Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira artış oranı

Yanıt
Old 23-11-2006, 11:45   #1
nefise

Soru Kira artış oranı

Sayın meslektaşlarım;
  1. 4 adet dükkanım var ve bunların hepsini aynı kişiye kiraya vereceğim dolayısıyla bütün dükkanlar için tek bir kira sözleşmesi yapılması olanağının mevcut olup olmadığı
  2. yapılacak kira sözleşmesinde kira artış oranının, hangi şartlarda ve yüzde kaç olarak belirlenebileceği
  3. belirlenen bu artış oranının, yeni kira döneminde de herhangi bir ihtara vs. gerek kalmadan geçerli olup olmayacağı
hususlarında yardımcı olabilecek meslaktaşlarım varsa çok sevinicem
Old 23-11-2006, 12:04   #2
barisugan

Karar kira artışına yanıt

1-Kira Sözleşmesini 4 dükkan içinde yapabilirsiniz diyecem ama her bir dükkanın kirası farklı olacağından veya ileride kiracı herhangi bir dükkan dan çıkmak isteyebileceği gib durumlar da sözleşmenin üzerinde tadilat yapmak gerekeceğinden bence herbir dükkan için ayrı bir sözleşme yapılması yönündedir.Zira arka yüzdeki hususi şartlar da herbi r dükkanın öelliği aynı aolmayacaktır.
2-Kira artış oranı yerleşik içtihatlara ve uygulamaya göre Yıllık TÜFE oranından fazla olamaz.Zira kira artışı sebebiyle açılan davalar genelde reddediliyor. Yani sözleşme serbestisi gereği siz oraya istediğiniz kadar artış oranı yazın ama bu oran uygulamada bi anlam ifade etmeyecektir. Kiracı 1 yıllık kira süresinin sonunda artışın yapılacağı ay DİE tarafından açıklanan resmi tüfe rakamları oranında bir artış yapar ve kirayıda öderse kira artırımı için dava açacak olsanız büyük bir ihtimalle davayı kaybedersiniz.Bu uygulama adil bir uygulamadır. Bilindiği gibi memur ve işçi zamlarının enflasyon oranında yapıldığı bir ülkede kira artışlarının enflasyonun üzerinde olacak olmasını beklemek kiracılar aleyhine bir durum yaratırdı ve bu da kabullenemez.
3-Artış olması için herhangi bir ihtara gerek yoktur.
Old 23-11-2006, 12:15   #3
nefise

Sayın Barisugan;
yanıtınız için teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sözleşmede nasıl bir ibare geçmelidir artış oranıyla ilgili olarak;" her yıl TÜFE oranlarına göre kira artışı yapılacaktır " gibi bir ibare mi olacaktır bu?
Bu konuyu da aydınlatırsanız çok memnun olurum
Old 23-11-2006, 14:26   #4
av.remzi sulhan

Sayın Nefise,
Kiracı-kiralayan ilişkisinin bir sonraki yıl kira döneminde de devam etmesi halinde, gelecek kira dönemindeki kira bedelleri de Türkiye İstatistik Kurumu’nun Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artırılacaktır. İşbu kira sözleşmesi her yıl bu şartlar altında ihtarname ve ihbarname keşide edilmesine gerek olmaksızın arttırılacaktır.Kiracı, bu oranı öğrenip yeni dönemde kira bedelini bu oranda arttırarak hiçbir ihtara ihbara gerek olmaksızın kiralayana ödeyecektir." gibi bir ibare işinize yarar sanırım.
Old 23-11-2006, 14:57   #5
Av.Suat Ergin

Sayın barisugan,

Yazınızı okurken şaşırıp kaldım. Kafama o kadar çok soru soktunuz ki, mesaj sahibi olarak yanıtlamınızı isterim. İşte sorularım:

1-
Alıntı:
Kira artış oranı yerleşik içtihatlara ve uygulamaya göre Yıllık TÜFE oranından fazla olamaz
Kira artış oranları yıllık TÜFE oranından fazla olamaz diyorsunuz. Ve ekliyorsunuz "yerleşik içtihatlara ve uygulamaya" göre diye...Ben de bir THS üyesi olarak sizden örnek talep etmek istiyorum. En azından bir tane içtihat yayınlar mısınız?

2-
Alıntı:
Zira kira artışı sebebiyle açılan davalar genelde reddediliyor.
Hangi gerekçelerle red edilmektedir.?

3-
Alıntı:
Yani sözleşme serbestisi gereği siz oraya istediğiniz kadar artış oranı yazın ama bu oran uygulamada bi anlam ifade etmeyecektir.
Sözleşme serbestisi var ise; artış oranını yazmak neden bir anlam ifade etmeyecektir.

4-
Alıntı:
Kiracı 1 yıllık kira süresinin sonunda artışın yapılacağı ay DİE tarafından açıklanan resmi tüfe rakamları oranında bir artış yapar ve kirayıda öderse kira artırımı için dava açacak olsanız büyük bir ihtimalle davayı kaybedersiniz.
Yani ben kiralayan olarak "1 Kasım 2005 başlangıç tarihli kira kontratına 1.Aralık 2006 dan itibaren kira aylığı % 25 oranında arttırılacaktır" desem; kiracı hiç artış yapmasa icra takibi yapamayacağım, kira tespit davası açarsam da red olacaktır. (İfadenize göre, tüfe(ben üfe diye biliyorum) örneğin % 13 çıkmışsa ve kiracı bu oranda bir attırımda bulunmuşsa)

Sayın av.remzi sulhan,

Alıntı:
Kiracı-kiralayan ilişkisinin bir sonraki yıl kira döneminde de devam etmesi halinde, gelecek kira dönemindeki kira bedelleri de Türkiye İstatistik Kurumu’nun Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artırılacaktır. İşbu kira sözleşmesi her yıl bu şartlar altında ihtarname ve ihbarname keşide edilmesine gerek olmaksızın arttırılacaktır.Kiracı, bu oranı öğrenip yeni dönemde kira bedelini bu oranda arttırarak hiçbir ihtara ihbara gerek olmaksızın kiralayana ödeyecektir." gibi bir ibare işinize yarar sanırım.

Yukarıda soru 1 olarak sorduğum soruya siz de yanıt verebilir misiniz? Mevzuat, içtihat örnekleriniz veya dayanaklarınız nelerdir?

Saygılarımla
Old 23-11-2006, 23:17   #6
mcete03

kısaca bende bir görüş sunayım..
Artış oranları Önceden TEFE oranı ile ve %65 ile sınırlı idi,Şimdi ÜFE oranı ile sınırlandırıldı.İkinci olarakta tek sözleşme ile tüm 4 işyerinizi kiraya verebilirsiniz,her kira şartları değiştiğinde yeni bir sözleşme ihdas eder veya mahkeme marifeti ile şartları değiştirebilirsiniz.
Kira dönemi bitiminden en az 15 gün önce yeni döneme ilişkin artış oranlarını ihtaren bildirmeyi veya aynı süre içinde yeni dönem için kira tespit davası açmayı da ihmal etmemek gerek
Old 24-11-2006, 11:48   #7
Av.Kamil Mercan

Sayın Suat Ergin'e katılmamak mümkün değil.
Sözleşme serbestisi ve akte vefa ilkeleri gereğince kira kontratına yazılacak kira artış oranı bir sonraki yılda geçerli olacaktır.
Ayrıca "kira sözleşmesinin kendiliğinden yenilendiği" hallerde kontratınızda "yenilenen heryıl için artış oranı ... olacaktır" şeklinde düzenleme yaptıysanız bu da geçerlidir.
Yargıtay kararları da bu yöndedir.
Old 24-11-2006, 14:52   #8
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Nefise;

Kira artış oranının "üfe" ile sınırlı olması,kira uyarlama davası açılması hallerine ilişkindir.
Sözleşme serbestisi gereğince, kiracı ile hiçbir orana bağlı kalmaksızın sözleşme yapabilirsiniz.
Old 24-11-2006, 16:37   #9
nefise

Değerli meslektaşlarım;
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu benim için
Old 24-11-2006, 17:54   #10
barisugan

Varsayılan kira artışı konusu hakkında cevaben

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın barisugan,

Yazınızı okurken şaşırıp kaldım. Kafama o kadar çok soru soktunuz ki, mesaj sahibi olarak yanıtlamınızı isterim. İşte sorularım:

1- Kira artış oranları yıllık TÜFE oranından fazla olamaz diyorsunuz. Ve ekliyorsunuz "yerleşik içtihatlara ve uygulamaya" göre diye...Ben de bir THS üyesi olarak sizden örnek talep etmek istiyorum. En azından bir tane içtihat yayınlar mısınız?

2-Hangi gerekçelerle red edilmektedir.?

3- Sözleşme serbestisi var ise; artış oranını yazmak neden bir anlam ifade etmeyecektir.

4- Yani ben kiralayan olarak "1 Kasım 2005 başlangıç tarihli kira kontratına 1.Aralık 2006 dan itibaren kira aylığı % 25 oranında arttırılacaktır" desem; kiracı hiç artış yapmasa icra takibi yapamayacağım, kira tespit davası açarsam da red olacaktır. (İfadenize göre, tüfe(ben üfe diye biliyorum) örneğin % 13 çıkmışsa ve kiracı bu oranda bir attırımda bulunmuşsa)

Sayın av.remzi sulhan,

Yukarıda soru 1 olarak sorduğum soruya siz de yanıt verebilir misiniz? Mevzuat, içtihat örnekleriniz veya dayanaklarınız nelerdir?

Saygılarımla

Tüfe'yi yanlış yazmışım doğrusu üfe olacaktır. Yerleşik uygulama ve içtihat derken aslında genel bir ifade kullandım .Yani mahkemelerde kira bedelinin artırımı ile açılmış olan davalarda ÜFE oranlarından daha çok bir kira bedeli talep edilirse mahkemelerin bu taleplerin reddine dair mahkeme kararı okuduğumu hatırlıyorum. Numarasını hatırlamıyorum şuan .
Sözleşme serbestisine gelince
Diyelim 1 yıllık kira dönemi sonunda kira artırımı %80 olacaktır diye bir ibare koyduk sözleşmeye koymamızda herhangi bir hukuka aykırılık yok. Ancak kiracı işbu artırımı yapmaz vede kiralayan akde aykırılık gereği dava açtı diyelim, sizce mahkemenin kararı ne yönde olur. Yani sözleşme gereği %80 artırıma karar verebilirmi.Aslında bu konuda yargıtayın bir içtihatı olması gerektiğini düşünüyorum, zira bu konu bence kanayan bir yara,ortada net bir durum u-yok ama benim yorumum bu şekilde olması gerektiği.Bu, kira sözleşmesi ile aynı tarihli yapılmış olan tahliye taahhütlerinin geçersiz olmasına da benziyor bir bakıma.Saygılarımla.
Old 24-11-2006, 18:36   #11
Av.Suat Ergin

Sayın barişugan,

İlk mesajınızda kendinizden o kadar emin yazmıştınız ki; bir an konu hakkında sahip olduğum bilgilerimden kuşku duymaya başlamıştım. İkinci mesajınızla beni rahatlattınız. Ancak yine bu mesajınızda da ilginç görüşleriniz bulunmaktadır.

Öncelikle kira kontratına konulacak artış oranı ile kira tespit davasında kararlaştırılacak artış oranı kavramlarını karıştırdığınızı tahmin ediyorum.

Sözleşme gereği tespit edilen kira artış oranı geçerlidir. Bu konuda tereddüte düşmeye gerek yoktur. Siz bana bir tane dahi Mahkeme veya Yargıtay kararı gösteremezsiniz.(Hile, tehdit, ikrah vs. gibi sebeplere dayanmıyorsanız.)Yargıtay bir çok kararında sözleşme serbestine göre taraflarca mutabık kalınan oranın geçerli olduğunu hüküm altına almıştır. Ancak uzun süreli kiralarda işlem temelinin çökmesi nedeniyle taraflar kira parasının günün koşullarına uyarlanmasını talep edebilirler. Ancak uyarlama davası bakımından kiralayan ve kiracı lehine karar bulmanız da çok zordur. Çünkü Yargıtay yine "sözleşme serbestisi" kavramına dayanarak bir çok davada aleyhe karar vermiştir.

Alıntı:
Diyelim 1 yıllık kira dönemi sonunda kira artırımı %80 olacaktır diye bir ibare koyduk sözleşmeye koymamızda herhangi bir hukuka aykırılık yok. Ancak kiracı işbu artırımı yapmaz vede kiralayan akde aykırılık gereği dava açtı diyelim, sizce mahkemenin kararı ne yönde olur. Yani sözleşme gereği %80 artırıma karar verebilirmi.Aslında bu konuda yargıtayın bir içtihatı olması gerektiğini düşünüyorum

İkinci kira döneminde kiracı % 80 artırımı yapmazsa temerrüde düşmüş olur. Kiralayanın yapması gereken ise, "akde aykırılık gereği" dava açmak değil; temerrüd nedeniyle tahliye davası açmaktır. Mahkemenin kararı da tahliye yönünde olacaktır. Aksi yönde Yargıtay kararı aramayın bulamazsınız.

Uzayan ilk yıldan sonra kira ilişkisi devam ediyorsa, ancak ondan sonra sözleşmedeki kira artış oranı geçerli olmaz. Bu son cümle tamamen benim düşüncemdir. Daha önce benzer konu tartışıldı ve bir çok üye geçerli olduğu yönünde görüş belirtti. İki görüşü destekleyen Yargıtay kararı mevcuttur. Ancak, kontrata diyelim ki 2007 yılında 1000 YTL; 2008 yılında 1500 YTL; 2009 yılında 2500 YTL kira aylığı tespit edilmiştir gibi bir ibare koyarsanız, emin olun ki geçerli olacaktır.

Kira tespit davasına gelince, Yargıtay her yıl kira tespit davası açılmasının önüne geçmek için; 3 yıllık bir süre tespit etmiştir. Bir başka ifadeyle; bir kira tespit davasından itibaren 3 yıl geçmemişse "endeks" uygulanması yöntemi getirmiştir. Soruya yanıt veren üyelerden birisinin sözünü ettiği oran bu orandır. Yargıtay her ay için farklı oranlarda artış belirlemektedir.

Kira başlangıcından veya ilk tespit davasından itibaren 3 yıl geçmişse hak ve nesafet kuralı gereğince yerel mahkeme yeni kira aylığını belirleyecektir.Bilirkişi raporunda; rayiç bedele göre, kiracının mecurda oturduğu gözetilerek bir rakam tespit edilmektedir. Mahkeme buna göre takdiren bir karar vermektedir. Bu nedenle kira artırım davalarında ÜFE oranından fazla bir talepte bulunanın davası mahkemelerce reddedilmektedir şeklindeki düşünceniz yasal dayanaktan yoksundur.

Saygılarımla
Old 23-08-2007, 12:28   #12
ekin

Varsayılan kira artış oranı yenilenen her yıl için geçerli midir?buna ilişkin yargıtay kararı va

müvekkilimin kiracısı olduğu de işyeri için yapmış olduğu kira sözleşmesinde"...yeni döneme ait kira bedeli , bir önceki kira dönemlerine ait aylık kira bedeline hiçbir ihtar, ihbar veya ilama hacet olmaksızın , kendiliğinden ve otomatik olarak her yıl %20den az olmaak üzere artış yapılacaktır"şeklinde bir madde vardır. ilk yıl müvekkilim kendiliğinden %20 oranında artışını yapmış. ancak yargıtay kararları gereğince artış sadece ilk yıl geçerli olacaktır diye biliyorum. ancak bu sözleşmede daha ayrıntılı bir düzenleme yapılmış. sözleşme serbestisi gereğince bu artış, yenilenen her yıl için geçerli olup olmadığına ilşkin yargıtay kararı bulan var mı?6570 kiracıları koruyan bir yasa ise her yıl bu artışın uygulanmasını adil bulmuyorum.
Old 23-08-2007, 16:29   #13
Av.Kamil Mercan

T.C. YARGITAY
3.Hukuk Dairesi

Esas: 2005/3105
Karar: 2005/2860
Karar Tarihi: 21.03.2005

ÖZET: Şartlar değişmediği ve özel gelişmelerin varlığı iddia ve ispat edilmediği sürece, kira sözleşmesinde olağan rayice uygun olarak kararlaştırılan kira parasına, Toptan Eşya Fiyat Endeksi'nin (% 65 ile sınırlı olarak) üç yıl için (ard arda üç defa) artırımı esas alınarak bulunacak kira parasının, o dönemin hak ve nesafet kurallarına uygun ve aşırı olmayan bir kira parası olduğu ilke olarak kabul edilmeli ve ona göre uygulama yapılmalıdır. Üç yıldan sonra ise, yeniden hak ve nesafete uygun kira parası tespit edilmelidir. Dava konusu olayda, ilk kira sözleşmesinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçmiştir. O halde, tespiti istenen dönemde kira parası 18.11.1964 tarih ve 2/4 sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı gözönünde tutularak, hakimce hak ve nesafete uygun takdir edilmelidir.

(6570 S. K. Geç. m. 7)

Dava dilekçesinde kira parasının 01.04.2004 gününden başlayarak aylık 4.000.000.000 lira olarak tespiti istenilmiştir. Karşılık davada ise; aylık kira parasının net 1.302.480.000 TL olarak tespiti cihetine gidilmiş, hüküm davacı (karşı davalı) vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.

Davada, 01.04.2004 tarihinden geçerli olmak üzere aylık kira parasının net 4.000.000.000 lira olarak tespiti istenilmiştir. Karşılık davada ise, önceki dönem net kira bedeli olan 1.080.000.000 liraya TEFE oranı uygulanmak suretiyle aylık kiranın 1.302.480.000 lira olarak tespiti istenilmiştir.

Mahkemece, endeks uygulanmak ve kira parasının 01.04.2004 tarihinden itibaren 1.669.846.153 lira olarak tespiti cihetine gidilmiş, hüküm davacı (k. davalı) vekili tarafından süresinde temyiz edilmiştir.

Taraflar arasında düzenlenen ilk kira sözleşmesi 1.1.1998 başlangıç tarihli ve bir yıl süreli olup, sonraki yıllarda sözleşmenin başlangıç tarihi değiştirilerek sözleşme her yıl yeniden düzenlenmiştir. En son düzenlenen sözleşme 1.4.2003 tarihlidir. Sözleşmenin her yıl düzenlenmiş olması, taraflar arasındaki kira ilişkisinin sona erdirilip yeniden başladığı anlamına gelmez. Başka bir anlatımla, taraflar arasında son yapılan (1.4.2003 tarihli) sözleşme yeni bir sözleşme niteliğinde değildir.

Şartlar değişmediği ve özel gelişmelerin varlığı iddia ve ispat edilmediği sürece, kira sözleşmesinde olağan rayice uygun olarak kararlaştırılan kira parasına, Toptan Eşya Fiyat Endeksinin (% 65 ile sınırlı olarak) üç yıl için (ard arda üç defa) artırımı esas alınarak bulunacak kira parasının o dönemin hak ve nesafet kurallarına uygun ve aşırı olmayan bir kira parası olduğu ilke olarak kabul edilmeli ve ona göre uygulama yapılmalıdır. Üç yıldan sonra ise, yeniden hak ve nesafete uygun kira parası tespit edilmelidir.

Dava konusu olayda, ilk kira sözleşmesinin üzerinden üç yıldan fazla zaman geçmiştir. O halde, tespiti istenen dönemde kira parası 18.11.1964 tarih ve 2/4 sayılı Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı gözönünde tutularak, hakimce hak ve nesafete uygun takdir edilmelidir.

Mahkemece, yanılgılı değerlendirme sonucu son düzenlenen sözleşmenin yeni bir sözleşme olarak kabulü ile endeks uygulanmak suretiyle kira parasının tespiti doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 21.3.2005 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 23-08-2007, 16:37   #14
ekin

Varsayılan teşekkür ederim

Av. Kamil Mercan' a yargıtay kararından dolayı teşekkür ediyorum.Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.
Old 10-01-2011, 12:16   #15
av.hande85

Değerli meslektaşarım..Müvekkilimin 2009 yılında kiracısı ile yazılı kira sözleşmesi var ve aylık kira bedeli 175-tl. kıra sözleşme herhangi bir ihtar olmadığından 1 yıl otomotikmen uzamış oluyor ve 2010 yılında hiç kira ödememiş. yazılı kira sözleşmesinde de uzayan yılllar için artış oranıda belirlenmemiş durumda. 2009 yılından ve 2010 yılından ödenmeyen kiralara ilişkin icra takibi başlatıcam. Ancak 2010 yılındaki kira bedelinide 175 tl mi kabul edicem yoksa tefe/tufeye gore kendiliğinden bır artış yapılıp bulunan bedel kıra bedelı olarak ıstenecekmı..?Bu konuda yardımcı olan arkadaslara sımdıden tesekurler..
Old 10-01-2011, 12:32   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.hande85
Değerli meslektaşarım..Müvekkilimin 2009 yılında kiracısı ile yazılı kira sözleşmesi var ve aylık kira bedeli 175-tl. kıra sözleşme herhangi bir ihtar olmadığından 1 yıl otomotikmen uzamış oluyor ve 2010 yılında hiç kira ödememiş. yazılı kira sözleşmesinde de uzayan yılllar için artış oranıda belirlenmemiş durumda. 2009 yılından ve 2010 yılından ödenmeyen kiralara ilişkin icra takibi başlatıcam. Ancak 2010 yılındaki kira bedelinide 175 tl mi kabul edicem yoksa tefe/tufeye gore kendiliğinden bır artış yapılıp bulunan bedel kıra bedelı olarak ıstenecekmı..?Bu konuda yardımcı olan arkadaslara sımdıden tesekurler..

"Artış oranı" belirtilmemiş. "Üfe-Tefe oranında artırılacaktır" gibi bir ibare de yoksa, kendiliğinden artıramazsınız.
Old 10-01-2011, 12:38   #17
av.hande85

Öncelikle ilginiz için teşekkurler.. enflasyon oranında bır fark koysam %10 gıbı ve 2010 yılı kırası olarak talep etsem olmazmı? Ayrıca bu konu ıle ılgılı olarak elınızde yargıtay kararı varsa yayınlayabılırsenız sevınırım..
Old 10-01-2011, 12:44   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.hande85
Öncelikle ilginiz için teşekkurler.. enflasyon oranında bır fark koysam %10 gıbı ve 2010 yılı kırası olarak talep etsem olmazmı? Ayrıca bu konu ıle ılgılı olarak elınızde yargıtay kararı varsa yayınlayabılırsenız sevınırım..

İcra takibinde siz hangi oranda artış isterseniz isteyin, icra müdürü kabul edecektir. Ancak borçlu itiraz ederse, kira parasının %10 artırıldığını yazılı belge ile kanıtlamak zorundasınız.
Old 17-05-2011, 09:53   #19
meltem2007

Aynı nitelikte olduğu için burada yazmayı uygun buldum.Müvekkil kiracısıyla 2001 yılında 3 yıllık bir sözleşme yapmış ve sözlşemenin 2 ve 3. yıllarında "devlet enflasyon oranında artış yapılacağını yazmış" öncelikle bu ibare geçerli midir, geçerli ise bu durumda tüfe ve üfenin ortalaması mı alınarak kira tesbiti yapılacaktır.Ayrıca sonraki yıllarda da aynı koşullarda artış devam edecek midir? Yanıt verecek meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 06-06-2011, 13:36   #20
avukat-cengiz

Varsayılan kira bedeli tespiti

iyi çalışmalar. konuyla alakalı yazılarınızı takip ettim ancak bir sorum olucak bir yıllık yapılan bir kira sözlemesinde yeni kira dönemi gelmeden ihtar çekildiğini düşünürsek yeni gelicek kira dönemi için kira bedelinde artırım neye göre yapılacaktır. rayiç bedellere göremi yoksa üfe oranında mı
Old 06-06-2011, 17:10   #21
Admin

Alıntı:
Yazan avukat-cengiz
bir yıllık yapılan bir kira sözlemesinde yeni kira dönemi gelmeden ihtar çekildiğini düşünürsek yeni gelicek kira dönemi için kira bedelinde artırım neye göre yapılacaktır. rayiç bedellere göremi yoksa üfe oranında mı
Kontratta artış oranı varsa, bu oran doğrultusunda, yoksa endeks oranında.

Sözleşmenizin yeni olduğunu ve ilk kez yenilendiğini varsaydım, eski bir sözleşmeyse duruma göre yanıt değişebilir.
Old 29-03-2012, 10:25   #22
Av.Sinem Yavru

İş yeri kira artışında %65 oranında artış yapılması mümkün müdür? Yani müvekillim 1.000 TL kire ödemekte iken karşı tarafın avukatı bir ihtarname keşide etmiş ve yeni kira döneminde bedelin 1.650 TL olacağını bildirmiş. Bu makul bir artış mıdır?
Old 29-03-2012, 10:33   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Sinem Yavru
İş yeri kira artışında %65 oranında artış yapılması mümkün müdür? Yani müvekillim 1.000 TL kire ödemekte iken karşı tarafın avukatı bir ihtarname keşide etmiş ve yeni kira döneminde bedelin 1.650 TL olacağını bildirmiş. Bu makul bir artış mıdır?

Sözleşmede yazıyorsa mümkündür.
Old 29-03-2012, 10:39   #24
Av.Sinem Yavru

Sözleşmede TEFE oranına göre artış yapılacaktır ihtara gerek yoktur demekte ancak sözleşme tarihi 2003 tür tarihin bu sözleşmenin geçerliliğine bir etkisi var mıdır? bu zamana kadar bu oranda artış yapılarak bankaya yatırılmış herhangi bir itiraz olmamıştır.
Old 29-03-2012, 13:03   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Sinem Yavru
Sözleşmede TEFE oranına göre artış yapılacaktır ihtara gerek yoktur demekte ancak sözleşme tarihi 2003 tür tarihin bu sözleşmenin geçerliliğine bir etkisi var mıdır? bu zamana kadar bu oranda artış yapılarak bankaya yatırılmış herhangi bir itiraz olmamıştır.

Sözleşme tarihinin eski olmasının, geçerliliğine etkisi yoktur. Her yıl yenilenerek geçerliliğini korur. Kiralayanın ihtarname ile %65 oranında artış istemesinin hukuki dayanağı yoktur. Cevap vermenize gerek yoktur.
Old 29-03-2012, 13:31   #26
Av.Sinem Yavru

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sözleşme tarihinin eski olmasının, geçerliliğine etkisi yoktur. Her yıl yenilenerek geçerliliğini korur. Kiralayanın ihtarname ile %65 oranında artış istemesinin hukuki dayanağı yoktur. Cevap vermenize gerek yoktur.

Sayın üstad cevap yazmanıza gerek yoktur demişsiniz ancak bu durumda kabul etmiş sayılmaz mıyım? Zira bu şekilde ihtarda bulunmuş. En azından hukuki dayanaktan yoksun olduğunu dile getirir bir cevabı ihtarname keşide etmek gerekmez mi? yukarıda paylaşılan bir yargıtay kararında % 65 artış tan bahsedilmektedir. Üst limit bu ise bu çok yükek bir artırımdır. Bu durumda ne önerirsiniz?

Teşekkürler..

Saygılarımla..
Old 29-03-2012, 13:42   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Sinem Yavru
Sayın üstad cevap yazmanıza gerek yoktur demişsiniz ancak bu durumda kabul etmiş sayılmaz mıyım? Zira bu şekilde ihtarda bulunmuş. En azından hukuki dayanaktan yoksun olduğunu dile getirir bir cevabı ihtarname keşide etmek gerekmez mi? yukarıda paylaşılan bir yargıtay kararında % 65 artış tan bahsedilmektedir. Üst limit bu ise bu çok yükek bir artırımdır. Bu durumda ne önerirsiniz?

Teşekkürler..

Saygılarımla..

%65 yazan Yargıtay kararının tarihine baktınız mı(Ben bakmadım, tahmin ediyorum). O zamanlar enflasyon oranları o şekilde idi.

İhtarnameye cevap vermezseniz ne olabilir? Müvekkiliniz aleyhine kira tespit davası açılabilir. Bu davada ise hak nesafet kurallarına göre bir artış yapılabilir. Cevap vermenin önemi bulunmamaktadır.
Old 29-03-2012, 13:58   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Sinem Yavru
Sayın üstad cevap yazmanıza gerek yoktur demişsiniz ancak bu durumda kabul etmiş sayılmaz mıyım? Zira bu şekilde ihtarda bulunmuş. En azından hukuki dayanaktan yoksun olduğunu dile getirir bir cevabı ihtarname keşide etmek gerekmez mi?

Sükut ikrardan mı gelir?
Old 29-03-2012, 13:59   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sükut ikrardan mı gelir?

Oysa sükut altındır.
Old 09-11-2012, 16:46   #30
Av. Osman Salman

Varsayılan yıllık kira artışı konusunda

müvekkilim kira sözleşmesi yapmış ve ilk yıldan sonraki yıl için de artış oranı belirlenmiş.. kira başlangıcından itibaren 2. yıl dolmak üzere..
kira artış oranının sözleşmede belirlenmediği yeni dönem için kira artış oranı, yıllık üfe ortalamasına göre mi belirlenmesi gerekir.. eğer böyle ise üfe ortalaması nasıl uygulanır.. geçmiş tarihli 12 ayın üfe oranının ortalaması mıdır? veya yöntem nasıldır?? kiranın başlangıç tarihi 01/06/2010..

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Saygıyla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi