' ve 'anlam' problemi.

Alıntı:
Yazan Güldal

Buradaki '2 kardeş üvey 1 kardeş öz'ün ne anlama geldiğini çıkarabilsem problemi çözerim gibime geliyor.
Buna rağmen ilk medajda anlaşılmayan konu açıklığa çıkmış oldu: üç kardeşin ölen 4.cü kardeşe mirasçı olmaları söz konusu, yukarıdaki alıntıdan çıkarabildiğim kadarı ile.
İhtimaller:
1.ci varsayım: ölen kardeşle(miras bırakan) geriye kalan üç kardeşin babaları aynı: herbir kardeş mirasın üçte birini alır, herbirisi başka başka annelerden olsa bile..
2.ci varsayım: ölen kardeşle geriye kalan üç kardeşin babaları yine aynı, ama ikisi başka anneden, diğer üçüncü kardeşle miras bırakan aynı anneden: miras yine eşit olarak paylaşılır. Mesajlardan çıkarabildiğim kadarı ile bu ikinci varsayım olaya uyuyor.
3.cü varsayım: ilk mesajda tüm kardeşlerin aynı babadan olduğu belirtildiğinden ve üç kardeşin ölen dördünce kardeşlerine mirasçı oldukları söz konusu olduğundan bu ve diğer varsayımlar üzerinde tartışmaya gerek yok bence.

Saygılarımla
Old 20-11-2010, 20:51   #11
Av. Ö.Erol Yavuz

4721 Sayılı Yasa

Madde 496 - Altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, ana ve babasıdır. Bunlar eşit olarak mirasçıdırlar.

Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Bir tarafta hiç mirasçı bulunmadığı takdirde, bütün miras diğer taraftaki mirasçılara kalır.

Saygılarımla.
Old 20-11-2010, 22:56   #12
Güldal

Sayın Gemici konu başlığı olarak "Anne ayrı baba bir kardeşin öz kardeşle birlikte mirasçılığı?"olarak belirttiğimden dolayı anlam karmaşasanın nedenini anlamadım katkınız için teşekkür ederim tüm ihtimalleri açıklamışsınız
Sayın Ö.Erol YAVUZ
bahsettiğiniz ve koyu renkle belirttiğiniz fıkrada ana ve babanın yerini kendi altsoyu alır denilmiştir.Bu durumda babanın payı üzerinde çelişki yok tüm çocuklar eşit pay alır.fakat öz evlat mevcut iken üvey evladın anneye mirasçı olmaması gerekir çünkü üvey evlat bu kadının altsoyu değildir.Eşinin altsoyudur.Kafama bir türlü yatmıyor nedense keşke yargıtay kararı vs bir şey olsa maalesef bulamıyorum
Saygılar...
Old 21-11-2010, 00:39   #13
Av. Ö.Erol Yavuz

Hangi kardeşlik ihtimali yasal düzenlemenin dışında kalıyor ve bir karışıklığa sebebiyet veriyor. Yasa; gerek doğrudan içeriği, gerekse tersi ile tüm ihtimalleri kapsayıcı gibi gelmişti bana.

Saygılarımla.
Old 02-01-2012, 18:13   #14
Av. Alper Soylu

Buna benzer bir durumla karşılaştığım için internette araştırma yaparken bu mesaj içeriği ile karşılaşmış durumdayım.

Vefat edenin (A) altsoyu yok, anne babası ise daha önceden vefat etmiş. Babanın önceki evliliğinden bir üvey kardeşi var (B), ikinci evlilikten ise (A) ve (C) kardeşler...

4721 sy. TMK, md. 496 gereği ana ve baba eşit olarak mirasçıdır. Mirasbırakandan önce ölmüş olan ana ve babanın yerlerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Şu halde vefat edenin anne ve babası yaşasa idi, 1/2'şer oranda mirasçı olacaklardı. Bunlar da vefat ettiğinden, babanın altsoyu olarak (B) ve (C), babanın 1/2'lik paylarını 1/4, 1/4 paylaşırlar. Annenin altsoyu olarak da sadece (C) kaldığından, vefat eden annenin 1/2'lik payı (C)'ye geçer.

Sonuç olarak, üvey kardeşler arasındaki miras paylaşımı (B)=1/4, (C)=3/4 şeklinde olur mantığında düşünüyorum. Ancak bu başlıkta üvey kardeşlerin eşit oranda mirasçı olacakları belirtilmiş. Hak kaybına sebebiyet vermemek için bu konuda sayın meslektaşlarımdan fikirlerini rica ediyorum. Teşekkür ederim.
Old 02-01-2012, 21:35   #15
akrd61

Alıntı:

MB bu kişilerden önce mi yoksa sonra mı vefat etti?Hayatta olmayanların ölüm sıralarını daha net yazabilir misiniz?
Old 07-01-2014, 00:18   #16
Özgür Kınay

Konuyu canlandırmış olacağım ama net cevap bulamadım:

A'nın B ile olan evliliğinden C dünyaya geliyor. Daha sonra B ölünce A, bu sefer D ile evleniyor. Evlendikten sonra D kendi üzerine bir ev satın alıyor. Yıllar sonra, önce A, birkaç ay sonra da D vefat ediyor.

Bu durumda C'nin, tapuda D adına kayıtlı taşınmazda miras payı var mıdır?

Bunu bana bir tanıdığım sordu. Ben olmaması gerektiği yönünde görüş bildirdim; ancak gerek bir avukata sorarak, gerekse de nette yaptığı araştırmada payı olduğu bilgisini almış.

Teşekkürler.
Old 07-01-2014, 09:13   #17
etez

Sayın Özgür Kınay

D'nin alt soyu bulunmamaktadır. Çünkü C isimli şahıs, A ve B'nin çocuğudur. D'de A'dan sonra öldüğüne göre C isimli şahıs D'ye mirasçı olamaz. D'nin mirasçıları ana ve babasıdır.C'nin mirasçı olma ihtimali önce D'nin sonra A'nın öldüğü ihtimaldir.
Old 07-01-2014, 12:17   #18
Av. V. Gözde Arıkaya

Sayın Özgür Kınay,

D, A' dan önce öldüğü için, A, D' nin mirasçısı olacaktır ve o taşınmazdan pay alacaktır. C, D' nin mirasçısı değildir, bu nedenle taşınmazdan pay alamaz.

Ancak C, D' nin mirasçısı olarak taşınmazdan pay alan A' nın mirasçısı olduğundan, A, D' den sonra öldüğünde, taşınmazdan pay almış olur. Taşınmazdan bu şekilde pay alması, D' nin mirasçısı olduğu anlamına gelmez. Sizin olayınızda C, ancak; A' nın mirasçısı olabilir. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi