Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tarihsiz ve birbiri ile çelişen yükümlülükler içeren iki sözleşme

Yanıt
Old 09-03-2009, 17:50   #1
av.özlem önal

Varsayılan tarihsiz ve birbiri ile çelişen yükümlülükler içeren iki sözleşme

Sayın meslektaşlarım;

Farklı ülkelerde bulunan iki taraf, biraraya gelerek bir sözleşme imzalamış ve bu sözleşmeye tarih koymuşlardır.

Ancak bir kısım tartışmalar sonucu sözleşmenin koşulları değiştirilebilecektir. Tekrar biraraya gelme zorluğu yüzünden, değişmesi muhtemel koşulları içeren (ki bu koşullar ilk sözleşmedeki koşullarla çelişmektedir ve ancak kararlaştırılmış olan bir tanesinin uygulanması pratik olarak mümkündür) bir diğer sözleşme imzalamışlar, bu sözleşmeye tarih koymamışlar, böylece tartışmalar sonucu bu ikinci grup koşulun uygulanmasına karar verilirse, ikinci sözleşmeye geçmiş tarihi koyarak uygulamaya koymayı düşünmüşlerdir.

Bilindiği gibi tarih sadece bir ıspat koşuludur. Bu durumda elimizde iki adet koşulları birbiri ile çelişen ve esasen aynı anda imzalanmış bulunan iki sözleşme mevcuttur.

İkinci ve tarihsiz olan sözleşmedeki koşullar, borçlu açısından daha ağırdır. Her iki tarf da tacirdir.

Bu verilerden yola çıkarak, alacaklının koşulları daha ağır olan ikinci sözleşmedeki edimlerin ifasını talep etmesinin mümkün olacağı söylenebilir mi?

Herkese iyi çalışmalar diler, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Özlem Önal
Old 09-03-2009, 18:04   #2
aslıhan gültekin

merhabalar,

ileri tarihli sözleşmenin hükümleri geçerlidir kanımca. ancak bu da sizin işinize yaramıyor.

belki, borçlunun ekonomik varlığının ciddi derecede zarar göreceği gerekçesi ve değişen koşullar sebebiyle sözleşmenin uyarlanması istenebilir.

borçlar kanununda buna ilişkin hükümler vardı.

şimdilik bu kadar yazabiliyorum.

saygılar.
Old 09-03-2009, 18:23   #3
av.özlem önal

Sayın Gültekin;

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi, sözleşmelerin herhangi birinin tarihi ''ileri'' değil.

Ayrıca uyarlama ile ilgili kuralla ilgili haklı da olsanız, bizim örneğimizle bağdaştırılması mümkün değil. Zira dış koşulların değişmesi sözkonusu değil. Tarih içeren sözleşmeye göre borçlu A grubu edimleri, tarihsiz sözleşmeye göre ise B grubu edimleri yerine getirmekle yükümlü. A ve B grubu edimlerin bir arada yerine getirilmesi pratik olarak mümkün değil. Ya biri uygulanabilir, ya diğeri. Edim gruplarından ağır olanı da (B grubu edimler) borçlu tarafından uygulanabilir durumda. Borçlu bu B grubu edimi uygularsa zora düşmez. Tek sorun, esasen bu ikinci grup edimin ifasına yönelik olarak, karşılıklı şifahi irade beyanlarının olmaması.

İyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-03-2009, 14:47   #4
aslıhan gültekin

Borçlar Kanunu örneğini vermemin sebebi, 2. sözleşmedeki koşulların daha ağır olmasının nedeni belki dış kaynaklı zorluklardan olabilir diye düşünmemdendi. bir ihtimal dedim, ama dediğiniz durumda tabi ki uygulanamaz.

şunu sormak istiyorum. tarihli ve tarihsiz 2 adet sözleşmenin aslı her iki tarafta mevcut mu?

tarihsiz bir sözleşme var evet, ancak uygulamada problem doğarsa tarih atıp, işleme koyacaklardır, veya hukuki yollara başvuracaklardır. bu yüzden, ikinci sözleşmeye tarih atılırsa mutlaka ileri tarih atacaklardır. ama sizde de sözleşmenin aslı varsa, başka bir yöntem düşünülebilir.

eğer siz de aslı yoksa, aklıma gelen ilk şey, sözleşmede tarihin anlaşmaya aykırı doldurulduğuna dair bir dava açmak. ancak yazılı bir delilin aksi ancak yazılı delil ile ispatlanabilir. bu durumda tarihli sözleşme elinizde varsa bunu öne sürersiniz ve tanık beyanları ile desteklenebilir belki. yargıtay kararlarına bakmak gerek. bu gibi konularda tanık deliline ne kadar değer veriliyor. yani yazılı delil olarak, tarihli sözleşme ve bunu destekleyici olarakta tanık delili kullanılabilir belki. asliye ticaret mahkemesinde açılacak bir dava ile.

bir de tarihli sözleşmedeki herhangi bir edim yerine getirilmişse ve karşı taraf bunu kabul etmişse, buradan tarihli sözleşmeyi kabul ettiği anlamı çıkar.

sayın meslektaşım, benimkiler sadece fikir bazında değerlendirmeler. siz çok daha fazla araştırma yapmışsınızdır. yine de faydalı olması dileğiyle.
Old 10-03-2009, 15:09   #5
av.özlem önal

Sayın Gültekin;

Her iki tarafta da sözleşmelerin asılları mevcut. Esasen şu anda herhangi bir problem doğmuş değil, ancak ben olayı tartışmaya açarak ihtimalleri şimdiden değerlendirmek ve hep birlikte hukuk jimnastiği yapmak istedim. Bu noktada elbette ortaya koyduğunuz her bir fikir benim için çok değerli. Teşekkür ederim.

Tarih içeren sözleşmedeki edim grubunun yerine getirilmeye başlanmış olması üzerine, alacaklının susmasının zımnî kabul anlamına geleceği görüşü bana yakın geldi.

Umarım diğer meslektaşlarımız da bu konudaki görüşlerini paylaşırlar da, doğru bir çözümlemeye ulaşırız.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi