Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Ceza Muhakemeleri hukuku ile ilgili bir kitap tavsiye eder misiniz?

Yanıt
Old 26-03-2007, 21:15   #1
Av.Barış Kılıç

Varsayılan Ceza Muhakemeleri hukuku ile ilgili bir kitap tavsiye eder misiniz?

Ceza muhakemeleri hukuku ile ilgili ders kitabı tavsiye edebilir misiniz? Özellikle uygulama, pratik kitabı. Sınavlarımızda yardımcı olacak bir kitap.
Old 27-03-2007, 01:36   #2
Sinem Kazar

şu an bizim fakültede(ankara hukuk)takip edilen kitap-metin feyzioğlu ve nevzat toroslu'nun ceza muhakemesi hukuku kitabı...sınavlarda yardımcı olabilecek tarzda bir kitap fakat konular genel olarak ele alınmış özellikle doktrinel tartışmaya girilmekten kaçınılmış...Hocamız METİN FEYZİOĞLU ayrıca NURULLAH KUNTER'İN kitabını tavsiye etmişti ve her hukukçunun kütüphanesinde bulunması gerektiğini vurgulamıştı.Ben daha almadım fakat incelediğim kadarıyla güzel bir kitap..bu söylediklerim tabi ki pratik kitabı değil...PRATİK olarak da şu an elimde İÇEL-ÜNVER UYGULAMALI CEZA HUKUKU kitabı var..içinde hem ceza özel/genel hem de ceza muhakemesine ilişkin bolca pratik ve yargıtay kararı,karar inceleme methodları ayrıca ceza hukukuna ilişkin pratik soruların nasıl çözülmesi gerektiği konusunda açıklamalar var..tavsiye ederim...saygılar
Old 27-03-2007, 17:42   #3
PINAR YILMAZ

BendeNevzat Toroslu'nun kitabını öneriyorum..
Old 27-03-2007, 17:54   #4
Av.Barış Kılıç

Varsayılan Pratik kitap

Bize Bahri Öztürk ve mustafa ruhan erdem hocanın kitabı tavsiye edildi. Güzel kapsamlı bir kitap. Özellikle pratik kitap var mı bildiğiniz?
Old 28-03-2007, 04:45   #5
Kemal Yıldırım

Kanunun henüz kısa bir süre önce çıkması nedeniyle, sanırım önce ders kitaplarının ve teorik kitapların çıkması sağlandı. Nitekim konu öğrenilmeden tek başına pratiklerle bir yere varılamaz. İlerleyen zamanlarda yeni pratik çalışma kitaplarının çıkacağını düşünüyorum.

Kitap olarak Bahri Öztürk, M. Ruhan Erdem hocamızın ve Veli Özer Özbek hocamızın kitaplarını tavsiye edebilirim:

http://www.hukukmarket.com/index.php?main_page=pubs_product_book_info&product s_id=130626

http://www.hukukmarket.com/index.php?main_page=pubs_product_book_info&product s_id=131102

Saygılar...
Old 28-03-2007, 13:17   #6
Av.Barış Kılıç

Veli Özer Özbek Hocanın Ceza muhakemesi hukuku ile ilgili bir kitabı daha var. ceza hukuku/ açıklamalı/ şematik çalışma kitabı II. Kitabı tavsiye eder misiniz? Öğrenci olarak yararlanabilir miyiz? http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=114887&sa=22083215&session=24908180 788254199817&LogID=3262838
Old 29-03-2007, 20:57   #7
Av.Armağan ÖZMEN

centel/zafer "ceza muhakemesi hukuku" kitabını tavsiye ederim...
Old 06-04-2007, 20:53   #9
AV.SERTANn

Ben de Sayın Bahri ÖZTÜRK hocanın kitabını öneririm. Yalnız eski baskında arka fihrist çok yetersizdi.Yeni baskıda oldukça genişletilmiş....
Old 24-04-2007, 13:52   #10
onurildokuz

Son yıllarda CMK da sürekli değişiklikler olmakta böyleliklede mevcut bilgiller devamlı değişmekte buna paralel olarakta kanun değişiklikleri ile kitaplarda değişmektedir.
Old 26-04-2007, 15:13   #11
hgiray

ben istanbul hukuktayım,bugüne kadar içel-ünver ve bahri öztürkün kitaplarının bazılarını okuduk,ama bahri öztürk daha iyi sanırım.son baskısı yeni çıktı.ama uygulamlı ceza hukukunda içel-ünver gerçekten çok kaliteli bir kitaptır..
Old 26-04-2007, 20:29   #12
jurist27

Nevzat torosluyu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eski TCK`i tekrar getiremiyecegimize gore ve onumuze gelen olayda yeni TCK ile ilgili bilgileri uygulayacagimiza gore (genellikle boyle olacak), eski TCK uzerine yapilanan bir kitabi da tavsiye etmem. bence daha cagdas ve ileriye yonelik icerigi olan kitap tavsiye ederim.
Old 27-04-2007, 17:46   #13
gülşah

Ben de Faruk TURHAN hocamızın CMK ya göre yen hazırlamıs oldugu Ceza Muhakemesi Hukuku adlı kitabını tavsiye ederim. Bzi ders kitabı olarak da ondan çalışmaktayız.
Old 03-05-2007, 17:02   #15
Edo

Kitap

KUNTER, Nurullah/ YENİSEY, Feridun/ NUHOĞLU, Ayşe, Muhakeme Hukuku Dalı Olarak Ceza Muhakemesi Hukuku, 15. Bası, İstanbul 2006- en güzel anlatım bu kitaptadır ama biraz uzun anlatırlar. örnekleri güzeldir oldukça.

CENTEL, Nur/ZAFER, Hamide, Ceza Muhakemesi Hukuku, 4. Bası, İstanbul 2006.

ÖZTÜRK, Bahri/ERDEM, Mustafa Ruhan, Uygulamalı Ceza Muhakemesi Hukuku, 10. Baskı, Seçkin Yayınevi, Ankara, 2006.

TANER, Tahir, Ceza Muhakemeleri Usulü, İstanbul 1953.

YURTCAN, Erdener, Ceza Yargılaması Hukuku, 12. Basım, 2007.

ŞEN, Ersan: 1962 - 1997Anayasa Mahkemesi Kararlarında Ceza Hukuku, Ceza Özel Hukuku, Ceza Yargılaması Hukuku, Ceza İnfaz Hukuku, Beta Yayınevi, İstanbul, 1998.

TOROSLU, Nevzat/FEYZİOĞLU, Metin: Ceza Muhakemesi Hukuku, 5. Bası, Savaş Yayınevi, 2006.

ÖZBEK, Veli Özer: Ceza Muhakemesi Hukuku, Seçkin Yayınevi, Ankara, 2006.

ÜNVER, Yener/HAKERİ, Hakan: Sorularla Ceza Muhakemesi Hukuku, TBB Yayını, Ankara, 2006.

ÖZBEK Veli Özer: Ceza Muhakemesi Hukukunda Koruma Tedbiri Olarak Arama, Seçkin Yayınevi, 1999.

KAYMAZ, Seydi: Uygulamada ve Teoride Ceza Muhakemesinde Hukuka Aykırı (Yasak) Deliller, Seçkin Yayınevi, 1997.
Old 16-07-2007, 16:08   #16
adlig_recht

Ben de ÖZTÜRK/ERDEM ve Özer ÖZBEK hocalarımızın kitaplarını tavsiye ediyorum.ÖZTÜRK/ERDEM çok kapsamlı ÖZBEK hocamızın kitabı ise daha pratik. başarılar..
Old 20-07-2007, 18:16   #17
Deniz İpek

Ben Nevzat Toroslu ve Metin Feyzioğlu Ceza Muhakemesi Hukuku kitabını tavsiye ederim..
Old 23-07-2007, 12:09   #19
faruksa

Nevzat torosluyu ve ya Bahri öztürk ve Reha erdem in ceza muhakeme usulu kitabını tavsiye ederim.saygıılar
Old 23-07-2007, 19:38   #20
Jeanne D'arc

Feridun Yenisey
Old 24-07-2007, 14:26   #21
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Apoletli Adalet

Hukukun uygulanmasının gerçek yüzünü tanımak için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4445

Eskimeyen kitap "APOLETLİ ADALET"

Ülkeyi kocaman bir duruşma salonuna çeviren 12 Eylül cuntası, savunma hakkını yok saydı. Mahkemeler kurulsun, yargılama olsun, gencecik insanlar hakkında idam, ömür boyu hapis cezaları istensin ama bunun karşısında kimse tek bir söz dahi etmesin isteniyordu. Tutukluların mahkeme salonlarında yargıçların, savcıların önünde coplanması, tekmelenmesi, yerlerde sürüklenmesi, hakarete uğraması bu yüzdendi.

Tanık olduğu işkenceler karşısında üç maymunu oynayan, dahası işkencenin bizzat uygulayıcısı olan, yasak yöntemlerle elde edilmiş delilleri baş tacı yapan, işlenen kimi cinayetleri örtbas eden bir makinenin verdiği kararlarla suçlu ilan edilenleri, bizler de suçlu addetmeden önce durup düşünmeniz gerekmiyor mu?

Bir yandan toplumu cendere altına alan yasalar yapıp, diğer yandan adalet mekanizmasını sıkı bir denetim altına aldıktan sonra ortaya atılan; 'iyi yasa mı, yoksa iyi yargıç mı? ' sorusunun aslında 'kırk katır mı, kırk satır mı? ' sorusunun bir benzeri olduğunu; 12 Eylül döneminin hukukçularından daha iyi kim bilebilir?

'Asılmayıp Beslenenler',12 Eylül'de cezaevlerinde yaşanan zulüm politikasıyla hesaplaşmayı hedeflemişti. '12 Eylül Hesaplaşması' dizisinin ikinci kitabı olan 'Apoletli Adalet' ise 12 Eylül cuntasının, adaleti yığınları sindirme aracına dönüştürme serüvenini; dönemin yargıçlarının, savcılarının, sanıklarının ve avukatlarının tanıklığına dayanarak anlatıyor.

Ertuğrul Mavioğlu

Babil Yayınları;

Saygı ve sevgilerimle.
Old 24-07-2007, 15:14   #22
faruksa

Bu anlamda tarihi bir olay ve dreyfus olayı Emile zola' nın her hukukcunun okuması gereken bir kitaptır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi