Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mesafeli Satış Sözleşmesi - Cayma Hakkı

Yanıt
Old 21-06-2012, 08:55   #1
Iustitia

Varsayılan Mesafeli Satış Sözleşmesi - Cayma Hakkı

Sayın Meslektaşlar,
Bir konuda değerli görüşleriniz ve tecrübelerinizden faydalanmaya ihtiyaç duymaktayım.

Taraflara aracılık eden bir internet sitesi vasıtasıyla alışveriş yapılarak bir mesafeli satış sözleşmesi akdediliyor. Aracı sitedeki alışveriş kuralları gereği, alıcı beğendiği ürünle ilgili siteye ödeme yaparak satıcının ürünü kendisine göndermesini bekliyor ve satıcı ürünü gönderip alıcı teslim aldığında satış bedelinin satıcıya aktarılması için alıcının belli bir süre içerisinde ürün bedelinin aktarılması için onay vermesi gerekiyor.
Bu şekilde satın alınarak satış bedelinin satıcıya aktarılmasına dair onay verildikten sonra ürünün sitede belirtilen özelliklerden bir çoğunu taşımadığı ve sıfır denmesine rağmen kullanılmış olduğu anlaşılıyor.
Alıcı, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin 7. maddesine göre süresi içerisinde cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirerek aynı yönetmeliğin 8. maddesine göre de 10 gün içerisinde satış bedelini iade etmesini 20 gün içerisinde de ürünü iade almasını ihtar ediyor. Ancak satıcı ürünü almayacağını ve satış bedelini de iade etmeyeceği, istenirse ürünü kullanılmamış bir başkası ile değiştireceğini bundan başka yapacak birşeyi olmadığını ifade ediyor. (Ancak ürün istenen özelliklere sahip olmadığından gelecek ürün sıfır olsa bile özellik yönünden eksikliği olacağından alıcı bunu kabul etmiyor.)

Kafama takılan hususlar şunlar:
1) Eğer satıcı 10 günlük süre geçtikten sonra hala satış bedelini iade etmemiş olursa satış bedelinin tahsili usulü nedir? Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı' na mı başvurulması gerekir?
2) Ürünün teslim alınmayacağı söylendiğine göre ürün satıcıya ne şekilde iade edilecektir? (Satıcı gönderilecek kargoyu kabul etmeyerek iade ettireceğini ifade etmektedir.)

Cayma hakkı

MADDE 7 -(1) Mesafeli sözleşmelerde tüketici, yedi gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmesi yeterlidir.

(2) Cayma hakkı süresi, malın teslimine ilişkin sözleşmelerde, tüketicinin malı teslim aldığı günden itibaren, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar.

Cayma hakkının kullanılmasının sonuçları

MADDE 8 -(1) Tüketicinin cayma hakkını kullanması hâlinde satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür.
Old 21-06-2012, 15:28   #2
levent incetaş

Benzer sıkıntıları ben de yakın zamanda yaşamıştım. Biraz araştırma fırsatım olmuştu internet alışverişi konusunu. Aklınıza takılanlara bulduğum cevaplar ise şöyleydi;
1) Değeri 1.161,67 TL'nin altındaki sorunları hakem heyetinde çözmek zorunlu. Heyet kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabiliyor. (4077S.K.m:22/5).
2) Benim planladığım ve izlemeye başladığım yol şöyle idi; internet sitesinden satıcıya mesaj atarak cayma hakkımı kullandığımı ve site de görünen ünvan ve adrese ürünü göndereceğimi bildirdim. Ertesi gün ürünü kargoladım. Birkaç gün sonra internetten sorguladığımda ürünün teslim edilmediğini görünce kargo şubesini arayarak satıcının ürünü teslim almadığını öğrendim. Kargoculardan satıcının kargoyu teslim almadığına dair bir tutanak hazırlayıp bana göndermelerini veya internete teslim bilgilerine bu şekilde yazmalarını istedim.(zira ben de kabul edilmediği belirtilmemişti.) Bu aşamada satıcı ile telefonda görüşerek ürünü almaya ikna ettim ve paramı geri aldım. Ama eğer böyle olmasa idi hakem heyetine, cayma hakkımı kullandığım mesajın çıktısını, kargo bilgileri ve teslim alınmadığına dair tutanağı ekleyeceğim bir dilekçe yazarak, ürün bedelinin iadesini talep etmeyi ve lehime karar verilirse bunu icraya koymayı düşünüyordum. Aslında cayma hakkının kullanılması için ürünün iade edilmiş olması vb şart aranmıyor. Fakat ben yine de ürünü göndererek ve iade kabul edilmediğini ispatlayarak daha kısa sürede karar alabileceğimi düşündüm. Yaptıklarımda hukuken bir yanlışlık veya daha kısa bir yol olmadığını sanıyorum. Kolay gelsin.
Old 22-06-2012, 11:32   #3
Iustitia

Levent Bey cevabınız için öncelikle teşekkür ediyorum. Buraya yazarken ben de aynı şekilde hareket etmeyi düşünüyordum. Ancak dün akşam satıcıyla uzlaşmaya varıldı ürünü alarak para iadesinde bulunacağını ifade etti. Sözünde durmazsa bu doğrultuda işlem yapacağız o zaman.
Old 03-07-2012, 09:37   #4
feyzaday

elektronik ortamda, yurtdışından hizmet alım sözleşmelerinde sözleşmenin yetkisiz imza ile kurulması, dolaysıyla hizmeti alan şirketi bağlamayacağı iddia edilebilir mi? Biliyoruz ki şirket yetkilisi ancak şirketi borç altına sokabilir ancak yurt dışında bulunan bu şirket, o sizin iç meseleniz, yetkisiz çalışanın imza atması biiz ilgilendirmez, sözleşmeyle bağlısınız der. Bu konudaki görüşleriniz nedir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi