Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Fikri haklar ve Bilişim

Yanıt
Old 27-06-2006, 08:25   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Fikri haklar ve Bilişim

Fikri Haklar Çalışma grubuna da ben katılmak istiyorum. Bir kaç meslektaşımız daha dahil olursa çalışma grubunu şekillendirebiliriz.
Old 27-06-2006, 15:35   #3
Cest la vie

Ve beni de Agustosta bu konuda mastera başlıyorum, güzel bir çalışma grubu olacağından şüphem yok
Old 29-06-2006, 13:46   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Tamam. Sizi de ekledik.

Başkanımız sayın Akpunar.

Sayın Ahu ve biz üyeyiz.

Bu günden sonra katılanlar ise izleyici.

Hayırlı olsun.
Old 29-06-2006, 16:32   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

Beni başkanlığa layık gördüğünüzü için çok teşekkürler ama sayın Dikici ben bu konuda sizi düşünmekteydim
ne dersiniz?
Old 29-06-2006, 21:26   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence böylesi uygun Sayın Akpunar. Siz olaylara daha sistematik yaklaşabiliyorsunuz. Ben biraz dağınık çalışan birisiyim. Çalışma Grubumuzun selameti için böylesi doğru olacak.

Ayrıca düşünceniz için çok teşekkür ederim.
Old 30-06-2006, 16:08   #9
avfehmi

Ban ilk değerlendirmeyi şu alanlarda yapmayı önermekteyim.

1- Artık Türkiye'de Fikri ve sınai haklarda hızlı bir gelişim göstermektedir.İnternet teknolojisinin gelişimi de markaların alan adı olarak kullanımını ortaya koymaktadır.Aşağıda belirtilen Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararını da dikkate alarak

T.C. Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi
Esas No: 2004/8763 Karar No: 2005/21445 Tarihi: 05.12.2005

• Elektronik Posta İletisiyle Sövme Suçu
• Elektronik Posta İletisinin Gönderildiği Bilgisayarın Tespiti
• İnternet Kafeden Gönderilen İleti

ÖZET:
Sanığın elektronik posta iletisiyle mağdura sövmekten ibaret eyleminde, iletiyi internet servis sağlayıcısından gönderen bilgisayarın (İ.P) numarasının sorularak bilgisayarın kime ait olduğunun saptanması gerekir.

İnternet kafe gibi umuma açık yerlerde bulunan bir bilgisayardan ileti gönderilmiş ise sanığın beraatine, sanığın evi ya da işyerinde bulunan kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise mahkumiyetine, olayla ilgisi bulunmayan bir üçüncü kişinin kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise, bu şahsın tanık olarak dinlenmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekir.
(765 s. TCK m. 480) (5237 s. TCK m. 125/1-2)

TAM METİN :
Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun nitelik, ceza türü, süresi ve suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.

Ancak; sanığın kendisine zayıf not veren öğretim görevlisi, mağdur ile birkaç kişiye gönderdiği "e-posta" iletisiyle mağdura sövmekten ibaret eyleminde;

Sözü edilen iletiyi internet servis sağlayıcısından gönderen bilgisayarın (İ.P) numarasının sorulması, bu yolla bilgisayarın kime ait olduğunun saptanması sonucuna göre;

1- İnternet kafe gibi umuma açık yerlerde bulunan bir bilgisayardan ileti gönderilmiş ise sanığın beraatine,

2- Sanığın evi ya da işyerinde bulunan kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise mahkumiyetine,

3- Olayla ilgisi bulunmayan bir üçüncü kişinin kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise, bu şahsın tanık olarak dinlenmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken,

Eksik soruşturma sonucu yazılı biçimde hüküm kurulması,

SONUÇ: Yasaya aykırı ve O yer C. savcısının temyiz nedenleri ile tebliğnamedeki düşünce yerinde görüldüğünden HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 5.12.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Kaynak: yargıMatik RD

Türkiye içinden/dışından alınan alan adını şahıs/şirketin kendisi almadı ise cezai ve hukuki sonuç doğurur mu ?(sanık savunma olarak "internette benim kaydım var,adres,telefon ve gösterilen ürünler bana ait.Ama, bu kaydı ben oluşturmadım ve oluşturulduğunu da bilmiyorum" diyebilir.)

2-İnternet üzerine hukukumuzun gelişmediği ortadadır.Bir çok haber sitesi bulunmaktadır.Acaba kıyasen Basın Kanunu bu siteler için uygulanabilir mi?
Old 30-06-2006, 16:14   #10
avfehmi

CEVAPLARIM

1-Site alan adı bir şahsı veya şirketi gösteriyorsa yurtdışından veya yurtiçinden alınmış olması farketmez.Başkasının markasına tecavüz oluşur ve suçtur.

Sunmuş olduğum yargıtay kararını " şüpheden sanık yararlanır" ilkesi çençevesinde verildiği inancındayım.Fakat, tecavüz olayında adres ve telefon bilgileri tek bir kişiyi göstermektedir.Her ne kadar elektronik imza kanunun yürürlüğe girmiş olsa da uygulamasının fazla olamayacağı düşünmekteyim.Bu yüzden hukuken, internet kayıtlarının elektronik imza kanunu dışında olanlarının "yazılı delil başlangıcı" olması gerektiğini düşünüyorum.Keza, makalesi ve kitabı bulunan Ali Osman Özdilek marka hakkına tecavüz olduğunu belirtmektedir.Ayrıca sunmuş olduğu Fransız Mahkeme kararının Türkiye Hukukunda emsal olması gerekmektedir.

Bu konuda başkaca makaleler bulursam fırsatım oldukça eklemeye çalışacağım.

Bu olayı kapsamlı değerlendirip rapor yaparsak yararlı bir sonuç alabileceğimiz düşüncesindeyim.,
Old 30-06-2006, 16:16   #11
avfehmi

2- Soruyu cevabı içinde verdim aslında.Hukukta kıyas mümkündür.Bu yüzden internet üzerinden yapılan haberlerde Basın Kanunun kıyasen uygulanması taraftarıyım.Yalnız, Basın Kanunundaki cezai hükümler kıyasen uygulanamaz.Bu yüzden internet haberciliğini içine alacak şekilde yeni bir Basın Kanunu düzenlemesi yapılması faydalı olur kanaatindeyim.
Old 26-10-2006, 16:29   #12
ege

merhaba

marka patent konusunda bilgilerimi paylaşabilirim
Old 09-11-2006, 20:12   #13
A.Turan

benide yazınn
Old 12-11-2006, 12:35   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Vedaist
benide yazınn

Sayın Vedaist;
Sizi de "yazarızz" ama lütfedip üye olmak isteğinizi ilgili bölüme işaretlemeniz icap ediyor.
Old 06-12-2006, 11:32   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.füsun kimiran
Bende katılmak isterim.

Gruba dahil edebilmem için başvuruda bulunmanız gerekiyor. İlgili kısmı işaretlerseniz hemen ekleyeceğim.

Saygı ve selamlar
Old 04-06-2007, 13:05   #17
sefkar

Kitap

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Fikri Haklar Çalışma grubuna da ben katılmak istiyorum. Bir kaç meslektaşımız daha dahil olursa çalışma grubunu şekillendirebiliriz.

Fikri haklar Çalışma grubunda bende katılmak isterim.
Zaten bende Fikri haklar alanında yüksek lisans yapıyorum
Old 04-06-2007, 20:31   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Üye olmak için katılma butonuna tıklamanız gerekiyor. İşaretlerseniz memnuniyetle ekleriz. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi