Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kurum Avukatlarının Vekalet Ücreti Hakkında

Yanıt
Old 13-01-2016, 10:56   #1
Av.Abdllh

Varsayılan Kurum Avukatlarının Vekalet Ücreti Hakkında

Merhaba Değerli Meslektaşlarım,
2015 yılı içerisinde 4 ay gibi bir süre hukuk servisinde görev yaptım.2015 yılı içerisinde sadece 750,00 TL vekalet ücreti tahsilatım var.659 sayılı KHK nin 14. maddesinin 2. fıkrasının c bendine göre vekalet ücretine hak kazanabilmem için hukuk servisinde 6 ay çalışmış olma şartına ihtiyaç var mıdır?

Davalardaki temsilin niteliği ve vekalet ücretine hükmedilmesi ve dağıtımı(1)
MADDE 14 ‒ (1) Tahkim usulüne tabi olanlar dahil adli ve idari davalar ile icra dairelerinde idarelerin vekili
sıfatıyla hukuk birimi amirleri, muhakemat müdürleri, hukuk müşavirleri ve avukatlar tarafından yapılan takip ve duruşmalar
için, bu davaların idareler lehine neticelenmesi halinde, bunlar tarafından temsil ve takip edilen dava ve işlerde ilgili
mevzuata göre hükmedilmesi gereken tutar üzerinden idareler lehine vekalet ücreti takdir edilir.
(2) İdareler lehine karara bağlanan ve tahsil olunan vekalet ücretleri, hukuk biriminin bağlı olduğu idarenin merkez
teşkilatında bir emanet hesabında toplanarak idare hukuk biriminde fiilen görev yapan personele aşağıdaki usul ve sınırlar
dahilinde ödenir.
a) Vekalet ücretinin; dava ve icra dosyasını takip eden hukuk birimi amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü veya
avukata %55’i, dağıtımın yapıldığı yıl içerisinde altı aydan fazla süreyle hukuk biriminde fiilen görev yapmış olmak şartıyla,
hukuk birimi amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü ve avukatlara %40’ı (…)(1) eşit olarak ödenir.
b) Ödenecek vekalet ücretinin yıllık tutarı; hukuk birimi amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü, avukatlar için
(10.000) gösterge (…)(1) rakamının, memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarının
oniki katını geçemez.
c) Yapılacak dağıtım sonunda arta kalan tutar, hukuk biriminde görev yapan ve (b) bendindeki tutarları dolduramayan
hukuk birimi amiri, hukuk müşaviri, muhakemat müdürü ve avukatlara ödenir. Bu dağıtım sonunda arta kalan tutar üçüncü
bütçe yılı sonunda ilgili idarenin bütçesine gelir kaydedilir.
Old 14-01-2016, 10:05   #2
ALAHUKUK

Hukuk servisinde 6 ay görev yapmış olma şartı, havuzda biriken yılllık vekalet ücretine hak kazanabilmeniz için gerekli. Ancak onun dışında 6 ay kıdeminiz olmasa dahi takip edip neticelendirediğiniz dosyaların vekalet ücretini alabilirsiniz. yalnız dikkat etmeniz gereken 750.00 TL'nin %55 lik kısmının size ait olduğu.
Old 14-01-2016, 10:16   #3
Av.Abdllh

Sayın ALAHUKUK,
Söylediğinize göre 300,00 TL'den başka talep edebileceğim tutar söz konusu değil, teşekkür ederim ilginize.
Old 31-05-2019, 15:35   #4
Av.Sabri ARIKAN

Mahçup

Merhabalar üstadlarım. Ocak 2019 beri belediyede tek kurum avukatı olarak tam zamanlı sözleşmeli çalışmaktayım. Vekalet ücreti ödemelerinde, tahsilatın bir önemi var mıdır, mesela şu kadar tahsilat yaparsan şu oranda vekalet ücreti alabilirsin diye? Bir de 2019 yılı için güncel üst limit nedir? Bilgisi olan meslektaşlardan yardım talep ediyorum. Bir kısım araştırma yaptım oranlarla katsayılar arasında kayboldum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi