Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 06-07-2013, 02:32   #1
Konuk81

Varsayılan boşanma velayet

Merhaba.Ben yabancı uyrukluyum.Kocam TC vatandaşı.5 yaşında kızımız var.Kızım 2 yaşındayken maddi durumumuz olmadığı için;geçimsizlik;Trde oturma iznimiz olmadığı için kızımla memlekete döndüm.3 sene memlekette kaldım.Babaevinde yaşadım.Memlekette kendim çalıştım.Kocam bana da kızıma da maddi manevi destek olmadı.Hep telefonda kavga ediyordu.Hep boşanacağını söyledi.O boşlukta ben erkek iş arkadaşımla kocama ihanet ettim.Sonra kızım babasıyla büyüsün;ailem bozulmasın diye 3 sene sonra kocamın yanına TRye döndüm.ama geldiğim de yine aynı geçimsizliklerle karşılaştım.Erkek arkadaşımla nette konuştum.Yazıştıklarımızı kocam kaydetmiş.ve bana anlaşmalı boşanma davası açtı.Kızımı kendi velayetine alacağını yazmış ve beni zorla imza atmamı istedi.İmza atmazsam internet yazıştıklarımı delil olarak mahkemeye sunacağını;benden maddi manevi tazminat alacağını;Trden sınırdışı ettireceğini ve bidaha kızımı göremeyeceğimi söyleyerek korkuttu.Daha mahkeme olmadı.Mahkemede zorla imza attığımı söyleceğimi anlattım kocama;ama o diyorki kızımı benden almaya kalkarsan kızımı öldürürüm;sana da bana da olmaz dedi.5 yaşında çocuk ta bunu duydu ve korkarak ağladı.O babasıyla kalmak istemiyor;çünki babasının bana yaptıklarını görüyor.Mahkemede anlaşmalı davadan vazgeçersem,kocam beni ihanetimi ispatlarsa mahkeme kızımın velayetini babasına mı verecek? Eğer anlaşmalı davaya razı olup kızımı babasına verirsem;sonradan kızımı alamaz mıyım? Napacağımı bilmiyorum.Nolur yardım edin.Avukat tutacak maddi durumum da yok şu an.Yabancı olduğum için Barodan avukat isteyemem.Kızımı nasıl alabilirim?Bana bi yol gösterin.
Old 07-07-2013, 13:44   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Anlaşmalı boşanma evrakı mahkemede hakim karşısında kabul edilmediği sürece geçerli olmaz.Duruşmada baskı altında bu evrakı imzaladığınızı ve velayeti vermek istemediğinizi söylerseniz dava çekişmeli hale gelecek ve eşiniz boşanma için delillerini sunarak iddialarını kanıtlama yoluna gidecektir.

Evlilik ilişkisinde eşlerin kusuru boşanma kararının verilip verilmeyeceğini etkiler.

Fakat velayet konusunda eşlerin birbirlerine olan kusurları değil çocuğun yüksek çıkarları ve çocuğun görüşü dikkate alınır.Uzman aracılığı ile çocuğun görüşü tespit edilecek ve bu görüş dikkate alınarak velayet kararı verilecektir.

Eşinizin şu aşamada size ve çocuğunuza yönelik tehditleri sebebi ile aile mahkemesine başvurarak koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi