Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ösym'ye Karşı TUS Sınavı için Açacağım Davada Yetki Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-11-2006, 21:20   #1
merwanoz

Varsayılan Ösym'ye Karşı TUS Sınavı için Açacağım Davada Yetki Sorunu

Selam arkadaşlar, ÖSYM'nin düzenlediği TUS (tıpta uzmanlık sınavı) sınavına ilişkin olarak bir iptal davası açmayı düşünüyorum. Bu davayı idare Mahkemesinde mi yoksa Danıştayda mı açmalıyım. İdare Mehkemesi diyorsanız hangi idare mahkemesi. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 13-11-2006, 15:36   #3
av.ayşe ersoy

arkadaşlar maliye bakanlığı kasım ayı sonunda hazine avukatı alımı için sözlü sınav yapacak bu sınava ancak üçyılık devlet memurluğu yapmış hukuk fakültesi mezunları katılabilecek yani maliye bakanlığı kurum içi hazine avukatı alacak yani sırf 2006 kpss/1 'e sırf hazine avukatı olmak için girenler hazine avukatı olamayacak
Old 13-11-2006, 15:39   #4
av.ayşe ersoy

özellikle Ankaradaki hukukçu arkadaşlar lütfen maliye bakanlığı aleyhine bir idari dava açın hakkımız yeniyor sitede acemi olduğum için yanlış yere mesajımı yazdım kusura bakmayın
Old 13-11-2006, 22:44   #5
özgür

Sayın Merwanoz

Öysm nin kararına ilişkin bir danıştay kararı var.Bu davada Danıştay birinci derece mahkemesi olarak olayı karara bağlamış,Ancak danıştay kanununu incelediğimizde birinci derece mahkemesi görevleri arasında öysm kararlarını denetler diye bir hüküm yok.Yetki konusunda Ankara tartışılmaz ancak görev hususunda kanunu baz alarak idare mahkemesinde açılmanızı tavsiye ederim.
Saygılarımla
Old 13-11-2006, 22:47   #6
özgür

Özür dilerim Danıştay kararını koymayı unuttum bir önceki mesajım da ..

T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 1997/506
K. 1999/5569
T. 27.10.1999
• İPTAL DAVASI ( Üniversite Sınavını Kazanan Ama İkinci Basamak Sınav Ücretini Yatırdığına İlişkin Makbuzu Süresi İçinde ÖSYM'ye Ulaştıramayan Öğrencinin Kaydının İptal Edilmesine İlişkin İşlem )
• ÖSYM TARAFINDAN OKUL KAYDININ İPTALİ ( İkinci Basamak Sınav Ücretini Yatırdığına İlişkin Makbuzun Süresi İçinde ÖSYM'ye Ulaştırılamaması Nedeniyle )
ÖZET : öğrenci seçme sınavına katılarak ... Fakültesi iktisat bölümüne yerleştirilen davacının ikinci basamak sınav ücretini yatırdığına ilişkin banka belgesini süresinde ösym'ye ulaştıramaması nedeniyle kaydının iptal edilmesinde hukuka uyarlık yoktur.

İstemin Özeti : 1996 yılı Öğrenci Seçme Sınavına ( ÖSS ) katılan ve sınav sonucu ... Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne yerleştirilen davacının, ikinci basamak sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka belgesini süresi içinde ÖSYM'ne ulaştırmadığı gerekçesiyle kaydının iptal edilmesine ilişkin 11.10.1996 gün ve B.30.1.OSM.0.00.46.00/01.16545 sayılı ÖSYM Başkanlığı işleminin iptali istemidir.

ÖSYM Başkanlığı Savunmasının Özeti : Kılavuz hükümleri uyarınca 1996-ÖYS'ye giremeyenlerin, .... Banka Belgesi "ÖSYM KUPONU"nu 28 Haziran 1996 saat 17.30 a kadar merkeze iletmek zorunda oldukları halde davacının bu zorunluluğu yerine getirmediğinin anlaşılması üzerine, kaydının silindiği, davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünün Savunmasının Özeti : Husumetin ÖSYM'ye yöneltilmesi gerektiği, ÖSYM tarafından, davacının yerleştirme işleminin iptal edildiğinin bildirilmesi üzerine kayıt işleminin dayanaksız kaldığı, davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Danıştay Tetkik Hakimi Özdal Özeren'in Düşüncesi : Davacının başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponu'nu vermediği anlaşılmakta ise de başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığı başvurunun incelenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bir husus olduğundan, başvurusu kabul edilerek, yükseköğretim programına yerleştirilen, ilgili okula kaydım yaptıran davacı hakkında uygulanan kayıt silme işleminde hukuka uyarlık bulunmadığından davanın kabulü gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısı H.Erol Çanga'nın Düşüncesi : 1996 ikinci Basamak Kılavuzunun 1996 ÖSS sınavım kazanlardan 1996 ÖYS sınavına girmeden ÖSS sınavı sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilmek isteyenlerin başvurularına ekleyecekleri belgeleri belirleyen 2, 5. maddesinde sınav ücretinin yatırıldığına ilişkin banka belgesi yer almasına karşın, davacının bu belgeyi eklemeden yaptığı başvuru değerlendirmeye alınmış ve bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş ve davacıda kaydım yaptırıp gereken öğretim ücretlerinin yatırılmasından sonra başvurudaki noksanlık nedeniyle yerleştirme işleminin geri alındığı anlaşılmaktadır.

2.Basamak sınav ücretinin yatırılması ve alındısının başvuruya eklenmesi yerleştirme işleminden önce yapılan başvuruların geçerli sayılıp sayılmadığı aşamasında ele alınması gereken konudur. Olayda bu ücretin bankaya ödenmiş durumda olduğu da belirlendiğinden, yapılan yerleştirmeye uygun kayıt işlemlerinin tamamlanmasından sonra bu noksanlık nedeniyle kayıt silme sonucunu doğuracak içerikte yerleştirme için yapılan başvurunun geçersiz sayılması işleminde, idari işlemlerde istikrar ilkesine uyarlık görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle uyuşmazlığa konu işlemin iptalinin uygun olacağı düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince ... Üniversitesi Rektörlüğünün usule ilişkin itirazı yerinde görülmeyerek işin gereği görüşüldü :

KARAR : Dava, davacının kaydının iptal edilmesine ilişkin işlemden doğmuştur.

İdari işlemlerde devamlılık ve istikrar bulunması idare hukukunun ilkelerindendir. İdareler yokluk, açık hata, gerçek dışı beyan veya hile hallerinde, süre aranmaksızın hatalı işlemi her zaman geri alabilirler. Belirtilen bu istisnalar dışındaki hatalı işlemlerin geri alınması ancak dava açma süresi içinde mümkündür.

Dosyanın incelenmesinden, davacının 1996 yılı Öğrenci Seçme Sınavında ( birinci basamakta ) yeterli puanı alması nedeniyle ÖYS ( ikinci basamak ) sınavına katılmadığı, istenilen belgeleri süresi içinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına sunduğu, ancak sınav kılavuzunda öngörülmesine rağmen banka belgesi ÖSYM Kuponunu belgeler arasına eklemediği, davacının Haziran 1996 ayı içerisinde yaptığı bu başvurunun davalı idarece kabul edilerek ... Üniversitesi ... Fakültesi İktisat Bölümüne yerleştirildiği, davacının kayıt için gerekli belgeleri ve ücretleri bankaya yatırarak kayıt işlemlerini yaptırdığı, diğer taraftan, davacının Haziran 1996 ayı içerisinde yaptığı başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponunu eklemediği, yani ikinci basamak sınav ücretini ödemediği gerekçesiyle ÖSYM Başkanlığı tarafından dava konusu işlem ile davacının kaydının silinmesinin ... Üniversitesi Rektörlüğünden istenilmesi üzerine, anılan rektörlükçe 22.11.1996 günlü 26651 sayılı yazı ile davacının kayıt işleminin dayanaksız kaldığı bildirilerek kayıt sırasında verdiği belgelerin iade edildiği anlaşılmıştır.

Davacının. ÖYS ikinci basamak sınavına girmeyerek ÖSS ( birinci basamak ) puanına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilmesi istemiyle yaptığı başvuru sırasında banka belgesi ÖSYM Kuponunu göndermediğinde tartışma yoktur. Ancak davacının bu ücreti ödeyip ödemediği başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Davacı yerleştirme işlemlerine alınıp, bir yükseköğretim programına yerleştirilip, kaydım yaptırıp gerekli öğrenim ücretlerini bankaya yatırdıktan ve yeni bir hukuki durum oluştuktan sonra, başvuru sırasında sınav ücretini yatırmadığı gerekçesiyle okuldan kaydının silinmesi yönünde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, 27.10.1999 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 13-11-2006, 22:52   #7
özgür

Sayın Merwanoz
Bundan önceki mesajımı dikkate almayınız sonunda buldum Danıştay Kanununu 32 maddesinin F fıkrası uyarınca Danıştay görevli mahkemedir.

SEKİZİNCİ DAİRENİN GÖREVLERİ

MADDE 32 - Sekizinci Daire:

a) Köy, belediye ve özel idareleri ilgilendiren mevzuatın uygulanmasına,

b) Mahalli idarelerin seçimle gelen organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri konusuna,

c) Sınır, iskân, toprak edinme mevzuatına,

d) Maden, taşocakları ve orman mevzuatına,

e) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları mevzuatına,

f) Öğrenci ve öğrenim işlerine,

g) (22 Mart 1990 tarih ve 3619 sayılı Kanunun 12 inci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.)

h) Karayolları Trafik Kanununa

Walla cok mahcup oldum ama sonunda doğruyu bulmak önemli olan ...
Saygılarımla
Old 13-11-2006, 23:39   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

İlk derece mahkemesi olarak Danıştay, Ösym'nin işlemlerine karşı açılan davayı görmez.2575 SK'nun 32/f bendi, temyiz mahkememesi olarak bakılacak işlerdeki görev dağılımını düzenler.24/c'ye göre ülke çapında uygulanacak bir ÖSYM yönetmeliği Danıştay'ın ilk derece mahkemesi olarak görevine girse de salt ÖSYM'nin şart işlemi idare mahkemesi'nin görevi kapsamındadır.
Her halükarda idare mahkemesi ve danıştay aynı yargı kolunda olduğundan görevsizlik kararı verilmeyip dosya Danıştay'a gönderilir, bu nedenle gönderme kararı temyiz de edilemez.
Old 14-11-2006, 08:50   #9
merwanoz

Ben de Bülent Bey gibi İdare mahkemesi diye düşünüyorum. Ancak ÖSYM'ye karşı açılan davalarda danıştay'ın ilk derece mahkemesi olarak davalara baktığı birçok karar okudum. danıştay kararlarını dikkate alarak sanırım danıştayda dava açacağım.
Old 14-11-2006, 10:54   #10
attorneytalay

Acikcasi kanun maddesi acik ve Danistay'in ilk derece mahkemesi olarak goreviyle ilgili osym ile ilgili davalar yok.

Bildiginiz gibi danıstay kanununda 1999 ve 2000 yillarinda ozellikle degisiklikler oldu yanlis hatirlamiyorsam degisiklikten once danistay osym ile ilgili davalara ilk derece mahkemesi olarak bakiyordu ama degisilikten sonra gorev sahasi degisti.

burada danistay'in ilk derece mahkemesi olarak osym ile ilgili kararlarinin tarihi onemli eger 2000'den once ise ve tabiki 1999 yilindaki degisiklikten onceki kanun da incelenirse sorun cozulebilir.

Kisaca Bulent Bey ile ayni fikirdeyim kanun acik bu dava Ankara İdare Mahkmesinde acilmalidir.

Saygilarimla

Av.A.Talay Akat
Old 14-11-2006, 11:03   #11
halit pamuk

İlk Derece Mahkemesi Olarak
Danıştayda Görülecek Davalar:
Madde 24 –(4575 sayılı Kanunun 2 nci maddesiyle değişen madde)
1. Danıştay ilk derece mahkemesi olarak:
a) Bakanlar Kurulu kararlarına,
b) (5183 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişen bend. Yürürlük: 9.6.2004) Başbakanlık, bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının müsteşarlarıyla ilgili müşterek kararnamelere, (*)
c) Bakanlıkların düzenleyici işlemleri ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,
d) (5183 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişen ibare. Yürürlük: 9.6.2004) Danıştay İdari Dairesince (**) veya İdari İşler Kurulunca verilen kararlar üzerine uygulanan eylem ve işlemlere,
e) Birden çok idare veya vergi mahkemesinin yetki alanına giren işlere,
f) Danıştay Yüksek Disiplin Kurulu kararları ile bu Kurulun görev alanı ile ilgili Danıştay Başkanlığı işlemlerine,
Karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlar. 2. Danıştay, belediyeler ile il özel idarelerinin seçimle gelen organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri hakkındaki istemleri inceler ve karara bağlar.(***)

(*)(Değişmeden önceki bend) b) Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları, müsteşar yardımcıları, genel müdürleri
ve kurul başkanları; diğer kamu kurum ve kuruluşların müsteşar, başkan ve genel müdürleriyle ilgili müşterek kararnamelere,
(**)(Değişmeden önceki ibare) Danıştay idari dairelerince
(***) Madde 24 - 1. Danıştay ilk derece mahkemesi olarak:
a) Bakanlar Kurulu kararlarına,
b) Müşterek kararnamelere,
c) Başbakanca alınan kararlara,
d) Bakanlıkların düzenleyici işlemleri ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,
e) Danıştay idari dairelerince veya İdari İşler Kurulunca verilen kararlar üzerine uygulanan eylem ve işlemlere,
f) Birden çok idare veya vergi mahkemesinin yetki alanına giren işlere,
g) Yabancı ülkelerde görevli makamlarca alınan kararlara,
h) Danıştay Yüksek Disiplin Kurulu kararlarına,
ı) Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Denetleme Kurulu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Üniversitelerarası Kurul kararlarına,
j) Vergi Usul Kanunu gereğince şikayet yoluyla vergi düzeltme taleplerinin reddine ilişkin işlemlere, (4492 sayılı kanunun 2’nci maddesiyle değişen paragraf) Karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlar.
Karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile imtiyaz sözleşmelerinden doğan idari davaları çözümler.
2. (3619 sayılı Kanunun 4’üncü maddesiyle değişen fıkra) Danıştay, belediyeler ile il özel idarelerinin seçimle gelen organlarının organlık sıfatlarını kaybetmeleri hakkındaki istemleri inceler ve karara bağlar.

Görüldüğü üzere değişiklikten önce ösym nim kararlarına karşı ilk derece mahkemesi olarak Danıştay da bakılıyordu, değişiklik sonrası yetkili mahkeme Ankara İdare Mahkemesidir.
Old 15-11-2006, 14:16   #12
merwanoz

Yardımlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim. ben davayı Ankara İdare Mehkemesinde açtım. Elinize ve bilginize sağlık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi