Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yeni tck da taksirle adam öldürme

Yanıt
Old 13-07-2007, 17:29   #1
Av.Çağlar Şener

Varsayılan yeni tck da taksirle adam öldürme

öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum;
trafik kazası nedeniyle taksirle adam öldüme suçunda, sanığın tali derecede kusurlu olması sadece alt sınırdan ceza almasını mı sağlayacaktır. yoksa başkaca bir indirim olanağı yaratır mı?( TCK Md.61)
Eski TCK'da 8 üzerinden belirlenen kusur oranlarına göre verilen cezadan indirim yapılıyordu. yeni kanunda bu yok. sadece tali ve asli kusurlu oldukları belirleniyor. tali kusurlu olan sanığın eskisi gibi düşünüldüğünde en kötü 3/8 oranında kusurlu olduğu düşünülebilir. ama yeni uygulamada tali kusurlu olması başkaca bir indirim sağlayacak mı?
eğer sağlamıyorsa ki ben bu şekilde uygulanabilecek bir madde bulamadım. kafama takıldığı için ve haksızlıklara yol açabileceği için soruyorum. sanığın çok az bir kusuru yani tamamen kusursuzdur diyemeyecek kadar bir kusuru bulunması durumunda da alacağı ceza alt sınır olan 3 yıl olacaktır. çünkü yine tali kusurlu olduğu tespit edilecektir.
belki cevap verebilir, belki de bir tartışma ortamı yaratabiliriz.

eğer bu konu daha önce tartışılmışsa lütfen link olarak eklerseniz sevinirim. ben aramama rağmen bulamadım.
haftanın son gününün son saatlerinde belki cevaplamak içinizden gelmeyebilir, emek verip zamanını ayıran tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum,
herkese iyi hafta sonları
saygılarımla;
Old 14-07-2007, 14:03   #2
SPARTACUS

Evet bu konuda 5237s.TCK da hüküm var,biraz derinlerde
CEZANIN BELİRLENMESİ
Madde 61 - (1) Hâkim, somut olayda;
a) Suçun işleniş biçimini,
b) Suçun işlenmesinde kullanılan araçları,
c) Suçun işlendiği zaman ve yeri,
d) Suçun konusunun önem ve değerini,
e) Meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını,
f) Failin kast veya TAKSİRİNE DAYALI kusurunun ağırlığını,
g) Failin güttüğü amaç ve saiki,
Göz önünde bulundurarak, işlenen suçun kanunî tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında temel cezayı belirler.

UMARIM SORUNUZA CEVAP OLMUŞTUR...
Old 14-07-2007, 15:08   #3
detay82

Birinci olarak 5237 sayılı TCK md. 85 gereğince taksirle adam öldürmenin cezasının alt sınırı iki yıldan başlamaktadır. Sanığın alt sınırdan ceza alması ceza hukukunda kuraldır. Bu halde kusurun derecesine bakılmaksızın 2 yıl ceza alacak, ve yine kural olarak hakkında 62. maddede düzenlenen takdiri indirim uygulanacaktır. Bu halde ceza ortalama 4 ay daha indirilecektir.
Ayrıca olayınızın özünde yine aynı kanununun 22/6. maddesi uygulanabilir burada da bilinçli taksir yoksa ceza verilmez.
TCK 50/4 hükmü de uygulanma dahilinde olacaktır.
TCK 51. madde hükmünün uygulanması da ihtimal dahilinde olacaktır.
Old 16-07-2007, 11:31   #4
Av.Çağlar Şener

sayın meslektaşlarım, vermiş olduğunuz cevaplara çok teşekkür ederim. cezanın alt sınırını ben 3 yıl olarak yazmışım. yanlışlık olmuş 2 yıl doğrusudur. sayın ismail değer yanlışlığı düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
saygılarımla;
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi