Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şikayetimi geri aldım eşime ceza geldi itiraz cezayı durdurur mu?

Konuyu Kilitleyin
Old 15-10-2010, 19:30   #1
Konuk

Varsayılan şikayetimi geri aldım eşime ceza geldi itiraz cezayı durdurur mu?

eşim ile yaklaşık 1 yıl önce tartışma sonucu itirmeden kaynaklanan darp oluştu rapor aldım ve şikayette bulunmuştum barışınca tabiki adliyeye mahkeye çağrıldık ve beraber gittik şikayetimi geriye aldım ve şuandaa mutluyuz ve bir çocuğum oldu 1 yıl sonrada ceza geldi eşime 3.000 tl ve ödeyemicek durumdayız ne yapmamız gerekli itiraz etsek durum ne olur? lütfen eşim in şu andurumu olmadığı için mutluluğumuzu etkileyeceğinden korkuyorum benim yüzümden olmasını istemiyorum
Old 16-10-2010, 12:47   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Ceza Kanunumuza göre eşe uygulanan şiddet, darp takibi şikayete bağlı olmayan suçlardandır. Şikayetinizden vazgeçmiş olsanız bile mahkeme yargılamayı yaparak sonuçlandırır.

Karar temyiz edilebilecek nitelikte ise eşinizin temyiz etme bulunmaktadır. Temyiz Sürelerine dikkate edilmesi önemlidir.

Sayın Konuk,
Herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan birebir hukuki yardım alınız. Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaat edebilirsiniz.
Saygılar.
Old 16-10-2010, 12:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
1 yıl sonrada ceza geldi eşime 3.000 tl ve ödeyemicek durumdayız ne yapmamız gerekli itiraz etsek durum ne olur? lütfen eşim in şu andurumu olmadığı için mutluluğumuzu etkileyeceğinden korkuyorum benim yüzümden olmasını istemiyorum

Sn.Katılımcı

Eşinize gelen ceza sizin yüzünüzden değil,eşinizin şiddet eyleminden kaynaklanmaktadır.Kusurlu olan siz değil,eşinizdir.

Bu cezadan eşinizin öğrenmesi gereken şey,şiddet uygulayanın sonuçlarına katlanması gerektiğidir.

Mutluluğunuzu korumak eşinize bağlıdır.

Lütfen kendinizi bu sonuçtan sorumlu tutmayın.Aksine size ve şikayetinizi geri almanıza rağmen kamunun sizin yasal haklarınızı korumasından dolayı kendinizi daha güvende hissedin.

Şiddetin yasal sonuçları ile karşılaşanların bundan sonraki süreçte daha dikkatli ve kontrollü olmaları beklenir.
Old 19-10-2010, 06:18   #4
Konuk

merhabalar peki diyebilirmiyiz ki cezadan kurtulunabilir mi veya sabıkasından?
Old 19-10-2010, 18:53   #5
gencer

Varsayılan hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Alıntı:
Yazan Konuk
eşim ile yaklaşık 1 yıl önce tartışma sonucu itirmeden kaynaklanan darp oluştu rapor aldım ve şikayette bulunmuştum barışınca tabiki adliyeye mahkeye çağrıldık ve beraber gittik şikayetimi geriye aldım ve şuandaa mutluyuz ve bir çocuğum oldu 1 yıl sonrada ceza geldi eşime 3.000 tl ve ödeyemicek durumdayız ne yapmamız gerekli itiraz etsek durum ne olur? lütfen eşim in şu andurumu olmadığı için mutluluğumuzu etkileyeceğinden korkuyorum benim yüzümden olmasını istemiyorum

Sayın konuk,
eğer eşinizin bu olaydan önce herhangi bir sabıkası yok ise muhtemelen eşiniz hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olabilir. Eğer öyle ise eşiniz hakkında verilen bu ceza bugün için infaz edilmez durumdadır. Kararın kesinleşmesinden itibaren 5 yıl içinde eşiniz bir suç işlemez ise açıklanması geri bırakılan bu hüküm tümüyle ortadan kaldırılacak bu süre zarfında da bu ceza eşinizin sabıka kaydında görünmeyecektir.

Ancak yine de bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız daha uygun olacaktır.

Aile birliği içinde işlenen suçlarda faile verilen -özellikle para cezaları- aslında tüm aile verilmiş oluyor. Bu yönden hakimlerimizin her olayın özelliğine göre cezaların şahsiliği ilkesini de gözeterek karar vermeleri gerekmektede.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi